Monthly Archives: Duben 2015

15. ročník konference ALTRON Data Centre & Business World

  • Odborná ICT konference se koná 26. – 27. května v Praze
  • Řada zajímavých témat o problematice datových center a ICT
  • Ve spolupráci a za účasti významných technologických a IT partnerů

Tradiční odborná konference ALTRON Data Centre & Business World se koná 26. – 27. května v Praze. Letos jsou na programu aktuální zajímavá témata a novinky z oblasti plánování, výstavby, provozu a správy datových center a ICT služeb pro firemní zákazníky.

Budoucnost datových center

Návštěvníci konference budou mít příležitost vyslechnout si a diskutovat nad řadou přednášek o trendech v rozvoji moderních datových center, jejich efektivní správě i možnostech úspor, plynoucích z optimalizace provozu a nasazení nových technologií. Budou představena také témata bezpečnosti v ICT v návaznosti na IT služby, které se staví nad technologickou infrastrukturou. Příkladem může být cloud computing nebo virtualizační nástroje a aplikace, které dnes významně přispívají k účinnému využití IT zdrojů.

„Odborná konference, kterou pořádáme již patnáctý rok, přináší ucelený pohled na český i mezinárodní trh datových center a IT služeb. I letos budou mít účastníci možnost načerpat informace o řadě novinek
a inovací v této oblasti. Představíme například nový nástroj pro komplexní správu infrastruktury datového centra, řešení mikro datového centra nebo významnou referenci ve spolupráci se společností Seznam.cz,“
uvádí Jiří Krátký, generální ředitel skupiny Altron.

Konference je připravována ve spolupráci s předními technologickými a servisními partnery, kteří se podílí na jejím obsahu. Patří mezi ně například Schneider Electric, ABB, AVNET v zastoupení značek IBM, HP a EMC, firma Arrow se zastoupením VMware a Juniper, společnost Stulz a řada dalších. Odbornou záštitu nad konferencí převzala ICT Unie.

Více informací o konferenci, program a registrace jsou k dispozici v portálu konference.

Češi si oblíbili eurovíkendy se slevovými servery

Pepa.cz, dvojka na trhu slevových serverů, zaznamenal od začátku roku více, jak 30% nárůst poptávky po inzerci eurovíkendů. Obraty z prodejů zahraničních zájezdů na slevovém serveru Pepa.cz se v prvním čtvrtletí roku 2015 meziročně zvýšily o celých 80 %. Češi mají nejraději Francii a Holandsko.

Eurovíkendy, tedy krátké výlety do evropských měst, jak už samotný název vypovídá, jsou stále oblíbenějším cílem nákupů zákazníků slevových serverů. Více, jak 30% nárůstu poptávky partnerů po inzerci eurovíkendů pak přímo úměrně odpovídá i nárůst počtu nabídek pro koncové zákazníky.

„Trh se neustále vyvíjí a my pozorujeme v naší nabídce cestování několik zásadních změn. První z nich je to, že Češi začali slevové servery vnímat jako místo, kde mohou zakoupit dovolenou bez obav a s jistotou 100% servisu. Druhou zásadní změnou je to, že naši zákazníci s námi rostou a zatímco před 4-5 lety byli ochotní za jeden deal utratit zhruba 1 000 Kč, nyní je ta částka v průměru zhruba 4x vyšší,“ říká Jana Bačová, marketing manager Pepa.cz.

Zatímco nejoblíbenějšími destinace jsou celoročně Francie a nyní i nově Holandsko, které pociťuje výrazný nárůst poptávky od 2. poloviny roku 2014, dříve velmi populární Itálie se již 6 měsíců ocitá na ústupu. Specifickou destinací je pak ještě v rámci eurovíkendů nebo krátkých výletů Německo, o které je velmi vysoký zájem v adventním období, ale po zbytek roku se příliš velkému zájmu zákazníků netěší.

„Jako jeden z důvodů zvýšené poptávky po eurovíkendech jasně chápeme nadcházející prodloužené víkendy 1. a 8. května. Dalším takovým obdobím bývá začátek července, kdy dva za sebou jdoucí svátky vybízí Čechy k tomu spojit delší volno s dovolenou,“ doplňuje Jana Bačová.

Jasným důkazem rostoucího zájmu Čechů o eurovíkendy a jejich nákup na slevových serverech je meziroční 80% růst tržeb ze zahraničních zájezdů na Pepa.cz v období 1Q 2014.

Piknik není jen o jídle

Sluneční paprsky již ukazují svou sílu a lákají nás vybavit se měkkou dekou, velkým košem s jídlem, lahví vychlazeného vína a vyrazit s přáteli jen tak do přírody, společně prožít příjemné odpoledne. Zábava na pikniku se však neodvíjí jen od jídla. Pro dobrou atmosféru je důležité řádně nachystat i hudební doprovod. Jste na to vybaveni?

