Monthly Archives: Červen 2022

První pololetí u T-Mobile: Meziroční růst spotřeby dat, podpora kybernetické bezpečnosti i péče o duševní zdraví

T-Mobile zveřejnil hospodářské výsledky za první pololetí letošního roku, které potvrzují stabilní hospodaření společnosti. Tržby meziročně vzrostly o 4,2 % a především stoupl objem přenesených dat, a to o téměř 57 %. Společnost T-Mobile se v prvním pololetí zaměřila na posilování služeb v oblasti kybernetické bezpečnosti, na naplňování své ESG strategie a pomoc Ukrajině. 

Finanční ukazatele

Tržby z mobilních a pevných služeb vzrostly v meziročním srovnání o 4,2 % na 14,8 miliardy korun. Ukazatel EBITDA se zvýšil o 3,6 % a potvrzuje tak stabilní hospodaření společnosti. Výše investic se ve sledovaném období vyšplhala na 1,5 miliardy korun.

„I přes ekonomicky a celospolečensky složitou situaci v naší zemi držíme dlouhodobě stabilní pozici na trhu. Jako nesmírně důležité vnímám především to, že dokážeme velmi agilně reagovat na aktuální potřeby. Posilujeme v oblasti kybernetické bezpečnosti otevřením moderního Security Operations Centre, velmi rychle jsme se zmobilizovali v mimořádné pomoci Ukrajině a klademe důraz na péči o duševní zdraví, která se stala pilířem naší ESG strategie.“ dodává Pavel Hadrbolec, finanční ředitel T-Mobile Czech Republic

Zákazníci a data

Mobilní služby společnosti T-Mobile využívalo k 30. červnu 2022 již více než 6,3 milionu zákazníků, přičemž v meziročním srovnání přibylo zákazníků se smlouvou. Mírně poklesl počet zákazníků využívajících předplacené karty. Počet nově příchozích zákazníků využívajících mobilní služby vzrostl v porovnání se stejným obdobím loňského roku o 76 000. 

Vysokorychlostní připojení využívá již 411 000 zákazníků, což představuje meziroční růst o více než 8 %. Roste i obliba T-Mobile TV, kterou v prvním pololetí sledovalo 223 000 lidí, a to jak přes IPTV, tak na satelitních platformách. T-Mobile rovněž dále pokračuje ve výstavbě optických sítí a pokrýváním domácností, kdy celkový počet přípojek přesáhl 300 000 v 84 městech.

Provoz

Provozní výsledky potvrzují trend rostoucí spotřeby dat na úkor klasického volání, kde došlo k 10% poklesu objemu provolaných minut. Oproti tomu znovu výrazně vzrostl objem přenesených dat v mobilní síti, a to o téměř 57 %. Fixní datový přenos rovněž zaznamenal nárůst ve výši 21 %.

Nové centrum pro kybernetickou bezpečnost 

V dubnu otevřel T-Mobile v Praze na Roztylech své nové Security Operations Centre, které pod jednou střechou sdružuje na ploše 150 m2 komplexní služby v oblasti kybernetické bezpečnosti. Inovované centrum, které reaguje na neustále rostoucí počet kybernetických hrozeb, funguje v módu v provozu 24/7/365, nabízí nejmodernější technologie a zapojuje celkem 80 security profesionálů. Security Operations Centre je součástí divize T-Business, která se dlouhodobě zaměřuje na komplexní IT služby pro firemní zákazníky a v roce 2021 se podílela na celkových tržbách společnosti ze 42 %.

Využití 5G a IoT v projektu Chytré krajiny

Ve spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou spustil T-Mobile v lokalitě u Kostelce nad Černými lesy dlouhodobý unikátní projekt Chytrá lesní krajina. Cílem projektu je pomocí technologií jako 5G sítě a IoT zkoumat přírodní děje a přizpůsobit se tak probíhajícím klimatickým změnám. Součástí projektu je i zpracování a ukládání dat v reálném čase pomocí umělé inteligence a jejich vyhodnocování za využití metody machine learningu. Závěry dlouhodobého monitorování krajiny a celého výzkumu, které proběhnou v několika fázích, by měly vytvořit základ pro utváření ostatních krajin nejen v České republice, ale i v celé střední Evropě.

Péče o duševní zdraví i mediální gramotnost

Téma duševního zdraví patří mezi strategické priority společnosti T-Mobile v oblasti ESG. I proto společnost iniciovala ve spojení s neziskovou organizací Nevypusť duši unikátní průzkum, zaměřený na duševní zdraví dětí z pohledu dospělých. Průzkum, který přinesl dosud chybějící data, ukázal jak na nedostatečnou osvětu, tak i na i mylné představy o dostupnosti odborné péče. V rámci dlouhodobé spolupráce s organizací Nevypusť duši organizuje T-Mobile během letošního roku workshopy na středních školách i kurzy pro dospělé, kteří se o téma duševního zdraví dětí zajímají.

Osvětě se věnuje i projekt Klíče k médiím, jehož cílem je zvyšovat mediální gramotnost studentů základních a středních škol. Projekt nabídne obsah pro učitele i širokou veřejnost ve formě videí a podcastů, které budou jak na webu, tak na YouTube a sociálních sítích. Projekt doplní veřejné debaty a soutěže, v nichž si mohou studenti vyzkoušet mimo jiné novinářskou práci. 

Vylepšená aplikace, nová Twist kampaň a TM metaverse

Aplikace Můj T-Mobile se v červnu dočkala rozšíření o sekci Magenta Love. Zákazníci v ní naleznou to nejzajímavější ze světa T-Mobile včetně vybraného obsahu z Instagramu, Facebooku či Twitteru, aktuální kampaně, videa a livestreamy. Kromě zábavy a obsahu ze sociálních sítí přiblíží nová sekce také aktivity v oblasti společenské zodpovědnosti. 

