Monthly Archives: Listopad 2023

T-Mobile pokračuje v budování optiky. Podpora obcí je klíčová

Společnost T-Mobile se ve výstavbě a modernizaci optické infrastruktury v Česku posouvá stále dál a po úspěšném pokrytí Benešova dokončuje projekty v České Lípě, Tanvaldu a Neratovicích. Obyvatelům těchto měst otevírá přístup ke spolehlivému a bezkonkurenčně nejrychlejšímu internetovému připojení, zároveň pro města vznikají možnosti dalšího budování nejmodernějších sítí městské infrastruktury. Operátor postupně naplňuje svoje cíle ve výstavbě optických sítí a v rámci jednotlivých projektů vychází vstříc i konkrétním požadavkům měst a obcí. Navíc díky principu sdílené sítě přináší městům a jejich obyvatelům nejen možnost se k optické síti připojit, ale především svobodu ve výběru konečného poskytovatele služeb.

Budování optických sítí či jejich modernizace jsou nezbytné kroky pro další rozvoj internetového připojení v Česku. Optika totiž přináší technologicky bezkonkurenčně nejvyspělejší standardy s předpokládanou životností síťové infrastruktury až 60 let. Bez této technologie by nemohla města a jejich obyvatelé v budoucnu využívat stabilní a rychlé připojení, proto jsou také naprosto klíčovou nutností v rámci digitalizace státu. 

T-Mobile aktuálně nabízí optický internet už půl milionu domácnostem v ČR, a to ve více než 140 městech a obcích. Jen v příštím roce plánuje pokrytí rozšířit o dalších 140 000 domácností, a to jak vlastní výstavbou, tak ve spolupráci s partnery. Internetem s rychlostí až 1 Gb/s pak pokrývá více než 1 milion domácností.

Výstavba optické sítě přináší výhody obcím a městům

Vedle dostatečné kapacity, kdy si optika poradí i s více službami najednou, aniž by došlo ke snížení kvality přenosu, je její velkou předností nezávislost na počasí. Na druhou stranu to, že je optické vedení ukládáno do země spolu s výkopovými pracemi bývá často hlavní obavou měst a obcí. Úzká spolupráce s jejich zástupci je tedy klíčová. Snahou operátora je maximálně zajistit, aby výstavba optické sítě co nejméně omezovala život obyvatel a fungování města. „Díky dobrému plánování a spolupráci s vedením měst a obcí nedochází k nadbytečným výkopovým pracím a jednotlivé oblasti se vždy připojují postupně, dle předem dohodnutého harmonogramu,“ vysvětluje Zdeněk Bumbálek, ředitel programu výstavby FTTH sítí ve společnosti T-Mobile, a dodává: „Fungujeme na principu výstavby sdílené optické sítě, čímž zamezujeme nutnosti opětovné výstavby ze strany dalšího operátora. Obyvatelé města či obce tím získají širší možnosti výběru poskytovatele internetového připojení a díky konkurenčnímu prostředí ve finále i lepší cenové podmínky. Připojení jednotlivých objektů (domů) je pro vlastníky nemovitosti zdarma, koncoví zákazníci (obyvatelé domů) mohou uzavřít smlouvu na internetové připojení až ve chvíli, kdy ho budou potřebovat.“

V rámci projektů T-Mobilu se nepřipojují pouze bytové nebo rodinné domy, ale i městské úřady, služebny městské policie, hasičské zbrojnice, školy, školky, nemocnice a další objekty důležité pro chod města. Ukazují to i příklady tří měst, která se přidala na mapu pokrytí optickou sítí v Česku.

Česká Lípa: Spolehlivý internet pro modernizaci vzdělávání

Na žádost města Česká Lípa bylo do projektu výstavby optické sítě začleněno i napojení několika místních škol včetně například ZUŠ v Arbesově ulici. Díky dobře fungujícím vztahům mezi společností T-Mobile a místními autoritami a za zásadního přispění zástupců radnice se podařilo najít kompromis mezi technickou náročností vybudování této přípojky a požadavky města na provádění stavebních prací. Navíc byl projekt dokončen v souladu s pevně stanoveným časovým rámcem. „Zahrnout připojení našich škol do pokrytí optickou sítí pro nás bylo zásadní, protože jsme přesvědčeni, že dostupnost rychlého a spolehlivého internetu nám otevírá nové možnosti ve výuce našich studentů. Díky tomu budou školy schopny přinést do tříd interaktivní online výukové prvky a přizpůsobit se moderním vzdělávacím trendům. Věříme, že se tato investice promění v dlouhodobý přínos pro naše město a nynější i budoucí studenty a jejich rodiče,“ shrnuje výhody optického internetového připojení pro město a jeho občany starostka Jitka Volfová.

Klíčová fakta:

Termín započetí realizace projektu a termín plánovaného dokončení: 2020–2024

Aktuální počet přípojek: 5 600 z celkem projektovaných 11 300

Highlight: Připojení několika škol na základě požadavku města

Tanvald: Optika bez hranic

Projekt města Tanvald ukázal, že ani obtížná topografie nemusí bránit modernizaci. Budova městské policie je umístěna mimo centrum města na druhém břehu řeky Kamenice, ale pro vedení města a bezpečnost obyvatel je jedním z klíčových míst k pokrytí. Plánování vyžadovalo nejen technickou přesnost a výrobu speciální samonosné konstrukce pro překonání vodního toku, ale také rozsáhlé vyjednávání se soukromými vlastníky pozemků, přes které probíhá trasa vedení, a v neposlední řadě získání dvou variant územního rozhodnutí. Přes náročné podmínky, za kterých je projekt realizován, je nyní jisté, že budovu městské policie se podaří k optické síti připojit. Příklad města Tanvald potvrzuje, že při oboustranné spolupráci může operátor pomoci městu s modernizací i ve velmi složitých oblastech, a jeho starosta Vladimír Vyhnálek k projektu dodává: „Díky spolupráci se společností T-Mobile se podařilo pokrýt optickou sítí již dvě třetiny našeho města. Projekt navíc zahrnuje i infrastrukturu, kterou si od operátora pronajímáme pro provozování metropolitní sítě. Tu využíváme mimo jiné k optimalizaci komunikace a poskytování moderních služeb pro naše občany a správu městské infrastruktury.“

Klíčová fakta:

Termín započetí realizace projektu a termín plánovaného dokončení: 2020–2024 

Aktuální počet přípojek: 1 791 z projektovaných 2 293

Highlights: Připojení objektu Městské policie Tanvald, pronájem chrániček pro metropolitní síť městu