Chystáte-li se do přírody, kde se dá očekávat, že na Wi-Fi síť nedosáhnete, je dobré připravit si zásobu hudby již doma. Jako zařízení bohatě postačí smartphone s kapacitou 8 GB. Pokud jste ale králem selfie a vašemu objektivu nic neunikne, možná by stál za zvážení telefon s větší kapacitou. Za ideální průsečík kvalitního fotoaparátu a velké kapacity lze považovat například velmi výkonný Xiaomi Mi4, který je v Čechách k dostání prostřednictvím online obchodu Xiaomiforsale.com již od 11 506 Kč.

Příjemný piknik na slunci vám sice může dodat energii na celý týden, o vašem mobilním telefonu se to ale říci nedá. Pokud chcete mít jistotu, že vám bude sloužit celé odpoledne, vybavte se externí baterií, která nabije váš telefon i mimo civilizaci. Verze Xiaomi o kapacitě 16 000 mAh dokáže nabíjet dokonce dva telefony současně.

Aby byla hudba dobře slyšet, telefon nestačí, ale nosit s sebou do přírody repoduktory s kabely je značně nepraktické. Mnohem větší svobodu vám dají bezdrátové repráčky. Dávejte si ale pozor, aby byly dostatečně kvalitní, jinak celý váš pečlivě připravený piknik bude provázet nepříjemné chrčení. Spokojenost zajistí například reproduktory Toshiba TY SP1, které vydrží až osm hodin a při přenášení nezaberou moc místa.

Pokud si chcete užít piknik sami nebo se potřebujete na chvíli odstřihnout od rozesmátých kamarádů, pusťte si muziku naplno přímo do uší. Krásné letní dny volají po veselých barvách a ty nabízí jedině sluchátka švédské designové značky Happy Plugs. Ať už jste příznivci pastelových odstínů, maskáčového nebo leopardího vzoru nebo preferujete luxusní barvy drahých kovů, na Happy Plugs se můžete s výběrem spolehnout. A pokud platíte za módní ikonu, jistě vás nadchne možnost sladit kabely sluchátek s nabíjecím kabelem k telefonu. To už jen tak někdo nemá.

Jestliže musíte nedělní chvilku v přírodě využít i k práci nebo ke studiu, nezoufejte, i to se dá vyřešit elegantně. Se superlehkým notebookem Toshiba Z30 vám práce půjde od ruky a díky antireflexnímu displeji nebudete slunce proklínat, ale bez obav si ho užívat. Určitě ale doma nezapomeňte vychlazenou láhev vína, ať se za tu tvrdou práci můžete po zásluze odměnit!

Na závěr si ale přece jen musíme trochu protiřečit s titulkem. Pro mnoho z nás piknik o jídle zkrátka JE A BUDE. Nemusíte zůstat jen u doma připraveného studeného občerstvení. Co si připravit šťavnatý steak přímo v přírodě na dřevěném uhlí? Pokud vás tahle myšlenka zaujala, přibalte si s sebou přenosný gril. Výborně poslouží designový LotusGrill v jedné z šesti barevných variant. Čtyřkilový mobilní gril v praktické tašce přenesete kamkoliv a díky zabudovanému ventilátoru poháněnému čtyřmi tužkovými bateriemi nekouří a pro grilování je připravený za pouhé dvě tři minuty. Možná se tak v přírodě zvládnete najíst rychleji a lépe než v kdejaké restauraci.

Teď už tedy jen vychytat hezké počasí, přizvat příjemné společníky a vyrazit na nezapomenutelnou neděli.

Exity internetových projektů. Jaká jsou jejich pravidla?

Vytvořit úspěšný internetový projekt a následně jej prodat. Praxe, která je stále častější. Tzv. exit online projektu má ale svá pravidla. Čtěte jaká.

S doznívající ekonomickou krizí začíná být opět aktuální snaha podnikatelů hledat nové výzvy a zkoušet prorazit s novými nápady. V prostředí internetu pak více než kde jinde platí, že právě nápad bývá klíčem k úspěchu. Internetové projekty v rané fázi realizace nápadu bývají předmětem obchodování, když se jejich zakladatel rozhodne celý projekt prodat, a tím dojde k tzv. exitu. Pro někoho je exit internetového projektu neočekávaným úspěchem, jiný se zabývá přímo jen vytvářením projektů k jejich dalšímu prodeji. Tak či onak, celý postup má určitá specifika.

Internet je prostředím naprosto specifickým, a to platí i ohledně podnikání. Mnoho věcí zde má specifická pravidla odvislá převážně od dynamičnosti rozvoje digitálního prostředí jako takového a tato pravidla se mohou v reakci na změny trendů měnit prakticky ze dne na den. Proto se na úvod článku sluší napsat, že ten čtenář, který by v něm snad hledal jednoznačný návod, jak si počínat při oceňování a prodeji internetových projektů, bude nejspíše zklamán. Už ze samého principu věci totiž takovýto definitivní návod nebo postup neexistuje a snad ani existovat nemůže. Jakýkoliv pokus o regulaci těchto postupů zákonnou cestou by totiž pohořel na tom, že na rozdíl od legislativního procesu je internet a věci s ním spojené velmi rychle a plynule se měnící a i proces exitování internetového projektu je ve své podstatě reakcí na okamžitý střet nabídky a poptávky.

