Monthly Archives: Září 2021

Deset tisíc ojetých aut z celé Evropy dali na zvedák, prošla třetina. Carvago přináší unikátní analýzu trhu

Šedesát tisíc evropských bazarů, deset tisíc aut, pětatřicet tisíc hodin práce. Po deseti měsících testování ojetých aut přichází internetové tržiště Carvago se zprávou o skutečném stavu a historii automobilů z druhé ruky, které jsou i českým zákazníkům nabízeny ke koupi. Přestože Carvago spolupracuje výhradně s prověřenými, převážně autorizovanými dealery, drtivá většina – 70 procent aut – neobstála v komplexním testu CarAudit a Carvago je tak ve výsledném protokolu nedoporučilo ke koupi. Téměř dvacet procent z nich by přitom podle bezpečnostních specialistů vůbec nemělo na silnice vyjet.

„Díky propracovanému systému, který samozřejmě zahrnuje i důkladné projetí auta technikem, dokážeme odhalit vady, které zákazník i s ‚odborníkem‘ nemá šanci poznat. S naší unikátní technickou inspekcí CarAudit podrobíme vůz kontrole v 270 revizních krocích a my i zákazník pak máme jistotu, že kupuje vůz v perfektním technickém stavu a s jasnou historií,“ uvádí Jakub Šulta, CEO evropského marketplace s ojetými vozy Carvago.

Revizi auta pro Carvago.com v rámci standardizované certifikované technické inspekce vozu Car Audit provádí vlastní technici, popřípadě smluvní partneři jako TÜV, Dekra či Pirelli. Revize začíná kontrolou motoru, chodem spojky, stavu podvozku, pokračuje měřením hloubky laku, revizí opotřebení interiéru a končí kontrolou servisního životopisu auta. Nezbytným kontrolním krokem je důkladná projížďka vozu s nájezdem minimálně 30 km nebo jízda v délce 35 minut. Celá technická revize vozu trvá 3 až 4 hodiny. Kromě kontroly fyzického stavu auta je vůz podroben prohlídce službou Cebia, která v oblasti prověřování servisní historie vozů poskytuje nejrelevantnější data a patří v oboru ke světové špičce. Teprve potom Carvago vůz zákazníkovi doporučí ke koupi nebo vozidlo rovnou zamítne.

„Chceme, aby na silnicích jezdila jenom spolehlivá auta. Přinášíme radikální změnu, která z českého i evropského trhu vytlačí neférové prodejce a jejich podezřelé nabídky. Denně datově analyzujeme 7,5 milionu vozů a z nich průběžně jen 750 tisíc nakonec zařazujeme do naší platformy. Po necelém roce testování se ukázalo, že zařadit můžeme jen 14 ze 100 testovaných automobilů. Zbytek ke koupi nedoporučujeme z celé řady důvodů. Nejčastějším je ve 30 % případů předchozí havárie, v 15 % podvody s cenou. Často dopátráme, že byl vůz historicky vážně poškozený, že nesedí počet kilometrů, stáří vozu a podobně. Parametrů, které se na takovéto podvodné praktiky zaměřují, je v rámci CarAuditu přes 70,“ vysvětlujeŠulta.

Podle unikátní analýzy trhu, kterou Carvago v rámci svého provozu uskutečnilo, jsou více jak dvě třetiny nabízených aut za uváděné ceny ve skutečnosti neprodejné. V případě zahrnutí autobazarů uvádí Carvago ještě horší číslo, devadesát pět procent. Takové počty chce šéf internetového tržiště zarazit. „Online prodej zreformoval, zprůhlednil a taky zlevnil obchodování v řadě odvětví. My právě teď online prodejem reformujeme trh s ojetými auty. Žádné české „devadesátkové“ praktiky, ale jasné a férové podmínky. Za našimi auty si stojíme,“ uzavírá ředitel Carvaga Šulta. 

Průzkum: každý osmý očekává od bazaru podvod
Carvago se na auta ptá i svých zákazníků. Dotazníkové šetření mezi tisícovkou respondentů v Česku ukázalo, že každý osmý kupující dokonce před vstupem do bazaru počítá s tím, že bude obětí neférového jednání. „To je naprosto nepřijatelné. Nakupování v bazaru už dnes opravdu nedává smysl. Carvago chce proměnit nákup auta z druhé ruky v radostnou událost. To, co prodejci ojetých vozidel zákazníkům neposkytují, a Carvago má jako naprostý standard, je čtrnáctidenní lhůta na vrácení peněz bez udání důvodu,“ dodává Šulta. 

Evropský marketplace s ojetými auty Carvago rychle roste. Kromě prodeje aut koncovým zákazníkům se soustřeďuje na rozšiřování tržiště pro velkoobchodní partnery. Nyní je na platformu navázáno 66 tisíc prodejců aut v celé Evropské unii. V horizontu tří let se plánuje stát technologickým a logistickým leaderem s obratem více než jedné miliardy eur a prodávat 100 tisíc aut ročně v celé Evropě. V rámci konceptu prodeje online vedle dodání až do domu nabízí kompletní financování na vozy z Česka i ze zahraničí, pojištění, prodlouženou záruku a garanci doručení vozu do 21 pracovních dnů, a to až před dveře zákazníkova domu.

Uber spouští své služby také v Plzni a Ostravě

Společnost Uber ode dneška spouští své služby také v Plzni a Ostravě, kde si mohou uživatelé nově objednat svezení prostřednictvím služby UberX. Uber i zde opět spolupracuje pouze s profesionálními řidiči s licencí a služba tak plně odpovídá českým legislativním požadavkům. Se speciálním promokódem AHOJOSTRAVO a AHOJPLZEN si navíc mohou uživatelé službu vyzkoušet se slevou až 70 %*.

Spuštění služby v Plzni a Ostravě reaguje na stále rostoucí lokální poptávku, kdy si jen loňském roce chtělo cestu přes Uber aplikaci objednat bezmála čtvrt milionu lidí. Obyvatelé i návštěvníci města tak nyní mají k dispozici alternativu k hromadné dopravě a novou možnost, jak se po městě pohybovat i bez vlastního automobilu.

„Máme velkou radost, že jsme dnes mohli zahájit provoz ve dvou městech, která jsou pro nás velmi důležitá. Se spuštěním Uberu chceme místním nabídnout možnost cestovat po městě pohodlně, bezpečně a efektivně. Obyvatelé i návštěvníci města budou nyní díky technologii moci využívat jízdy Uberem na pár klepnutí prstu, což jim výrazně usnadní dojíždění i cesty za zábavou. Chceme obyvatelům Plzně a Ostravy nabídnout nový způsob snadné a cenově dostupné dopravy po městě bez nutnosti používat vlastní automobil,“ dodává český country manager Uberu Štěpán Šindelář.

