Monthly Archives: Červen 2017

Storyous míří k ovládnutí polského trhu s chytrými gastopokladnami

  • Storyous navázal partnerství s největším polským dodavatelem pokladního hardware, společně vyvinuli nový produkt pro gastronomické podniky
  • Díky tomu je možné pokladny se systémem Storyous koupit u ¾ ze všech polských distributorů
  • Již dnes dosáhl na 30 % polské tržní jedničky mezi chytrými gastro pokladnami, do konce třetího kvartálu se Storyous může stát nejrozšířenějším chytrým pokladním systémem v Polsku

Gastrotechnologický start-up Storyous výrazným způsobem posílil svojí pozici na polském trhu. Podařilo se mu navázat partnerství s největším distributorem pokladen NOVITUS a společně vytvořit nový produkt pro polské restauratéry. Kombinovaná gastronomická pokladna s dotykovým systémem Storyous se takřka okamžitě stala bestsellerem, nabízí ji ¾ všech distributorů pokladen v Polsku. Jen v průběhu června Storyous prodal polským podnikům stovku licencí. Pomáhá jak blížící se novela zákona, která část obchodníků opět donutí vyměnit jejich pokladny, tak renomé, které si při zavádění EET Storyous vydobyl na českém trhu.

Storyous zahájil vstup do Polska před rokem. Díky tomu, že se tamní trh v mnoha ohledech podobá tomu českému, mohl Storyous čerpat z tuzemských zkušeností. V současnosti zde dosáhl již na 30 % podílu tržní jedničky v segmentu chytrých gastronomických pokladen, při současném tempu růstu ji však do konce třetího kvartálu překoná.
„Polský gastronomický trh roste raketovým tempem a naprostá většina nově vznikajících podniků považuje chytrý gastronomický systém za základ pro řízení podniku. V tomto jsou polští podnikatelé výrazně zodpovědnější, než čeští. Možná i kvůli tomu, že provozní náklady ve velkých polských městech jsou vyšší než u nás,” myslí si Igor Třeslín, CEO Storyous. “Storyous je přitom v současnosti jediné finančně výhodné, a přitom o úroveň vyspělejší řešení, máme tedy jasnou konkurenční výhodu.”

Zájem o chytré pokladny v Polsku zvyšuje také legislativa. Zatímco v České republice vášně spojené s EET postupně opadají, v Polsku se naopak stupňují. Právě u našich severních sousedů bude totiž obdoba české elektronické evidence tržeb zavedena v příštím roce. Polské obchodníky, zvyklé na fiskální pokladny od roku 1994, bude čekat již druhá obměna pokladen za posledních 5 let.
„Polští restauratéři a hospodští Storyous velmi dobře vnímají. Ti, kteří nás sledují již delší dobu bez nadsázky zmiňují, že náš ikonický dřevěný stojánek byl skutečným vítězem české mediální smrště kolem EET. I díky dobrým zkušenostem z tuzemska jsme v Polsku etablováni jako špičkové gastronomické řešení,” zmiňuje Třeslín.

7 fíglů, jak si s dětmi užít léto za minimální náklady

Prázdniny se dokáží do rodinných rozpočtů zakousnout opravdu nebývalou silou. A dvojnásob to platí v neúplných rodinách. Pro rodiče samoživitele se proto čas dovolených právem stává noční můrou. Nejenže musí najít peníze na cestování, vstupné a případně dětské tábory, ale zároveň se potýkají i s morálkou neplatičů výživného, která s létem pravidelně upadá. Jsou však i takoví rodiče, kteří berou svou situaci s nadhledem a léto za minimální náklady pro jejich rodinu neznamená tragédii. Ti se s programem VašeVýživné.cz podělili o své letní fígle. Shodují se v jednom – nebojte se ptát po věcech zdarma a nestyďte se poprosit své okolí o výpomoc. Drahé prázdniny navíc nemusí vždycky být ty nejlepší.

Jak ušetřit za vstupné: „Před pokladnou na zámku vždy někoho ‚adoptujeme‘, nebo se naopak jednoho dítěte ‚zbavíme‘.“

Pro úplné rodiny většina atrakcí a památek nabízí rodinné vstupné. To je však výhodné pouze v případě, kdy ho kupují dva dospělí. Naštěstí nebývá problém se ještě ve frontě dohodnout s někým dalším a vymyslet co nejvýhodnější kombinaci lístků, díky které ušetří obě strany.

„Už jsem za ty roky odrzlá – nemám problém navrhnout cizím lidem, třeba tátovi s klukem, jestli by s námi nešli do rodinného vstupného. U vstupů na hrad se takhle snažíme ‚adoptovat‘ kohokoli ve frontě. A když je rodinné vstupné třeba jen pro dvě děti, naopak se jednoho potomka zbavíme a půjčíme ho někomu jinému. Ti druzí často nemají problém zaplatit za sebe plný vstup, takže to máme ještě levněji, většinou narazíme na fajn lidi, se kterými klidně strávíme i zbytek dne,“ směje se paní Jitka z Českých Budějovic.

Jak cestovat na rodinný lístek: „Průvodčímu jsme řekli, že jsme registrované partnerky.“

Celá řada dopravců nabízí možnost koupit rodinnou jízdenku – většinou pro dva rodiče a dvě nebo tři děti. Proto celá řada samoživitelů jezdí na výlety společně. Jízdné díky tomu může stát i polovinu běžné ceny.

„Koupily jsme takhle jízdenku i na historickou jízdu starou mašinkou. Špatně naložený průvodčí měl sice nějaké poznámky, že dvě ženské nejsou dva rodiče, tak jsme mu z legrace řekly, že jsme registrované partnerky. Úplně zčervenal a pak už si nás nevšímal. Akorát malá to pak začala rozhlašovat po kamarádech, tak jsem jí to musela zase vymluvit,“ vypráví vtipnou historku paní Jana z Podbořan.