Cena se odvíjí od mnoha faktorů

Jedním z důvodů, proč nelze pro prodeje internetových projektů nastavit stejná měřítka, je i ten, že každý projekt je unikátní a často se stane, že i u dvou podobně zaměřených se může výsledná cena diametrálně lišit. Pro konkrétní ukázku je nutné se podívat na to, které projekty se u nás v nedávné době nejvíce prodávaly. Velmi časté byly exity v době, kdy vrcholil fenomén slevových portálů. Největší hráči často pro upevnění své pozice skupovali stránky své konkurence. Až z astronomického počtu podobných serverů zbylo do dnešní doby životaschopných jen několik, nejčastěji se jedná o takové, jejichž vlastníci odkoupili server konkurence a jeho nabídky přemístili na server vlastní.

U podobného portálu je potom hned několik měřitelných faktorů, podle kterých lze alespoň přibližně určit jeho hodnotu. Těmi jsou mimo jiné počet prokliků, počet návštěv, počet registrovaných uživatelů a počet denně reálně zakoupených voucherů. Samozřejmě hlavním ekonomickým indikátorem pak bude reálný obrat a hospodářské výsledky daného serveru. K tomu ještě hraje roli historie, kterou za sebou server má, povědomí o značce, cena domény jako takové a i to, s jakými partnery má server navázaný obchodní styk a ochota těchto partnerů pokračovat ve spolupráci s někým jiným. Oceňování může probíhat násobením měsíčních tržeb, jejich průměrováním z nejlepších čtvrtletí, nebo i úplně jinou metodikou, na níž se kupující s prodávajícím dohodnou.

Obchodování s internetovými projekty se podobá spekulacím na burze

Ti, kteří se v prostředí internetových projektů pohybují, vědí, že v lecčem si toto odvětví a orientace v něm nezadá s obchodováním na burze. I zde je nutno sledovat aktuální trendy, mapovat jednotlivé hráče v daném segmentu a jejich aktuální postavení a stejně jako na burze i zde mnohdy jeden den dokáže zcela změnit situaci. Pokud u již zmíněných slevových portálů zakladatel projektu dobře odhadl dobu, kdy situace v dané oblasti kulminovala, mohl svůj portál prodat i za mnohem vyšší hodnotu, než původně předpokládal, neboť konkurence byla natolik ochotná ovládnout relevantní trh, že se nezdráhala zaplatit i více, než byla reálná hodnota projektu.

Dnes je však již situace zcela jiná, a tak nezbývá než opět čekat na trendovou oblast, v níž jednotlivé projekty naleznou uplatnění. Poměrně nedávno jí byly potravinové servery, a to jak s hodnocením restaurací, tak s rozvážkou jídel, o něž projevil s velmi nadstandardní nabídkou zájem zahraniční investor, s cílem vybudovat si mezinárodní majoritu podobně zaměřených serverů. Odhadovat, jaké zaměření projektů bude nejvíce progresivní do budoucna, je však věštěním z křišťálové koule a spoléháním na štěstí. V neposlední řadě nesmíme zapomínat na sociální sítě, kde se fenomén kupování například fanouškovských stránek či skupin rovněž začíná rozmáhat.

Každý exit je individuální a odvážným štěstí přeje

Obchodování s internetovými projekty je velmi zajímavým a progresivním novým odvětvím, které čeká velká budoucnost, vzhledem k tomu, že čím dál větší část lidské činnosti se přesouvá právě na internet. Zároveň tento způsob podnikání je ve své podstatě naprosto ideální tržní záležitostí, kde finální cenu určí, klidně i reálným ukazatelům navzdory, jen střet nabídky s poptávkou. V pozadí každého obchodu je riziko, zda vydrží zákazníci a zda vůbec vydrží v době exitu prosperující odvětví samo o sobě. Co rozhodně nehrozí, je stereotyp, neboť každý exit je jedinečný. Velmi záleží i na osobě prodávajícího, často tentýž projekt jsou dva různí lidé schopni prodat za diametrálně odlišnou částku.

Čím více sebevědomí a marketingových trumfů prodávající má, tím lepší obchod je schopen uzavřít. Obecně lze říci, že v oblasti prodeje internetových projektů bývají nejúspěšnější mladí lidé, neboť právě oni patří ke generaci, která na internetu vyrostla a nejlépe ho zná. Kromě toho – s věkem přicházející pragmatismus a střízlivější uvažování při uzavírání obchodů může být právě zde, v tomto poněkud bouřlivém prostředí, spíše na škodu.

