Monthly Archives: Červen 2016

Altron a DataSpring spolupracují na letní akci „Šrotovné“

Společnosti Altron a DataSpring, spustily společnou letní promokampaň s názvem „Šrotovné“, která je zaměřena na zpětný odkup dosluhující firemní infrastruktury. Obnovu a nové řešení ICT nabízí datové centrum DataSpring, které Altron postavil v Lužicích u Hodonína a zajišťuje v něm i správu non-IT části. Datové centrum je certifikováno v úrovni TIER III a ISO:27001.

Altron spolupracuje se společností DataSpring v oblasti poskytování cloudových služeb a infrastruktury dlouhodobě. Výhodou společně připravené akce je přenesení investičních nákladů na provozní, vysoká škálovatelnost a rozsah služeb i řízení výpočetního výkonu a velikosti úložiště dle aktuálních potřeb. Nechybí ani 24/7 monitoring, intuitivnost a jednoduchost managementu prostředí a fyzické zabezpečení.

Integrovaný systém dohledu a monitoringu prostředí zajišťuje nízkou spotřebu energií, a tím snižuje náklady celého řešení. Další možností je sestavení hybridního cloudu s využitím Altron mikrodatového centra, které poskytuje kompletní služby jako klasické datové centrum, a zálohováním do datového centra DataSpring. Výhodou tohoto řešení je umístění dat u zákazníka se zálohováním v datacentru v České republice.

„Společně s našimi partnery se snažíme posouvat standardy trhu cloudových služeb a nebojíme se investic do nových trendů a technologií. Díky spolupráci s osvědčenými technologickými partnery, mezi které patří společnost Altron, přinášíme zákazníkům vyšší kvalitu enterprise řešení za dostupnou cenu. Právě to je cílem naší letní promokampaně,“ řekl Jiří Skopový, generální ředitel společnosti DataSpring.

„Se společností DataSpring dlouhodobě spolupracujeme na rozvoji a podpoře inovativních ICT řešení včetně cloudových služeb a datových center. Díky unikátní společné nabídce jsme připraveni poskytnout spolehlivé a bezpečné řešení a služby, které vyřeší aktuální potřeby firemních zákazníků,“ uvedl Stanislav Stejskal, generální ředitel společnosti Altron.

Díky individuálnímu přístupu dostává zákazník možnost optimalizace nákladů na provoz IT ve spojení s širokou nabídkou virtualizačních platforem, a tím i značnou flexibilitu řešení. Výše uvedené výhody mohou zákazníci získat do konce září 2016, kdy akce končí. Více informací o letní promoakci „Šrotovné“ je k dispozici na webových stránkách www.dataspring.cz/srotovne a www.altron.net.

Making IT secure – jak může vzdělání zaměstnanců v marketingových a obchodních odděleních eliminovat rizika společnosti

Vedoucí IT oddělení jsou v dnešní době konfrontováni s neustálým vývojem technologií a jejich možností, což s sebou přináší ve stejné míře příležitosti i rizika. S každým jedním novým zařízením, které umožňuje zvýšení produktivity pomocí vzdáleného přístupu k firemní síti, přichází také potenciální bezpečnostní riziko. Správa rovnováhy mezi implementací nových procesů a silným zabezpečením se stává zásadní výzvou. Společnosti proto oceňují seniorní IT týmy, které zaměstnancům pomohou  bezpečně přejít na nové technologie a zařízení a také zajistí díky inovacím konkurenční výhodu.

I když je udržení rovnováhy mezi produktivitou a bezpečností náročným úkolem, v mnoha společnostech je očekávaným a často i hlavním cílem vedoucích IT pracovníků. Největším problémem se ukazuje lidský faktor – za každým zařízením sedí uživatel, který je často nejslabším článkem i v sebezabezpečenější IT infrastruktuře.