Jak ušetřit za vstupenky. „Stačí přemýšlet. Jedeme na nedalekou farmu, je to zadarmo a lepší než zoo. Anebo navštívíme archeology na stavbě dálnice.“

Že k létu patří jen hrady, zámky a muzea? Mnohem víc zábavy se dá užít u atrakcí, které jsou zdarma. Děti totiž chtějí jediné – pobavit se. A to jde často líp na místech, kde nejsou davy ostatních turistů.

„Od určité chvíle jsem se zařekla, že hradů a zámků nebo zábavních parků bylo dost. Všude fronty, jen vás tam oblbují předraženými nanuky a limonádou. Stačilo přemýšlet. Raději budu dělat něco, co bude bavit i mě, to je základ fajn dovolené. Hledáme zajímavá místa v okolí. Jedeme na nedalekou farmu, je to zadarmo a lepší než zoo, můžeme si zvířátka hladit a být tam jak dlouho chceme, Tonda zkusí řídit traktor, je to milé pro nás i pracovníky na farmě. Letos bychom chtěli zkusit navštívit archeology, kteří hledají poklady pod budoucí dálnicí. Nebo domluvím exkurzi ve Škodovce, prý to jde,“ plánuje Michala z Královéhradecka.

Jak si zajistit sportovní výbavu: „Občas se stačí jen poptat a poprosit, lidi pořád mají zlaté srdce a půjčí vám svoji výbavu zdarma.“

A co když chtějí rodiče dopřát svým dětem třeba víkend na vodě nebo pěkný výlet na kolech? Ceny v půjčovnách nebývají vysoké, ale neúplná rodina na ně občas ani tak nedosáhne. Lepším řešením proto může být poptat se po někom, kdo má vlastní výbavu a nevadilo by mu ji půjčit.

„Poprvé jsem si říkala, že ani nemá smysl ptát se v půjčovně lodí, jestli by nám výbavu nepůjčili s výraznou slevou. Neuvěříte, jak mile jsem byla překvapená, když se mi asi za týden ozval člověk, že má ve stodole starší výbavu na vodu, která mu leží ladem, že ji půjčí zdarma. Lidi mají pořád zlaté srdce. Půjčili jsme si nafukovací loď, pádla i vesty na víkend. Jako poděkování jsme alespoň koupili s kluky čokoládu,“ nemůže stále věřit Vlasta z Českolipska.

 

BOX – Proč se v létě více dluží na výživném?

Platební morálka povinných v letních měsících klesá až na polovinu. Stoupá počet těch, kteří se opozdí s platbou, zaplatí jen část vyměřeného výživného, ale také těch, kteří přestanou platit úplně. V souhrnu se kvůli tomu do finančních problémů může dostat každá pátá neúplná rodina. Program VašeVýživné.cz, který zdarma zajišťuje asistenci při řešení problémů spojených s neplacením výživného, zjišťoval u svých klientů důvody.

„Důvody, proč se bývalí partneři a partnerky opožďují se splátkami výživného, jsou v podstatě dva. V prvním případě jsou sami zaskočeni letními výdaji, které mají se svou novou rodinou. Tu logicky upřednostní před dětmi z předchozího vztahu,“ zmiňuje Denisa Vopinková, odborná pracovnice programu VašeVýživné.cz. „Druhým důvodem pak je skutečnost, že v létě roste poptávka po sezonních brigádnících. Hodně partnerů odjede pracovat do ciziny, a s tím, jak zmizí původní rodině z očí, zapomene i na svou povinnost.“

Podle Vopinkové není možné ani jeden z případů tolerovat. Pokud se totiž neúplná rodina přes léto zadluží, do konce roku se již dluhu nezbaví.

„V případě, kdy se nedaří s partnerem domluvit, doporučuji zkontaktovat náš program asistované pomoci VašeVýživné.cz. Je zdarma a bez zbytečného papírování a stresu pomůže najít cestu, jak bývalého partnera donutit, aby dostál svým povinnostem,“ zakončuje Vopinková.

Jak ušetřit za ubytování: „Do kempu? Stačí pod převis. Když prší a trochu mokneme, máme z toho srandu.“

Pokud se neúplná rodina rozhodne vyrazit na výlet po České republice, musí si našetřit především na ubytování. Ceny v některých kempech se v sezóně dokonce přibližují těm hotelovým. Někteří proto radí jít na to šalamounsky a využívat ‚přírodní hotely‘ v podobě převisů nebo turistických přístřešků. Jejich databázi lze dokonce najít i na internetu.

„Jsem měšťák a nikdy jsem nespal pod stanem, maximálně v kempu. Všechno se to změnilo, když jsem se dal do řeči s rodinou, co celé léto tráví v přírodě. Pochopil jsem, že právě česká krajina je ta nejkrásnější atrakce a zadarmo. Když jsem pak skončil doslova bez koruny se dvěma dětmi, zkusili jsme poprvé dovolenou jako trempové. Musím říct, že nic dobrodružnějšího jsme do té doby nezažili, uchozené nohy, vichřice, nefungující vařič, padající komety, noční štěkání srnce. Teď jezdíme na dovolenou místo do kempu pod převisy hodinku vlakem od města, když prší, máme z toho srandu, i když třeba zmokneme. Hodně nás to s dětmi sblížilo,“ neskrývá nadšení Leoš z Prahy.

Jak si zajistit hlídání: „Víte, kolik starých lidí nemá vnoučata? Naše babička nefunguje, tak jsme si našli tetu, která je za to vděčná!“

Zaplatit si hlídání? Stálo by to víc než váš plat. Co s tím? Nechat dítě v letní družině, která také není zadarmo? Smířit se s tím, že léto stráví v izolaci u počítače? Jak vyřešit noční směny? Pokud nemáte šanci přes léto dát děti k prarodičům, můžete mít problém. Zvláště když jste samoživitel, pro kterého dlouhá dovolená nepřichází v úvahu. Řešením tak může být najít si někoho, koho občasné hlídání dětí potěší.