Stejně jako v Praze a Brně bude Uber i v Plzni a Ostravě spolupracovat pouze s profesionálními řidiči. Místní řidiči taxi tak získají přístup k technologii, která jim umožní snadněji oslovit nové zákazníky, zkrátit čekací doby a také získat další zdroj příjmů. To může být pro řidiče obzvlášť v současné době, kdy se svět vzpamatovává z dopadu koronavirové pandemie a lidé se začínají opět pohybovat po městech, skvělá příležitost k rozvoji a posílení vlastního podnikání.

Ku příležitosti spuštění nových měst má Uber pro uživatele speciální nabídku. S promokódem AHOJOSTRAVO a AHOJPLZEN získají zákazníci v nově otevřených městech slevu až 70 % z jízdného*. Promokód stačí v aplikaci po klepnutí na ikonku svého profilu v pravém horním rohu aplikace přidat v sekci WalletPromo akcePřidat promo kód a jízdné se automaticky sníží o příslušnou slevu. Promokód lze využít pro svezení prostřednictvím služby UberX, a to nejpozději do 10. října.

Bezpečí jako priorita

Bezpečí uživatelů, řidičů i všech místních obyvatel je pro Uber prioritou, což zohledňují také funkce v aplikaci. Každý cestující v ní ještě před začátkem jízdy nalezne veškeré potřebné informace včetně jména řidiče, jeho fotografie a hodnocení, modelu vozu a SPZ. Uživatelé navíc mohou sledovat svou jízdu v reálném čase, a to ještě předtím, než je řidič vyzvedne, a jízdu sdílet se svým vybraným kontaktem.

V reakci na aktuální epidemiologickou situaci vydal Uber rovněž řadu hygienických a bezpečnostních opatření, aby řidičům i cestujícím zajistil maximální bezpečí. Jak pasažéři, tak i řidiči musí během cesty mít nasazenou roušku a potvrdit, že se seznámili se všemi doporučenými zdravotními a bezpečnostními opatřeními. Všichni řidiči jsou v aplikaci nabádáni k pravidelnému mytí rukou, dezinfekci vozidla a větrání během jízdy. V České republice navíc Uber využívá technologii, která ověřuje, zda má řidič, který chce vozit pasažéry, patřičně zakrytá ústa ochranou pomůckou. Řidiči byli vybaveni dezinfekcí a společnost Uber nainstalovala do mnoha vozů také ochranné plastové zástěny.

5 důvodů, proč využívat aplikaci Uber

  • Dostupná kdykoliv: Díky Uber aplikaci si mohou cestující objednat jízdu pomocí několika doteků v aplikaci a řidič dorazí na smluvené místo během pár minut.
  • Profesionální řidiči: Všichni řidiči, kteří využívají aplikaci Uber, mají profesionální licenci pro přepravu pasažérů. Jméno řidiče, hodnocení, typ vozidla a SPZ jsou dostupné v aplikaci před každou jízdou.
  • Pocit bezpečí při každé jízdě: Aplikace Uber nabízí řidičům i cestujícím řadu bezpečnostních funkcí – od hodnocení řidiče přes GPS sledování až po podporu v případě nouze. Uživatelé mohou snadno sledovat svou cestu, sdílet ji s blízkými kontakty a kdykoliv se spojit s podporou Uberu. Více informací zde.
  • Nízké ceny a jednoduchá platba: S aplikací Uber uživatel předem vidí, kolik bude cesta stát. Cena se nezvyšuje, ani když se změní délka trasy nebo vznikne dopravní zácpa, takže cestujícího nečeká žádné nepříjemné překvapení. Platbu včetně případného spropitného vyřeší uživatel přímo v aplikaci platební kartou, službami Apple Pay nebo Google Pay, případně v hotovosti po ukončení jízdy. Pokud cestuje více pasažérů, lze v aplikaci platbu za jízdu snadno rozdělit.
  • Spolehlivá kdekoliv a kdykoliv: Aplikace Uber je dostupná ve čtyřech městech v ČR a ve více než 10 000 měst v 71 zemích po celém světě. 

Jak Uber funguje

  • Stáhněte si Uber aplikaci na svůj mobilní telefon a vytvořte účet.
  • Aplikace startuje s jednoduchou otázkou „Kam?“.
  • Jakmile zadáte destinaci, aplikace vám ukáže konečnou cenu za jízdu.
  • Po objednání jízdy se vám zobrazí veškeré informace o řidiči a jeho vozu a můžete sledovat jeho cestu na dohodnuté stanoviště.
  • Jakmile řidič dorazí, ověřte si, že jeho vizáž i vůz odpovídají informacím v aplikaci.
  • Svou cestu můžete sledovat a sdílet včetně odhadovaného času příjezdu se svými přáteli nebo rodinou.
  • Zaplatíte hotově nebo bezhotovostně přímo v aplikaci.
  • Ohodnotíte jízdu nebo zanecháte jakoukoliv další zpětnou vazbu.

* Slevu na jízdné mohou uplatnit všichni uživatelé v Plzni a Ostravě, kteří využijí službu UberX do 10. října 2021. Maximální výše slevy je v Plzni stanovena na 85 Kč a v Ostravě na 120 Kč.

České routery Turris v USA i Británii a nová Omnia 2022

Turris míří se svými oceňovanými routery navrženými pod záštitou provozovatele české národní domény CZ.NIC na americký a anglický trh a začíná úzce spolupracovat s asociacemi poskytovatelů internetu WISPA a UK WISPA. Účast na dvou významných událostech otevírá možnosti představení bezpečnostních benefitů routerů Turris členům asociace, pomoc při certifikování zařízení a zařazení produktů do stálé nabídky poskytovatelů internetu a dalších firem.

Český Turris otevírá svou účastí na setkáních asociace WISPA v USA a UK WISPA v Anglii jednání s místními poskytovateli internetu (ISP). Tímto krokem sleduje Turris svou dlouhodobou strategii a rozšiřuje své obchodní aktivity i osvětu zaměřenou na prevenci před kybernetickými hrozbami, které často souvisí s neaktualizovaným firmwarem a firewallem routerů. Nebezpečí související s tímto faktem zdůraznila například nedávná mimořádně nebezpečná hrozba, která otevírá bezpečnostní díru v routerech minimálně 17 výrobců.

Asociace WISPA a UK WISPA  zastupují zájmy vyvíjejícího se ekosystému poskytovatelů bezdrátových internetových služeb (WISP) v USA a Velké Británii, sdružují lokální poskytovatele internetu a souvisejících produktů a služeb a pomáhají jim prosadit se v konkurenci regulátorů a největších ISP v daných zemích. Na událostech UK WISPA v Edinburghu a na eventu WISPAPALOOZA v Las Vegas představí Turris své produkty vybavené dynamickým firewallem aktualizovaným až 3000x denně a bezpečnostní systém Turris Sentinel. V Las Vegas představí Turris také novou, výkonnější generaci routeru Omnia, která vstoupí na trh v roce 2022.