Z podstaty svého pracovního zaměření komunikují v rámci zavedených firem vedoucí IT pracovníci se stovkami či dokonce tisíci zaměstnanci napříč odděleními a regiony. Každý z nich má různé technologické podmínky a požadavky a to zvláště v oblasti zabezpečení. Správa všech těchto zaměstnanců a jejich zařízení je každodenní výzvou IT oddělení a vzdělání v této oblasti by mělo být důležitou součástí strategie každé společnosti. Měli by se ovšem vedoucí IT pracovníci na některé oddělení zaměřit vice než na jiné?

Průzkum společnosti Toshiba, provedený mezi vedoucími IT pracovníky v Evropě, ukázal, že těmi, kdo nejčastěji ignorují regulace o používání neschválených a neověřených IT řešení, jsou zaměstnanci obchodních a marketingových oddělení. Zmíněný názor uvádí 31% dotázaných. Tato oddělení nakládají každý den s důvěrnými informacemi o zákaznících. Uchovávání těchto informací na místech a v zařízeních, která nejsou bezpečná, vytváří vysoké riziko.  Každý přitom ví, že rozšíření informace o úniku zákaznických dat může mít pro společnost ochromující účinky. Z finančního hlediska může jít především o pokuty a náhrady škody, ale ve hře je také dlouhodobé poškození dobrého jména společnosti, jehož znovunabytí může trvat roky.  Podobným událostem se však dá snadno předcházet vhodnou kombinací bezpečnostních opatření a pečlivého vedení. Je proto nutné, aby zaměstnanci obchodních a marketingových oddělení byli v oblasti IT protokolů a bezpečnostních postupů neustále vzděláváni.

Tento úkol však přesahuje rámec obchodních a marketingových oddělení. Průzkum společnosti Toshiba ukazuje, že většina společností si uvědomuje, že obdobné potíže se jich mohou týkat. 84% respondentů připustilo, že v jejich společnosti k neautorizovanému použití IT systémů a řešení do jisté míry dochází. 43% respondentů dokonce tvrdí, že tuto záležitost vnímají jako rozšířený problém. Základem těchto rizik je používání neautorizovaného hardwaru a bezpečnost je v tomto ohledu doslova v rukou zaměstnanců. Mnoho zaměstnanců má například pocit, že pro práci z domova je přijatelné používat osobní zařízení, které postrádá jakékoli zabezpečení určené pro práci mimo kancelář. Je proto nezbytné, aby zaměstnanci důsledně využívali zařízení, která jsou určena pro byznysové použití a kombinují zabezpečení s řešeními zvyšující produktivitu. Notebooky, jako Toshiba Portégé Z20t-C jsou navrženy pro moderní byznys a nabízí obsáhlé bezpečnostní nástroje. Například vlastní BIOS Toshiby Z20t poskytuje rozšířené možnosti správy a čip Trusted Platform module (TPM) umožňuje využití posíleného šifrování všech uložených dat.

V konečném důsledku padá odpovědnost za porušení bezpečnosti na vedoucí IT pracovníky a jakýkoli únik dat může být kritickým okamžikem, který s sebou nese rizika pokut a poškození reputace společnosti. V oblasti udržování bezpečné IT infrastruktury mohou či dokonce musí hrát významnou roli technologie. Platforma Zero Client poskytuje řešení rizik úniku dat díky bezpečnému prostředí, které přesouvá všechna data, řešení a aplikace pryč z potenciálních zranitelných úložišť konkrétních zařízení. Pro různá firemní oddělení nabízí zároveň svobodu v rozmanitých možnostech hostingu. Stejně důležitý je však i lidský přístup a vedoucí IT pracovníci musí zajistit kvalitní vzdělání všech zaměstnanců v otázkách zavádění IT strategií a infrastruktury. Pokud se tak nestane, budou prvními, kteří se budou za jakoukoli bezpečnostní krizi zodpovídat. Mnoho společností do zabezpečení neinvestuje až do chvíle, kdy dojde k jeho většímu narušení. A to bývá často pozdě. Proto je nezbytně nutné zajistit, aby zaměstnanci dělali vše pro ochranu firmy proti rostoucím bezpečnostním rizikům v oblasti IT.