„Řeknu to narovinu – moje máma nefunguje. K Simoně nemá vztah, považuje ji za vnučku z donucení, dodnes mi neodpustila chlapa, se kterým jí mám. Jde to tak daleko, že si ji nechce brát ani na víkendy, přestože by mohla. Tak jsem si ve vsi našla novou tetu, která je za Simonu vděčná. Víte, kolik lidí nemá vnoučata nebo vlastní děti a chtělo by? Simona si tetu Táňu oblíbila, společně vaří, učí ji vyšívat, to jsou věci, které já ani neumím. Já můžu chodit do práce a holka nemusí trčet v družině,“ pochvaluje si Jiřina z Vysočiny.

Jak ušetřit za doktora: „Nejlepší je prevence. Každé ráno povinně sníst kus citronu a osprchovat se ledovou vodou. Dělám to taky, abych šel příkladem, vřískám zdaleka nejvíc.“

Věčně ucpaný nos, pokašlávání anebo prostě letní chřipka ze sluníčka se vším všudy? Nejenže dokáže zkazit léto, ale také pořádně provětrá peněženku. Poslední tip proto patří prevenci, která pomáhá šetřit výdaje za lékaře.

„Bylo to šílené. Za nejrůznější léky jsme dávali až pět stovek měsíčně, každou chvilku to přišlo znovu. Moňa to měla ze stresu a zchoulostivělosti, teď už to vím. Jakmile začalo být teplo, nasadili jsme proto nový režim – každé ráno celá rodina sníme kus citronu a sprchujeme se ledovou vodou. I já, musím jít příkladem. Jen vřískám víc než Moňa s Davídkem, vážně se musím překonávat. Musím zaklepat, že od té doby jsme fakt všichni zdraví jako řípy. I ta alergie mizí,“ pochvaluje si táta Miro.

Kam se obrátit pro bezplatnou pomoc, když partner dítěti neplatí?

Stačí navštívit stránky www.vasevyzivne.cz, kde rodič vyplní jméno, příjmení a kontakt, následně bude kontaktován pracovníkem Asociace neúplných rodin. Případně je možné zkontaktovat asociaci telefonicky na čísle 725 293 667 a celý proces provést s asistencí. Veškeré služby Asociace jsou bezplatné a pokud případ skončí vymáháním výživného, veškeré náklady vždy platí dlužník. Každý krok je možné konzultovat také s psychologem a dalšími odbornými pracovníky.

Sirupy Country Life

Český výrobce Country Life dodává do českých kuchyní kvalitní BIO výrobky ze surovin, které pochází od ověřených dodavatelů. Mezi jejich produkty patří mimo jiné i sirupy z přírodních surovin. Jsou přirozenějším sladidlem než rafinovaný cukr, obsahují vyváženější poměr jednoduchých cukrů a minerály. Kromě toho mají sirupy i specifickou chuť, a tak jsou nejen nutričně, ale i kulinářsky mnohem zajímavější než obyčejný cukr. Různé druhy sirupů Country Life si můžete nechat dovést spolu s dalším nákupem z Kolonial.cz.

V nabídce najdete tyto sirupy:

Datlový sirup:

Je tradičním pokrmem na středním východě a je vyráběn ze sušených datlí. Má proto charakteristickou chuť a dokáže tak vylepšit jakýkoli domácí recept nebo jídla, která sama o sobě mají neutrální a nevýraznou chuť, jako třeba bílý jogurt, ovesná kaše nebo tofu krém. Stačí ho jen malé množství. Děti ho milují. Lze ho použít i na pečení, ale to by mohla zaniknout jeho lahodná a specifická chuť. Datlový sirup nezatěžuje glykemický index tolik jako klasický cukr, dodává tělu energii průběžně, pomáhá trávení a odkyseluje organismus.

Švestkový sirup:

Chuťově se sirup podobá švestkovým povidlům. Je tmavý a příjemně nakyslý. Funguje dobře v kombinaci s perníkovým kořením a ořechy. Můžete ho použít na přelití sladkých knedlíků, kaší nebo pudingů. Může posloužit i jako základ švestkové omáčky anebo na dochucení červeného zelí.

Rýžový sirup:

Rýžový sirup je oblíbený pro svou neutrální chuť a všestranné použití. Je světlý, tekutější a má poměrně nízkou sladivost. Nespornou výhodou je jeho naprosto univerzální použití. Hodí se zejména na pečení. V sirupu najdete malé množství hořčíku, manganu, draslíku a zinku. Je také zdrojem vitamínů skupiny B. Jeho nespornou výhodou je nulový obsah fruktózy.

Agávový sirup:

Jedná se vlastně o zahuštěnou šťávu z kaktusů agáve. Rozemletá dužina se smíchá s vodou a díky zahřívání a filtraci vznikne velice sladký sirup. Je dokonce sladší než med nebo cukr. I přesto je jeho chuť jemná. Dobře se rozpouští i ve studeném nápoji. Hodí se všude, kam potřebujete dodat sladkou chuť – do koktejlů, kaší, pudingů, nákypů, při pečení nebo třeba jako součást salátového dresinku. K tomu stačí sirup smíchat s olivovým olejem, jablečným octem a sójovou omáčkou. Agávový sirup podporuje trávení tuků, činnosti žlučníku a působí preventivně proti usazování cholesterolu v cévách. Podporuje také metabolické funkce. Navíc díky velkému obsahu fruktózy dosáhnete s polovinou kalorií stejné sladkosti jídel jako kdybyste použili řepný cukr.