Na uživatele předplacených karet, kteří si v aplikaci nevybrali svou odměnu za dobití, ačkoliv na ni měli nárok, cílila během května a června nová Twist kampaň „Odměny vás roztančí“. Ta přibližovala především jednoduchost použití T-Mobile aplikace, kde si uživatel odměnu vyzvedne ve čtyřech snadných krocích.

V květnu vstoupil T-Mobile jako první telekomunikační společnost do metaverse. Na nejrozšířenější online herní platformě Roblox představil svůj vlastní projekt virtuálního klubu Beatland, který uživatelům zprostředkuje nový způsob vnímání hudby spolu s řadou dalších aktivit. Beatland navazuje na celoevropský hudební projekt Telekom Electronic Beats, který odráží neustálý vývoj hudby, designu, umění, módy a nových technologií.

Pomoc Ukrajině

T-Mobile velmi rychle poskytl pomoc Ukrajině a to, jak prostřednictvím bezplatného volání mezi Ukrajinou a Českou republika, tak i distribucí SIM karet a finanční sbírky. Nadále pokračuje v pomoci ukrajinským občanům v ČR a zaměřuje se především na aktivity usnadňující jejich integraci do české společnosti. Díky partnerství s neziskovou organizací Transkript vznikla služba simultánních překladů pro přímou komunikaci, která je zdarma jak na webu volaniproukrajince.cz, tak na zelené lince 800 900 909. Do programu T‑Mobile TV bylo zařazeno i vysílání veřejnoprávní Ukraina TV.

V dubnu vyrostlo na pražských Roztylech komunitní centrum pro děti z Ukrajiny, na jehož přípravě se T-Mobile podílel. Společnost poskytla internetové připojení, hlasové a datové tarify pro zaměstnance a třídy byly vybaveny tablety. V centru najdou zázemí jak nejmenší děti, tak i teenageři a díky jeho službám budou moci ukrajinští rodiče snáze nastoupit do práce a lépe se tak v ČR integrovat. 

ZákazníciH1 2021(v tis.)H1 2022(v tis.)Meziroční změna (zaokrouhleno)
Zákazníci – mobilní služby6 2056 3732,7%
Tarifní3 6453 8024,3%
Předplacené karty1 9881 955-1,6%
M2M5726157,5%
Noví zákazníci – mobilní služby2776n.a.
Tarifní3778n.a.
Předplacené karty-33-2330,6%
M2M2221-6,3%
Zákazníci – pevný broadband3804118,2%
Zákazníci – TV2052238,9%
Spotřeba
Minuty (milion)6 9636 260-10,1%
SMS (milion)2 3702 4985,4%
Data (TB) – mobilní síť106 661167 27556,8%
Data (TB) – konvergované služby253 342307 65121,4%
Finanční ukazatele(v milionech Kč)
Celkové tržby14 19914 7944,2%
EBITDA After Lease5 9836 1963,6%

Hledám pronájem, zn.: student. Jak si najít bydlení v univerzitních městech

Letní měsíce jsou před námi, a ačkoliv většina z nás řeší dovolené, pro tisíce studentů jsou prázdniny především časem shánění bydlení. Nástup na vysokou školu totiž často znamená i bydlení v novém městě. Bezrealitky radí, na co si při hledání bydlení dát pozor.

Kolej versus byt

Data hovoří jasně, koleje se stále vyplatí, co se týče ceny. Měsíční kolejné vyjde na 3-6 tisíc korun v závislosti na tom, jak velké chcete soukromí. Mezi nabízenými pokoji se stále najdou ty, které musíte sdílet s dalšími dvěma i více studenty a které mají společné sprchy a kuchyň pro celé patro. Pokud vám ale záleží na soukromí a pohodlí, je pro vás řešením nájemní bydlení. To nabízí dvě varianty. První, ale nejméně ekonomickou je garsonka, která vás nyní v průměru vyjde na 10–15 tisíc Kč měsíčně v závislosti na lokalitě. Druhou variantou je spolubydlení, díky čemuž se můžete dostat na cenu vyššího kolejného.

Dobré účty dělají dobré přátele

Jdete bydlet s kamarády? Ani tehdy, když všechny spolubydlící znáte, nepodceňujte nájemní smlouvy. Do smlouvy napište jména všech spolubydlících a určete si podmínky, za jakých mohou od spolubydlení odstoupit. Případů, kdy kamarád odejde z bytu a ze dne na den přestane platit nájem, je celá řada. Pro vás to pak znamená doplácení zbylé části nájmu a hon na nového parťáka, který by se s vámi o placení opět podělil.

S majitelem se domluvte, kdo bude za celý byt nájem posílat a k jakému datu. Pokud nemá majitel řádnou smlouvu, nestahujte vzory, které jsou volně po internetu. Zákony se mění a nikdy nevíte, zda dokument odpovídá aktuálním předpisům. Raději využijte vzorové smlouvy od profesionálů, které jsou k dispozici třeba na realitních portálech. „V Bezrealitky spolupracujeme s renomovanou kanceláří Havel & Partners a vzor smlouvy, kterou je mimochodem možné podepsat i online, nabízíme od 299 Kč. To je myslím v rámci stěhování minimální výdaj, který navíc může ušetřit mnoho nepříjemností,” uvádí Jan Škrabánek, CEO Bezrealitky.

Zelený štítek – nižší energie

Vysoké ceny energií jsou nyní pro všechny nepříjemným strašákem. Jak se mu vyhnout? Najděte si bydlení s nízkou energetickou náročností. Majitelé mají povinnost tuto informaci u inzerátu uvádět. Zelený štítek znamená, že dům je dobře izolovaný a na rozdíl od štítku oranžového nebo červeného vám nebude teplo utíkat oknem. A kdyby se vám přesto zdály zálohy vysoké, nebojte. Lépe, když se vám na konci roku pár stovek vrátí, než když budete mít náhlý vysoký výdaj kvůli nedoplatku.