Ilustrace notebook Sat_Pro_A50-C_Lifestyle_image Ilustrace_notebook Tecra_Z40_lifestyle

Pavel Hrouda je novým finančním ředitelem Profinitu

Finančním ředitelem společnosti Profinit se od června 2016 stal Pavel Hrouda. Jde o zkušeného manažera s velkou praxí v oboru finančního řízení a mnoha zkušenostmi z operativního řízení na globální úrovni. Ve funkci je odpovědný za strategické finanční řízení firmy.

Pavel Hrouda před příchodem do ICT segmentu pracoval 15 let v automotive oblasti, kde se z pozice finančního kontrolora společnosti Scania vypracoval až na místo CFO (Chief Financial Officer) pro skupinu Fiat Group Automobile CZ&SK. Do společnosti Profinit přišel v červnu z BlueLink International CZ, dceřiné společnosti Air France.

„Pavel do společnosti Profinit přináší kombinaci mimořádně cenných dovedností a zkušeností, protože je nejen vynikající finanční ředitel, ale také velmi úspěšný korporátní stratég. Rozsah jeho finančních dovedností pomůže naší společnosti v další fází globální expanze,“ řekl Tomáš Pavlík, CEO Profinit.

Pavel Hrouda vystudoval provozně-ekonomickou fakultu České zemědělské univerzity se zaměřením na finanční controlling. Mluví anglicky a je ženatý. Volný čas nejraději tráví aktivně se svou rodinou. Rád vyrazí na horské kolo, zahraje si golf nebo zajde na dobrý rockový koncert.

Hodinářství Bechyně partnerem parkurových závodů J&T Banka CSI3*W Olomouc

Hodinářství Bechyně, výhradní český distributor luxusních švýcarských hodinek značek Rolex, Tudor, Longines a mnohých dalších, se stalo partnerem prestižních závodů Světového poháru v parkurovém skákání J&T Banka CSI3*W Olomouc. V závodech, které se konají od 23. do 26. 6. 2016, se představí světová špička parkurového jezdectví včetně vítěze loňské Grand Prix. Letošní ročník je zároveň kvalifikací na mistrovství Evropy 2017.
Spolupráce Hodinářství Bechyně a parkurových závodů není jen spojením dvou prestižních značek a elegance, kterou v sobě skrývá jak hodinářské řemeslo, tak jezdectví. Partnerství je postaveno na historických základech značky Longines, jejímž výhradním distributorem v ČR je právě Hodinářství Bechyně. Longines patří mezi největší partnery světových dostihů a také se od roku 1926 stará o časomíry jezdeckých závodů. Tradice značky Longines v jezdectví je ale delší, protože již v roce 1878 vydala první edici, v té době ještě kapesních, hodinek pro úspěšné žokeje a majitele stájí. Tyto hodinky můžeme najít na zápěstích žokejů i dnes, po téměř 140 letech, když se úspěšní jezdci stávají partnery a ambasadory značky Longines.

Altron má certifikaci pro Schneider-Electric Galaxy VM

Společnost Altron, která poskytuje zákazníkům preventivní a havarijní servis datových center a technologií, rozšířila v červnu letošního roku své certifikace. Její divize Servis získala jako první v České republice certifikaci na údržbu a startup záložních zdrojů Schneider-Electric Galaxy VM.

Díky dlouhodobému partnerství s předními světovými výrobci technologické infrastruktury jsou techničtí odborníci společnosti Altron schopni optimálně navrhovat a řešit servis a správnou údržbu, a v neposlední řadě pracovat s nejnovějšími trendy v oblasti péče o datová centra. Divize Servisu již řadu let zajišťuje bezproblémový chod infrastruktury datových center a poskytuje služby spojené se zvýšením dostupnosti a životnosti spolu s optimalizací provozních nákladů zákazníků.