Cílem jednání s poskytovateli internetu v USA a Anglii je dát uživatelům na nových trzích možnost zvolit si zařízení, které zvýší bezpečnost jejich síťového provozu i veškerých datových toků v domácnostech, a také rozšířit komunitu uživatelů, kteří sdílejí s bezpečnostním systémem Turris Sentinel informace o rozpoznaných útocích a tím zvyšují bezpečnost všech routerů Turris s pravidelně aktualizovaným dynamickým firewallem. „Na eventech v Las Vegas a Edinburghu se nám otevírá možnost nenahraditelného osobního jednání s mnoha lokálními poskytovateli internetu, distributory a systémovými integrátory. Věříme, že právě tyto události jsou pro nás významným krokem k navázání dlouhodobé spolupráce s partnery v USA i Anglii. Asociace hrají v obou zemích velmi důležitou roli. S jejich podporou bude náš připravovaný vstup na nové trhy hladší a pro uživatele se dosud neznámý Turris stane rychleji důvěryhodnou značkou,“ komentuje Petr Palán, šéf projektu Turris.

Slepičí a pštrosí, bio či z podestýlky: Vyznáte se ve vejcích?

Bez vajíček se v kuchyni obejde jen málokdo. Jen v loňském roce snědl podle údajů Českomoravské drůbežářské unie každý obyvatel ČR v průměru 263 vajec. I proto bychom měli věnovat pozornost tomu, jaká vejce kupujeme a jíme. Pokud se v nabídce obchodů někdy trochu ztrácíte, přinášíme vám několik základních rad a tipů.

Co prozradí kód

Nákup vajec může někdy připomínat spíše hledání velikonočního pokladu. Vejce jsou křehká, a pokud nechceme až doma zjistit, že z deseti vajec jsou čtyři prasklá, je dobré opatrně nahlédnout do krabičky ještě v obchodě. Pokud na naprasklé vejce narazíte, už ho nepoužívejte, i když voní dobře – nikdy nevíte, jak dlouho byla skořápka narušena.

Druhou věcí, které při nákupu věnujeme pozornost, je kód na vejci. Právě ten spolehlivě určí, odkud vejce pocházejí a v jakých podmínkách žijí nosnice. Informace o tom, kde byla vejce balena, totiž nemusí odpovídat původu vajec. Ten si ověříme právě na skořápce – česká vejce nesou označení CZ. Poslední čtyřčíslí na vajíčku označuje konkrétní chov, který si můžete dohledat na stránkách státního podniku Mezinárodní testování drůbeže. Na krabičce by pak neměly chybět údaje o hmotnosti vajíček (S, M, L, a XL), jakosti či minimální trvanlivosti. Ta nesmí být delší než 28 dní po snůšce.

Kromě země původu vajec a velikosti nás při nákupu bude nejvíce zajímat hned první číslice na vajíčku. Právě z ní zjistíme, z jakého chovu vejce pochází. Pod číslem 3 najdeme vejce z klecových chovů. Jedna nosnice má nárok na minimálně 750 cm2, v kleci má být hnízdo a prostor pro podestýlku. Dvojka označuje vejce nosnic v halách, kde může být maximálně 9 nosnic na 1m2 plochy a třetina plochy má být pokryta podestýlkou, v případě voliér pak mohou být v jedné pouze 4 patra. Jednička na skořápce ukazuje na slepice chované ve volném výběhu, kde musí být splněna podmínka volného přístupu do venkovního výběhu s maximálně 4 m2 na nosnici. 0 pak označuje vejce z ekologického zemědělství, kde může být maximálně 6 slepic na 1 m2 a krmení musí pocházet z ekologicky vypěstovaného obilí.

„Při nákupu bychom se neměli nechat zmást jen designem obalu. Krabička v „bio“ barvách s obrázkem volně se pasoucích slepic ještě neznamená, že vejce opravdu pocházejí z volného chovu. To musíme vždy ověřit údaji na krabičce či razítku,“ upozorňujeHana Chaloupková, expertka na vejce a chlazené potraviny z Košík.cz Košík.cz

Chtěli byste mít pravidelný přísun domácích vajíček, ale nemáte souseda-chovatele? Domácí chov slepic zažívá v posledních letech boom, a pokud vám to možnosti dovolí, můžete se do něj pustit také. Slepice jsou velmi nenáročné a zvládnete je chovat i na malé zahrádce ve městě – výjimkou dnes nejsou ani slepice v komunitních zahradách velkých měst.

Klecová, nebo z výběhu?

Chov nosnic je palčivým tématem posledních let, a to nejen u nás, ale v celé Evropské unii. Nabídka vajec z nejrozšířenějších, klecových chovů by měla do roku 2027 zmizet. Životní podmínky slepic by se díky tomu měly zlepšit. Řada chovatelů už klecové chovy zrušila a například Košík již vejce z klecových chovů neprodává a nabízí pouze podestýlková nebo z volného chovu. Zákazníci tak mohou nakoupit například ta ze statku Dvořák, kde je snášejí slepice volně se pasoucí na louce s mobilním kurníkem.

„Podmínky, ve kterých jsou slepice chované, se výrazně podepisují na kvalitě, vzhledu i chuti vajec. I proto dává stále více lidí přednost nákupu vajec od nosnic z volného výběhu,“ doplňujeexpertka Košík.cz Chaloupková z Košík.cz.

Vejce jako superpotravina

Vejce jsou bez přehánění výživový poklad, o který bychom se v rozumné míře neměli ochuzovat. Obsahují kvalitní bílkoviny, esenciální aminokyseliny a mastné kyseliny, které působí jako prevence srdečních a cévních chorob. Dříve rozšířený mýtus, že vejce zvyšují hladinu cholesterolu, byl už naštěstí vyvrácen – vejce naopak při běžné konzumaci hladinu škodlivého cholesterolu snižují.

Ve vejcích je bohatě zastoupen selen, který pozitivně působí na naši imunitu, najdeme v nich i zinek, draslík či železo. Díky obsahu vitaminu B má konzumace vajec blahodárný vliv na nervový systém, stav pokožky a vlasů. Antioxidanty ve žloutku snižují riziko šedého zákalu a dalších degenerativních očních chorob. Pokud hledáte vhodný zdroj vitaminu D, pak můžete sáhnout právě po vejcích. 

Nebojte se exotiky

Doby, kdy v obchodech byla k dostání pouze klasická slepičí vejce, už jsou dávno pryč. Běžně tak můžeme sáhnou i po křepelčích vejcích, jejichž obliba roste. Ačkoliv jsou 5x menší než slepičí, obsahují více tuků, bílkovin, vitamínu A a B a také fosforu, železa a draslíku. Některé výzkumy jim dokonce přisuzují pozitivní vliv na léčbu alergií.

Oblíbenou „kuriozitou“ jsou pštrosí vejce, které patří spíše mezi sezonní nabídku a poptávka roste především před Velikonocemi. Vyfouknutí takového „vajíčka“ ovšem není žádná legrace a bez vrtačky na proděravění skořápky se neobejdete. Pštrosí vejce váží kolem 1,5 kg a může vydat až za 30 běžných slepičích a pokud se ho rozhodnete vařit, bude vám to trvat až hodinu. Můžete si ale být jisti, že jedno takové vajíčko spolehlivě zasytí celou rodinu.  