Neratovice: Rychlý internet pro město i občany

Projekt pokrývání a modernizace šestnáctitisícového města Neratovice je díky podpoře ze strany vedení města již téměř u konce. Díky dobře nastavené spolupráci s radnicí dosáhl operátor během 2 let pokrytí bezmála 75 % domácností ve městě. Realizace optické sítě probíhala ve dvou fázích, kdy v první došlo k modernizaci původní sítě s koaxiálními přípojkami a ve druhé pak k výstavbě přípojek nových. Svojí součinností město Neratovice přispělo k maximalizaci počtu připojených domácností, ale i k připojení řady městských objektů. „V rámci našeho města se snažíme neustále držet krok s moderními technologiemi. Výstavba infrastruktury pro optický internet je pro nás zásadní krok směrem k digitálnímu rozvoji. Možnost využít výhody moderního a spolehlivého internetového připojení mají tedy i základní a střední školy, školky, městský úřad a v neposlední řadě tuto možnost získají lékaři v nově budované poliklinice,“ uvádí k výstavbě optické infrastruktury Roman Kroužecký, starosta města Neratovice.

Klíčová fakta:

Termín započetí realizace projektu a termín plánovaného dokončení: 2022–2023 

Aktuální počet přípojek: 4 353 z celkových cca 6 000 

Highlight: Připojení nově vznikající Polikliniky Neratovice

Přes tyto úspěchy je ale budování optické sítě v řadě jiných případů výrazně náročnější a zdlouhavější, ať už kvůli územním specifikům jednotlivých lokalit nebo málo pružnému českému stavebnímu zákonu. „Aktuální legislativa může v některých případech prodloužit dobu mezi žádostí o povolení k výstavbě a skutečným zahájením realizace až o tři roky,“ komentuje dále situaci Bumbálek. Výstavba optické sítě často naráží i na blokační požadavky ze strany samotných obcí, které v souvislosti s budováním optické sítě vyžadují například i stavbu úplně nových chodníků nebo jiné práce nad rámec budované infrastruktury: „Cílem T-Mobilu je pokrývat celistvá území obcí a přinášet kvalitní optický internet všem jejich obyvatelům. Neúměrné požadavky některých obcí nás ale nutí ořezávat zamýšlené pokrytí o nejnákladnější části území, abychom udrželi alespoň základní ekonomiku projektů, jejíž návratnost se i tak pohybuje v řádu i několika desetiletí. Z podstaty věci jsme pak nuceni redukovat naše záměry, zejména v oblastech s individuální rodinnou zástavbou, kde je potřeba náhrady zastaralé telekomunikační infrastruktury největší,“ vysvětluje Bumbálek. Bez zásadních změn stavební legislativy a změn v přístupu některých obcí bude Česká republika dlouhodobě zaostávat v budování optických sítí, které jsou nezbytné pro rozvoj digitalizace a zvýšení konkurenceschopnosti českého hospodářství. Už nyní je Česko v porovnání s ostatními zeměmi Evropské unie v tempu výstavby optických přípojek výrazně pozadu. „Pevně věříme, že politická reprezentace si to uvědomuje a příjme v dohledné době opatření, která podpoří urychlení výstavby optických sítí,“ uzavírá Bumbálek.

Ovocem za lepší imunitou: Jaké exotické druhy si v zimě dopřát?

Naše imunita stojí v zimě před náročným úkolem – ochránit organismus před virovými infekcemi, které se v tomto období vyskytují velmi často. A protože s lepší odolností se pojí dostatek vitaminů, přichází na řadu ovoce. Po jakých druzích ale sáhnout, když si chceme dopřát i něco jiného než česká jablka či hrušky? A má vůbec konzumace plodů z druhé strany světa smysl?

Vitaminy za lepší imunitou?

Na začátek je třeba zdůraznit, že aby imunita fungovala správně, měli bychom se o své tělo správně starat po celý rok, nejen v období chřipek a viróz. Imunitní systém ovlivňuje naše celková životospráva, množství pohyby, odpočinek a spánek, úroveň stresu, ale samozřejmě také jídelníček. Takový, který nepreferuje vysoce průmyslově zpracované potraviny, ale je pestrý, vyvážený a zdravý.

Imunitu můžeme podpořit i dostatečným příjmem vitaminů, ideálně celého spektra. Z pohledu obranyschopnosti je pak klíčový dostatek vitamínu A, který přispívá k ochraně buněk a stimuluje činnost imunitního systému. Ruku v ruce s ním jde i často zmiňovaný vitamin D, který potlačuje zánětlivé procesy v těle a podporuje obranyschopnost organismu. Nejčastěji skloňovaným vitaminem v souvislosti s imunitou je bezesporu vitamin C, který je skvělým antioxidantem a může se dokonce podílet na zkrácení doby trvání nemoci. „Céčko“ výrazně podporuje imunitní systém a zároveň pomáhá při únavě a vyčerpání organismu.

Vitamin C najdeme kromě zeleniny hlavně v ovoci, a to včetně exotického. To je z výživového pohledu především zdrojem jednoduchých sacharidů, které tělu rychle dodají energii. Obsahuje ale také vlákninu důležitou pro správné trávení, celou řadu minerálů jako draslík, fosfor, železo či hořčík a vitaminů – nejčastěji vitamin C, vitaminy skupiny B, vitamin A a E. Mezi největší zdroje vitamínu C patří citrusové plody jako pomelo, pomeranče, mandarinky, grepy, citrony a limety.

Nebojte se exotiky

To, kolik živin v jednotlivých druzích ovoce najdeme, se odvíjí od podmínek při pěstování, zralosti plodů, ale i stylu sklizně. I proto nám citrus vypěstovaný ve skleníku a sklízený nezralý nikdy nedodá tolik vitaminů jako pomeranč, který si utrhneme zralý na exotické dovolené. Přesto není na místě se konzumaci exotických plodů vyhýbat. O to víc v zimě, kdy je výběr lokálního ovoce na pultech již omezený.

„Není nutné exotické ovoce zavrhovat jen kvůli tomu, že nevyrostlo v našich podnebních podmínkách. Nové a méně známé druhy bychom ale měli konzumovat obezřetně a vždy nejprve vyzkoušet, zda u nás nevyvolají alergickou reakci. Tu může podpořit i chemická ochrana ovoce během dlouhého transportu,“ doplňuje Jaroslav Sklenský, specialista na ovoce a zeleninu z online supermarketu Košík.cz.

