Tudor představuje vlastní hodinkové strojky do extrémních podmínek

Švýcarská značka luxusních hodinek Tudor uvádí na náš trh vloni představené vlastní hodinové strojky do nejextrémnějších podmínek. Značka Tudor si již před více než devadesáti lety stanovila svůj směr, během let se stala symbolem pro nejodolnější švýcarské hodinky a svou pozici stále posiluje.

Hodinky značky Tudor se v průběhu času vyvíjely po boku sesterské značky Rolex a dnes tvoří skutečně výjimečný klenot. Tudor je uznávanou ikonou mezi znalci hodinářského umění a hodinky se štítem ve znaku jsou žádaným prestižním doplňkem. Kombinace exkluzivního, mimořádně odolného pouzdra, číselníku a strojku tvoří vyvážený a promyšlený koncept jednoho z nejuznávanějších švýcarských výrobců hodinek již řadu let.

Strojek kompletně vlastní výroby pro nejodolnější hodinky Tudor

V roce 2015 představila značka Tudor své dva historicky první kompletně vlastní kalibry MT5621 a MT5612, které znamenaly po 89 letech zásadní zlom v historii značky. Označení MT znamená „Manufacture TUDOR”, kalibr Tudor vlastní výroby. Prvně jmenovaný strojek má rezervu chodu 70 hodin, na číselníku se datumovka nachází na pozici 3 a indikátor rezervy chodu je umístěný na 9 hodinách. O kvalitě tohoto strojku vypovídá fakt, že získal certifikát od Oficiálního švýcarského institutu pro testování chronometrů (COSC).

Poprvé byl tento kompletně původní strojek osazen do hodinek TUDOR North Flag navazujících na výjimečně odolný model Oyster Prince z roku 1952, který prošel nejnáročnějšími testy odolnosti. Tyto hodinky jsou připraveny obstát v extrémně náročných podmínkách a na jakýchkoli cestách za dobrodružstvím. Druhý vlastní kalibr je osazován do modelů TUDOR Pelagos.

Novinky z veletrhu Baselworld 2016

Na tento počin plynule navázaly další kompletně vlastní strojky, které byly představeny na letošním ročníku světově nejprestižnější výstavy hodinek Baselworld 2016. Prvním z nich je mechanický strojek MT5601 s automatickým nátahem s přibližnou rezervou chodu 70 hodin, který byl od začátku vývoje konstruován pro hodinky s bronzovým pouzdrem vodotěsným do 200metrové hloubky Tudor Heritage Black Bay Bronze. Koncept vychází z hodinek, které jsou synonymem historie potápěčských chronometrů a jejich typickým znakem je specifické vinutí korunky, klenuté krycí sklíčko a žakárový upínací popruh béžové barvy. Ten je v novodobé historii alternativně nabízen také v provedení hnědé kůže ve starém designu.

Druhým letos představeným a zároveň čtvrtým in house strojkem Tudor je kalibr MT5602. Zasazen je do nové kolekce hodinek Heritage Black Bay a Black Bay Dark, které jsou designově příbuzné s Heritage Black Bay Bronze, ale průměr jejich ocelového pouzdra je o 2 mm menší. Prvně jmenovaný model získal v roce 2013 ocenění poroty Grand Prix d’Horlogerie v Ženevě. V nabídce jsou buď s ocelovým nebo koženým řemínkem.

Pohled do historie

V roce 1926 zaregistroval Hans Wilsdorf, zakladatel společnosti Rolex, značku Tudor. Přímá spřízněnost obou značek ovšem neznamenala, že v pouzdrech Tudor byly stejné strojky jako v modelech Rolex. Hodinky Tudor byly zpočátku vybavovány strojky, jejichž základy vyráběli významní švýcarští výrobci, například „Fabrique d´Ebauches de Fleurier“ (FEF). Tento „polotovar“ byl finálně upravován pod střechou fabriky Rolex. Od šedesátých let dodával základy strojků švýcarský výrobce Ébauches SA (dnešní ETA). V některých modelech Tudor jsou dodnes.

V roce 1952, kdy měla již značka Tudor významné místo v hodinářském průmyslu, představila mimořádnou řadu hodinek Oyster Prince. Už samotný název evokuje spojení se značkou Rolex. Oyster bylo totiž označení pro vůbec prvního modelu vodotěsných hodinek na světě, které představil Rolex v roce 1926. Hodinky Tudor Oyster Prince posunuly v roce 1952 hranici odolnosti ještě mnohem dále.

Testy odolnosti v nejnáročnějších podmínkách

Výrobce Tudor podrobil tuto řadu hodinek nekompromisním testům reálného, skutečně extrémního prostředí. Vybavil jimi horníka, který je měl na ruce v uhelném dole při ručním dolování uhlí neuvěřitelných 252 hodin. Kromě toho byly také testovány 30hodinovou zátěží způsobenou vibracemi pneumatické vrtačky a nosili je nepřetržitě po dobu tří měsíců dolovači kamene.

Do nového tisíciletí vstupovala značka Tudor s cílem najít svou vlastní tvář. Při pohledu na aktuální kolekci je možné konstatovat, že cíl byl splněn. Výroba vlastního hodinového strojku představuje pro značku novou etapu a jasný krok kupředu.