Naměkko, natvrdo, míchaná, na hniličku i jako omeleta. Znáte i další úpravy vajec?
Ruské vejce – typická česká „retro“ pochoutka z rozkrojeného vejce natvrdo, podávaného na salátu, přelitého majonézou a zdobeného šunkou, sterilovanou okurkou či paprikou
Sázené vejce – vejce připravené na pánvi nebo v lívanečníku, s pevným bílkem a polotekutým žloutkem
Pošírované vejce – ve vroucí vodě s octem se utvoří vír, do něhož se vlije vejce a nechá ztuhnout. Spolu s holandskou omáčkou často podávané jako vejce Benedikt
Ďábelské vejce – uvařené vejce rozkrojené v půli, plněné pikantní směsí ze žloutku, majonézy a koření či bylinek
Tipy na vaření vajec:
Když vložíte vejce do studené vody a budete postupně zvyšovat teplotu, skořápka nepopraská.
Čerstvá vejce se loupou hůř než ta starší. Ke snadnějšímu loupání pomůže zchladit vejce studenou vodou.
Pokud se chystáte připravovat ďábelská vejce, nechte je nejdřív důkladně vystydnout, aby se nepotrhala.
Nadýchaná míchaná vajíčka nejlépe připravíte v páře.
K přípravě sázených vajec se skvěle hodí plech na muffiny.
Zbyly vám bílky? Pokud je hned nevyužijete, jednoduše je zamrazte.
Nevyhazujte skořápky do koše. Poslouží jako hnojivo pokojových rostlin a využijete je i na zahradě jako odpuzovač slimáků.

Zájem Pražanů o byty ve Středočeském kraji roste. Akceptovatelný je už i 75minutový dojezd do Prahy

Rostoucí ceny pražského bydlení – a to jak prodejní, tak nájemní – opět ve velkém přiživují přesun Pražanů do Středočeského kraje. Za poslední měsíc se poptávka po středočeském bydlení meziročně výrazně zvýšila: podle digitální realitní služby Bezrealitky stoupl zájem o třetinu, realitní služba Maxima Reality hlásí dokonce nárůst zájmu o celou polovinu. A trend bude pravděpodobně pokračovat. Nejčastěji bydlení mimo Prahu hledají mladé páry, které chtějí založit rodinu, na pražskou nemovitost nemají, ale zároveň chtějí uložit své dosavadní peníze.

Už dávno se přitom nejedná o zájemce hledající rodinný dům. Zájem je v současnosti především o byty v panelových domech. Poptávka je zejména po městech, která hromadnou dopravou umožňují dojezd do centra hlavního města v rozmezí mezi 40 a 80 minutami – tedy například Kladno, Roudnici nad Labem, Beroun, Benešov, Čelákovice, Český Brod, Kralupy nebo Mělník. To splňuje zhruba polovina ze stovky tisíc středočeských paneláků.

Důvod je zcela jasný. Zatímco panelový byt na sídlišti Černý Most se po generální rekonstrukci dnes běžně nabízí za cenu přesahující 100 tisíc za metr, stejně velký byt po rekonstrukci v panelovém domě v kladenských Kročehlavech je možné získat už za 65 tisíc korun za metr. Dojezdová doba do centra města je přitom jen o necelou půlhodinu delší.

Středočeské byty se proto v nabídce dlouho neohřejí.

“V současnosti se přes Bezrealitky denně prodá alespoň jeden středočeský byt. Zájemců na něj je podobně jako v Praze a většinou nového majitele najde do tří týdnů od zařazení do nabídky,” zmiňuje Hendrik Meyer, šéf Bezrealitky. “Zájem je především o 3+1 ale roste i poptávka po menších bytech, do kterých investují buď bezdětní jednotlivci nebo mladé páry.”

Ideální středočeský panelák

Podle odhadů Bezrealitky zatím po středočeských nemovitostech nejvíce pošilhávají lidé kolem 30 let, často plánující založit rodinu. Nejčastěji hledají 2+kk nebo 3+1 kolem 70 metrů podlahové plochy s cenou do 5 milionů korun. Velké nároky mají na rekonstrukci bytu a zajímají se i o kvalitu domu, ve kterém se nachází. Ten by měl být ideálně alespoň po dílčí rekonstrukci, se zateplenou fasádou a plastovými okny. Preferují SVJ před družstevním podílem.

V lokalitě pak hledají dostatek zeleně, parkovou úpravu okolí a napojení na cyklostezky pro jízdu na kole nebo běh. Přímo v lokalitě by se měla nacházet alespoň večerka. Řeší také dostupné poskytovatele internetu, pokrytí online supermarkety nebo automatické zásilkové boxy pro internetové nákupy. Doptávají se také na recenze škol a školek nebo nemocnic.

“Preferované je spojení s hlavním městem pomocí příměstské železnice nebo rychlíkovými autobusy,” zmiňuje Hendrik Meyer. “Paradoxně se příliš nezajímají například o parkování v lokalitě. Hledání například garáže spolu s bytem je výjimečné.”

Středočeská výstavba rodinných domů v problémech

Zájem o byty do Prahy dojíždějících obyvatel by mohl být v budoucnu ještě větší. Na své limity totiž začíná narážet i prodej starších rodinných domů nebo výstavba nových, které v minulosti byly pro Pražany hlavním důvodem, proč opustit hlavní město. Rostou ceny pozemků, materiálů i samotných stavebních prací. A ubývá míst, kde je výstavba možná bez čekání.

“Obce sice mají zpracované územní plány, ale ty do budoucna nepočítají s výrazným rozšiřováním. Brzdí je také často příšerný stav infrastruktury. Nemají například kapacitu čistíren odpadních vod, problém začíná být i s povolováním studen nebo napojováním na obecní vodovody,” zmiňuje Vladimír Zuzák, ředitel Maxima Reality. “Výrazně se zpřísnila i ochrana zemědělského půdního fondu. Územní plán může počítat s výstavbou na zemědělské půdě, ale její vynětí na zastavěnou plochu zejména při vysoké bonitě půdy je poměrně finančně nákladné.”

I z toho důvodu se domy ve středočeském kraji s dobrým dojezdem do Prahy začínají stávat nedostatkovým zbožím a jejich cena skokově vzrostla. A podobný nedostatek již brzy potká i byty. Akceptovaná cenová hladina kolem 5 milionů, která se pravděpodobně bude zvyšovat jen pomalu, poptávku posune ještě dál od Prahy a do hledáčku by se tak mohla dostat města u samotné vnější hranice kraje, jako například Kutná Hora, Kolín, Mladá Boleslav, Příbram, Hořovice, Nové Strašecí nebo Slaný.

Technologie, které utvářejí budoucnost firemní IT infrastruktury

Nick Offin, ředitel prodeje, marketingu a provozu společnosti Dynabook Northern Europe

Informační technologie procházejí neustálým vývojem. V posledních deseti letech se změny v používaných technologiích dotkly každé společnosti. Mezi nejčastější inovace patří pokrok v oblasti automatizace a nasazování cloudových služeb nebo dokonce umělé inteligence.