Jak nepřijít o vitamíny

Jak si exotické ovoce, a vlastně ovoce obecně dopřávat? Samozřejmě ideálně čerstvé. Je třeba mít na paměti, že každá tepelná úprava zásadně ovlivňuje obsah živin. A právě mikroživiny v podobě vitaminů a minerálů se znehodnocují nejvíc. Nejde přitom jen o vaření – řadě vitaminů nesvědčí ani sušení v sušičce nebo mrazení. Nejvíc přitom „trpí“ vitamin C, který je rozpustný ve vodě a reaguje na teplo. Co to znamená v praxi? Třeba to, že když se rozhodneme připravit si domácí marmeládu z černého rybízu, o drtivou většinu obsaženého vitaminu během vaření přijdeme.

Hledá se šampion

A kdo je z pohledu vitaminů pomyslným šampionem? Nejvíce vitaminu C najdeme v černém rybízu, kde se množství pohybuje okolo 180 mg na 100 g ovoce (pro srovnání – šípek obsahuje cca 400 mg). Pokud chceme získat maximum „céčka“ z exotických plodů, měli bychom sáhnout třeba po kiwi (cca 90 mg) nebo papáje (60 mg).

Ananas

Ananas je výborným zdrojem vitaminu C a vitaminů skupiny B, obsahuje vlákninu, mangan, železo, vápník či sodík. Najdeme v něm hodně vody – až 85 % – a proto se hodí i při dietě. Ananas podporuje trávení a posiluje imunitu.

Kiwi

Obsahuje velké množství vitaminu C, ale také vitaminy A a E, železo či draslík. Díky obsahu rutinu posiluje cévní stěny a snižuje hladinu cholesterolu. Pomáhá trávení a omezuje poškození vlivem volných radikálů.

Granátové jablko

Pokud budete dostatečně trpěliví při loupání, můžete si v granátovém jablku dopřát porci vitaminů B, C a E, provitaminu A spolu s železem, draslíkem, fosforem či vápníkem. Má antioxidační účinky, působí protizánětlivě a podporuje imunitu.

Kaki

V kaki najdeme vitaminy A a C, ale také draslík, hořčík a fosfor. Je skvělým zdrojem antioxidantů, posiluje imunitní systém, pomáhá proti únavě a podporuje trávicí systém.

Dračí ovoce

Najdeme v něm množství vitaminu C, A a skupiny B, fosfor, železo či vápník. Dračí ovoce obsahuje málo kalorií a díky antioxidantům podporuje imunitní systém.

Jackfruit

Jackfruit neboli chlebovník je bohatý na vlákninu, antioxidanty a vitaminy C, A a B. Je výborným zdrojem hořčíku, jeho konzumace posiluje imunitu a snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Papája

Toto exotické ovoce překvapí vysokým obsahem vitaminu C, najdeme v ní i vitamin E či antioxidant betakaroten. Posiluje imunitní systém a díky obsahu trávicího enzymu podporuje správnou činnost střev.

Kokos

Kokosová dužnina je skvělým zdrojem vlákniny, obsahuje také bílkoviny a vysoký podíl tuků. Najdeme v ní zdraví prospěšné vitaminy skupiny B, vápník a hořčík. Kokosový olej má antibakteriální a antioxidační účinky.

Mango

Mango je bohaté na vitamin C, A, E i na vitaminy skupiny B, obsahuje hořčík, draslík, železo a vápník. Příznivě ovlivňuje trávení i stabilní hodnotu krevního cukru. Posiluje imunitu a pozitivně působí i na stav pleti.

Avokádo

Toto „máslové ovoce“ je velmi kalorické a bohaté zdravé tuky a mastné kyseliny. Najdeme v něm řadu minerálů a vitaminy A, B, C, E a K. Je také výborným zdrojem vlákniny. Konzumace avokáda napomáhá snižovat hladinu cholesterolu.

Na co dát pozor při nákupu

Ovoce rychle podléhá zkáze, proto dávejte při výběru pozor a nekupujte nahnilé nebo poškozené plody. Pokud zjistíte, že jste si domů donesli balení, kde už byl nějaký kus plesnivý, měli byste ho vyhodit celé – plíseň se rychle šíří. Respektujte, že každé ovoce má jiné požadavky na skladování, a pokud jste se rozhodli vyzkoušet nový druh, předem si zjistěte, zda ho máte uložit do lednice nebo do spíže. I tak ale čerstvé ovoce ideálně do tří dnů spotřebujte.

„Doma nikdy nemůžeme napodobit skladovací podmínky v obchodech. Ovoce většinou obsahuje hodně vody, a z toho důvodu se rychle kazí. V ledničce zase mohou některé druhy ztratit chuť. Proto nikdy nekupujeme velké zásoby čerstvého ovoce, pokud ho nemůžeme sníst. Poslední záchranou pak je zmrazení, které ovšem část vitaminů ubere,“ dodává Jaroslav Sklenský z online supermarketu Košík.cz.

Bramborový salát: Stálice na slavnostním stole i zdroj rodinných hádek

Asi málokteré jídlo vyvolává tolik rozepří, jako vánoční bramborový salát. Tu pravou, jedinou a nejlepší recepturu má totiž každá rodina jinou, a každá si za tou svou samozřejmě stojí. Jste tým hrášek, nebo se bijete za přidané jablko? Bramborový salát je zkrátka jedinečný.

Něco málo z historie

Jako u mnoha dalších jídel, i u salátu je jeho přesný původ poměrně těžké vypátrat, protože se v mnoha variacích objevoval po celém světě. Mnozí za první zmínku salátu u nás považují kuchařku známé Magdaleny Dobromily Rettigové, ve které míchala brambory s dalšími zbytky z kuchyně. Bramborový salát k nám každopádně později přišel jako součást rakousko-uherské kuchyně a na vánoční stůl se pak dostal s dalším známým jménem, Marií Sandtnerovou, která recept na salát jako přílohu k rybě vložila do své kuchařky z roku 1924.

Zatímco dnes vedeme spory o detaily jako salám či hrášek, sto let staré receptury by si asi dnes dopřál jen málokdo. Právě Dobromila Rettigová míchala s brambory víceméně jakékoliv zbytky z kuchyně či talířů, a o majolce bychom si samozřejmě mohli nechat jen zdát. Salát byl tak zpočátku spíše jídlem pro všechny, včetně těch, kteří měli hluboko do kapsy. Luxusnější varianta s majonézou se k nám v minulém století dostala pravděpodobně až z východu, protože byla velmi oblíbená již v carském Rusku.