„Péče a servis o NON-IT technologie patří ke klíčovým službám, které zajišťují bezproblémový a efektivní provoz datových center. Naše technické týmy spravují přes 70 000 m2 datových center a své aktivity rozvíjíme nejen v České republice, ale například i na Blízkém východě,“ uvádí Michal Hejsek, ředitel divize Servis společnosti ALTRON.

Tudor představuje vlastní hodinkové strojky do extrémních podmínek

Švýcarská značka luxusních hodinek Tudor uvádí na náš trh vloni představené vlastní hodinové strojky do nejextrémnějších podmínek. Značka Tudor si již před více než devadesáti lety stanovila svůj směr, během let se stala symbolem pro nejodolnější švýcarské hodinky a svou pozici stále posiluje.

Hodinky značky Tudor se v průběhu času vyvíjely po boku sesterské značky Rolex a dnes tvoří skutečně výjimečný klenot. Tudor je uznávanou ikonou mezi znalci hodinářského umění a hodinky se štítem ve znaku jsou žádaným prestižním doplňkem. Kombinace exkluzivního, mimořádně odolného pouzdra, číselníku a strojku tvoří vyvážený a promyšlený koncept jednoho z nejuznávanějších švýcarských výrobců hodinek již řadu let.

Strojek kompletně vlastní výroby pro nejodolnější hodinky Tudor

V roce 2015 představila značka Tudor své dva historicky první kompletně vlastní kalibry MT5621 a MT5612, které znamenaly po 89 letech zásadní zlom v historii značky. Označení MT znamená „Manufacture TUDOR”, kalibr Tudor vlastní výroby. Prvně jmenovaný strojek má rezervu chodu 70 hodin, na číselníku se datumovka nachází na pozici 3 a indikátor rezervy chodu je umístěný na 9 hodinách. O kvalitě tohoto strojku vypovídá fakt, že získal certifikát od Oficiálního švýcarského institutu pro testování chronometrů (COSC).

Poprvé byl tento kompletně původní strojek osazen do hodinek TUDOR North Flag navazujících na výjimečně odolný model Oyster Prince z roku 1952, který prošel nejnáročnějšími testy odolnosti. Tyto hodinky jsou připraveny obstát v extrémně náročných podmínkách a na jakýchkoli cestách za dobrodružstvím. Druhý vlastní kalibr je osazován do modelů TUDOR Pelagos.

Novinky z veletrhu Baselworld 2016

Na tento počin plynule navázaly další kompletně vlastní strojky, které byly představeny na letošním ročníku světově nejprestižnější výstavy hodinek Baselworld 2016. Prvním z nich je mechanický strojek MT5601 s automatickým nátahem s přibližnou rezervou chodu 70 hodin, který byl od začátku vývoje konstruován pro hodinky s bronzovým pouzdrem vodotěsným do 200metrové hloubky Tudor Heritage Black Bay Bronze. Koncept vychází z hodinek, které jsou synonymem historie potápěčských chronometrů a jejich typickým znakem je specifické vinutí korunky, klenuté krycí sklíčko a žakárový upínací popruh béžové barvy. Ten je v novodobé historii alternativně nabízen také v provedení hnědé kůže ve starém designu.

Druhým letos představeným a zároveň čtvrtým in house strojkem Tudor je kalibr MT5602. Zasazen je do nové kolekce hodinek Heritage Black Bay a Black Bay Dark, které jsou designově příbuzné s Heritage Black Bay Bronze, ale průměr jejich ocelového pouzdra je o 2 mm menší. Prvně jmenovaný model získal v roce 2013 ocenění poroty Grand Prix d’Horlogerie v Ženevě. V nabídce jsou buď s ocelovým nebo koženým řemínkem.

Pohled do historie

V roce 1926 zaregistroval Hans Wilsdorf, zakladatel společnosti Rolex, značku Tudor. Přímá spřízněnost obou značek ovšem neznamenala, že v pouzdrech Tudor byly stejné strojky jako v modelech Rolex. Hodinky Tudor byly zpočátku vybavovány strojky, jejichž základy vyráběli významní švýcarští výrobci, například „Fabrique d´Ebauches de Fleurier“ (FEF). Tento „polotovar“ byl finálně upravován pod střechou fabriky Rolex. Od šedesátých let dodával základy strojků švýcarský výrobce Ébauches SA (dnešní ETA). V některých modelech Tudor jsou dodnes.