Javorový sirup:

Javorový sirup je koncentrovanou mízou z kanadského javoru, která se získává pečlivým navrtáním stromu. Chuť sirupu může ovlivnit například i počasí, které panuje v daném roce sklizně. Sirup je trochu sladší a svou chutí připomíná karamel. Dochucují se jím třeba palačinky a lívance, ale můžete ho použít i na dezerty nebo snídaňové kaše nebo jako sirup do nápoje. Stačí ho jen smíchat s vodou. Javorové sirupy obsahují velké množství manganu (60 ml sirupu obsahuje doporučenou denní dávku) a zinek a vitamin B2. Obsahem antioxidantů se vyrovná i takovým potravinám, jako je brokolice nebo banán.

 

 

Country Life Sirup datlový BIO 350 g si můžete zakoupit na Kolonial.cz za cenu 55,90 Kč.

https://www.kolonial.cz/napoje-a-caje/country-life-sirup-datlovy-bio-350g

 

Country Life Sirup švestkový BIO 350 g si můžete zakoupit na Kolonial.cz za cenu 109 Kč.

https://www.kolonial.cz/napoje-a-caje/country-life-sirup-svestkovy-bio-350g

 

Country Life Sirup rýžový BIO 350 g si můžete zakoupit na Kolonial.cz za cenu 49,90 Kč.

https://www.kolonial.cz/napoje-a-caje/country-life-sirup-ryzovy-bio-350g

Country Life Sirup agávový BIO 250 ml si můžete zakoupit na Kolonial.cz za cenu 69,90 Kč.

https://www.kolonial.cz/napoje-a-caje/country-life-sirup-agavovy-bio-350g

Country Life Sirup javorový Grade 250 ml si můžete zakoupit na Kolonial.cz za cenu 129 Kč.

https://www.kolonial.cz/napoje-a-caje/country-life-sirup-javorovy-grade-c-250ml-2

www.countrylife.cz www.countrylife.cz www.countrylife.cz www.countrylife.cz www.countrylife.cz

České startupy spoléhají na vlastní vývoj

Více než třetina českých startupů v současnosti nabízí svým pracovníkům jako odměnu za práci i vlastnictví části společnosti. Průzkum Vodafone Nápad roku, společnosti Profinit a univerzitního podnikatelského akcelerátoru xPORT VŠE také ukázal, že většina těchto firem nevyužívá služby externích vývojářských firem.

Rychlost, efektivita, pružnost a silně motivovaný tým. To jsou hlavní výhody startupů. Začínající české firmy se toho učí využívat. Pokud jde o vývoj vlastních produktů nebo služeb, spoléhají raději na vlastní tým, který vedle peněz motivuje i podíl na případném úspěchu.

Zatímco pro nové firmy je podíl ve firmě mnohdy jedinou formou odměny, kterou si zpočátku mohou dovolit, těm úspěšným zase slouží jako zajímavý bonus k platu pro klíčové zaměstnance. Část firmy takto „rozdává“ celkem 34 procent ze čtyř desítek oslovených startupů. Pouze desetina startupů (11 %) zároveň práce na vývoji produktu zadává externímu dodavateli.

„Z průzkumu vyplynulo určité zklamání nad přístupem externích dodavatelů. Domníváme se, že dobře nastavená spolupráce s profesionální vývojářskou firmou může být velmi prospěšná, protože kromě samotných kapacit nabízí také zkušenosti a znalosti. Může pomoci například s volbou technologií nebo nastavením procesu vývoje,“ říká Tomáš Pavlík, generální ředitel společnosti Profinit a člen poroty soutěže Nápad roku.

Prohlédněte si infografiku – pruzkum mezi startupy vyvoj software

Navzdory všeobecnému přesvědčení se také ve startupech nezačíná programovat, hned jak se objeví „geniální“ nápad. Větší polovina firem (53 %) nejprve připraví a otestuje prototyp, dalších 39 % pak provede důkladnou analýzu. Důkladná analytická fáze, a také pravidelné revize kódu, systematické testování nebo udržovaná dokumentace jsou předpoklady toho, že vyvinutý systém bude v budoucnu udržovatelný a rozšiřitelný. „Zdá se, že i startupy aplikují postupy softwarového inženýrství. Věříme, že tomu pomohlo i naše mnohaleté působení na vysokých školách, kde přednášíme předměty zaměřené na správnou praxi vývoje software,“ dodává Tomáš Pavlík.

„Model „vývoj za podíl ve firmě“ je zcela jistě zajímavou a lákavou alternativou klasického najímání vývojářů. Vždy ho ale doporučuji spojit i s klasickým modelem základního odměňování a podíl rozdělovat až po dosažení cílových ukazatelů konkrétní etapy startupového projektu (např. ověření prototypu, získání dostatečné báze odběratelů apod.). Také není tento model pro každého – měl by být využit pouze pro klíčové vývojáře projektu, kteří garantují jeho kvalitu a dlouhodobou udržitelnost,“ uvedl Ota Novotný, výkonný ředitel xPORT VŠE.

Průzkumu se zúčastnilo 36 úspěšných firem, které se v minulosti probojovaly finále soutěže Vodafone Nápad roku. Letošní jubilejní desátý ročník opět nabídl zajímavým projektům šanci získat investici až 10 milionů korun, okamžitou odměnu pro vítěze ve výši 300 tisíc korun, mentoring a zpětnou vazbu od úspěšných podnikatelů či pobyt v americkém Silicon Valley. Novinkou byla letos kategorie Profinit Technologický projekt, jejíž vítěz pojede v listopadu na největší oborovou konferenci o webu a technologiích do Lisabonu. Cenu získala společnost Byzance, která vyvíjí a dodává hardware i softwarové nástroje pro vývoj a provozování služeb „internetu věcí“.