 

Originální článek naleznete na webu podnikatel.cz

ALTRON předal společnosti Seznam.cz nové datové centrum

  • ALTRON dokončil datové centrum pro společnost Seznam.cz v Horních Počernicích
  • Při výstavbě se uplatnila celá řada inovativních řešení v technologické i stavební oblasti
  • 1 MW IT výkonu při minimálních nárocích na chlazení a spotřebu energie
  • Datové centrum kategorie Tier III (dostupnost přes 99,982 %) s bezvýpadkovou obsluhou

V březnu letošního roku bylo předáno nové datové centrum, které vybudovala společnost Altron pro společnost Seznam.cz. Završila se tak jedna etapa projektu, který byl zahájen před třemi lety. Společnost Altron je jako generální projektant a dodavatel stavby datového centra odpovědná za kompletní dodávku a realizaci technologií, konzultace, studie, architektonický návrh, přípravu projektové dokumentace, integrace a kompletní proces inženýringu stavby.

„Jsme potěšeni, že nám svěřila společnost Seznam.cz svou důvěru při výstavbě svého vlastního datového centra. Díky dlouholetým zkušenostem v oblasti výstavby datových center a jejich provozu vyústila naše spolupráce, která započala již v roce 2012, až do fáze předání nového technologického centra, které splňuje a překračuje dnešní standardy při realizaci datových center zákazníkovi,“ uvádí Petr Ding, technický ředitel společnosti Altron.

„Projekt datového centra Kokura byl založen na myšlence provozní efektivity, jak v oblasti odběru elektrické energie, tak z pohledu nároků na množství obsluhujícího personálu. Altron jsme zvolili pro jeho komplexní know-how v oblasti datových center a jeho otevřenost vůči novým trendům a technologiím. Společnými silami jsme dali dohromady koncept, založený na myšlence využití chlazení venkovním vzduchem, které je v našem regionu ojedinělé. Během spolupráce jsme ocenili i naladění na podobnou byznysovou notu,“ říká Marek Leš, manažer datových center společnosti Seznam.cz.

Datové centrum s pokročilými technologiemi

Při plánování a výstavbě datového centra se již od samého počátku kladl důraz na umístění budovy, její bezpečnost a především rozvržení tak, aby se architektonický návrh přizpůsobil významu, tj. technologiím datového centra. Podařilo se tak vybudovat jedinečnou stavbu, která je založena na prefabrikovaném systému s panelovým obvodovým pláštěm – ten umožňuje snadné stěhování rozměrných předmětů a technologií. Samotné přizpůsobení budovy technologiím přineslo účelné uspořádání koridorů a ideální využití plochy celé stavby. Vznikly tak například rozdílné koridory pro servis, logistiku, IT přístupy, atd.

 

Bezvýpadkový a bezpečný provoz – vysoká efektivita při provozu

Při návrhu a realizaci datového centra společnosti Seznam.cz, použila společnost Altron řadu inovačních postupů a technologií, které umožňují garantovat úroveň datového centra ve standardu, který podporuje bezvýpadkový provoz s možností servisu za chodu a je odolný proti poruše, a to bez dodatečných investičních nákladů.

Příkladem může být napájecí systém Altron Modular Multifeet Architecture, který je založen na vysoké efektivitě zdrojů, vysoké dostupnosti systému a využití transformátorů s nejnižší možnou ztrátovostí. Kapacita je pak v úrovni 1 MW IT při průměrné výkonové hustotě 5kW na jednu standardní skříň (rack). Celková kapacita centra pak vychází 200 skříní s vysokou variabilitou hustoty výkonu – od 2 kW až do 15 kW a čisté ploše 600 m2 pro technologie. Součástí rozvoje datového centra je v budoucnu podpora obnovitelných zdrojů pomocí fotovoltaických panelů s kapacitou až 30 kW.

Díky efektivním napájecím zdrojům a inovativnímu způsobu chlazení bude možné dosáhnout hodnoty PUE < 1,2 (Power Usage Effectivity – ukazatel efektivity využití zdrojů). V rámci testování byla hodnota částečného PUE dokonce 1,04 (při zatížení 300 kW IT byl příkon chlazení jen 12 kW).

Chlazení je základ
Pro zajištění vysoké efektivity a dostupnosti technologií, je nezbytné správné chlazení. To je zajištěno v ČR unikátní technologií společnosti Altron, která využívá vlastností nepřímého chlazení pomocí venkovního vzduchu – tzv. „freecooling“. Díky tomu je celé datové centrum chlazeno přes výměník s možností předchlazení pomocí odpařené vody, která sníží teplotu vzduchu až o 5 stupňů. V rámci běžného provozu chladicího systému není třeba žádný kompresor a celý systém funguje až do venkovní teploty 30 stupňů, což je v českých podmínkách prakticky celoroční provoz. Díky tomuto řešení je pak standardní chladicí systém s kompresorem v provozu v řádu hodin a více než 95 % času funguje jen nepřímé vzduchové chlazení. S ohledem na bezpečnost provozu je standardní kompresorový chladicí systém integrován v jednotkách chlazení, a to se 100% kapacitou. Výhodou chladicí soustavy od společnosti Altron je mimo úsporu provozních nákladů na chlazení i standardizace jednotlivých komponent, které jsou vhodně sestavené a podpořené specifickým řídicím systémem.