V roce 1952, kdy měla již značka Tudor významné místo v hodinářském průmyslu, představila mimořádnou řadu hodinek Oyster Prince. Už samotný název evokuje spojení se značkou Rolex. Oyster bylo totiž označení pro vůbec prvního modelu vodotěsných hodinek na světě, které představil Rolex v roce 1926. Hodinky Tudor Oyster Prince posunuly v roce 1952 hranici odolnosti ještě mnohem dále.

Testy odolnosti v nejnáročnějších podmínkách

Výrobce Tudor podrobil tuto řadu hodinek nekompromisním testům reálného, skutečně extrémního prostředí. Vybavil jimi horníka, který je měl na ruce v uhelném dole při ručním dolování uhlí neuvěřitelných 252 hodin. Kromě toho byly také testovány 30hodinovou zátěží způsobenou vibracemi pneumatické vrtačky a nosili je nepřetržitě po dobu tří měsíců dolovači kamene.

Do nového tisíciletí vstupovala značka Tudor s cílem najít svou vlastní tvář. Při pohledu na aktuální kolekci je možné konstatovat, že cíl byl splněn. Výroba vlastního hodinového strojku představuje pro značku novou etapu a jasný krok kupředu.

Rok 2016 – rok nula chytré obecní komunikace

Přestože Česko zatím zaostává za průměrem západní Evropy v počtu chytrých měst a vesnic (či obecně chytrých regionů), konkrétní změny již přicházejí. Podle posledních odhadů se výrazně zvyšuje počet obcí, které prostřednictvím SMART řešení komunikují se svými občany, v reálném čase získávají zpětnou vazbu a snaží se cílit i na návštěvníky v obci. I díky tomu může v roce 2016 počet aktivně komunikujících obcí poprvé překročit hranici 25 %. „Chytře komunikující obce“ se pohybují v jednotkách procent, ale jejich počet stoupá.

Chytrá komunikace a sdílení informací je podle odborníků předpokladem pro další efektivní rozvoj obce. Díky ní totiž samosprávy v reálném čase získávají zpětnou vazbu od obyvatel, lépe organizují dění v obci, zvyšují zapojení obyvatel do dění v obci a jejich zájem o rozvoj obce. To ve výsledku vede k všeobecnému zvyšování kvality života v obci, což se projevuje celou řadou faktorů – od ekonomických po demografické. Přestože dlouhodobé výzkumy neexistují, podle starostů může komunikace se zpětnou vazbou pomoci obcím efektivněji řešit problémy, a to i takové, jako například vylidňování obce.

Starostové a obecní zastupitelé se dlouhodobě těší nejvyšší důvěře ze všech veřejných činitelů – podle posledního průzkumu CVVM jim věří až 60 % všech občanů. Je tedy logické, že právě pro ně je výhodné stát se prostředníky pro šíření celé řady informací – nejen těch od obecních institucí, ale i třetích stran. Tím se totiž otevírají také příležitosti, které obci chytrá komunikace přináší v oblasti turistického ruchu. V případě České republiky, která se vyznačuje takřka souvislým a hustým pokrytím bodů a oblastí turistického zájmu, velkými počty domácích turistů a dlouhou zimní i letní sezonou, je tato příležitost velkým ekonomickým lákadlem i pro menší obce.

„Schopnost oslovit obyvatele některým z přímých kanálů si osvojila zhruba čtvrtina obcí. Jedná se však stále o pouhý první krok v dalším vývoji,“ myslí si Ondřej Švrček ze společnosti Neogenia, která se s projektem Mobilní rozhlas specializuje na segment obecní chytré komunikace. „Nyní je potřeba zvýšit počet obcí, které dokáží sbírat zpětnou vazbu od svých občanů v reálném čase a které zároveň dokáží odpovídajícím způsobem oslovit ostatní osoby na svém území – tedy především nerezidenty a turisty.“

Takových obcí je podle odhadů Švrčka mezi jedním a třemi procenty, jejich počet však roste. Pomáhá tomu především větší informovanost starostů, ale také některé pobídky ve formě dotací, sloužící například na vybudování systémů krizové komunikace.