Vyzkoušejte salát podle normy ČSN, s níž můžete „vykouzlit“ bramborový salát známý především z dob minulých. Na 500 g oloupaných brambor je třeba 100 g sterilovaných okurek, 85 g cibule, 60 g polotučné hořčice, 20 g octa, 10 g cukru, 20 g soli, 1 g mletého pepře, 150 g majonézy a 40 g nálevu z okurek.

Jediný recept neexistuje

Bramborový salát je sice pevně spojen hlavně se štědrovečerní večeří, ovšem Češi si ho dopřávají rádi i během roku – třeba ke smaženému řízku nebo rybě – a je nedílnou součástí tradičních chlebíčků. A jaká že je ta správná receptura? Jediné, na čem se shodnou všichni milovníci salátu, budou zřejmě brambory, okurky a majonéza. Další přísady už bývají předmětem vášnivých rodinných sporů. Ze zeleniny se v něm objevuje mrkev, hrášek, cibule i celer, řada lidí přidává ke zjemnění jablko a nevynechá ani vejce. A zatímco někdo nedá dopustit na hořčici, jiný ji vynechává úplně. Největší hádky pak vyvolává asi přítomnost salámu – i proto, že původní bramborový salát byl postním jídlem.

Vídeňský bramborový salát

750 g brambor, 200 ml hovězího vývaru, jedna jemně nasekaná cibule, dvě vejce, 5 lžic slunečnicového oleje, 2 lžíce jablečného octa, sůl a pepř a čerstvá pažitka

Brambory uvaříme ve slupce a nakrájíme na plátky, poté je postupně zalijeme horkým vývarem. V misce smícháme cibuli, pažitku, ocet, olej a hořčici a dochutíme solí a pepřem, promícháme a můžeme podávat.

Japonský bramborový salát

3-4 větší brambory, salátová okurka, dva silnější plátky šunky, majonéza, rýžový ocet, pepř a sůl

Okurku nakrájíme na tenká kolečka, prosolíme a necháme odležet, aby pustila vodu. Brambory uvaříme ve slupce, horké rozmačkáme a přidáme rýžový ocet. Vejce si uvaříme natvrdo a nakrájíme na nudličky stejně jako šunku. Okurku propláchneme a vše smícháme dohromady, poté přidáme majonézu a případně dochutíme.

Odlehčete si

Možná každý rok přemýšlíte o tom, jak si vánoční hodování trochu odlehčit. Pravdou je, že pokud jíte vyváženě celý rok, nemůže vás pár kousků cukroví a řízek se salátem výrazněji „vyhodit“ ze zajetých kolejí. Jestli ale chcete vyzkoušet lehčí variantu salátu, nahraďte část majonézy bílým jogurtem, který ho výborně odlehčí, a i když to s množstvím přeženete, nebude vám tak těžko.

„Pokud volíme odlehčenou variantu salátu s jogurtem, přidáváme ho až jako poslední. Jogurt totiž obsahuje živé mikroorganismy, které v kombinaci se zdroji sacharidů v salátu podporují a urychlují kvašení,“ doporučuje Jaroslav Sklenský, specialista na ovoce a zeleninu z online supermarketu Košík.cz.

Pozor byste si měli dát i na skladování salátu a celkovou manipulaci, tak, abyste si svátky neproložili zažívacími obtížemi. Pravidlo číslo jedna je zásadní – salát vždy patří do lednice. Nenechávejte ho na stole během celého vánočního večera a už vůbec ne přes noc. Vyhněte se také oblíbenému ochutnávání přímo z mísy, přes lžíci se totiž rychle přenášejí škodlivé mikroorganismy. A pokud vám salát zbude, pamatujte, že byste ho i za dodržení hygienických podmínek neměli jíst déle než tři dny.

Vánoční T-Mobile: Dvojičky od Xiaomi, odměny za dobití, dárky v aplikaci Můj T-Mobile

T-Mobile přidává do své letošní vánoční nabídky další odměny a výhody. Na zákazníky čeká například adventní kalendář v aplikaci Můj T-Mobile, odměny pro držitele předplacených karet a firemní zákazníky i výhodné dvojičky od Xiaomi. Na pomoc potřebným připravil operátor speciální předvánoční dobročinný týden a stal se i partnerem letošního ročníku sbírky Krabice od bot. I v prosinci pokračuje nabídka sluchátek s tisícikorunovou slevou za 499 Kč a další benefity od partnerů v rámci Magenta Moments.

Prosinec s Xiaomi a dalším hardware

Poslední měsíc v roce bude patřit výhodné nabídce modelů oblíbené značky Xiaomi. Už za 1 Kč si mohou zákazníci zakoupit Xiaomi Redmi 12C ve dvou barevných provedeních. Hlavní nabídku pak tvoří tradiční dvojičky, které zahrnou například kombinaci Xiaomi 13T Pro s Xiaomi Redmi 10 5G, případně Xiaomi Redmi Note 12 Pro 5G s Xiaomi Redmi 12C. Tarifní dotace se budou vztahovat na celé portfolio Xiaomi a jako každý měsíc také na nákup T Phonu či T Tabletu a všechny modely Apple iPhone a Apple Watch. Ke všem korunovým dvojičkám navíc v prosinci zákazník získá sluchátka také za pouhou 1 Kč.

Adventní kalendář i Krabice od bot na pomoc potřebným

Už 27. listopadu spustí T-Mobile svůj adventní kalendář, který zákazníci najdou klasicky přímo v aplikaci Můj T-Mobile, nově v sekci Magenta Moments. Kalendář přinese čtyři tematické týdny plné odměn a zážitků. První týden od 27. listopadu bude zaměřený na zábavu a nabídne zákazníkům například soutěž o vstupenky na únorový koncert Depeche Mode, slevu na lístky do kina nebo oblíbené uvítací tóny. Další týden se zaměří na děti a rodinu a přinese mimojiné soutěž o zájezd do Disneylandu, třetí týden bude patřit vaření a poslední týden pak bude charitativní. T-Mobile ve spolupráci s Charitou vyhlásil dobročinnou sbírku, v níž bude spolu se zákazníky vybírat prostředky na stavbu bezbariérového vstupu do Charitního domu sv. Karla Boromejského. Operátor věnuje do sbírky stejný obnos, jaký se podaří vybrat od zákazníků, s cílem dostat se na částku jednoho milionu korun.