Od začátku pandemie jsou tyto posuny vidět stále výrazněji. Technologie pomáhají řešit rutinní úkoly, od skladových činností až po práci vrcholného managementu. V reálném čase je ve firmách generováno velké množství dat a řadu rozhodnutí přebírají počítače. Situace na pracovištích se změnila, protože mnoho zaměstnanců přešlo trvale na vzdálenou nebo hybridní práci. Vzhledem k tomu vznikla také větší konkurence v oblasti pracovních míst.

Při výběru nejvhodnější IT infrastruktury a aktualizaci technologií musí IT týmy přemýšlet o tom, jak nastavit obchodní model podnikání v návaznosti na nové standardy. Klíčovým úkolem je zvážit, které technologie si právě nyní zaslouží pozornost a jak mohou pomoci při přechodu na nové požadavky. Podívejme se na technologie, které v současné době formují budoucnost IT infrastruktury, včetně jejich dlouhodobého využití.

Průlomové technologie

AI (umělá inteligence), automatizace a IoT. To jsou zásadní technologie, které představují budoucnost IT infrastruktury v každém odvětví a na každém pracovišti. Nejedná se sice o nové koncepty, ale pokrok v oblasti strojového učení umožňuje využít AI prakticky v každém oboru. Podle IDC bude v zájmu udržení agility podnikání do roku 2022 až 80 % organizací, které přejdou na hybridní obchodní model, investovat až 4x více do infrastruktury s podporou AI a technologií Edge Computing. Výzkum, který jsme realizovali ve společnosti Dynabook, tuto předpověď potvrdil: 52 % evropských IT manažerů uvedlo, že rozhodnutí o nákupu řešení pro AI a strojové učení je nyní důležitější než před pandemií. Z více uvedených možností zmínilo 59 % oslovených potřebu zavedení nositelných zařízení, pro 60 % jsou důležité automatizační technologie a 52 % vidí důležitost nasazení řešení Edge Computing.

Firmy musí zvýšit svou efektivitu, získávat a využívat poznatky o potřebách svých zákazníků a řídit nástup nových technologií v souladu s očekáváním zákazníků. Řešení Edge Computing lze například vhodně kombinovat s nositelnými zařízeními nové generace, jako jsou chytré brýle. Podle našeho výzkumu nasadí chytré brýle během příštích tří let pravděpodobně 63 % organizací s tím, že 47 % z nich očekává od tohoto kroku efektivnější mobilní práci.

Sociální technologie

V tomto kontextu se jedná o univerzální termín pro technologie, které zlepšují uživatelům život. Vzhledem k obrovskému nástupu home office se tato oblast stále více zaměřuje na optimalizaci podmínek pro vzdálenou práci zaměstnanců v domácím prostředí. Prakticky to znamená především zajištění správných nástrojů a zařízení pro pohodlnou a efektivní práci a spolupráci s týmem.

Základní sociální potřebou je komunikace. Proto také zaznamenaly nástroje jako Zoom, Microsoft Teams a Cisco Webex za posledních 18 měsíců exponenciální růst. Tyto služby mají mnohem větší význam, než jen zvýšení produktivity – hrají také důležitou roli v pohodě zaměstnanců při vytváření vztahů s týmem. Pouze 30 % respondentů našeho Dynabook průzkumu uvedlo, že je pro ně při zvyšování produktivity vzdálené pracovní síly prioritou pohodlí a spokojenost zaměstnanců. Zde je ale třeba uvažovat i v souvislostech – ve skutečnosti se totiž spokojení zaměstnanci mnohem více zapojují do aktivit společnosti. Implementace technologií pro vzdálenou práci a komunikaci utužuje tým, vede k lepším vztahům a dlouhodobému udržení klíčových zaměstnanců.

Správný hardware

Při podpoře vzdálených pracovníků na home office mohou hrát důležitou roli i zdánlivé detaily, jako jsou ergonomické židle, klávesnice či myši. Pečlivou pozornost je však třeba věnovat zejména notebookům – jednomu z klíčových zařízení nové pracovní éry.

Notebooky pro zaměstnance pracující trvale nebo částečně z domova, musí splňovat čtyři hlavní kritéria. Prvním je mobilita, která zahrnuje nízkou hmotnost a snadnou přenositelnost. Tuto vlastnost uvedla v našem průzkumu na prvním místě při rozhodování o nákupu nových notebooků největší část respondentů – 70 %.

Druhým kritériem je odolnost. I lehký notebook by měl být robustní, aby odolal nástrahám každodenní mobilní práce a ve výsledku snížil potřebu IT podpory. Vysoce odolné a pečlivě navržené notebooky s dlouhou výdrží na baterie jsou klíčové pro zaměstnance, kteří potřebují zůstat online, ať už pracují odkudkoli. Odolnost uvedlo jako jednu z nejdůležitějších vlastností 71 % oslovených.

Třetí klíčovou vlastností je bezpečnost. 81 % našich respondentů zmínilo, že při rozhodování o nákupu zvažuje také míru zabezpečení přístroje. Je to pochopitelné, protože většina úkolů probíhá online a uživatelé i citlivá firemní data jsou vůči kybernetickým útokům zranitelnější. Bezpečnostní firma Darktrace zjistila, že v průběhu roku 2020:

  • Se ve srovnání s rokem 2019 zvýšil počet nalezeného ransomware z 24 % na 27 %
  • 18 % organizací ohlásilo útok ransomwarem
  • V první polovině roku 2020 došlo k nárůstu cloudových útoků o 630 %

Čtvrtým kritériem je snadné používání, což úzce souvisí s home office či hybridní prací i s případnou vzdálenou podporou ze strany IT oddělení. 74 % manažerů, kteří rozhodují o nákupu zařízení uvedlo, že správný výběr notebooků je nyní důležitější než před vypuknutím pandemie.

Přechod na nové standardy otevírá společnostem možnost optimalizace a zlepšení jejich provozu. Pro úspěšnou adaptaci je zásadní prozíravost při volbě nově implementovaných technologií, spokojenost zaměstnanců i dobře vybraný hardware. Nyní je čas přehodnotit způsoby práce a zvolit technologie, které pomohou firmám k tomu, aby získaly a udržely si konkurenční výhody.

Nick Offin, ředitel prodeje, marketingu a provozu společnosti Dynabook Northern Europe

Informační technologie procházejí neustálým vývojem. V posledních deseti letech se změny v používaných technologiích dotkly každé společnosti. Mezi nejčastější inovace patří pokrok v oblasti automatizace a nasazování cloudových služeb nebo dokonce umělé inteligence.

Od začátku pandemie jsou tyto posuny vidět stále výrazněji. Technologie pomáhají řešit rutinní úkoly, od skladových činností až po práci vrcholného managementu. V reálném čase je ve firmách generováno velké množství dat a řadu rozhodnutí přebírají počítače. Situace na pracovištích se změnila, protože mnoho zaměstnanců přešlo trvale na vzdálenou nebo hybridní práci. Vzhledem k tomu vznikla také větší konkurence v oblasti pracovních míst.