„Z naší zkušenosti vyplývá, že starostové, kteří začnou využívat některou z moderních technologií například pro zasílání krizových informací či jako vedlejší komunikační kanál, stejně po čase přejdou na tuto platformu jako na primární,“ dodává Švrček. „Přestože zde zatím chybí instituce, která by chytrou obecní komunikaci propagovala a koordinovala její zavádění, dá se očekávat, že počet obcí využívajících chytrou komunikaci v příštím roce překročí deset procent.“

Chytrou komunikaci využívají již desítky obcí, zájem o Mobilní rozhlas roste

Brněnská společnost Neogenia, přední český dodavatel řešení pro direct komunikaci, úspěšně zakončuje pilotní provoz služby Mobilní rozhlas. Do vývoje platformy, která spojuje komunikační kanály pro všechny cílové skupiny obyvatel, byly zapojeny desítky starostů, samospráv a obecních institucí. Jedná se o první tuzemský nástroj, který obcím umožní koncepčně aplikovat zásady SMART city při hromadné komunikaci se svými občany.

Mobilní rozhlas v sobě nyní kombinuje možnost rozesílek SMS zpráv, hlasových zpráv, e-mailů, přímou komunikaci se starostou či pověřeným pracovníkem a nově také propojení s obecní aplikací pro chytré telefony. Jednotlivé kanály lze vzájemně kombinovat a vytvářet libovolné komunikační scénáře, jejichž akce příjemce ovládá například tlačítkovou volbou na svém telefonu. Veškerá komunikace je v reálném čase vyhodnocována – starosta vidí nejen komu bylo sdělení doručeno, ale také reakce příjemců. To mu umožňuje okamžitě plánovat další kroky. K provozu systému je třeba pouze osobní počítač, mobil nebo tablet a připojení k internetu.

Mobilní rozhlas neslouží pouze k jednostrannému informování o dění v obci, ale umožňuje také interakci s příjemci sdělení. Díky tomu může starosta vytvářet jednoduchá minireferenda a průzkumy nebo konzultovat některá rozhodnutí s občany v reálném čase.

Díky tomu se z něj stává nástroj pro efektivní řízení obce ve všech situacích, včetně těch krizových. Právě na nich je možné demonstrovat jeden z největších přínosů tohoto systému – časovou úsporu a efektivitu. Zatímco při komunikaci s občany konvenční cestou stráví starosta krizovou komunikací asi 100 minut denně, v případě mobilního rozhlasu se díky automatizaci a skriptům jedná zhruba o deset minut.

„Možnosti mobilního rozhlasu není možné vůbec porovnávat s klasickými ampliony nebo jednoduchým zasíláním obecních zpráv pomocí SMS či emailů, jedná se spíše o celý systém pro řízení obecní komunikace,“ uvádí šéf projektu Ondřej Švrček. „Občané musí mít šanci sdělení nejen obdržet, ale také na něj reagovat. Starosta zase naopak potřebuje nástroj, který by mu získal okamžitou zpětnou vazbu od stovek až tisíců obyvatel jeho obce. Právě to je ten zásadní element, který odlišuje pasivní komunikaci od té ‚chytré‘, jak ji definují například evropská memoranda pro chytré obce, tedy SMART cities.“

Důležitou roli hraje mobilní rozhlas také v případě komunikace s nerezidenty nebo turisty. S jeho pomocí lze totiž důležité informace předat i do chatových a chalupářských oblastí, kam se zprávy odesílané běžnými kanály nemají šanci dostat. V případě turistů, kteří se na území obce zdržují krátkodobě, je zase možné využít lokalizační zprávy nebo připravené propojení s infrastrukturou Spothill, fungující na bázi vysílačů iBeacon. Možnost komunikovat s turisty je pro obce zajímavá i z ekonomického hlediska a výhledově umožňuje nejen sbírat data o turistickém ruchu, ale také je ekonomicky zhodnocovat.