A nezapomeňte – energie a poplatky k nájmu se připočítávají za každou osobu v bytě. V inzerátech jsou zpravidla uváděny poplatky za jednu či dvě osoby. Pokud budete bydlet ve vícero lidech, nezapomeňte si částku dobře spočítat.

Pozor na falešné inzeráty

 A pozor dejte i na samotné inzeráty. Falešné nabídky nejsou jen výsadou seznamek. Jedním ze znaků podvodného inzerátu může být třeba podezřele nízká cena, ale i prosba poslání peněz před podpisem smlouvy či oddalování schůzky k předání klíčů. „Falešné inzeráty by zájemci na Bezrealitky potkat neměli – podezřelé nabídky nám algoritmus hlásí – ale přesto je třeba být obezřetný a vždy trvat na řádně uzavřené smlouvě a osobním předání bytu,“ dodává Jan Škrabánek.

Kdo dřív přijde, ten dřív bydlí

Hledání nepodceňujte a pusťte se do něj už během léta. Zájem o nájemní bydlení celkově vzrostl kvůli zdražení hypoték a v univerzitních městech jdou byty koncem léta opravdu na dračku.

Z naší zkušenosti víme, že první zájemce má byt již do 23 minut od publikování inzerátu. Proto všem zájemcům doporučujeme službu hlídacího psa, kde si mohou nastavit upozornění na novou nabídku přesně podle svých preferencí,“ komentuje zájem o nájemní bydlení Jan Škrabánek.

Na co dát ještě pozor:

  • Důsledně prověřte dispozice bytu. Trvejte na neprůchozích pokojích. Čím více uzavřených místností, tím lépe. Oceníte je nejen při zkouškovém období. Nebojte se při prohlídce šíření hluku vyzkoušet. Vysoké stropy často zvuk umocní.
  • Nezapomeňte si zjistit dojezdovou vzdálenost do školy a vezměte v potaz i ranní a odpolední špičky.
  • Myčka, mikrovlnka – spotřebiče, které nemusí být vždy součástí, ale studentský život vám neuvěřitelně ulehčí.

Pár čísel na závěr: Kam se vyplatí jít studovat z pohledu cen bydlení?

Nejdražší univerzitním městem zůstává Praha s průměrným nájmem 19 740 Kč za byt o 70 m2. Nejméně studenti utratí za byt v Ústí nad Labem. Tam je vyjde velikostně stejný byt na 10 850 Kč bez poplatků. Druhým nejdražším městem zůstává tak jako vloni Brno s průměrným nájmem 17 290 Kč za 70 m2. Zbylá města se pohybují v rozmezí 12-14 tisíc Kč za totožně velký byt.

V případě spolubydlení se tedy 4 lidé na jednom bytě dostanou po zaplacení nájmu i poplatků na průměrnou kolejní cenu (3–4 tisíce měsíčně) víceméně ve všech městech. V Brně a Praze pak za spolubydlení dají tolik, jako kdyby na koleji měli vlastní pokoj se sociální zařízením.

Oproti loňským studentům si letošní o pár korun připlatí. Meziročně se nejvíce zvýšil nájem v Praze a Hradci Králové, a to o víc než o 1000 Kč. Ušetří pouze studenti v Jihlavě a Ostravě, kde naopak ceny klesly o jedno procento.

Zaměstnanci, kteří soukromě používají firemní hybridy nebo elektromobily, najdou na výplatní pásce až o tisíce korun navíc


Příjemnou zprávu přinesla všem zaměstnancům, kteří mají domluvené využívání firemního elektromobilu pro osobní účely, novela zákona o daních z příjmů schválená na začátku tohoto měsíce. Snížení výpočtu takzvaného nepeněžního příjmu pro nízkoemisní vozidla jim totiž ve výsledku zvedne čistý příjem – a to hned o několik tisíc za rok.

Každý zaměstnavatel, který poskytuje bezplatně zaměstnanci firemní vozidlo jak pro služební, tak pro jeho soukromé účely, je povinen tento „nepeněžní příjem“ zaměstnanci dodanit. Doposud tvořilo toto dodanění 1 % ze vstupní ceny vozidla (nejčastěji kupní ceny) včetně DPH pro všechna osobní vozidla bez rozdílu. Novela zákona o daních z příjmů však snižuje od července 2022 pro kategorii nízkoemisních vozidel tento podíl na polovinu – tedy 0,5 %. 

Za nízkoemisní vozidlo se budou považovat bateriová elektrická vozidla, vodíková vozidla s palivovým článkem a dále pak plug-in hybridy, případně elektrická vozidla s prodlouženým dojezdem. Tedy za předpokladu, že splní environmentální parametry stanovené normou. 

V praxi to tedy znamená, že nejoblíbenější český elektromobil Škoda ENYAQ iV, který by dokázala firma šikovně pořídit za kulatý milion korun s DPH, přinese od července zaměstnanci na jeho výplatní pásce o 1300 korun čistého navíc. Tedy za předpokladu, že podléhá jen 15 % sazbě daně (má příjem nižší než cca 155 tisíc měsíčně). 

„Jedná se de facto o paušální úlevu, protože je jedno, kolik soukromých kilometrů s tímto firemním vozem zaměstnanec najezdí. Za 6 měsíců bezplatného užívání i pro soukromé účely zaměstnanec ušetří nově skoro 8 tisíc korun,“ uvádí tax senior manager z poradenské společnosti RSM Jaroslav Sůsa. „To už může být pro některé firmy zajímavý zaměstnanecký benefit a hezká motivace přecházet při obměně vozového parku na nízkoemisní vozidla.“ 

Využívat bezplatně firemní osobní automobil i pro soukromé účely přitom není v Česku nijak výjimečné. Z dat RSM vyplývá, že tuto možnost nabízí zaměstnancům naprostá většina českých firem. Nízkoemisní vozidla se však v českých firmách prosazují pomaleji než v západní Evropě. Důvodem je především nedostatečná nabíjecí nebo doplňovací infrastruktura i výrazně vyšší pořizovací náklady. 