„Adventní kalendář je u našich zákazníků velmi oblíbená součást aplikace Můj T-Mobile. Chceme je každý rok překvapit něčím novým, proto jsme se mu rozhodli dát trochu větší prostor a letos jsme ho spojili s naším zákaznickým programem Magenta Moments. Věříme, že z nabídky tematických týdnů si vybere opravdu každý, a zároveň jsem ráda, že jeden týden můžeme opět věnovat dobré věci v podobě charitativní sbírky,“ dodává Andrea Výborná, expert řízení digitálních kanálů v T-Mobile.

Kromě dobročinného týdnu se T-Mobile letos ve spolupráci s Diakonií zapojil také do již 13. ročníku charitativní akce Krabice od bot, která pomáhá dětem v nouzi. Vybrané prodejny se tak stanou sběrnými místy, kde bude možné krabici s dárky odevzdat.

Odměny pro majitele předplacených karet i firemní zákazníky

Za každé dobití během prosince a ledna v minimální hodnotě 300 Kč získají majitelé předplacených karet nárok na odměnu 15 GB dat zdarma na 7 dní nebo bezplatné volání do sítě T-Mobile, kterou si vyzvednou v aplikaci Můj T-Mobile. Nabídka platí od 1. prosince až do 31. ledna. Firemní zákazníci mohou před každým adventním víkendem využít výhodnou nabídku na nový víkendový balíček Data extra za 169 Kč. 

Další výhody v sekci Magenta Moments

I v prosinci mohou všichni zákazníci čerpat také z celé řady výhodných nabídek od partnerů v rámci zákaznického programu Magenta Moments v aplikaci Můj T-Mobile. V nabídce najdou i oblíbená sluchátka od T-Mobile se slevou tisíc korun. Pro fajnšmekry si operátor nachystal speciální limitovanou edici vánočních sluchátek s tisícikorunovou slevou za 499 Kč v magentové barvě, která budou k dispozici výhradně v sekci Magenta Moments v aplikaci Můj T-Mobile zhruba v polovině prosince.  

Magenta Moments přináší milovníkům vaření výhodnou limitovanou edici netradiční magentové pánve značky Remoska za 399 korun, pokračují i letenky od Kiwi.com za 99 Kč. Zákazníci se mohou také přes Magenta Moments přihlásit do platformy Stargaze na jeden měsíc zcela zdarma. Platforma uživatelům zpřístupní obsah od oblíbených tvůrců, jako je DVTV, Čestmír Strakatý, U Kulatého stolu a další.

Skladon se umístil na 19. místě v žebříčku Deloitte Technology Fast50. Zajistil mu to konstantní růst o více než 1 000 %

Skladon, jeden z největších českých poskytovatelů fulfillmentu, již počtvrté v řadě slaví úspěch v mezinárodní soutěži Technology Fast50 pořádané společností Deloitte. Ta každý rok oceňuje padesát nejrychleji rostoucích technologických firem ve střední a východní Evropě. Skladon se v žebříčku umístil poprvé v roce 2020, od té doby je oceňován každoročně. Letos firma zaujala 19. místo, oceněno pak bylo celkem osmnáct českých společností.

Do již 24. ročníku soutěže Technology Fast50 se letos přihlásili zástupci celkem z osmnácti zemí, z toho 123 společností z České republiky. Českým firmám se v porovnání s dalšími startupy CE regionu obecně daří, v posledních čtyřech letech totiž rostly tempem převyšujících 1 600 procent. I to je důvod, proč Deloitte kromě mezinárodního žebříčku sestavuje v posledních třech letech i ten čistě český, ve kterém se Skladon umístil na 7. pozici. Úspěch firmy tak ukazuje, že je outsourcing logistiky, tzv. fulfillment, mezi českými obchodníky stále vyhledávanější službou.

Letos jsme ve Skladonu oslavili 8 let od svého vzniku a skutečnost, že polovinu z této doby, tedy čtyři za sebou jdoucí roky, jsme oceňováni jako jedna z nejrychleji rostoucích firem regionu, je pro nás obrovskou odměnou, a především motivací do dalších let. O to víc, že konkurence na českém i zahraničním trhu stále roste a je proto čím dál důležitější být pro naše klienty skutečně kvalitním a flexibilním partnerem. Z umístění máme velikou radost, přistupujeme k němu však i s odpovídající pokorou,“ říká Konstantin Margaretis, spoluzakladatel a CEO Skladonu.

České firmy žebříčku dominují, ocenění však mířilo i do Polska či na Slovensko

Kromě Skladonu se v žebříčku objevily i další české firmy – již potřetí mu dominovala společnost FTMO následovaná výrobcem triček s hydrofobní úpravou CityZen na druhém místě. Na dalších pozicích se pak objevil například Knihobot, Woltaire či Agdata starající se o digitalizaci zemědělství. Největší podíl oceněných firem pak pochází především z Polska, umístili se však i zástupci z Chorvatska či Slovenska.

Rok co rok je české startupové prostředí bohatší, řada projektů navíc přichází se zcela unikátním produktem a řešením dlouhodobé problematiky. Pro nás ve Skladonu je umístění o to cennější, že nejde pouze o roky, ve kterém většina e-commerce těžila z nárazového zvýšení poptávky, ale i o ten poslední, kdy se situace již přibližně navrátila do původního stavu. Je to pro nás důkazem, že strategie zaměřená na individualitu našich služeb, a tedy i maximální adaptaci potřebám klientů, je tou správnou a dlouhodobě fungující cestou,“ komentuje Patrik Babinec, spoluzakladatel a CMO Skladonu.

Umístění zajistil Skladonu dlouhodobý růst o více než 1 000 %

Pro nominaci do hlavního žebříčku Technology Fast50 musely firmy i letos splňovat několik kritérií. Podmínky zůstaly oproti minulému roku neměnné, společnosti tak musely vykázat v posledních třech letech provozní výnosy nejméně 50 000 eur a provozní výnosy v běžném roce minimálně 100 000 eur. Skladonu se podařilo za poslední čtyři roky vyrůst o 1 213 %, požadavky soutěže tedy bez problému splnil. V současnosti firma obstarává logistiku přibližně sedmdesáti středním a větším obchodníkům jako je Kilpi, Skinners, Trezor či nově také českému výrobci elektronářadí, společnosti NAREX.

Kromě hlavní kategorie pak Deloitte sestavuje také žebříček Impact Stars, který poukazuje na společnosti, které mají se svým produktem či službou pozitivní dopad na společnost či životní prostředí. V tomto žebříčku se umístila např. další firma sídlící v Moravskoslezském kraji, a to Invent Medical Group zaměřující se na 3D tisk zdravotních pomůcek.