Navržené a realizované řešení v oblasti chlazení také umožňuje krátkou dopravní cestu vzduchu přímo do technologických prostor a zjednodušení například v podobě kompletně vynechaných zdvojených podlah. To sebou nese řadu úspor při zachování plné funkcionality. Zároveň je datové centrum při nízké rychlosti proudění vzduchu (cca 0,5m/s) až nezvykle tiché.

„Návrh a realizace celého technologického celku datového centra s sebou nesla řadu výzev pro společnost Altron a zároveň otevřela prostor k unikátním a na českém trhu nevídaným řešením. Kromě výstavby technologických celků zajišťujeme pro zákazníka také servisní služby v režimu 24×7 založené na vzdáleném monitoringu z dohledového centra Altron. Vysoká efektivita provozu a jeho bezvýpadková obslužnost tak zajistí zákazníkovi výrazné úspory investičních i provozních nákladů při současném i budoucím provozu,“ dodává Petr Ding.

Pepa.cz dvojkou na trhu slevových serverů

Slevový server Pepa.cz dosáhl v roce 2014 obratu 300 mil. Kč a posunul se tak v žebříčku slevových serverů na druhé místo. V rámci celého slevového trhu tak Pepa.cz dosáhl 10% podílu.

Za první čtvrtletí roku 2015 se obrat Pepa.cz vyšplhal na 60 mil. Kč, což znamená 32% nárůst oproti roku 2014, přičemž nejsilnějším obdobím pro slevové servery zůstává období letních dovolených a tradičně Vánoce. V roce 2015 očekává Pepa.cz v celkovém obratu 40% nárůst.

Trh se zprofesionalizoval, konsolidoval a stále roste. Je totiž nutno podotknout, že slevový voucher je třetí nejvyhledávanější komoditou v oblasti e-commerce. Na slevovém trhu zůstávají už jen ti hráči, kteří neustále drží s dobou a hlavně reagují na potřeby zákazníků. Proto v současnosti investujeme nemalé částky do vylepšování jak infrastruktury našeho portálu,“ říká Petr Sýkora, výkonný ředitel Pepa.cz

Žebříček TOP 7 slevových serverů pak vypadá následovně:

  1. Slevomat.cz
  2. Pepa.cz
  3. Vykupto.cz
  4. Nakupvakci.cz
  5. Slever.cz
  6. Hyperslevy.cz
  7. Slevoteka.cz

(Portály s ročním obratem nad 100 mil. Kč)

Slevové servery zůstávají silným nástrojem především pro prodej vánočních dárků a cestování, kde mohou slevové servery často velmi dobře fungovat pro vyplňování mimosezónní kapacity.

„Nejen u nás ale u celého slevového trhu zaznamenáváme neustálý nárůst v kategorii cestování, a to především tuzemském. Zde totiž slevové servery, díky jejich obchodním aktivitám se samotnými provozovateli hotelů, takřka zastupují cestovní kanceláře či běžné online prodejce zájezdů. Dovolená je tedy segment, kde se chceme dlouhodobě profilovat, zdokonalovat a maličko utéct konkurenci,“ vysvětluje Petr Sýkora.

Ze spojení FedExu a TNT budou profitovat i české firmy

Na trhu s logistickými službami se odehrála významná změna. Jeden z největších hráčů, americká společnost FedEx, učinila nabídku svému rivalovi v podobě nizozemského TNT Express. Případné sloučení, které ještě podléhá schválení antimonopolních úřadů, by výrazně promluvilo do nabídek služeb a cen a vedlo k vytvoření větší konkurence v Evropě, a to včetně České republiky.

„Pokud vše dopadne jak má, a úřady spojení posvětí, vznikla by společnost s obrovskou působností na trhu přepravy po celém světě a potenciálem stát se dominantním hráčem. FedEx v tuto chvíli generuje více než šestinásobek příjmů TNT a z této akvizice by významně těžil, protože povede k masivnímu zvýšení jeho podílu na trhu v Evropě,“ řekl Alexandr Michaljanič, jednatel společnosti Smartex.

Akvizice by měla být dokončena v první polovině roku 2016, ale jen za předpokladu, že vše schválí antimonopolní úřad Evropské unie. Ten sice v roce 2013 zablokoval nabídku na převzetí TNT společností UPS, ale ve prospěch této transakce hraje fakt, že FedEx oproti UPS působí především v USA. To znamená, že spojením by došlo především k doplnění a rozšíření služeb do dalších zemí a světadílů a nikoliv k překryvu.