Jak definuje nízkoemisní vozidlo zákon? 

Za nízkoemisní vozidlo se považuje silniční vozidlo kategorie M1, M2 nebo N1, které nepřesahuje emisní limit CO2 ve výši 50 g/km a 80 % emisních limitů pro látky znečišťující ovzduší v reálném provozu podle přílohy I nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 715/2007 ze dne 20. června 2007 o schvalování typu motorových vozidel z hlediska emisí z lehkých osobních vozidel a z užitkových vozidel (Euro 5 a Euro 6), v platném znění.  

Košík.cz uvařil vlastní řemeslný radler. Osvěžující Grepivo přiveze ledově vychlazené

Obliba radlerů každoročně roste. Už v roce 2020 dokonce přeskočily ve výtoči nealkoholická piva a není se čemu divit, protože piva s ovocnou chutí jsou v horkých letních dnech skvělým kompromisem. Příjemně ochladí, ale zároveň nejsou hořká, a hlavně obsahují méně alkoholu. Na radler se rozhodl vsadit i online supermarket Košík.cz, který pod svou privátní značkou Authentic uvařil Grepivo.

Authentic Grepivo od Košíku stojí na základech oblíbené „Osmičky“, tedy osmistupňového piva, a je doplněné o grepovou šťávu. Spojuje tak chuť světlého řemeslného ležáku a hořkokyselé limonády z růžového grepu. Výsledkem je nápoj s nízkým obsahem alkoholu, který perfektně uhasí žízeň nejen v prosluněných dnech. Prodává se v klasické 0,5l skleněné lahvi a velcí žíznivci si mohou dopřát 1,5 l v rPET, tedy obalu ze 100% recyklovaného plastového materiálu. Tu oceníte při letním grilování, zahradních párty, ale i letních výletech, posezení s přáteli a další letní zábavě. Grepivo pod značkou Authentic, které Košík.cz přiveze ledově vychlazené až domů, už tradičně uvařil pivovar Bizon. Pro Košík.cz aktuálně nabízí 11 druhů piva Authentic, která se sezónně obměňují. Grepivo a ostatní piva Authentic si můžete objednat spolu s dalším nákupem na Košík.cz.

Authentic Grepivo 8° (0,5l sklo nebo 1,5l r-PET) si můžete koupit na e-shopu Košík.cz za cenu 44,90 Kč, respektive 109,90 Kč.

OMV spouští v ČR věrnostní klub s mobilní aplikací

Sít čerpacích stanic OMV spustila pro české zákazníky zbrusu nový věrnostní klub založený na vlastní mobilní aplikaci OMV MyStation. Věrnostní klub nabízí zákazníkům celou řadu odměn, možností čerpání výhod a také atraktivní zaváděcí benefity. V nejbližší době do aplikace přibydou také personalizované nabídky na míru podle služeb, které daný zákazník využívá nejčastěji. Česká republika je první zemí, ve které je aplikace OMV MyStation představena, další evropské země budou následovat.

V rámci věrnostního klubu budou zákazníci sbírat body za čerpání každého litru paliva, nákupy či využití myčky na čerpacích stanicích OMV v ČR. Možnosti využití bodů mohou zákazníci sledovat v ročním a měsíčním katalogu přímo ve své aplikaci, stejně jako všechny aktuálně využitelné odměny, které zobrazuje přímo hlavní strana aplikace MyStation. Zaváděcí i průběžné benefity jsou nastaveny tak, aby zákazník mohl hned po registraci a prvním načerpání pohonných hmot získat za své body některou z odměn, například kávu zdarma. Na cestách je možné také využít navíc navigaci na nejbližší čerpací stanici OMV.

Do věrnostního klubu OMV MyStation se může zapojit každý zákazník, který používá chytrý telefon s operačním systémem Android nebo iOS. Za registraci do aplikace nyní automaticky získá kupón na 50% slevu na mycí program TopWash a prvních 100 bodů, které může ihned využít. Zajímavé odměny lze také získat za doporučení nového věrnostního klubu OMV známým. Doporučení je možné jednoduše zaslat ve zprávě s uvítacím kódem generovaným přímo v aplikaci. OMV MyStation nabízí navíc služby elektronické peněženky, do níž si uživatelé mohou uložit všechny věrnostní karty, které využívají.

„Náš nový věrnostní klub jsme navrhli tak, aby se k nám zákazníci rádi vraceli. Moderní mobilní platforma nám umožňuje reagovat na aktuální možnosti, připravovat sezónní akce, zajímavé nabídky ve spolupráci s dalšími partnery, a dokonce atraktivní odměny na míru každému zákazníkovi. Aplikace informuje o počtu bodů i o všech novinkách klubu. Českým řidičům nabízíme dlouhodobé stabilní odměny a již nyní připravujeme atraktivní krátkodobé promoakce. Věrnostní klub vnímáme také jako vhodný nástroj k představení benefitů výjimečných prémiových paliv MaxxMotion, která pochází výhradně z naší vlastní rafinerie ve Vídni. Každý měsíc se v rámci klubu budeme zaměřovat na podporu konkrétního segmentu nabídky,“ říká Michal Janda, marketingový manažer společnosti OMV Česká republika.  O možnosti zapojit se do nového věrnostního klubu OMV informují zákazníky vizuály na všech čerpacích stanicích, obsluha a také probíhající reklamní kampaň.