Kompletní výsledky Deloitte Technology Fast50 CE jsou k dispozici zde, záznam z průběhu slavnostního vyhlášení, od mediálního partnera Seznam Zprávy, nabízíme zde

Sýrové nakládané lahůdky s příběhem

Naložený romadúr, tvarůžky nebo hermelín? Tyto a mnoho dalších nakládaných lahůdek vyrábí česká značka Dobroty s příběhem. Nakládané potraviny jsou produktem pracovních terapií v sociálně terapeutické dílně na Slapech, která funguje již sedm let. Koupí Dobrot s příběhem tak podpoříte zaměstnávání lidí s handicapem a navíc získáte výborné pohoštění třeba na silvestrovský stůl.

V nabídce Dobrot s příběhem najdete celou řadu výborných ručně vyráběných nakládaných sýrů. Ochutnat můžete třeba uzrálý romadúr s chilli papričkami, česnekem a rozmarýnem, který přináší opravdový gurmánský zážitek. Pokud milujete tvarůžky, vyzkoušejte jejich spojení s pálivou feferonkou. Vyhledávaný hermelín nabízí Dobroty hned v několika variacích – s česnekem, cibulí nebo ořechy. A pro nerozhodné tu jsou kombinace dvou oblíbených chutí – nakládaného hermelínu a tvarůžků doplněných olivou, případně hermelínu s nivou.

Nakládané sýry vyniknou jako součást pohoštění na Vánoce i na Silvestra a skvěle se hodí také jako „vyprošťovák“ po náročných novoročních oslavách. Díky krásnému balení je můžete darovat klidně i pod stromeček. Sýry si můžete spolu s dalším nákupem zakoupit na e-shopu Košík.cz.

Nakládané sýry od Dobrot s příběhem (různé varianty) si můžete koupit na e-shopu Košík.cz za cenu od 132 Kč.

Hořící adventní věnec nebo vánoční stromeček? Poradíme, co dělat

Lepší vyhořet než se dvakrát stěhovat. Otřepaná fráze, kterou ale určitě nepotvrdí nikdo, kdo někdy požár doopravdy zažil. A protože nastává období, kdy české domácnosti zapalují svíčky víc než kdy jindy, podívali jsme se s hasiči a Bezrealitky na to, co dělat, když vám zahoří víc než jen plamen svíčky na adventním věnci.

Vánoce – čas požárů

Svíčky v oknech, na adventním věnci anebo na vánočním stromku – riziko, které většina lidí stále podceňuje. Počty požárů v domácnostech způsobených hořící svíčkou v prosinci a lednu každoročně rostou.  Za loňský rok hasiči zaznamenali celkem 103 případů požárů od zapálené svíčky, z toho 36 za měsíc prosinec a 15 za měsíc leden. V ostatních měsících roku se počet takovýchto případů běžně pohybuje od 1 do 10 měsíčně.

Jen v Praze vyjeli hasiči za loňský rok k 21 požárům, které zavinila hořící svíčka. Naštěstí už se ale řada lidí poučila a vánoční stromky se svíčkami nebo prskavkami se v domácnostech objevují stále méně,“ uvádí kpt. Ing. Mgr. Jiří Fröhlich, mluvčí Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR, a dodává, „Je potřeba zdůraznit, že u zapálené svíčky se stále jedná o otevřený oheň a je třeba s ním takto zacházet. Na vrcholu plamene svíčky teplota přesahuje 800 °C a ještě ve vzdálenosti 8 – 10 cm od plamene svíčky může teplota dosáhnout až 200 °C, což stačí k zapálení papíru, plastů nebo textilií, které jsou v bezprostřední blízkosti.“

Bezpečnost nade vše

Pokud zapalujete svíčku, vždy byste pod ní měli mít stabilní nehořlavou podložku. I adventní věnec je dobré umístit na talíř nebo skleněný tác. V případě, že dáváte svíčku na okenní parapet, vždy zkontrolujte, zda je v dostatečné vzdálenosti od květin, výzdoby, a především záclon a závěsů. Svíčky na vánoční stromek raději vůbec nedávejte. Stromek pokrytý vánočními ozdobami, který je navíc po pár dnech v domácnosti značně vysušený, dokáže podle hasičů shořet během pár minut.

Hořící svíčku nenechávejte nikdy bez dozoru – byť v malém, stále se jedná o otevřený oheň a je třeba k němu přistupovat opatrně a s respektem. Pečlivě zhasínejte svíčku před spaním, stejně tak když opouštíte domov. Pokud je to možné, použijte k dekoraci elektrické svíčky, opatrní buďte také při manipulaci s prskavkami.

Kromě bezpečnosti myslete na pojištění

Bezpečností pravidla jsou základ, každý ale víme, že ne vždy je v lidských silách uhlídat vše. Nejen pro případ požárů byste tedy měli myslet dopředu a mít tyto krizové situace ošetřené pomocí pojištění. Platit škody sousedům nebo majiteli, v případě, že nebydlíte ve vlastním, může být nejen stresující, ale i drahá záležitost.

Pokud jste v pozici nájemníka, určitě byste měli mít pojištění domácnosti. To se vztahuje na vybavení bytu, které si do něj přinesete – tedy například nábytek, elektrospotřebiče či oblečení – a v případě vyhoření bytu vám pomůže pokrýt náklady spojené s poškozeným vybavením. Pokud ovšem využíváte původní vybavení, vaše pojistka se na jeho poškození nevztahuje a majitel bytu by měl mít pojištění vlastní.

Pro případy nehod doporučujeme nájemníkům sjednat také pojištění odpovědnosti, které pokryje úhradu škody tehdy, kdy jejich vinou přijdou k újmě také sousedi. Hodí se tedy právě pro události jako vyhoření či vytopení bytu,“ upozorňuje Lucie Starovičová za Bezrealitky a dodává „Ideální je obě pojištění zkombinovat a mít tak pojistku, která pomůže uhradit jak škody na vlastním vybavení bytu, tak ty u sousedů. Předejdete tak nepříjemným sporům, do kterých se můžete dostat ve chvíli, kdy nikdo z dotčených stran nemá uzavřené ani pojištění domácnosti, ani odpovědnosti.“

V případě požáru vám zprávu pro pojišťovnu sepíší hasiči. A to i tehdy, když se vám podaří oheň zlikvidovat vlastními silami. Proto je potřeba je i v takovém případě informovat a událost s nimi sepsat. Do příjezdu vyšetřovatele požárů nic neuklízejte a ponechejte místo požáru tak, jak jste jej objevili nebo zůstalo po uhašení.