Pro fungování služby je klíčový dostatečný počet zapojených obyvatel. Podle Švrčka je typické, že obce využívají některý ze systémů přímé komunikace, registrovány do něj jsou však jen jednotky procent obyvatel. Takový nástroj je pak pro krizovou komunikaci nevyužitelný a obce ho po čase zruší jako neefektivní.

„Velice překvapivé pro nás bylo zjištění, jak málo kontaktů na své vlastní obyvatele starostové mají,“ uvádí Švrček. „Ve spolupráci s obcemi jsme tedy vyvinuli vlastní metodiku sběru kontaktů, která je plně v souladu s ÚOOÚ a na jejímž základě se nám daří získat až 60 % kontaktů na obyvatele obcí.“

Švrček si uvědomuje obavy starostů ohledně bezpečnosti a případného zneužití systému a kontaktů nepovolanou osobou. Každá rozesílka proto musí být verifikována zadáním kódu, který obdrží na mobilní telefon starosta nebo pověřený pracovník.

„V rámci seminářů se starosty pak dbáme na to, aby přistupovali k těmto kontaktům s maximální zodpovědností. Mobilní rozhlas je primárně určen pro komunikaci samospráv a institucí, jako provozovatelé systému proto hlídáme využívání například k reklamním účelům,“ dokončuje Švrček.

Počet obcí, které novou verzi mobilního rozhlasu pro chytrou komunikaci využívají, se blíží k šesti desítkám, další dvě stovky jsou před podpisem. Podle Švrčka by jen letos nástroje chytré komunikace s občany mohla začít využívat až 3 % českých obcí, v roce 2017 odhaduje jejich nárůst na 10 %. O tom, že služba zatím nemá konkurenci ani v celoevropském měřítku, svědčí i fakt, že o využívání systému Mobilní rozhlas projevily zájem i některé zahraniční mikroregiony, obecní instituce a záchranné sbory.

Cena služby začíná na 490 korunách měsíčně podle velikosti obce. Starostové získají kompletní zaškolení až pěti pracovníků, poskytnutí součinnosti při sběru obecních kontaktů a konzultace při vytváření jednotlivých komunikačních scénářů. V rámci licence mohou službu prostřednictvím vlastních připojených profilů využívat také 3 další obecní instituce – například škola, knihovna, kulturní dům, muzeum nebo pošta. Součástí licence jsou i všechna další updaty systému, mimo jiné například o možnost řídit krizovou komunikaci bez přístupu k internetu.

Hradec versus Pardubice: Které město lépe přivyklo nákupu potravin online?

Je tomu již pár měsíců, co do Hradce Králové, Pardubic, Mladé Boleslavi a Chrudimi začal rozvážet e-shop s potravinami Kolonial.cz. Obě města tedy měla dost času na to, aby se zorientovala v možnostech, které nová služba nabízí. Hromadnou analýzou objednávek můžeme zjistit, jak si města v pomyslném souboji vedou. Utrácí za online potraviny více v Pardubicích, anebo Hradci Králové? A kde jsou spíše masožrouti a kde vegetariáni? A kde mají víc pejskařů?
Na otázky odpovídá Petr Vyhnálek, ředitel Kolonial.cz.

Pardubičtí objednávají častěji a více
Zajímavé je srovnání průměrné hodnoty objednávky v Pardubicích a Hradci. Jednoznačně vyšší ji mají Pardubičtí – průměrná cena jednoho nákupu je skoro 1400 korun, zatímco Hradečtí zatím utrácí průměrně 1150 korun. Pardubičtí navíc potraviny online kupují častěji – průměrně alespoň 1,2krát do měsíce. Na první pohled se tedy online nakupování potravin věnují více.