Nebal, odlož, běž. Knihoboxy od Knihobotu přináší revoluci ve vracení zboží z druhé ruky

Vzít pár dočtených knih a jen tak je odložit na místě, přes které člověk běžně prochází. Bez nutnosti balit je nebo nastřádat větší počet kusů. A pak už jen čekat na peníze na účtu. Tak vypadá podle největšího českého secondhandu Knihobot.cz budoucnost první míle u použitého zboží na cestě k novým majitelům. Společně s Lockers.ai a Blocks spouští první Knihoboxy, samoobslužné schránky, které začaly fungovat v hlavním městě a brzy se objeví po celé republice.

Knihoboxy samy o sobě nebudou technicky odlišné od těch, které e-commerce již využívá. Unikátní je však to, že namísto výdeje zboží slouží k jeho příjmu. Jednotlivé schránky jsou schopny pobrat zhruba dvacítku knih – tedy výrazně víc, než kolik běžný zájemce zpravidla přinese – a zároveň pro ně neplatí váhový limit. To je odlišuje od využívání sítě Zásilkovny nebo balíčku pro kurýra. 

Kód, který je potřeba k otevření schránky, je generován po zaslání fotografie hřbetů nabízených knih prostřednictvím online formuláře. Opět bude stačit jediná fotka pro posouzení stavu a relevance knih. Odpověď od Knihobotu přijde po manuálním posouzení do několika hodin. Knížky z Knihoboxů následně vyzvedne kurýr, dopraví je do Knihobotu a ten už se postará o jejich kompletní prodej. Původnímu majiteli po prodeji připíše na účet 60 % z prodejní ceny mínus 29 korun. 

„Mezi hlavními důvody, proč Češi nevrací nevyužívané věci zpátky do oběhu, je pocit, že to je prostě příliš pracné. Věci je třeba nastřádat, zabalit, někam odnést nebo předat kurýrovi. To v nás vytváří blok, kvůli kterému radši necháváme nepoužívané věci v šuplíku nebo na poličce,” uvádí Dominik Gazdoš, šéf Knihobotu. „Takže jsme to vzali z druhé strany. Nabídli jsme další řešení, u kterého není třeba knihy jakkoli chystat. Prostě je hodíte do plátěné tašky a po cestě do práce necháte v Knihoboxu. Anebo se u něj stavíte po cestě z parku, kde jste knížku zrovna dočetli.”  

V první fázi se “Knihoboxů“ objeví osm. Cílit budou především na pražské kancelářské komplexy, jako je například michelská Brumlovka, ParkView na Pankráci, Dock v Libni nebo Coral Office na Nových Butovicích. Další se nachází v obchodním centru OC Lužiny. Po testování v rámci tohoto pilotního provozu se Knihoboxy objeví také v dalších městech Česka a postupně i na zahraničních trzích, kde Knihobot působí nebo se tam chystá. Doplní takzvané “Knihobody“ – partnerské provozovny, kde je možné knížky pro Knihobot nechávat. V současnosti takto fungují například brněnské pobočky Levných knih.  

Pionýrský počin pro celý český secondhand 

Knihoboxy budou pochopitelně sloužit primárně Knihobotu pro sběr knih, podle Dominika Gazdoše by se však mohly stát pilotním projektem pro celou re-commerce a do budoucna by mohly sloužit i jiným secondhandům. Pohodlné cesty, jak vracet zboží do oběhu, v Česku totiž stále chybí. Přestože výdejních boxů je momentálně v Česku v provozu hned několik tisíc, Knihoboxy budou v současnosti jediné, které se zaměřují právě na takzvanou re-commerce. 

„Spouštíme Knihoboxy v době, kdy význam re-commerce – tedy online prodeje pečlivě protříděného nebo repasovaného zboží z druhé ruky – roste. Je třeba si uvědomit, že zatímco se e-shopová scéna v obratech propadá, secondhandu se nadále daří. Přitom u nászcela chybí patřičná infrastruktura, bez které se tento miliardový trh nemůže rozvíjet,” zmiňuje Dominik Gazdoš. „A platí to nejen o logistice, ale i propagaci secondhand zboží v rámci cenových srovnávačů.” 

T‑Mobile představil svou letní kampaň: Data navíc a dárek k tomu

Dostatek dat na sdílení letních zážitků i dárek za jejich čerpání. T-Mobile si pro zákazníky připravil letní kampaň, díky které se nemusí bát datovat naplno. Speciální letní nabídka jim přinese dvojnásobnou porci dat na každý prázdninový měsíc zdarma. Na zákazníky, kteří svá data vyčerpají, navíc čeká také dárek v podobě magentového vodotěsného vaku na vodu či na pláž. 

Kampaň potrvá od 1.7. do 31.8. a v průběhu každého z prázdninových měsíců si může zákazník, novou porci dat zdarma vyzvednout minimálně jednou – v závislosti na zúčtovacím období. Ve chvíli, kdy se vyčerpání svých dat přiblíží, obdrží SMS s výzvou k aktivaci letní nabídky. Tu si může aktivovat v aplikaci Můj T-Mobile okamžitě po obdržení notifikace, aniž by musel čekat na úplné vyčerpání datového limitu. Zároveň tam i uvidí objem nově získaného datového bonusu a jeho průběžné čerpání. Letní balíček je navíc možné využívat v rámci celé EU.

„Léto přináší mnoho zážitků, které chceme sdílet s ostatními. Z naší zkušenosti ale víme, že zákazníci někdy data zbytečně ‚šetří‘, protože se bojí, že jim dojdou. Aby se v létě nemuseli nijak omezovat, připravili jsme pro ně další porci dat na celé prázdniny,“ doplňuje Arslan Javed, manažer segmentu rezidentních zákazníků T-Mobile. 

Letní nabídku mohou využít také zákazníci z řad podnikatelů a živnostníků.

Bonus i pro firemní zákazníky a majitele předplacených karet 

Prázdninová nabídka dvojité porce dat se vztahuje i na firemní zákazníky, kteří v létě využijí datové balíčky Mobilní internet Extra nebo Mobilní internet Extra Nastálo. Každý, kdo si koupí v létě Mobilní internet Extra Nastálo se navíc má možnost zúčastnit soutěže o devět produktů od značky Xiaomi. 