Změna je lákavá pro všechny subjekty, které využívají mezinárodní dopravu. Nejenomže bude mít významný vliv na snížení ceny, ale FedEx tímto krokem masivně navýší svůj podíl na trhu v Evropě. Podle údajů společnosti DHL z letošního března je totiž FedEx jedním z nejmenších logistických integrátorů v Evropě s podílem na trhu ve výši 10 %. DHL vede s 41 %, následuje UPS s 25 % a TNT s 12 %. Po dohodě by se FedEx stal druhým největším hráčem logistiky v Evropě. Akvizice navíc umožní společnosti FedEx snížit výdaje na svůj provoz, a to díky nové základně, a efektivněji tak konkurovat ostatním přepravcům.

 doprava_podilnatrhu

„Čeští zákazníci využívající služby TNT poznají spojení okamžitě. Zatímco servis TNT v Evropě je z hlediska spolehlivosti na vysoké úrovni, velmi důležitý transatlantický trh je pro TNT z našeho pohledu Achillovou patou, neboť nedokáže efektivně operovat v USA. Tímto spojením tak dojde především ke zkvalitnění služeb, ale také ke zrychlení přepravy, což je pro mnohé české firmy velmi důležitý faktor. Stinnou stránkou této akvizice z pohledu českého zákazníka je snížení již tak nízké míry variability na trhu expresních přeprav. I přesto jsou naše očekáváni veskrze pozitivní,“ dodal Alexandr Michaljanič.

Toshiba získala prestižní ocenění Red Dot Award

Toshiba Europe GmbH obdržela ocenění Red Dot Award 2015 za produktový design notebooků Chromebook 2 a Portégé Z20t.

 Do kategorie produktového designu soutěže Red Dot Award 2015 bylo přihlášeno 1 994 společností z 56 zemí. Do nejprestižnější soutěže tohoto druhu na světě bylo nominováno celkem 4 928 zařízení. Ocenění Red Dot je celosvětově vnímáno jako známka dokonalého designu.

 Toshiba Portégé Z20t

Portégé Z20t v sobě snoubí výkon procesoru Intel® Core™ M a flexibilitu tabletu. Oddělitelný notebook s Full HD displejem o úhlopříčce 31,75 cm (12,5”) je určen zejména profesionálům. Díky otočnému kloubu a baterii s výdrží až 17[1] hodin usnadní vaše prezentace, psaní poznámek během schůzek i další každodenní úkoly. Portégé Z20t je tenké a lehké mobilní zařízení, které chrání vaše data technologií Trusted Platform Module (TPM). Můžete se tak soustředit výhradně na práci.

Toshiba Chromebook 2

Chromebook 2 umožňuje uživatelům naplno si užít zábavu, ať už sledují film na Full HD IPS displeji nebo poslouchají hudbu ze skvělých stereo reproduktorů Skullcandy®. Optimalizovaný displej s úhlopříčkou 33,8 cm (13,3″) oceníte i při práci a hmotnost pouhých 1,35 kg je vynikajícím základem při cestování. Díky dlouhé životnosti baterie a užitečným aplikacím budete moci být skutečně produktivní při práci, studiu i zábavě.

[1] Na základě MobileMark 2012

[Best_Wordpress_Gallery id=“92″ gal_title=“Toshiba_reddot“]

Ochrání českou kybernetickou bezpečnost nový zákon?

  • Citlivá data jsou v ohrožení a jejich ztráta, odcizení nebo jakákoliv jiná forma útoku na ně by mohla mít v konečné fázi nedozírné následky.
  • ČR jako jedna z prvních zemí do svého národního zákonodárství promítla ideje evropské směrnice vedoucí k zajištění bezpečnosti na kritické infrastruktuře počítačových sítí.
  • Koho se zákon a příslušné prováděcí předpisy týkají?
  • Sankce za nedodržení oznamovací povinnosti může dosahovat až 100 tisíc korun.

Česká republika si je jako stát plně vědoma skutečnosti, že v dnešní době hrozí nemalé nebezpečí nejen ve světě reálném, ale čím dál častěji i ve virtuálním. Technologický rozvoj a stále vyšší míra digitalizace většiny odvětví lidské činnosti s sebou logicky přináší následek v podobě toho, že veškerá citlivá data jsou v ohrožení a jejich ztráta, odcizení nebo jakákoliv jiná forma útoku na ně by mohla mít v konečné fázi nedozírné následky.

Žijeme v zemi, která jako jedna z prvních do svého národního zákonodárství promítla ideje evropské směrnice vedoucí k zajištění bezpečnosti na kritické infrastruktuře počítačových sítí, známé jako NIS (Network and Information Security) směrnice. Od 1. ledna tohoto roku platí zákon č. 181/2014 Sb., o kybernetické bezpečnosti. V následujícím článku se pokusíme zhodnotit jeho přínos a následně i možné dopady.

Zákon začal vznikat už na podzim roku 2011, kdy oblast kybernetické bezpečnosti přešla z ministerstva vnitra na Národní bezpečnostní úřad. Po poměrně dlouhé diskusi s odbornou veřejností nad podobou zákona byl legislativní proces zpomalen pádem vlády. Po téměř třech letech od počátku práce na něm byl definitivně schválen v obou komorách Parlamentu, podepsán prezidentem a vydán ve Sbírce zákonů s platností od začátku roku 2015.