Při výběru nejvhodnější IT infrastruktury a aktualizaci technologií musí IT týmy přemýšlet o tom, jak nastavit obchodní model podnikání v návaznosti na nové standardy. Klíčovým úkolem je zvážit, které technologie si právě nyní zaslouží pozornost a jak mohou pomoci při přechodu na nové požadavky. Podívejme se na technologie, které v současné době formují budoucnost IT infrastruktury, včetně jejich dlouhodobého využití.

Průlomové technologie

AI (umělá inteligence), automatizace a IoT. To jsou zásadní technologie, které představují budoucnost IT infrastruktury v každém odvětví a na každém pracovišti. Nejedná se sice o nové koncepty, ale pokrok v oblasti strojového učení umožňuje využít AI prakticky v každém oboru. Podle IDC bude v zájmu udržení agility podnikání do roku 2022 až 80 % organizací, které přejdou na hybridní obchodní model, investovat až 4x více do infrastruktury s podporou AI a technologií Edge Computing. Výzkum, který jsme realizovali ve společnosti Dynabook, tuto předpověď potvrdil: 52 % evropských IT manažerů uvedlo, že rozhodnutí o nákupu řešení pro AI a strojové učení je nyní důležitější než před pandemií. Z více uvedených možností zmínilo 59 % oslovených potřebu zavedení nositelných zařízení, pro 60 % jsou důležité automatizační technologie a 52 % vidí důležitost nasazení řešení Edge Computing.

Firmy musí zvýšit svou efektivitu, získávat a využívat poznatky o potřebách svých zákazníků a řídit nástup nových technologií v souladu s očekáváním zákazníků. Řešení Edge Computing lze například vhodně kombinovat s nositelnými zařízeními nové generace, jako jsou chytré brýle. Podle našeho výzkumu nasadí chytré brýle během příštích tří let pravděpodobně 63 % organizací s tím, že 47 % z nich očekává od tohoto kroku efektivnější mobilní práci.

Sociální technologie

V tomto kontextu se jedná o univerzální termín pro technologie, které zlepšují uživatelům život. Vzhledem k obrovskému nástupu home office se tato oblast stále více zaměřuje na optimalizaci podmínek pro vzdálenou práci zaměstnanců v domácím prostředí. Prakticky to znamená především zajištění správných nástrojů a zařízení pro pohodlnou a efektivní práci a spolupráci s týmem.

Základní sociální potřebou je komunikace. Proto také zaznamenaly nástroje jako Zoom, Microsoft Teams a Cisco Webex za posledních 18 měsíců exponenciální růst. Tyto služby mají mnohem větší význam, než jen zvýšení produktivity – hrají také důležitou roli v pohodě zaměstnanců při vytváření vztahů s týmem. Pouze 30 % respondentů našeho Dynabook průzkumu uvedlo, že je pro ně při zvyšování produktivity vzdálené pracovní síly prioritou pohodlí a spokojenost zaměstnanců. Zde je ale třeba uvažovat i v souvislostech – ve skutečnosti se totiž spokojení zaměstnanci mnohem více zapojují do aktivit společnosti. Implementace technologií pro vzdálenou práci a komunikaci utužuje tým, vede k lepším vztahům a dlouhodobému udržení klíčových zaměstnanců.

Správný hardware

Při podpoře vzdálených pracovníků na home office mohou hrát důležitou roli i zdánlivé detaily, jako jsou ergonomické židle, klávesnice či myši. Pečlivou pozornost je však třeba věnovat zejména notebookům – jednomu z klíčových zařízení nové pracovní éry.

Notebooky pro zaměstnance pracující trvale nebo částečně z domova, musí splňovat čtyři hlavní kritéria. Prvním je mobilita, která zahrnuje nízkou hmotnost a snadnou přenositelnost. Tuto vlastnost uvedla v našem průzkumu na prvním místě při rozhodování o nákupu nových notebooků největší část respondentů – 70 %.

Druhým kritériem je odolnost. I lehký notebook by měl být robustní, aby odolal nástrahám každodenní mobilní práce a ve výsledku snížil potřebu IT podpory. Vysoce odolné a pečlivě navržené notebooky s dlouhou výdrží na baterie jsou klíčové pro zaměstnance, kteří potřebují zůstat online, ať už pracují odkudkoli. Odolnost uvedlo jako jednu z nejdůležitějších vlastností 71 % oslovených.

Třetí klíčovou vlastností je bezpečnost. 81 % našich respondentů zmínilo, že při rozhodování o nákupu zvažuje také míru zabezpečení přístroje. Je to pochopitelné, protože většina úkolů probíhá online a uživatelé i citlivá firemní data jsou vůči kybernetickým útokům zranitelnější. Bezpečnostní firma Darktrace zjistila, že v průběhu roku 2020:

  • Se ve srovnání s rokem 2019 zvýšil počet nalezeného ransomware z 24 % na 27 %
  • 18 % organizací ohlásilo útok ransomwarem
  • V první polovině roku 2020 došlo k nárůstu cloudových útoků o 630 %

Čtvrtým kritériem je snadné používání, což úzce souvisí s home office či hybridní prací i s případnou vzdálenou podporou ze strany IT oddělení. 74 % manažerů, kteří rozhodují o nákupu zařízení uvedlo, že správný výběr notebooků je nyní důležitější než před vypuknutím pandemie.

Přechod na nové standardy otevírá společnostem možnost optimalizace a zlepšení jejich provozu. Pro úspěšnou adaptaci je zásadní prozíravost při volbě nově implementovaných technologií, spokojenost zaměstnanců i dobře vybraný hardware. Nyní je čas přehodnotit způsoby práce a zvolit technologie, které pomohou firmám k tomu, aby získaly a udržely si konkurenční výhody.

Češi se vrací k dojíždění a služebním cestám. Uber přináší aktuální data o cestování uživatelů

V rámci Světového dne cestovního ruchu přináší společnost Uber aktuální data o cestování uživatelů, která ukazují postupný návrat lidí ke služebním cestám a k dojíždění do práce. Uvolňování mezinárodních omezení pro cestování již tedy začíná mít svůj viditelný efekt.

Uvolňování restrikcí a větší počet služebních cest se promítly především do počtu rezervací Uberu pro cestu na letiště. Letištní cesty v České republice vzrostly během 4 měsíců o 128 %. Mezi 10 nejnavštěvovanějších letišť v Evropě, na Středním východě a v Africe se ovšem Praha tentokrát nedostala. Nejrušnější jsou podle dat Uberu následující letiště:

  1. Londýn – Heathrow, Spojené království
  2. Paříž – Charles de Gaulle, Francie
  3. Paříž – Orly, Francie
  4. Lisabon, Portugalsko
  5. Madrid, Španělsko
  6. Káhira, Egypt
  7. Džidda, Saúdská Arábie
  8. Amsterdam, Nizozemsko 
  9. Varšava, Polsko
  10. Bukurešť, Rumunsko

Data Uberu ukazují, že nejčastějším dnem pro cesty na pražské letiště byl během posledního roku čtvrtek. Pokud jde o nejžádanější časy, více cest na letiště než v kteroukoli jinou denní hodinu je zaznamenáno v 9:00 hodin. Ze služebních cest a dovolených se pak lidé nejčastěji vracejí v sobotu v 17:00.