Obnovu měsíční porce dat mohou využít také majitelé předplacených karet s aktivním ročním nebo měsíčním balíčkem s automatickou obnovou.

Na zákazníky, kteří svá data v létě vyčerpají, čeká na prodejně T-Mobile dárek v podobě vodotěsného vaku, díky kterému zůstane mobil nebo další cennosti i u vody v suchu, a to do vyčerpání jeho zásob. 

Letošní prázdniny poprvé s Pořád online 

V létě budou moci zákazníci nadále využít oblíbenou bezplatnou službu Pořád online, která nabízí základní datové připojení i ve chvíli, kdy kompletně vyčerpají svůj objem dat v rámci svého tarifu. Mohou tak zůstat v kontaktu s nejbližšími, hledat v jízdních řádech, mapách a pracovat s navigací, chatovat nebo vyřídit základní bankovní operace. Službu si rovněž jednoduše aktivují v aplikaci Můj T-Mobile.

Více detailů ohledně letní nabídky najdete zde: www.t-mobile.cz/letnidata.

OMV dodává letecké palivo pro Letiště Praha

OMV je novým strategickým dodavatelem leteckého paliva pro Letiště Praha. Na základě vyhraného výběrového řízení se OMV stala jednou z pěti společností, které provozují na letišti zařízení pro skladování leteckých pohonných hmot a manipulaci s nimi. Letecké společnosti mohou v Praze čerpat speciální letecké palivo OMV Jet A-1, které je výsledkem více než 30letého vývoje. První společností, která v Praze využila nově zavedených dodávek tohoto paliva, je Air France-KLM. Spolupráce s Letištěm Praha navazuje na úspěšnou vyhranou zakázku na výstavbu a provozování nového nejmodernějšího tankoviště na letišti Linz.

OMV dodává letecké palivo již na 14 významných letišť v Rakousku, Německu, Maďarsku, Rumunsku a České republice. S dodávkami leteckých paliv má společnost bohaté zkušenosti a v současnosti je vyrábí ve dvou svých rafineriích s tím, že nejbližší partnerská letiště jsou s rafineriemi propojena vlastní potrubní sítí. Na Letiště Praha dodává OMV palivo pozemní cestou – vyhrazenými cisternovými vagony a cisternovými automobily. Společnost postupuje podle celosvětově platných směrnic společné inspekční skupiny pro kontrolu kvality pohonných hmot v letectví a provozní postupy, vydaných Mezinárodní asociací letecké přepravy (IATA).

„Letiště Praha je jedním z nejrychleji rostoucích letišť v EU a jeho poloha v blízkosti rafinerií Schwechat a Burghausen nám umožňuje operativně řídit dodávky podle poptávky jednotlivých leteckých společností. Naším cílem je zvýšit podíl dodávaných leteckých pohonných hmot, pružně reagovat na potřeby odběratelů a upevnit naše dlouholeté postavení v tomto segmentu, ve kterém máme více než 30 let zkušeností. Z dlouhodobého hlediska se chceme v Praze stát také klíčovým dodavatelem udržitelného leteckého paliva (SAF),“ říká Dušan Kotas, manažer oddělení Industry & Construction Sales společnosti OMV Česká republika.

Palivo OMV Jet A-1 zajišťuje výkon potřebný k chodu turbín pomocí kerosinové frakce, na níž jsou kladeny mimořádně přísné požadavky ohledně chování za chladu, spalovacích vlastností, stability a nečistot. Další speciální přísady zvyšují elektrickou vodivost paliva, aby při tankování nedocházelo ke statickým výbojům. OMV Jet A-1 splňuje požadavky ASTM D1655 Kerosin Typ Jet A-1, DEF STAN 91-91, a podmínky asociace IATA, platné pro letecké palivo do reaktivních motorů.

Jak nejčastěji útočí hackeři na české domácnosti a jak se jim bránit

Většina z nás si už určitě položila otázku, jak moc se nás osobně může dotknout nebezpečí související s počítačovou kriminalitou. Faktem je, že téměř každý uživatel počítače nebo sociální sítě se s některou formou kybernetického útoku setkal, ať už se jednalo o e-mail s infikovaným souborem či odkazem nebo o snahu vylákat přístupové údaje k nejrůznějším službám.

Snahy hackerů se většinou soustředí na krádeže zneužitelných dat nebo identit e-mailových účtů či profilů na sociálních sítí. V poslední době se například po čase vrací na masově používaný Messenger virus známý jako „Nejsi na tom videu ty?“, který útočníkům umožňuje mnohdy nenávratně ovládnout a zneužít facebookový profil napadeného a jeho přátelům rozesílá virus dál.

Nasnadě jsou i závažnější otázky: Může se stát, že hackeři ovládnou vaše internetové bankovnictví a připraví vás o peníze? Jak se bránit ovládnutí e-mailu a jeho zneužití k rozesílání dalších virů nebo spamů na vaše kontakty? Co lze dělat, abyste byli co nejvíc v bezpečí?

Význam routeru

Snahy hackerů jsou založeny nejčastěji na pokusech o neoprávněný přístup do cizího počítače či sítě s cílem dostat se k uloženým informacím a využít je k vlastnímu obohacení nebo i vydírání napadeného subjektu. Tím může být společnost i soukromá osoba. V tomto ohledu hraje významnou roli router, který stojí mezi světem internetu a interní sítí uživatele. Ten tvoří pomyslnou obrannou zeď před útokem zvenčí. Výhodou proto je, když router obsahuje efektivní firewall, tedy zařízení, které řídí, a hlavně zabezpečuje provoz mezi oběma sítěmi (internetem a domácí či firemní sítí). Kvalitní firewall dokáže například eliminovat snahy o přístup z podezřelých internetových míst (IP adres) a také identifikuje  podezřelou aktivitu pocházející z lokální sítě a dokáže tak odhalit již napadený počítač.

