Zubní protéza, domácí mazlíčci, nebo erotické pomůcky. Uber již po sedmé přináší statistiky zapomenutých předmětů

Znáte ten okamžik paniky, kdy si uvědomíte, že jste někde zapomněli mobil nebo oblíbenou kabelku a šance na to, že se s nimi znovu setkáte, je mizivá? Nejste v tom sami. Stejnou situaci zažívají každý den tisíce zákazníků Uberu. Ti ale na rozdíl od uživatelů jiných dopravních prostředků mohou kontaktovat řidiče, který jim jejich zapomenuté předměty vrátí. Uber již po sedmé přináší přehled nejčastěji zapomínaných věcí.

Absolutní prvenství patří mobilním telefonům

Nejčastěji zapomenutými předměty jsou jednoznačně mobilní telefony. Těch bylo dle statistik Uberu v loňském roce nalezeno dvojnásobně více než peněženek, které se umístily na místě druhém. Třetí příčka patří batohům a v těsném závěsu jsou čtvrté klíče. První pětku uzavírají brýle. Zákazníci v autech běžně nechávají i hodnotnější předměty jako notebook nebo hodinky, ale ten pravý stres přichází při ztrátě dokladů. Ty se opět umístily v první desítce.

Francouzi opět kralují žebříčku, Češi zapomínají spíše výjimečně  

Dobrou zprávou je, že jako národ si z hlediska zapomnětlivosti v celosvětovém srovnání vůbec nevedeme špatně. Česko totiž s přehledem válcují zapomnětlivější země jako Španělsko, Portugalsko, Německo a Polsko, které se umístily v první desítce pomyslného žebříčku. Tomu pak vévodí Francie, kde je míra ztrát jednoznačně nejvyšší. Česká republika ve výsledku obsadila 33. místo, což z nás činí jeden z nejzodpovědnějších národů vůbec. 

Stejně tak, jako má každá země svoji kulturu, má své unikáty i ve ztrátách a nálezech. Cestující na Taiwanu ve vozech vloni zapomněli například přístroj na měření krevního tlaku nebo psí žrádlo. V Brazílii našel řidič tři balení mražených kuřat, tenisky Nike a počítačovou myš, zatímco v Mexiku to byly dva french pressy, hračka Tlapkové patroly a šampón na vlasy.

Nejhodnotnější věci nacházejí řidiči ke konci týdne  

Zajímavé je, že některé předměty se téměř s železnou pravidelností ztrácejí v určité dny v týdnu. Nabíječky řidiči ve svých vozech nacházejí nejčastěji v pondělí, klíče v úterý, ve středu peněženky a ve čtvrtek dokonce už jen samotnou hotovost. Pátek je ve znamení hodinek a šperků a v sobotu lidé nejčastěji zapomínají své cestovní pasy. Neděle patří nákupům a potravinám, pravděpodobně v rámci nákupů na nadcházející týden. Pokud jde o nejzapomětlivější dny, není překvapením, že se obecně jedná o víkendy, zvláště v čase kolem 11 hodiny večer. Nejvíce zapomenutých předmětů našli řidiči v loňském roce v období mezi 5. a 9. dubnem.

Zubní protéza, domácí mazlíčci nebo bizarní suvenýry – na zadním sedadle auta se dá zapomenout cokoliv

Uber používají denně statisíce lidí, ať už na cesty z pracovních schůzek, od doktora, z nákupu nebo náročného večírku a každý řidič již ve své kariéře pravděpodobně nalezl něco, u čeho nevěřícně kroutil hlavou. Mezi nejzajímavějšími nálezy se tak objevují domácí mazlíčci, různé druhy alkoholických nápojů, zdravotní pomůcky i sportovní náčiní.

Nejpodivnější zapomenuté věcikteré nahlásili uživatelé:  

 1. Vánoční ozdoba s Dannym DeVitem
 2. Zlatý řetízek a přívěsek s kačerem Donaldem
 3. Krab
 4. Klobouk, co vypadá jako mýval
 5. Dva nehty
 6. Křečci
 7. Nevěstin závoj a vlečka
 8. Obraz New Yorku a zelená pěnová koruna Sochy svobody
 9. Zubní protéza
 10. Chirurgická čepice s logem Sugar Land Space Cowboys

Výjimkou mezi nálezy nebyly v minulosti ani domácí mazlíčci, berle, erotické pomůcky, nebo spodní prádlo. Na zadních sedadlech často končí také zubní protézy nebo rovnou zlaté či diamantové zuby. Ani v případě takto cenných ztrát ale nemusí jejich majitelé zoufat, neboť je tu velká pravděpodobnost, že je získají zpět. Uber totiž umožňuje ohlásit ztrátu přímo v aplikaci, a to v režimu 24/7.  

Jak získat ztracenou věc zpět?  

Nejsnažším způsobem, jak získat zpět věc, kterou jste nejspíš nechali ve voze, je zavolat řidiči. Jak na to?  

 1. Vyberte v menu aplikace položku „Jízdy“ a zvolte tu, během které jste předmět zapomněli ve voze.  
 2. V dolní části obrazovky zvolte možnost „Jak najít ztracenou věc“ 
 3. Klikněte na „Kontaktovat řidiče kvůli ztracené věci“ 
 4. V dolní části obrazovky zadejte telefonní číslo, na kterém chcete být kontaktováni řidičem, a potvrďte jej. 
 5. Pokud jste ve voze nechali telefon, zadejte telefonní číslo svého kamaráda (to lze udělat tak, že se do svého Uber účtu přihlásíte na počítači nebo použijete kamarádův mobil).  
 6. Telefon začne vyzvánět a přepojí váš hovor přímo na konkrétního řidiče.  
 7. Pokud řidič hovor přijme a potvrdí vaši ztrátu, jednoduše se domluvíte na vhodném místě a času předání.  
 8. Pokud řidič hovor nepřijme, zanechte hlasovou zprávu s podrobným popisem ztraceného předmětu a nejlepším způsobem, jak vás kontaktovat.