Ivo Korčák nastoupil do Storyous na pozici Business Development Director

  • Ivo Korčák nastupuje do Storyous jako ředitel pro řízení expanze do zahraničí
  • Bude zodpovědný za vstup Storyous na německý, maďarský a turecký trh
  • Kromě toho povede i českou obchodní strategii, cílem je 50% růst každý rok

Gastronomický start-up Storyous získal nového manažera, který bude řídit jeho obchodní rozvoj v České republice a zároveň připraví jeho vstup na další evropské trhy. Korčák v minulosti působil v pozici business development konzultanta pro T-Mobile, UniCredit Bank, AV Media a jako CEO Alnair, kterou využívá pro IPTV například O2 Czech Republic, Swisscomm, Orange či Česká televize. Pod Korčákovým vedením by se Storyous měl ještě letos vypravit do Německa, Maďarska a Turecka, zároveň chce rozvinout aktivity na českém trhu, které by měly přinést 50% růst každý rok.        

“Analýzy zahraniční expanze jsou již připravené, nyní dokončujeme vyhodnocení legislativního a konkurenčního prostředí a nastavujeme produktové propozice. V současné době za trhy s největším potenciálem považujeme Německo, Maďarsko a Turecko. Zde bychom naše aktivity měli zahájit ještě letos, od roku 2018 pak přijdou na řadu ještě další země,” vyjmenovává Korčák.

Pod vedením Korčáka se začne připravovat také rozšíření funkcí chytrých gastronomických systémů. Na řadu přijdou integrační moduly, které systém pomocí API propojí s dalšími službami. Právě tyto změny by měly na českém trhu zajistit další růst.

“Mou vizí je mít v jednom POS zařízení všechny důležité služby pro majitele a provozovatele gastro podniků. Tedy nejen transakce, platby, skladové hospodářství a inventury, jak je tomu nyní, ale také rezervace, přehled o hostech, správu marketingových kampaní a online promotion nebo food delivery, To vše přehledně a intuitivně. Zajistit na českém trhu 50% růst každý rok je s takovým produktem zcela reálná ambice,” vysvětluje Korčák.

Storyous se daří také v Polsku, kam expandoval v roce 2016. Oblibě českých pokladen pomohlo spojení s lokálním dodavatelem hardware a distributorem fiskálních pokladen NOVITUS. Polská gastronomická scéna navíc bedlivě sledovala nasazení české elektronické evidence tržeb a má dostatek informací o tom, jak jednotlivé systémy obstály.

“Polští obchodníci si jsou díky tomu dobře vědomi, jaké technologické nároky musí takový pokladní systém splňovat. Storyous je navíc vysoce konkurenceschopný v poměru ceny ku funkcionalitě a vyspělosti systému. Díky dobré distribuci jsme nyní v Polsku bez nadsázky bestsellerem,” zakončuje Igor Třeslín, CEO Storyous.

Oleje Olerico

Olerico vyrábí 100 % přírodní prémiové české oleje. Jsou lisované za studena tradičními postupy tak, aby si zachovaly důležité vitamíny, živiny a minerální látky. Jsou zcela bez konzervantů a jakýchkoli barviv. Všechny oleje jsou vhodné k použití ve studené i teplé kuchyni a dodají vašim pokrmům výraznou a nezaměnitelnou chuť i vůni. Vyrábí se v několika variantách z různých druhů surovin. Různé druhy olejů Olerico si můžete nechat dovést spolu s dalším nákupem z Kolonial.cz.

V nabídce najdete tyto oleje:

Hroznový olej:

Olej jemné chuti a vůně se hodí pro zvýraznění chuti, na marinování masa a ryb, k čerstvé zelenině i sýrům. Ideální na smažení a pečení díky vysokému stupni spalování. Je cenným zdrojem nenasycených mastných kyselin (kyseliny linolové), flavonoidů (antioxidanty), vitamínů E, B, C, A a F, zinku, mědi a selenu.

Olej z lískových ořechů:

Olej s lahodnou jemně sladkou chutí se hodí do salátů, k sýrům i pečivu, k dochucení bramborové kaše, omáček i vařené zeleniny. Zvýrazní chuť pečeného masa a ryb. Vynikající k obilovinám či sladkému pečivu, není doporučen na smažení. Je zdrojem nenasycených mastných kyselin, vitamínů C, E, B1, B2 a B6, vápníku, fosforu, hořčíku, železa, zinku, sodíku.

Olej z vlašských ořechů

Olej vynikající nezaměnitelné chuti a vůně hodící se do studené i teplé kuchyně, do salátů, k sýrům, masu, na pečivo. Je cenným zdrojem nenasycených mastných kyselin (omega 3), vitamínů E, B1, B2 a B6, hořčíků, vápníku, zinku, manganu, proteinů, fosforu, draslíku a mědi.

Hořčičný olej:

Lze jej využít ve studené i teplé kuchyni. Hodí se do zeleninových pokrmů, na brambory i maso. Je cenným zdrojem vitamínů E, K a PP (niacinu).

Makový olej:

Olej je charakteristický jemnou chutí i vůní po mletém máku, hodí se do teplé i studené kuchyně, do slaných i sladkých pokrmů. Je cenným zdrojem vápníku a hořčíku, železa i vitamínu E.

Dýňový olej:

Olej s výraznou dýňovou chutí a hnědou až červenou barvou je vhodný k dochucení polévek, rizota, grilovaných ryb či těstovin, do salátových zálivek i ovesné kaše. Je cenným zdrojem vitamínů E, B1, B2 a K, hořčíku i zinku.