Příkladem routeru s integrovaným dynamickým firewallem je Turris, který vznikl v rámci výzkumného projektu zaměřeného na zjištění a zvýšení bezpečnosti českého internetu. Bezpečnostní systém Turris Sentinel, který během vývoje vznikl, monitoruje a veřejně informuje o konkrétních hrozbách mířících na české domácnosti. Díky němu lze vyhodnotit konkrétní způsoby, jakými hackeři na české domácnosti útočí.

„Naše routery v kombinaci s instalovaným dynamickým firewallem jsou navrženy tak, aby dokázaly monitorovat podezřelé internetové aktivity. Mnozí naši uživatelé povolují anonymní sdílení bezpečnostních incidentů zachycených jejich routerem, posilují tak bezpečnost celého systému a přispívají i k informovanosti veřejnosti. Všechny tyto informace jsou totiž v reálném čase shromažďovány v bezpečnostním systému Turris Sentinel, který je vyhodnocuje a zpětně obratem aktualizuje všechny firewally našich routerů o rizikové IP adresy a další získané údaje. Firewally pak útočníkům jednoduše „zavřou dveře“ hned ve chvíli, kdy se pokusí do sítě přes router vstoupit. Na našich routerech mohou navíc běžet takzvané „honeypoty“, kterým říkáme pasti na hackery. Z pohledu útočníků se tyto pasti tváří jako služby, o něž mají zájem a následně zachytávají konkrétní kroky agresorů, jako například kombinace uživatelských jmen a hesel, které se hackeři snaží zadávat. Nově jsme nyní uživatelům zpřístupnili dokonce možnost nahlédnout na podrobnosti podezřelých incidentů zachycených jejich vlastním routerem“, shrnuje Petr Palán, šéf projektu Turris.  

Bezpečnostní systém Turris Sentinel je volně přístupný na adrese https://view.sentinel.turris.cz. Ve zvolených časových intervalech ukazuje všechny podezřelé aktivity, které zachytily routery Turris, jejichž uživatelé povolili sdílení dat. Díky tomu lze jednoduše sledovat nejen to, na které služby běžící v počítačích se hackeři zaměřují nejčastěji, ale také z jakých zemí a IP adres pochází útoky nejčastěji. Turris Sentinel zveřejňuje dokonce i konkrétní uživatelská jména a hesla, která útočníci zadávají nejčastěji.

Měsíčně až půl milionu pokusů o ovládnutí jednoho e-mailového serveru

V dlouhodobém měřítku je zřejmé, že jednoznačně největší zájem mají útočníci o ovládnutí e-mailových účtů uživatelů. Od začátku letošního roku zaznamenal systém Turris Sentinel výrazné zvýšení počtu pokusů o přihlášení do e-mailových schránek. Konkrétně v dubnu zaznamenal dlouhodobý rekordní počet pokusů o zadání kombinací uživatelského jména a hesla na e-mailové služby. Každý router Turris s dynamickým firewallem tvářícím se jako SMTP služba zachytil průměrně během tohoto měsíce více než čtvrt milionu takových pokusů. Přitom se jedná o SMTP servery, které nejsou nijak aktivně propagované a útočníci si je musí narozdíl od běžných free e-mailových serverů nejdříve najít.

Protože hackeři využívají řadu způsobů, jak získat e-mailové adresy uživatelů, roste obrovským způsobem důležitost hesla, které chrání přístup do schránky. „Vždy doporučujeme používat dlouhá hesla – klidně i celé věty – a snažit se přijít s něčím unikátním – například proložit větu pravopisnými chybami. Nejhorší jsou krátká nebo takzvaná slovníková hesla do 12 znaků, hesla sestávající z jedno slova, ale také například slavné citáty. Pokud se chtějí uživatelé vyvarovat použití rizikových hesel, mohou nahlédnout do veřejného systému Turris Sentinel, kde najdou informace o heslech, které hackeři často používají“, doplňuje Palán

Útoky na další služby

S velkým odstupem počtu útoků se hackeři snaží ovládnout i další elektronické služby. V posledních měsících zaznamenal systém Turris Sentinel vyrovnaný „zájem“ útočníků na služby HTTP, FTP a Telnet. Na jednoho uživatele mířilo měsíčně průměrně až asi 3 000 útoků na každou tuto službu.

Protokol HTTP zajišťuje nejčastěji přenos dat mezi serverem a webovým prohlížečem v telefonu nebo mobilu. Je to protokol, kterým se přihlašujete na Facebook a nemalá část uživatelů i do webového rozhraní e-mailového klienta. Pokud útočník ovládne router a odposlouchává provoz sítě, může tímto způsobem zachytit údaje, které píše uživatel do formulářů, například kombinace přihlašovacích údajů na nejrůznější nezabezpečené stránky. Jestli je spojení „neodposlouchovávatelné“, pozná uživatel jednoduše podle adresy stránky v prohlížeči. Pokud začíná písmeny http://, zabezpečená není a hrozí zde vyšší riziko jejího zneužití.  Začáteční řetězec znaků https://, případně ikona malého visacího zámku vlevo vedle adresy značí její výrazně vyšší zabezpečení a ochranu před hackery.

Služba FTP je využívána k přenosu dat mezi dvěma počítači na různých sítích v rámci internetu. Tímto způsobem mohou tedy útočníci ovládnout například přístup ke spravovanému e-shopu nebo jakémukoli vzdálenému počítači, k němuž se uživatel přihlašuje. Uživatele takového serveru potom nezachrání ani https. Nebezpečí proto představuje každý uživatel spravující pod administrátorským heslem daný vzdálený počítač nebo službu.