„Abychom byli spravedliví, musíme uvést, že kolem Pardubic je výrazně více satelitních obcí než kolem Hradce. Právě pro ně jsou e-shopy s potravinami výhodnou variantou proti cestě do nejbližšího supermarketu,“ upřesňuje Petr Vyhnálek.

Do Hradce putují nákupy odpoledne, do Pardubic večer
Zajímavé informace prozradí také závozové časy jednotlivých nákupů. V případě Hradce Králové si lidé nejčastěji objednávají kolem 16. hodiny, u Pardubic je to v termínu mezi 18. – 20. hodinou. Co to vypovídá o životním stylu?

„Jak se zdá, v Hradci jsme nadchli především ženy a maminky pečující o domácnost, pro ty je typická objednávka spíše v pozdním odpoledni. V Pardubicích si naše příručí zase zákazníci objednávají tak, aby jim zavezli nákup po návratu z práce,“ uvádí Petr Vyhnálek.

Do Hradce putuje víc masa a bio potravin
Nahlédnout můžeme také do skladby nákupních košů. I zde překvapí velké rozdíly. Do Hradce Králové putuje výrazně více masa a masných výrobků včetně uzenin, ale zároveň také biopotravin – až o třetinu více než k jižnímu sousedovi. Pardubičtí zase excelují množstvím nakupované zeleniny. Její zastoupení v košíku je dokonce největší z celé republiky!

„Je zajímavé sledovat, jak rozdílné chutě mají obyvatelé měst, která jsou jen pár desítek kilometrů od sebe. Hradečtí jsou milovníci masa na všechny způsoby včetně exotických ryb, do Pardubic zase vozíme zeleninu, kterou ve zbytku republiky snad ani neznají,“ dodává s nadsázkou Petr Vyhnálek.

V Boleslavi jsou kočkomilové, v Hradci zase pejskaři
A to nejlepší na závěr. Kde mají raději kočky a kde psy? Jak už nadpis napovídá, více plechovek, granulí a dalších dobrot spolu s kilogramy kočkolitu putuje do Mladé Boleslavi. Za dva měsíce ho tam příručí dovezli již skoro dvě stě kilogramů. Do Hradce Králové zase zamířilo půl tuny psích granulí, následováno významným množstvím plechovek a psích paštik. Vůbec nejvíce sortimentu pro domácí mazlíčky však suverénně nakupují obyvatelé Pardubic. Tam je „souboj” mezi pejskaři a kočkomily takřka vyrovnaný.

„Z mého pohledu je podstatné, že zvířata mají ve městech rádi stejnou měrou. Důležité je také zmínit, že křečků a papoušků bude v obou městech na základě objednávaného prosa a podestýlky podobné množství,“ uzavírá Petr Vyhnálek.

Profinit přivítal na gardenparty přes 200 obchodních partnerů

Společnost Profinit, přední poskytovatel IT služeb a jedna z největších českých softwarových firem, v minulém týdnu uspořádala oblíbenou zahradní slavnost na zahradě svého sídla – vily v pražských Dejvicích. Motivem tohoto již jubilejního 20. ročníku byla Generace CZ – chytré hlavy.

Na oblíbené setkání zve Profinit svoje obchodní partnery z bank, pojišťoven či dalších technologických firem již 20 let a akce se těší čím dál většímu zájmu a účasti. Letošním ročníkem provázel Jakub Kohák, který se staral o celovečerní zábavu a zval návštěvníky mj. na doprovodný program a bohaté občerstvení připravené převážně na grilu.

„Velikého zájmu o naši gardenparty si nesmírně vážíme. Nejen že máme možnost vidět naše spřátelené obchodní kontakty, ale ještě se skvěle neformálně pobavíme. Pozitivní nálada, která celé setkání provází, pak přetrvává i v pracovním prostředí,“ doplňuje Jitka Kosovská, PR a Marketing manager společnosti Profinit, která má akci každoročně kompletně na starosti.