Zákon sám o sobě však příliš danou problematiku neřeší. Víceméně veškerá kritéria pro povinné subjekty a jednotlivé postupy pro řešení situací, které zákon předjímá, jsou stanoveny v prováděcích předpisech, které jsou nedílnou součástí zákonné úpravy kybernetické bezpečnosti jako takové. Těmito předpisy jsou vyhlášky o významných informačních systémech a jejich určujících kritériích a o kybernetické bezpečnosti.

Třetím důležitým podzákonným předpisem je novelizované vládní nařízení č. 432/2010 Sb., o kritériích pro určení prvku kritické infrastruktury.

Způsob, jakým byly tyto prováděcí předpisy přijímány, spíše než aby věc vyjasnil, způsobil ještě větší nepřehlednost, jelikož na rozdíl od zákona jako takového, který v definitivním znění existoval a byl k nahlédnutí déle než půl roku před zamýšlenou účinností, se vyhlášky a novelizované nařízení objevily těsně před účinností zákona. Mnoho subjektů tak do poslední chvíle napjatě očekávalo, jaké podmínky budou nuceny v novém roce splňovat a jestli vůbec budou pod zákonný rámec spadat.

Koho se zákon týká?

Ze znění samotného zákona by se mohlo zdát, že je primárně cílen na společnosti v oblasti telekomunikací a providery internetových připojení, nicméně zákonodárce poměrně moudře stanovil mnohem širší okruh subjektů, které se režimem zákona musí řídit. Patří sem kromě institucí státní správy nejdůležitější instituce v odvětvích energetiky, vodohospodářství, dopravy, zdravotnictví, potravinářství, bankovnictví a finančních institucí a obecně všechny osoby poskytující hromadné služby, pokud tyto osoby naplní kritéria kritické infrastruktury stanovená určovací vyhláškou.

Zákon pak všechny subjekty dělí do pěti kategorií podle toho, jak velké na ně jsou kladeny požadavky a s jakým pracovištěm CERT (Computer Emergency Response Team) spolupracují v případě řešení bezpečnostních incidentů. Tato pracoviště existují dvě.

Národní pracoviště CERT spolupracuje se subjekty z prvních dvou kategorií. Jedná se o kategorie subjektů s nejméně povinnostmi, v praxi jsou to například subjekty zákona o elektronických komunikacích nebo subjekty zajišťující významnou síť elektronických komunikací definovanou předepsanými kritérii. Obecně je tímto kritériem míra, jakou se subjekt podílí na každodenním životě. U nemocnic se tak bude jednat o počet lůžek, u bank o podíl na trhu.

Kategorie 3 a 4 jsou vyhrazeny pro správci systémů vymezené kritické informační infrastruktury a nejpřísněji regulovaný stupeň 5 pro ve vyhlášce uvedený jmenovitý výčet správců nejvýznamnějších informačních systémů. Tyto tři kategorie pak spolupracují s vládním CERT, kterým je Národní centrum kybernetické bezpečnosti.

Pro mnohé společnosti nic nového

Valná většina společností se nemusí obávat, že by jim zákon způsobil problémy s nutným nákupem technologií či zaváděním nových pořádků na úseku ochrany dat. Zákon a prováděcí předpisy totiž z velké části vychází z osvědčených postupů používaných v praxi.

Jedním z hlavních východisek jsou technické normy ISO/IEC 27000, které už mnoho společností splňuje. Obzvláště u těch největších společností s nejcitlivější infrastrukturou, které denně operují s citlivými daty, je pochopitelné, že k obraně svých dat musely proaktivně přistoupit dávno před přijetím zákona.

Těmto společnostem pak nově vzniknou hlavně povinnosti administrativního charakteru, v prvé řadě nahlásit své kontaktní údaje příslušnému CERT. Tomu pak společnosti kategorií 2 a vyšší povinně hlásí i vymezené bezpečnostní incidenty.

Zákon rozlišuje mezi událostí a incidentem, přičemž za událost, kterou stačí interně evidovat, považuje potenciální ohrožení, a za incident už nastalé narušení bezpečnosti, které se povinně hlásí. Sankce za nedodržení této oznamovací povinnosti je potom relativně vysoká, může dosahovat až 100 tisíc korun.

Vyznat se v pravidlech je složité

Pokud je společnost na pochybách, jestli se na ni zákon vztahuje, a kybernetické zabezpečení v minulosti nikdy neřešila, vystavuje se poměrně značnému riziku, že se ocitne v situaci, kdy sama nebude vědět, jak jednat. Zjistit, zda spadá pod zákonný rámec, je ještě jednoduché, nastavit následně procesy a zakoupit a instalovat nutné vybavení už nikoli.

Specifikem zákona a s ním souvisejících předpisů je to, že v sobě kombinuje prvky právní, technologické a organizační a bez dokonalé znalosti všech těchto odvětví je obtížné se v něm vyznat a plně mu porozumět. Proto se dá očekávat, že o práci nebudou mít nouzi konzultantské společnosti IT, bezpečnostní i právní.