Jak postupovat v případě požáru způsobeného svíčkou

  1. Pokud jde o oheň malého rozsahu (např. vám chytl adventní věnec), můžete se jej pokusit hasit vlastními prostředky – voda, hasicí přístroj.
  2. V případě, že sami požár nezvládnete, rychle opusťte zasažený prostor – pamatujte, že vaše zdraví je přednější než majetek. S sebou si vezměte jen to nejdůležitější (doklady, peníze či léky). Pokud je to možné, vypněte přívod elektřiny a plynu.
  3. Volejte linku 150 nebo 112. Čím dříve hasiče informujete, tím dříve mohou zasáhnout. Upozorněte i sousedy hlasitým voláním „HOŘÍ“.
  4. Při odchodu zavřete dveře – zabráníte rychlejšímu šíření požáru. Pokud kvůli ohni nemůžete na chodbu, zavřete se v místnosti, kde dosud nehoří, a utěsněte dveře před kouřem (např. mokrým ručníkem). Pokud není riziko vniknutí kouře do bytu, otevřete okno a dejte znamení zasahujícím hasičům (např. ručníkem nebo prostěradlem vyvěšeným z okna).
  5. I když se vám podaří požár vlastními silami uhasit, ohlaste jej hasičům. Ti vám sepíší odborné vyjádření a zprávu na pojišťovnu.

Knihobot startuje první video kampaň – představuje se jako řešení pro nejzásadnější čtenářské problémy

Knihobot minulý týden spustil svou první velkou video kampaň. Její součástí jsou dva spoty, které představují přednosti knižního secondhandu. První je nejširší nabídka na knižním trhu – Knihobot nabízí více než 300 tisíc unikátní titulů, druhou pak nízké ceny, díky kterým si často knihomolové mohou přidat o pár knih do košíku navíc. Ke spolupráci si Knihobot přizval YKIM Productions. Kampaň, která poběží až do konce roku, využívá všechny digitální formáty a Knihobot se s ní poprvé představí i v outdooru.

Po čtyřech letech svého působení vytvořil Knihobot ve spolupráci s YKIM Productions svou první video kampaň. Dva spoty budou lákat zákazníky nejen v Česku, ale i zahraničí, kam letos Knihobot expandoval, na to, v čem je podle brand manažerky Barbory Votavové Knihobot nejlepší – tedy na širokou nabídku a nízkou cenu. Díky nim totiž dokáže vyřešit většinu čtenářských problémů.

Víme, jaké to je, koukat doma na prázdné místo, kde chybí třeba díl série nebo další vydání oblíbené knihy. Nebo jaké dilema je být rozpočtově zodpovědný a zároveň plnit knihovnu hezkými kousky. A protože máme v nabídce vzácné kousky a zároveň širokou paletu cenově dostupných knih – konkrétně přes 300 tisíc titulů – tímto kreativním způsobem chceme ukázat, že v podobných situacích jsme pro zákazníky nejlepším řešením,“ představuje kampaň Votavová.

Nevánočně vánoční kampaň

Kampaň primárně poběží na YouTube, zákazníci na ni mohou narazit ale také na platformách Seznamu, jako je Stream.cz nebo Seznam Zprávy. V online prostoru bude zastoupena bannery v rámci akvizičních a remarketingových kampaní. Na vybraných místech se objeví také v outdooru – Knihobot zde chytře pracuje s místem a např. na Vltavské láká na 500 metrů vzdálenou pobočku u Strossmayerova náměstí.

Ačkoliv kampaň běží v předvánočním čase, Knihobot tento sezónní motiv úmyslně nevyužil.

Lidé si kupují knihy sobě i vzájemně po celý rok a stejně tak po celý rok jsme tu pro ně i my. Emoce spojené s knihami – jako je radost z toho, že člověk najde titul, který mu chybí, nebo se mu povede ušetřit, lidé prožívají kdykoliv během roku. A my jsme rádi, že je prožívají s námi nejen o Vánocích,“ komentuje Votavová.

Spolupráce s YKIM Productions byla sázka na jistotu

S tvorbou spotu oslovil Knihobot studio YKIM Productions v čele s Mikulášem Pejchou. V minulosti totiž spolupracoval s několika jeho kreativci. Podle Votavové si studio dokázalo perfektně poradit se zadáním i zhmotnit potřebné sdělení. „Režisér Oliver Beaujard vzal náš vhled do knihomolských problémů – jako je třeba chybějící kniha ve sbírce – a do pár sekund dokázal vměstnat to, jak je v Knihobotu umíme vyřešit. A myslím, že se mu to povedlo,“ uzavírá Votavová.

Hledáte ideální knižní dárek? To vyřeší Knihobot https://youtu.be/Ffbzz0Tx14s?si=WVz_2OsVcrpW-D2t

Chybí vám knížka? To vyřeší Knihobot – https://youtu.be/FgO6y-XcVIQ?si=ws_QTIly0ZPSIAzF

Zdravé mlsání nejen na Silvestra

Chystáte se na nákup silvestrovského pohoštění? Zkuste letos klasické chipsy nahradit zdravějšími. Sáhnout můžete třeba po české značce Vital Snack, která nabízí široký sortiment slaného „zobání“ – od lupínků a tyčinek až po popcorn. V nabídce najdete také zdravější a odlehčené luštěninové chipsy, které si získávají stále větší oblibu a mohou si je dopřát i celiaci.

Proč zkusit luštěninové chipsy? Oproti brambůrkové klasice jsou zdravější. Obsahují až o 50 % méně tuku než klasické chipsy, mají vyšší obsah bílkovin, jsou smažené na slunečnicovém oleji a vyrobeny na bázi bezlepkových bio výrobků. Ochutnat můžete třeba cizrnové chipsy s mořskou solí nebo s příchutí jogurt a bylinky. Chipsy vyrobené z čočky zase nabízejí příchuť pizza, sweet chilli a mořská sůl.

Chipsy si můžete dopřát jako zdravější příležitostné mlsání anebo je zahrnout do silvestrovského pohoštění pro rodinu nebo přátele. Vyniknou i v kombinaci s různými dipy. Luštěninové chipsy si můžete spolu s dalším nákupem zakoupit na e-shopu Košík.cz.

Luštěninové chipsy z čočky a cizrny (různé příchutě) si můžete koupit na e-shopu Košík.cz za cenu od 32,90 Kč.