Protokol Telnet, který dnes již není příliš využíván, umožňuje připojit počítač ke vzdálenému serveru této služby a spouštět na něm aplikace a další akce prostřednictvím využití příkazového řádku. Přesto, že se jedná o starší službu, útočníci se na ni stále zaměřují nejspíš proto, že byla hojně používána pro ladění IoT zařízení a výrobci často zapomínají i u finálních produktů tuto možnost zavřít a znepřístupnit. Útočníci se tak můžou dostat nejen k velmi citlivým datům, ale mohou vaše IoT zařízení dále zneužívat pro další útoky. Účinnou obranu proti této formě útoku poskytne kvalitní firewall.

Jak se úspěšně chránit

O útocích hackerů na naše počítače či telefony vlastně ani nevíme. Jejich výsledek zjistíme většinou ve chvíli, kdy je na preventivní ochranu pozdě. A protože jejich počet v poslední době roste, je třeba se proti nim postavit dřív, než přijdou.

V první řadě je třeba důkladně zabezpečit všechna zneužitelná elektronická zařízení. Přesvědčte se, že máte na všech počítačích a chytrých telefonech instalovanou aktuální verzi antivirového softwaru a firewallu. Ideální je, když se tyto obranné prostředky umí automaticky aktualizovat na základě nejnovějších hrozeb. Význam těchto prostředků roste u přenosných zařízení, které se na cestách připojují k internetu prostřednictvím různých sítí.

Domácí síť, ke které jsou připojena všechna chytrá zařízení, jako televizory, kamery, elektronické zámky či domácí chůvičky, je vhodně zabezpečit také centrálně. K tomu dobře poslouží router s kvalitním, ideálně automaticky aktualizovaným firewallem a operačním systémem (firmware).

Největším bezpečnostním rizikem zůstává však sám uživatel. Je třeba, aby se v internetovém prostředí choval zodpovědně. Nikdy neotevírejte pochybné přílohy e-mailů od neznámých odesilatelů. Myslete přitom a to, že útočníci jsou velmi vynalézaví. Vzpomeňte na virus šířený na Messengeru, který jsme uvedli v úvodu. Zpráva od kamaráda označená jako „Nejsi na tom videu ty?“ s odkazem na neznámou stránku může znamenat nepříjemnosti. Pokud máte podezření na zprávu poslanou známým, ověřte si jinou formou, že ji opravdu posílal.  

Kolik kilo knih vozíte v kufru? Tipy na opravdu lehké dovolenkové čtení

Balíte si na dovolenou knihy? A zkusili jste je někdy zvážit? Knižní secondhand Knihobot to za vás udělal. A možná vás překvapí, kolik takové letní čtení přidá zavazadlům na váze. Ačkoliv tento problém mnohým vyřeší čtečky, chápeme všechny, kterým by potěšení z obracení listů chybělo. Proto pro vás máme tipy na knihy, které se nepronesou, a pár na ty, kterým bude lepší se při balení vyhnout.

Paperback versus pevné desky

Ač se to může zdát jako zanedbatelné, ušetřit můžete už tím, že místo knihy v pevných deskách zvolíte tu v měkkých. Rozdíl mezi vydáními může být i 200 gramů. Např. pokud si sbalíte Tiché roky od Aleny Mornštajnové v klasických deskách, povezete 0,34 kg. Když sáhnete po paperbackovém vydání, bude to už jen 0,17 kg. Je pravda, že pevné desky knihu lépe chrání a jsou méně náchylné k poškození. Berete-li si však knihu někam na pěší túru, každý gram je znát. Stejně tak pokud cestujete letadlem a musíte se vejít do stanoveného váhového limitu pro zavazadla.

Tučkovou nechte doma

Ať je příběh na tisíci stránkách sebelákavější, kilo papíru je kilo papíru. Téměř tolik váží nový román Kateřiny Tučkové Bílá voda. Jelikož je těžký i svým příběhem, sbalte do kufru raději jinou četbu. A i když jste optimisté, Klub nenapravitelných optimistů nechte také raději doma. Váží 900 gramů. „Pozor dejte i na lesklý křídový papír. Zrádné v tom mohou být třeba časopisy. Stopadesátistránkový časopis váží 330 gramů, tedy tolik, co běžná kniha,“ upozorňuje Kristýna Hladíková, marketingová ředitelka Knihobotu.

V pravém smyslu lehké knihy

Jaké knihy patří k těm lehčím? Ty, které mají kolem 200 gramů – tedy jako kdybyste si zabalili dvě tabulky čokolády. Z klasiky je to třeba Fulghumova kniha Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce (140 g) nebo Camusuv Cizinec (230 g). Z novinek můžete sáhnout po knize Kokrhání kohoutů, pláč psů (160 g) nebo Nick a Charlie od Alice Oseman (236 g).

Nezapomeňte sčítat

Úspěšně jste se vyhnuli bichlím a zabalili více menších knih? Dejte pozor, ať dohromady nakonec neváží víc, než čekáte. „Průměrná kniha má 250-300 stran a váží půl kila, snadno se tedy může stát, že zabalíte více jak kilo knih. Čtenářům proto doporučujeme vzít s sebou knihy dvě, k dalším se člověk během dovolené stejně většinou nedostane,“ propočítává Kristýna Hladíková.

Chystáte si vzít 15 roků lásky od Hartla a váháte, zda přibalit ještě skvělou novinku Půlnoční knihovna Matta Haiga? Počítejte s námi – 380 g + 560 g = 940 g v kufru. A pokud přihodíte i nějakou četbu pro děti, kilo překročíte, ani nevíte jak. Dětmi oblíbená Prašina váží 330 gramů.

Ať už váhu svých zavazadel musíte řešit či nikoliv, pro zajímavost si vyvolenou knihu stejně zvažte. Alespoň se budete moci pochlubit tím, jakou vahou při četbě vaše ruce denně posilujete.