Zvládněte rekonstrukci jako profesionál

Máte nemovitost? A je po rekonstrukci? Ruku na srdce, jen pár výjimek se pouští do přestavby s nadšením a většina z nás ji spíš odkládá. Většinou za tím stojí nedostatek času nebo peněz, mnohdy ale i samotná představa „velké akce“. Jak si mám zařizovat nový byt, když nevím, jaké materiály se hodí na podlahu, která firma má nejlepší nábytek, do čeho se hodí investovat a kde naopak ušetřit? Ať už máte v plánu proměnit jeden pokoj, nebo nový kabát dostane celý byt, nejdůležitější je celý proces rozdělit na jednotlivé kroky. Podívejte se na tipy a rady, díky kterým poběží váš projekt jako na drátkách.

Inspirujte se a nebojte se opisovat

Tahle fáze plánování vás bude bavit. Procházet designové interiéry na internetu, kde každá skříňka, koberec či zrcadlo ladí a má svoje místo, není ztráta času. Ačkoliv rozpočet nebo dispozice bytu často nedovolí přenést představu kompletně do reality, ujasníte si, co se vám líbí a vyberete detaily pro vlastní projekt. Nebojte se kopírovat vychytávky ostatních – vše, co nyní řešíte, již s velkou pravděpodobností realizovali tisíce lidí před vámi.

Aktuálně v interiérech stále letí kombinace dřeva a šedé s bílou. Klade se důraz na světlost a vzdušnost. Postupně se ale objevuje i „luxusní“ styl založený na tmavších barvách, například černé kuchyňské lince nebo tmavém čalouněném nábytku,“ komentuje trendy designérka Alžběta Mrázová ze studia Room Story.

Lámete si hlavu, jak zařídit malou koupelnu, poskládat dětský pokoj nebo třeba funkčně vybavit pracovnu? Pomozte si vyhledáváním na Instagramu nebo Pinterestu, kde si můžete vytvořit vlastní nástěnku a nápady si ukládat na později. Zabrouzdejte i na stránky velkých obchodních domů s nábytkem, které často ze svých výrobků sestavují modelové místnosti. Výhodou je, že rovnou víte, kde vyhlédnuté kusy a doplňky pořídit.

Stanovte rozpočet a zjistěte ceny

Každý projekt většinou stojí a padá na číslech, měli byste proto hned na začátku rekonstrukci dát pevné hranice rozpočtu. Určete, kolik chcete investovat a plánu se držte. Počítejte ale s tím, že částku mohou navýšit vícepráce, výpadky dodavatelů nebo zboží a nechte si pro tyto případy zhruba 20 % financí do rezervy. Situace na trhu se rychle mění a ceny služeb nebo materiálů jsou jiné sezónně i regionálně.

Právě zvýšení cen řadu domácností od rekonstrukcí odradilo. Je to ale škoda. Nerekonstruované nemovitosti často leží ladem a majitelům by mohli přinést výnos z pronájmu,“ říká Lucie Starovičová za Bezrealitky a dodává, „Pustit se do rekonstrukce chce odvahu, ale s dobrým plánováním to není nezvládnutelné. Sjednejte si schůzky, poptejte ceníky od firem a udělejte si důkladnou rešerši.“

Vyřiďte potřebné formality a povolení

Nezapomeňte si pohlídat také svoje povinnosti. Není nic horšího, než když den před nástupem party řemeslníků zjistíte, že vám chybí potřebné dokumenty. Na většinu běžných úprav jako je rekonstrukce bytového jádra, výměna podlah nebo zařízení a sanitu v koupelně nepotřebujete stavební povolení. Na větší akce typu bourání příček nebo zásahy do společných prostor ale může být nutný souhlas vlastníka domu, společenství nebo družstva.

A protože je rekonstrukce je hlučná a prašná záležitost, je slušností dát o ní vědět sousedům. Obvyklou praxí je vyvěšení oznámení o vašem záměru na společné nástěnce v domu nebo online na sousedském portálu. Není asi potřeba připomínat, že vaši řemeslníci by měli respektovat noční klid, který obvykle bývá mezi desátou večerní a šestou ranní. Pozor si také dejte na znečištění společných prostor, sousedé nebývají příliš tolerantní k nánosu malty ve výtahu nebo na schodech.

Zvolte nadčasovost místo trendů

Při zařizování interiérů je dnes limitem opravdu jen váš vkus a peněženka. Vaše tři plus jednička tak může vypadat naprosto jinak než u souseda přes chodbu. Jak ale upozorňují experti, životnost trendů, které se krátce mihnou v obchodech, není dlouhá a výstřelky vás nemusí za pár let již bavit. „Při zařizování doporučuji volit kvalitní nadčasové materiály, které vydrží test času a dají se sezonně oživit výraznějšími doplňky. Při výběru podlahy i nábytku berte v potaz také účel bytu – zda bude sloužit vícečlenné rodině se psem nebo jej budete pronajímat,“ říká designérka Alžběta Mrázová ze studia Room Story.

Myslete také na to, že byt tvoří jeden obytný celek, který by měl spolu korespondovat. „Opticky velkou službu udělá sjednocení podlah. Není dobré kombinovat krytiny stejného typu v jiném dekoru. Když máte tedy třeba v dětském pokoji plovoucí podlahu v dekoru dubu, do obýváku nedávejte smrk. Zajímavý kontrast ale naopak přinášejí různé povrchy a struktury, je tedy v pořádku položit v ložnici koberec, do koupelny nebo na chodbu dát dlažbu a do obývacího pokoje dřevo,“ radí designérka.

Nebojte si říct o pomoc

Pokud zjistíte, že je rekonstrukce nad vaše síly, nebojte si říct o pomoc. Než aby renovace skončila hádkou nebo trojnásobným rozpočtem, je lepší, když si dokážete třeba alespoň k některé části celé akce přizvat odborníky. Designérská studia běžně pracují i s nižšími rozpočty a není třeba být milionářem, abyste si u nich mohli říct o radu.

Pokud se vám z plánování, malování a obíhání obchodů točí hlava, můžete využít třeba služby Bleskové rekonstrukce. Tu nabízí Bezrealitky spolu se studiem Room Story a využít ji může každý, aniž by pak nemovitost chtěl pronajímat nebo prodávat. Vybrat si můžete jeden ze tří designových stylů a za přesně stanovenou částku můžete za tři měsíce přijít do hotového.