Sezamový olej:

Olej s nezaměnitelnou chutí a vůní se hodí do slaných i sladkých pokrmů, k restované zelenině či masu, do marinád a dresinků, ke smažení řízků, k pečeným moučníkům, vynikající masážní a pěstící prostředek. Je zdrojem nenasycených mastných kyslin, vitamínů B1, B2, a B3, hořčíku, vápníku, železa, vlákniny, fosforu, draslíku a karotenů.

Různé druhy olejů Olerico si můžete zakoupit na Kolonial.cz za cenu 299 Kč.

https://www.kolonial.cz/vyhledavani?search=Olerico

Olerico_EXCLU_Liskovy orech lahev Olerico_EXCLU_Makovy olej lahev Olerico_EXCLU_Sezamovy olej lahev Olerico_EXCLU_Vlassky orech lahev Olerico_EXCLU_Dynovy olej lahev Olerico_EXCLU_Horciccny olej lahev Olerico_EXCLU_Hroznovy olej lahev

Jak si uchovat radost z fotek z dovolené

Dovolená je obdobím, během kterého vytvoříme zpravidla nejvíc fotografií a videí v roce. Ty slouží následně jako vzpomínka pro nás samotné, rodinné přátele a v budoucnu i pro naše děti. Jak o tyto vzpomínky nepřijít a jak s nimi zacházet tak, abychom se k nim po návratu s radostí vrátili?

photo-time-line-2301359

Fotky ještě „za tepla“ promazávejte, nechte jen nejlepší

Pokud po dovolené zjistíte, že máte 2 000 fotek, je velmi pravděpodobné, že budete jejich prohlédnutí s rodinou či přáteli odkládat tak dlouho, až jej odložíte navždy. Každý večer si na dovolené najděte chvíli, prohlédněte si obrázky pořízené během dne a promazávejte duplicitní a nepovedené. Z pořízených vzpomínek budete mít mnohem větší radost, když se vrátíte se třemi sty povedených fotek, než když si přivezete změť tří tisíc záběrů, z nichž mnohé budou nepovedené nebo duplicitní.

fruit-2373443

Pravidelně zálohujte už během dovolené

Mezi nejčastější důvody, jak přicházíme o pořízené fotografie, patří ztráta samotných dat. Většina z nás fotí dnes na telefon a ten patří mezi nejzranitelnější zařízení vůbec. Snadno se rozbije, může se stát, že ho ztratíme, nebo nám ho někdo odcizí. Data uložená pouze na paměťové kartě fotoaparátu také nejsou nepoškoditelná. Pravidelně proto zálohujte, nejlépe každý večer po prohlédnutí a promazání fotek, zabere to jen několik málo minut. Zálohování není drahé, například na jeden externí disk Toshiba Canvio s kapacitou 2 TB se podle kvality pořizovaných fotografií vejde přibližně půl milionu snímků. Pokud to přepočítáme na finance a ročně nafotíme a zálohujeme 3 000 záběrů, vyjde nás celoroční záloha na méně než 20 Kč.

Canvio-Premium-dark-grey_lifestyle_01

Udržujte ve fotografiích systém a pořádek

Velmi doporučujeme udržovat ve fotkách na vašem úložném zařízení už během ukládání pořádek. Snímky by měly být ve složkách pojmenovaných jednotným způsobem (například rok_měsíc_místo). Pokud to takto budete dělat, všechny složky se vám budou automaticky řadit podle časového sledu, kdy byly pořízeny a vy je kdykoli snadno najdete.

Lifestyle_Satellite-Radius-11_Tablet-Mode_Cafe-outdoor_01

Kolonial.cz testuje ovládání hlasem, připravuje se na příchod hlasových asistentů

Online hypermarket Kolonial.cz z rodiny Mall Group představil novinku, která zákazníkům zrychlí a zpříjemní pravidelné nakupování. Do vyhledávání na webových stránkách byl nově implementován pokročilý hlasový asistent. Na PC nebo tabletu je tak možné nadiktovat kompletní nákupní seznam nebo hlasem jednoduše listovat mezi 14 000 položkami. Novinka naznačí, jak by mohlo v budoucnu vypadat nakupování v propojení s domácími hlasovými asistenty.

Hlasové vyhledávání může zcela nahradit psaní na klávesnici při vyhledávání jednotlivých položek. Pomocí hlasu je tedy možné listovat nabídkou, kliknutím ihned přidat konkrétní položku do košíku a následně okamžitě nadiktovat položku novou. Nadiktovat je však možné také kompletní nákupní seznam. Ten posléze zákazníkovi ke každé položce strukturovaně nabídne alternativy výrobků. Na dokončení nákupu bude i nadále potřeba myš nebo dotyková obrazovka.

„Hledali jsme pro začátek ten správný poměr funkcí, které nákup dokáží opravdu zrychlit. Nejefektivnější se ukázala kombinace průběžného hlasového listování a manuálního přidávání položek do košíku. Úspora v tomto případě činí až polovinu času oproti běžnému textovému hledání. Naopak příkazy pro kompletní odbavení nákupu hlasem jsme zatím zavrhli, neměly by z našeho pohledu reálné využití. Do budoucna je však nevylučujeme,” uvádí Ondřej Tomeš, marketingový ředitel Kolonial.cz.

Hlasové vyhledávání je postaveno na sémantickém algoritmu, který k hlasovému vstupu přiřazuje konkrétní položky z databáze. Díky tomu dokáže dobře eliminovat přeřeky nebo nepřesnosti. Vyhledávat je možné pomocí dlouhých řetězců, není tedy problém nadiktovat i přesný název výrobku. Hlas je přenášen šifrovaně a zneužití je eliminováno, hlasovou stopu Kolonial nikam neukládá.