Rovněž rozdělení vzájemných práv a povinností mezi subjekty a dohledovými orgány a rozdělení pravomocí mezi jednotlivé CERT týmy a NBÚ může působit poněkud zmatečně. Nicméně investovat do toho, aby vše probíhalo v souladu se zákonnými požadavky, se určitě vyplatí. Nejde ani tak o to, že nesoulad může být stižen vysokou pokutou, ale hlavně o skutečnost, že se tím značně minimalizuje riziko samotného kybernetického útoku. A ten v důsledku může být mnohem horší než stotisícová pokuta. Pro společnost by mohl být zcela likvidační a v případě správců významných informačních systémů mít nedozírné následky rovněž pro všechny osoby, s jejichž daty se nakládá.

Zákon je rozhodně přínosem

Je chválihodné, že Česká republika je v rámci Evropy jedním z průkopníků zabezpečení kyberprostoru na zákonné úrovni. Nenalhávejme si však, že přijetím zákona o kybernetické bezpečnosti je jí i dosaženo. Zákon není cílem cesty k jejímu dosažení, ale spíše rozcestím, které nabízí zkratku.

Sama existence zákona je pozitivní i co do smyslu toho, že zvedá povědomí o nutnosti chránit data a může tak být inspirací i pro společnosti a jednotlivce, na které se zákon vůbec nevztahuje. Nejdůležitější je však stále lidský faktor.

I sebedokonalejší technické zabezpečení přichází vniveč v momentě, kdy právě ze strany člověka dojde k pochybení. Rozhodně je však lepší, když k takovému pochybení dojde za existence podobného zákona a je tak větší možnost k jeho vyhodnocení a předcházení mu do budoucna. Tento příspěvek by měl sloužit převážně jako úvodní zamyšlení k problematice a účelnosti kybernetického zákona. Konkrétní aspekty a dopady rozebereme příště.

Originální článek naleznete na webu ictrevue.ihned.cz

Bestseller Xiaomi RedMi 2 s větší pamětí na XiaomiForSale.com

Internetový obchod XiaomiForSale.com představuje nejprodávanější telefon poslední doby ve vylepšeném provedení a pěti atraktivních barvách. Smartphone RedMi 2 se zvětšenou pamětí slibuje naplnění výkonových požadavků většiny uživatelů za mimořádně zajímavou cenu 4 381 Kč (160 €).

Smartphone RedMi 2 se ihned po svém uvedení stal nejlépe prodávaným telefonem Xiaomi u nás. Zákazníky oslovil displej s univerzální úhlopříčkou 4,7“, rozlišením 1280 x 720 bodů a velmi výkonná varianta čtyřjádrového procesoru v kombinaci s možnostmi použití dvou SIM karet a rozšíření datového prostoru o paměťovou kartu s dalšími až 32 GB. K dostání je v černém, bílém, růžovém, zeleném a žlutém provedení.

Nyní se v nabídce obchodu XiaomiForSale.com objevuje jeho varianta s rozšířenou operační pamětí na 2 GB. Zároveň byl na 16 GB rozšířen i vestavěný datový prostor pro aplikace, fotografie, videa, hudbu a další data. Touto nabídkou cílí Xiaomi i na náročné uživatele, kteří využívají smartphone skutečně aktivně, hrají náročnější hry či chtějí mít spuštěno více aplikací současně. Nabízí skvělý poměr cena/výkon a je tak ideální volbou nejen pro teenagery.

Zadní fotoaparát RedMi 2 má rozlišení 8 Mpx, je doplněn bleskem, či chcete-li světlem, a zvládá zachycení panoramatického snímku, série fotografií i časosběrného videa, při kterém zrychleně zachytíte například mraky plovoucí po obloze. Nad displejem mu sekunduje oko předního 2Mpx selfie fotoaparátu.

Telefon RedMi 2 s rozšířenou operační pamětí a datovým prostorem pohání 64bitový procesor Qualcomm Snapdragon 410 Quadcore s frekvencí 1,2 GHz. Jeho použití je tradičně vyladěno vlastní Xiaomi nadstavbou operačního systému Android 4.4.4 KitKat, která je známá jako MIUI. Ta je zajímavá skvělou lokalizací do češtiny, slovenštiny i dalších evropských jazyků a také pravidelnými týdenními aktualizacemi. Baterie s kapacitou 2 200 mAh dává přístroji dostatečný potenciál pro jednodenní používání.

Aktualizovaná verze RedMi 2 je již nyní dostupná ve všech barvách na stránkách e-shopu XiaomiForSale.com, který zajištuje dodání v rámci České republiky a Slovenska do 3 pracovních dnů od objednání a také lokální záruční i pozáruční servis všech zařízení.

[Best_Wordpress_Gallery id=“91″ gal_title=“Xiaomi RedMi 2″]