Nárůst se ale neprojevil jen v samotných cestách na letiště, ale zvýšil se i celkový počet služebních cest po Praze. Přes službu Uber For Business uskutečnili cestující od počátku roku takřka o pětinu (18 %) jízd víc. Dojíždějící tak postupně mění práci z domova za kancelář a dojíždění do práce. Vracejí se navíc také klasické pracovní schůzky a obědy.

Nejvíce služebních cest se v Praze uskuteční v 9 hodin ráno a 7 hodin večer. Ve srovnání s ostatními městy z regionu je tak Praha na děleném 2. místě v pomyslném žebříčku „ranních ptáčat”. Češi oproti ostatním lidem z regionu dojíždějí do práce spíše dříve.

Žebříček měst s nejrannějším dojížděním

  1. Paříž, Curych, Rijád a Džidda v 8:00
  2. Praha, Berlín, Řím, Varšava, Lisabon, Bukurešť, Madrid a Dubaj v 9:00
  3. Kyjev a Káhira v 10:00
  4. Nairobi a Abú Dhabí v 11:00

Uber je vždy připraven poskytnout zákazníkům přístup k bezpečné přepravě. Ať už v jejich domovské zemi nebo na cestách do zahraničí, cílem Uberu je učinit cesty po městě co nejsnazší, nejdostupnější a nejpohodlnější.

Mladí nečtou? Není to pravda, ukazují data největšího knižního second handu Knihobot

Mají vůbec mladé generace zájem o knihy? Čtou méně nebo více než jejich rodiče? Zjistit se to rozhodl největší knižní second hand Knihobot, který oslovil tisícovku svých zákazníků. A výsledky jsou zajímavé – lidé do 24, resp. 34 let většinou kupují podobné množství knih jako o generaci starší čtenáři. Ke čtení si sedají několikrát týdně a když otevřou knihu, stráví u ní podobnou dobu jako jejich rodiče. Přesto je jejich knihovna výrazně menší a knížky nepovažují za nedotknutelné.

V největším knižním second handu Knihobot, který za měsíc vrátí do oběhu více než 70 tisíc knížek, zákazníci do 24 let utratí měsíčně skoro 1,2 milionu korun a spolu se zákazníky do 34 let je to dokonce 4,7 milionu korun. Dohromady se tak lidé do 34 let podílí na 38 % všech nákupů.

„To z lidí do 34 let, nebo ještě konkrétněji v rozmezí 25–34 let, dělá naši nejsilnější cílovou skupinu. A také nejrychleji rostoucí. Svým chováním se navíc poměrně vymykají zažitým představám o klasických knihomolech,” uvádí za největší knižní second hand Knihobot Kristýna Hladíková. “Vzhledem k tomu, že právě tyto ročníky budou za 10–20 let tvořit hlavní tvář knižního trhu, je dobré poznat je blíž.“

Knihovny dvacátníků a třicátníků: nedusí a je v nich pořádek

I proto se Knihobot v průzkumu zaměřil především na zvyklosti čtenářů z těchto ročníků. Není překvapením, že zatímco průměrný Čech má podle svého prohlášení doma asi 740 svazků knih, mladí lidé jich mají výrazně méně. Lidé do 34 let se hlásí asi k 325 svazkům, lidé do 24 let pak ke 250. Lidé nad 35 let věku mívají průměrně 1040 svazků, padesátníci a starší pak udávají průměrně 1300 svazků.

Tomu odpovídá také charakter knihovny mladých knihomolů. Zatímco pětina lidí nad čtyřicet má dojem, že knihy mají více životního prostoru než oni sami, mladé generace aktivních čtenářů sice považují knihovnu za důležitou součást svého životního stylu (pro 48 % tvoří dominantní prvek alespoň v jedné místnosti), 35 % stačí jedna knihovna nebo regál, ale na “zavalení knihami” si stěžuje jen 11 % z nich.

„Rozhodně to neznamená, že by nižší počet svazků znamenal menší zájem o knihy jako takové. Naopak. Mladí se ke knihovnám zkrátka chovají jinak. Chtějí, aby je těšily, ne dusily. Nechtějí jim obětovat místo v bytě, kterého mají nedostatek. Více vnímají knihovnu jako živý organismus, který se postupně proměňuje,“ zmiňuje Kristýna Hladíková. „Takže zatímco u jejich rodičů platilo, že knihovna se neprobírá, maximálně se dělí mezi děti, mladí už to tak neberou. Díky tomu mají v knihách výrazně lepší pořádek a o obsahu své knihovny mají zpravidla dokonalý přehled.“

Kniha není fetiš, musí dělat radost

Právě fenomén “děděných” knihoven do jisté míry stojí za chutí mladých ročníků udělat si v knihách pořádek. Čím mladší knihomol, tím více obsah jeho knihovny tvoří tituly jeho rodičů. Pouze 40 % lidí do 24 let si svou knihovnu sestavilo samo – přitom celorepublikový průměr je 55 %. I z toho důvodu jsou také výrazně radikálnější, co se týče obměny knihovny – 61 % mladých čtenářů by klidně okamžitě vyměnilo celou čtvrtinu knihovny, 12 % dokonce půlku. Pouze 23 % by pak nerada vyměnila byť jediný z titulů.

Ostatně i proto jsou mladší ročníky těmi nejčastějšími zákazníky knižních second handů a zároveň nejčastěji hledají pro již přečtené knížky nové majitele. Díky jednoduchému nákupu starších titulů si pak knihovnu doplní podle svého. A to klidně klasickou literaturou. Jen k ní musí najít cestu.

„Možná z toho pramení jeden z povzdechů, že mladí nemají zájem o klasiky. Není možné se jim divit – na škole je měli jako povinnou četbu a podobně je berou i v knihovně. Je tedy pravda, že se jich často rádi vzdají,” vysvětluje Hladíková. „Na druhou stranu – jakmile k nim dozrají a mají chuť si je přečíst, můžou si je dnes koupit v perfektním stavu ze second handu za pár desetikorun.“

Mladí čtou méně? Kdepak

Knihobot se zaměřil také na to, kolik knih mladší generace v průběhu roku koupí. Výsledky jsou překvapivé – je to podobné množství, jaké udává generace jejich rodičů. Zatímco čtenář do 34 let koupí asi 1,8 knihy měsíčně a čtenář do 24 let 1,7 knihy, celkový průměr se pohybuje kolem 2,1 knížek. Dramaticky se zvedá číslo až u knihomolů nad 60 let, kteří udávají průměrně nákup 40 knih ročně – avšak se započtením i těch, které chtějí darovat třeba svým dětem nebo vnoučatům. Jen si je před tím sami rádi přečtou.