Díky funkci by v budoucnu nemusel být problém napojit e-shop na některou ze služeb domácích hlasových asistentů. Globální trh s nimi totiž raketově roste a těší se zájmu především mileniálů, tedy generace, která bude mít do pěti let v e-commerce hlavní slovo. Ti podle serveru eMarketer.com v současnosti tvoří takřka 60 % všech uživatelů hlasových asistentů. Český trh nyní čeká jen na lokalizaci některého z větších systémů. Ta přitom může přijít překvapivě brzy.

„Může se zdát, že tato budoucnost je ještě vzdálená, ale v Kolonialu budeme rádi připraveni. Asistované nakupování považujeme za jeden z vedoucích trendů, zvláště u položek, které kupujeme pravidelně. A to právě potraviny rozhodně jsou,“ uvádí Ondřej Tomeš.

Ze strany Kolonialu se jedná již o několikeré vylepšení, které zjednoduší a zrychlí nákupy potravin online. Na začátku roku například představil aplikaci, se kterou je možné nakupovat pouhým snímáním čárových kódů na obalech výrobků. E-shop také v minulosti oznámil, že pracuje na pokročilém systému nakupování pomocí botů. Nakoupit by pak nebyl problém například přes Facebook.

Toshiba a její mimořádně výkonný prémiový notebook Portégé X30

Toshiba Europe GmbH uvádí na náš trh ultratenký prémiový notebook nové generace Portégé X30. Mezi prvními modely tohoto elegantního přístroje je mimo jiné konfigurace s mimořádně výkonnými komponenty, Portégé X30-D-10L. Tento přístroj s pohodlnou podsvícenou klávesnicí, matným dotykovým Full HD displejem o úhlopříčce 13,3″ a operační pamětí 32 GB je určen profesionálním uživatelům, kteří jsou zvyklí mít otevřeno mnoho aplikací současně a chtějí tenký a mobilní pracovní nástroj s maximálním možným výpočetním výkonem a vysokou výdrží na baterie, která v této konfiguraci dosahuje dle testů MobileMark™ 2014 až 10,5 hodiny.

Notebook Toshiba Portégé X30-D-12Q váží pouhých 1,05 kg a je tenký 15,9 mm. Osazen je přitom procesorem Intel® Core™ i7-7500U podporovaným celkem 32 GB operační paměti DDR4 a pro data je k dispozici rychlý SSD disk s kapacitou 512 GB. Výkonnostním potenciálem pro firemními uživatele převyšuje většinu notebooků na trhu. Komunikaci s okolím zajišťují dvě rozhraní USB 3.1/Thunderbolt 3, jeden port USB 3.0 s funkcí nabíjení telefonu či jiného přístroje i v režimu spánku a modul pro bezdrátovou komunikaci prostřednictvím Wi-Fi 802.11 ac/a/b/g/n a Bluetooth 4.2. Nechybí ani port HDMI a čtečky Micro SD karet a SmartCard.  Notebook je vybaven kvalitními stereo reproduktory harman/kardon® a přesnou práci s dotykovým displejem zajišťuje digitizér Wacom. O grafické operace se stará adaptér Intel® HD Graphics 620.

Účinné chlazení – klíčová potřeba tenkých notebooků

První nezávislé testy nové generace ultratenkých notebooků Toshiba prokázaly, jak dobře dokáže systém chlazení vyvinutý společností Toshiba odvádět teplo od výpočetních prvků. V kategorii ultratenkých přístrojů, ve kterých nemá teplo kam „utíkat“, je tato vlastnost klíčová. Pokud se začnou komponenty přehřívat, kleslá podstatným způsobem výkon celého systému. Bez ohledu na to, jak výkonný procesor a jakou kapacitu RAM má uživatel k dispozici, se reakce prudce zpomalují a zvyšuje se riziko pádu operačního systému.

Tenký, ale odolný a výborně zabezpečený

Toshiba Portégé X30 váží pouze 1,05 kg, ale díky magneziovému šasi s konstrukcí vyztužení ve tvaru včelích pláství a dalšími prvky je vysoce odolný. To potvrdily i testy v nezávislém německém testovacím institutu TÜV Rheinland®, kde notebook úspěšně prošel mimo jiné zkouškami odolnosti proti tlaku na víko s hmotností 100 kg, pádu, polití, vysokým vibracím nebo také reakcím na prudkou změnu teplot z -25 °C na 70 °C během 10 minut. Další testy H.A.L.T. simulují reálné používání notebooku po dobu tří až pěti let.

Notebook je vybaven několika způsoby zabezpečení od obličejové autentizační IR kamery po čtečku otisků prstů integrovanou do touchpadu. Možnosti identifikace lze kombinovat a využít k rychlému přihlášení k systému bez zadávání hesla. Nejen firemní uživatelé ocení vlastní BIOS Toshiba, který snižuje riziko neautorizovaného přístupu, TPM čip ve verzi 2.0 i možnost šifrování dat uložených na disku.

Záruka spolehlivosti a další nadstandardní garance

K přístroji náleží tříletá záruka s opravou u zákazníka a mimořádná záruka spolehlivosti Reliability Guarantee, která zajišťuje, že pokud zařízení vypoví službu během jednoho roku od nákupu vinou výrobní vady, získá zákazník kromě záruční opravy také celou kupní cenu přístroje zpět.[1]

Notebook Portégé X30-D-10L bude k dostání prostřednictvím autorizovaných prodejců společnosti Toshiba za doporučenou koncovou cenu 61 290 Kč, respektive 2 269 €.

[1] Podrobné podmínky služby najdete na stránce www.toshiba-czech.com/reliability

X30_front on X30_logo X30_side_logo X30_Toshiba detail

7 signálů, že váš partner možná brzy přestane platit výživné

Váš vztah se rozpadl, ale oba se musíte nadále starat o společné potomky, se vším, co k tomu patří – a k tomu patří i placení alimentů. Jenže občas začíná mít i sebelepší dohoda trhliny. Asistenční program VašeVýživné.cz, který se zaměřuje na pomoc s problematikou výživného, sestavil ve spolupráci se svými klienty žebříček znaků, podle kterých zaručeně poznáte, že partner je na nejlepší cestě přestat platit alimenty.