Očima zloděje: Odhalte nedostatky domácího zabezpečení

Myslíte si, že svůj dům nebo byt chráníte dostatečně? Zkuste se na chvíli změnit ve zloděje a podívat se na domácí zabezpečení tak trochu z druhé strany. Koneckonců právě pohled zvenčí vám může napovědět, kde děláte v ochraně majetku chybu.

Okna s ventilací, nechráněné boční dveře, přesluhující závory či petlice. Nejčastější zabezpečovací prohřešky se v českých domácnostech neustále opakují. „I když se povědomí Čechů o zabezpečení majetku výrazně zlepšilo, s některými chybami se setkáváme pořád. A často pramení z určité ‚slepoty‘ a nedostatku odstupu. Není přitom nutné zvát si domů odborníka – někdy stačí podívat se na stav zabezpečení očima zloděje, který se chce dostat dovnitř za každou cenu,“ dodává Petr Neuvirt, obchodní ředitel společnosti Tokoz.

Fáze 1: Tipovačka

Většina zlodějů si vhodný objekt k vloupání předem vytipuje – málokterý chodí naslepo. Zkuste se projít vaší ulicí a zhodnotit, jak váš dům působí zpovzdálí. Zaměřte se na to, co vše můžete zjistit letmým pohledem a co stav domu i okolí „říká“ o možných cestách dovnitř. Na co si dát pozor?

Příliš hustá zeleň. Možná díky ní máte pocit dostatečného soukromí, nicméně příliš bujný porost poslouží zloději jako skvělé maskování i místo ke schování v případě nečekaných komplikací.

Nepořádek okolo domu. Povalující se nářadí nebo třeba zbytky stavebního materiálu může nezvaný návštěvník použít k rozbití okna, vylomení dveří či uražení petlice.

Vystavené cennosti. Pootevřená garáž s nejnovější sportovní výbavou, kůlna s drahým nářadím nebo nejnovější televize, která z pokoje září až do ulice. To vše zve zloděje dál.

Protiakce: Zkuste zapracovat na odstranění největších prohřešků – důsledně uklízejte všechno nářadí, sportovní vybavení, hračky i zahradní techniku. Keře prořežte tak, abyste nepřišli o soukromí, ale zároveň si zachovali přehled o pohybu okolo domu. Nezapomínejte zamykat kůlny a zahradní domky, na které patří kvalitní petlice a odolný visací zámek.

Fáze 2: Harry, jdu do baráku

Váš dům „vyhrál“ a zloděj se teď pokusí dostat dovnitř. Vžijte se do jeho role a zamyslete se nad tím, kterými cestami je možné se do vašeho domu dostat. Nezapomeňte, že první překážku by měla představovat už vchodová branka. Jaký další přístup vyzkoušíte?

Hlavní vchod. Zabezpečujeme ho většinou nejdůsledněji, a i proto ho zloději jako první způsob vniknutí nevyužívají.

Boční a zadní dveře. Jsou mimo dohled z ulice, a tak nabízejí lepší manipulační prostor na překonání. Často je chrání obyčejné zámky, se kterými si zloděj poradí za pár vteřin.

Sklep nebo garáž. Oblíbené přístupové body do domu. Spojovací dveře s obytným prostorem řada lidí nezamyká vůbec, a garáž často chrání pouze staré přesluhující závory.

Okna. Achillova pata zabezpečení. I okno otevřené na ventilaci zvládne zloděj během chvilky otevřít a dostat se dovnitř. Malá okénka ve sklepě pak bez problémů rozbije.

Protiakce: Zkontrolujte všechny domácí zámky. Na dveře do domu patří bezpečnostní vložky s certifikací alespoň ve III. třídě odolnosti, které zvládnou odolat zlodějům i několik minut. „Právě čas hraje při vloupání velkou roli. Pravidlo pěti minut totiž potvrzuje, že pokud se zloděj do této doby nedostane dovnitř, pravděpodobně pokus vzdá,“ potvrzuje Petr Neuvirt, obchodní ředitel společnosti Tokoz.

U sklepa nebo garáže prověřte životnost petlic a závor – pokud nedrží nebo se zasekávají, vyměňte je. Na okénka umístěte ideálně neprůhlednou bezpečnostní folii, která znesnadní rozbití a zabrání pohledu dovnitř.

Fáze 3: Zloděj v domě

Nepříjemná situace, do které se nechce dostat asi nikdo z nás. I tak je ale vhodné si vyzkoušet, jak by se asi zloděj u vás doma choval a k čemu by měl snadný přístup. Co u vás může najít?

Drobné cennosti. Volně dostupné šperky, finanční hotovost či cenné papíry jsou oblíbenou kořistí.

Nářadí a sportovní vybavení. Často bývá volně položené a nezajištěné ve sklepech či garážích. Zloděj ho snadno zpeněží v nejbližším bazaru.

Elektronika a vybavení domácnosti. Větší přístroje, počítače a notebooky, herní konzole, ale i oblečení nebo obrazy a nábytek.

Osobní věci. Pro vás mají nevyčíslitelnou hodnotu, pro některé zloděje představují cíl vandalismu.

Protiakce: Ve chvílích, kdy se zloděj dostane dovnitř, hraje zásadní roli tzv. sekundární zabezpečení, tedy ochrana majetku a věcí uvnitř objektu. Může to být bezpečnostní sejf, trezor, ale také speciální bedna nebo bezpečnostní systém typu X Safety box. Větší věci, které neschováte do bedny, k němu můžete připevnit pomocí bezpečnostního lanka nebo řetězu.

Tipy:

Cylindrická vložka Tokoz Pro 400

Vložka Tokoz Pro 400 certifikovaná ve 3. bezpečnostní třídě odolá planžetování, bumpingu i odvrtání, navíc ji lze použít i pro atypické tloušťky dveří.

http://eshop.tokoz.cz/Cyl-vlozka-TOKOZ-PRO-400-s-olivou-_d306578838_11047.aspx

Tokoz X Safety Box

Uzamykatelný mechanismus, který lze připevnit na různá místa, zašroubovat do dveří, upevnit na stěnu nebo přivařit na podlahu.

https://eshop.tokoz.cz/XsafetyBOX-III-s-vlozkou-PRO-a1ks-K-_d43102906_11047.aspx

Petlice Tokoz P 110

Petlice z ocelového plechu s čepy zajištěnými proti vyražení. Odolá pokusům o vytržení a zvládne i náročné klimatické podmínky.

https://eshop.tokoz.cz/TOKOZ-P-100-350-a-1-ks-S-_d2261779_11047.aspx