A přestože mladí nemohou konkurovat frekvencí čtení lidem nad 35 let, kteří nejčastěji deklarují denní četbu (čtenáři do 34 let čtou alespoň několikrát do týdne), když už se do čtení mají šanci zabrat, vydrží u něj stejně dlouho jako jejich rodiče nebo prarodiče – nejčastěji zhruba jednu nepřetržitou hodinu. 35 % z nich si zároveň dokáže vyčlenit na pravidelné čtení dvě a více hodiny.

Prodáváme nemovitost: Svěřit se specialistům nebo prodat svépomocí?

Sám si nemovitost na prodej vyfotit, provázet zájemce, řešit si vše včetně smluv a mít plnou kontrolu nad cenou, za kterou se nemovitost prodá. Nebo naopak přenechat veškeré starosti profesionálům s tím, že za pomoc s prodejem domu či bytu něco málo připlatíme. Možností, jak prodat nemovitost, existuje naštěstí hned několik a v současné situaci, kdy neuspokojená poptávka žene ceny stále výš, nebude žádná z nich vysloveným krokem vedle. Pro koho je lepší prodej svépomocí a kdo by měl raději využít profesionální služby?

Sám za sebe s možností dokoupit služby

Prodej svépomocí zaznamenal v posledních letech v česku boom. Po dekádách, kdy prodeji nemovitostí vládly realitní kanceláře, se i u nás ujal trend přímého prodeje a spolu s ním se rozšířily i doprovodné služby. Pokud se tak rozhodnete prodat dům nebo byt po své ose, můžete to zvládnout buď sami „z terénu“ či si objednat profi focení nemovitosti, vytvoření 3D prohlídky, která je dnes už standardem, nebo balíček právních služeb. Nad prodejem máte kompletní kontrolu, komunikujete přímo se zájemci a můžete je „filtrovat“ už v počátku. Na druhé straně si za doprovodné služby zaplatíte, a i tak vám prodej zabere čas, který jím strávíte – a minimálně prohlídky nemovitosti jsou časově náročné.
Prodej svépomocí je dobrou volbou pro lidi, kteří mají čas a hlavně chuť se mu věnovat. Už dávno to však neznamená, že by museli zvládnout vše od A do Z. Naopak – platí, že každý může zajistit po své ose jen to, co sám chce, zbytek si může v rámci doprovodných služeb dokoupit,“ doplňuje Hendrik Meyer z portálu Bezrealitky.

S asistencí

Právě čas, který strávíme nad prodejem nemovitosti, je jedním z důvodů, proč se lidé stále častěji obracejí na prodej s asistencí. Svůj dům nebo byt „přenecháte“ týmu specialistů, kteří stanoví cenu nemovitosti, zařídí profi focení včetně služeb bytového designéra a zajistí také prohlídky, smlouvy a předání nemovitosti. Ušetříte tak poměrně velký objem času, který byste trávili na prohlídkách, komunikací s nájemci nebo obíháním úřadů. Nevýhodou je menší kontrola celého procesu prodeje – proto je vhodné si včas ověřit a ujasnit, kdo se bude prodeji nemovitosti věnovat.
„Asistovaný prodej využijí časově vytížení majitelé nemovitostí, kteří chtějí prodat za dobrou cenu a jsou pro to ochotni využít i doprovodné služby včetně tzv. home stagingu. Díky specialistům, kteří se orientují na realitním trhu, se pak jejich nemovitost prodá za cenu v průměru o 10-15 % vyšší, než kdyby ji prodávali svépomocí, a navíc 2× rychleji,“ dodává Hendrik Meyer. „Asistence je navíc často zdarma. Například u nás v Bezrealitky se dopředu dohodneme na férové ceně a na nás je pak vylepšit před prodejem nemovitost tak, aby prodej pokryl naše náklady.“

Peníze na ruku bez čekání na kupce

Pokud chcete nemovitost prodat především rychle a bez starostí, je pro vás vhodnou volbou expresní prodej. Pozor – nezaměňovat s výkupy! Služba funguje jednoduše – nemovitost prodáte přímo realitnímu fondu a peníze získáte obratem. Nemusíte tak procházet celým procesem oceňování, úprav nemovitosti, prohlídek a řešení smluv. Nabízenou kupní cenu si navíc můžete porovnat s podobnými nabídkami na trhu, a mít tak jistotu, že na prodeji neproděláte. Jedná se o poměrně nový způsob a vhodný je v podstatě pro každého.
„V současnosti dokonce dokážeme majiteli za nemovitost v původním stavu vyplatit zcela běžnou tržní cenu a peníze poslat do úschovy v řádu dnů,“ zmiňuje Hendrik Meyer. „Tento způsob je stále oblíbenější a osobně předpokládám, že se již brzy stane naprosto běžnou cestou, jak nemovitost prodávat. Majitel na prodeji neprodělá, je rychlý a diskrétní. My následně nemovitost zhodnotíme tím, že do ní sami investujeme a je pak na nás, jak výhodně ji dokážeme prodat.“

Prvotřídní koření pro všechny druhy masa

Košík představuje další z novinek svojí privátní řady Authentic. Ta nabízí výrobky prvotřídní kvality od malých farmářů a dodavatelů, které vynikají poctivým a jasným původem surovin. Za každým Authentic výrobkem stojí konkrétní člověk se svým příběhem. Stejně tak je tomu i u Authentic koření, které pro Košík připravuje mistr chutí Valdemar Grešík. Ten už v roce 1990 založil firmu Natura, která se věnuje výrobě a distribuci všeho, co je z bylinek – čajů, koupelových směsí, potravinových doplňků a také koření. Vše vzniká v Česku a podléhá přísné kontrole kvality – ať už jde o dodavatele nebo samotné produkty. Pro Košík Valdemar Grešík zhodnotil své dekády zkušeností a připravil kořenicí směsi prvotřídní kvality i chuti. 

Veškeré směsi jsou nemleté a odladěné na farmářských masech Authentic, se kterými získáte ty nejlepší chuťové zážitky. Neobsahují žádná éčka, ani jiné přidané látky nebo sůl. Vše je jen prvotřídní koření a bylinky. Vybírat můžete třeba ze směsi na drůbeží maso, ve které hrají prim bylinky, nebo vyvážené steakové směsi, která díky rajčatovým a paprikovým vločkám dá skvěle vyniknout vyzrálým masům. Milovníkům burgerů a mletého masa je určena kořenicí směs s majoránkou, mletou maďarskou paprikou a česnekem. Poslední je pak skvěle vyvážená směs na mořské i sladkovodní ryby. O výtečné chuti kořenicích směsí Authentic se můžete přesvědčit sami a objednat si je spolu s dalším nákupem na Košík.cz.

Authentic kořenicí směsi si můžete koupit na e-shopu Košík.cz za cenu 54,90 Kč.