„Nic není problém“

Váš vztah se právě oficiální rozpadá a vy se snažíte domluvit na dalším koexistování a rozdělení povinností? Pokud je partner až příliš velkorysý a deklaruje, že pro něj v budoucnu nebude nic problém, zbystřete.

„Jedná se v podstatě pouze o únik, snahu oddálit domluvu, která nemá nic společného se skutečným přijetím zodpovědnosti. Pokud na tento přístup partnerovi kývnete, pravděpodobně brzy zjistíte, že po pár měsících odloučení, kdy na něj realita dolehne, je ‘problém úplně všechno’,“ uvádí Denisa Vopinková, odborná poradkyně programu VašeVýživné.cz.

„Není třeba dávat to na papír“

Vypadá to, že se dokážete gentlemansky dohodnout? Partner chce omezit zbytečné papírování a nabízí dohodu na podání ruky? Možná to na první pohled zní jako férové jednání – vždyť mezi vámi panuje alespoň nějaká důvěra. Ale věřte, že především v tomto případě dělá pořádek přátele.

„Je třeba si uvědomit, že takové řešení je nevýhodné především pro vás jakožto oprávněného. Naopak povinnému dává gentlemanská dohoda svobodu, které bude rád využívat či ji zneužívat,“ myslí si Vopinková.

„Do toho, kam se stěhuju, ti nic není“

Jste již nějakou dobu od sebe a najednou se zdá, že partner začal být nedůtklivý pokaždé, když se ptáte na novinky z jeho života? Naznačuje, že se bude stěhovat, ale odmítá říct, kam přesně? Zbystřete.

„V programu VašeVýživné.cz evidujeme velké množství partnerů, kteří se snaží své bývalé rodině zmizet z dosahu. Na oko odjíždí pracovat do zahraničí, lžou o tom, kde budou bydlet. Mají pocit, že takovým způsobem oddálí povinnost platit výživné. Situaci si tím paradoxně zhoršují, neboť pak není možné se s nimi jakkoli domluvit a na řadu musí přijít řešení prostřednictvím trestního oznámení nebo exekuce,“ vysvětluje Vopinková.

„Ztratil jsem práci“

Jednoho dne vám možná partner zavolá s tím, že ztratil práci. V překladu to bohužel může znamenat – „s výživným teď nějakou dobu nepočítej“. Odborníci varují – ani v takovém případě není soucit a odpuštění výživného na místě, Zvlášť když dnes může na trhu práce pracovat takřka každý, kdo chce a může.

„Ztrátou zaměstnání se partner rozhodně nevyvazuje z placení zákonného výživného. Pokud by se tím jeho situace radikálně zhoršila, je rozhodně lepším řešením navrhnout mu, ať zažádá o stanovení nové výše výživného, než mu splátky odpouštět. Celá řada partnerů navíc používá ztrátu zaměstnaní jako nátlak, snaží se apelovat na city nebo naznačovat, že si na nich bývalý partner ‘stejně nic nevezme’,“ říká Vopinková.

„Čekám dítě s novou rodinou“

Pro vašeho partnera zřejmě radostná událost, pro vás spíše začátek nového trápení. Brzy můžete zjistit, že nová rodina mu zabírá více času a hlavně prostředků.

„Právě nová rodina a s ní spojené výdaje jsou jedním z nejčastějších důvodů, proč partner přestává platit alimenty. Skloubit finanční potřeby dětí ze dvou různých rodin není nic jednoduchého. Nový protějšek navíc nebude mít pro alimenty často pochopení, protože jejich placení vnímá jako omezení vlastního vztahu,“ zmiňuje Vopinková.

„Nemám už zájem se s našimi dětmi vídat“

Partner v rámci vašeho vztahu plus mínus fungoval a najednou máte dojem, jako by se vám začal odcizovat. Možná i trochu účelově. Původně si děti bral na víkendy, nyní jeho zájem pod nejrůznějšími výmluvami opadá.

„I toto může být varovný signál, že se bude snažit vyvázat i ze zodpovědnosti hrazení výživného. Ne vždy za tím musí být vypočítavost nebo pomstychtivost. Pro celou řadu partnerů je ztráta rodiny natolik traumatickou událostí, že se raději snaží minulost zcela vymazat, než aby je trápila. V takovém případě doporučujeme překonat cokoli negativního, co mezi vámi je a nahodit vztah – tentokrát již ne partnerů, ale dvou samostatných rodičů – zpět na koleje. Ze zkušeností rodičů, kteří požádali o pomoc program VašeVýživné.cz, je zřejmé, že partneři, kteří se svými dětmi tráví pravidelně čas, chápou mnohem lépe jejich finanční potřeby a výživné platí,“ nastiňuje Vopinková.

„Jsou to tvoje děti, tys je chtěla“

Doposud to byly děti vás obou, ale najednou z úst partnera stále častěji slýcháte, že jsou jen vaše. Například kvůli tomu, že vy je vychováváte, máte na ně větší vliv, případně jste po nich vždy toužila. Dovětek ‘jsou tvoje, tak proč bych měl platit’ na sebe možná nenechá dlouho čekat.

„Je dobré připomenout, že i když se váš vztah rozpadl, rodiči jste i nadále vy oba. Partner by si měl uvědomit, že svou rodičovskou povinnost nemůže takovýmto způsobem odmítnout. Pro vás je pak k zamyšlení, co vedlo k náhlé změně jeho přístupu – zda to je pouze “uraženost”, nebo například frustrace, že děti nevídá tak často, jak by chtěl,” zakončuje Vopinková.