Za metr knih i 4 000 korun. Začněte nový rok úklidem knihovny a knižní výzvou

Někdo začíná sportovat, někdo hubne nebo chce začít šetřit, jiné novoroční předsevzetí nechává chladnými. Co kdyby ale existovalo předsevzetí, na kterém vyděláte peníze? Odpověď je jednodušší, než by se mohlo zdát. Stačí zapátrat v knihovně a věnovat jeden večer vytřídění knih a ty pak nabídnout dál k prodeji.

Knihy z druhé ruky zažívají boom. Nejen kvůli levnějším cenám, ale i pro svůj ekologický původ. Díky široké nabídce online knižních secondhandů navíc není třeba obcházet antikvariáty a až na místě zjišťovat, co mají v prodeji. Použité knihy pohodlně nakoupíte jako jiné zboží na internetu. Například knižní secondhand Knihobot jich přijme i prodá měsíčně přes 100 tisíc.

Za metr knih můžete podle Knihobotu dostat i 4 tisíce korun. „Výsledná cena publikací samozřejmě závisí na aktuální poptávce a situaci na trhu. Důležité je také stáří a stav knih,“ dodává marketingová ředitelka Knihobotu Tereza Kohutová. Mezi ceněné knihy patří encyklopedie, první vydání a knihy, které vyšly v malých nákladech. Ostatně, chcete vědět, kolik za svůj metr knih dostanete peněz? Podívejte se na stránky Knihobotu, za kolik se podobné knihy nabízí. Vyplaceno pak dostanete 60 % z prodejní ceny snížených o 29 Kč.

Knižní výzva podpoří i chuť do čtení

U třídění knihovny to ale nekončí, spíš začíná. Je třeba naučit se pravidelnosti. Třeba už po přečtení si dělat hromádky. „Schraňovat knihy – především beletrii s tím, že si ji já nebo mé děti přečtou, nemá cenu. Málokteré knihy nabývají na hodnotě – samozřejmě kromě prvních a limitovaných vydání nebo odborných knih,“ upozorňuje Tereza Kohutová.

Nastartovat nejen pravidelný úklid knihovny, ale také novou chuť ke čtení vám může pomoci knihobotí výzva Obrať list, otoč knihu. Skládá se ze šesti bodů. A myslíme, že když se vám povede ten první – zapojit známé a přátele a motivovat se společně – máte vyhráno. Protože když na výzvu nebudete sami, půjde vám stoprocentně snadněji.

Výzva Obrať list! Otoč knihu

  1. Začni – Sdílej tento seznam s ostatními a začněte spolu. Zapoj do výzvy kamarády, rodiče, spolužáky i kolegy. Motivujte se společně. Sdílej tuto výzvu.
  2. Nejdřív úklid – Udělej si pořádek v knihovně. Srovnej knihy do tří komínků. Nové a nepřečtené, knihy, které si chci nechat, a knihy, které pošlu dál.
  3. Inspiruj se – Nech promluvit múzu a najdi inspiraci na další knihy, které budeš letos číst. Poptej se přátel, mrkni na tipy od Knihobotu a měj oči dokořán.
  4. Zapiš si je – Připrav si knižní wishlist. Co chceš letos číst? Seznam nemusí být dlouhý. Nepřeceň své síly. Během roku tě určitě něco dalšího napadne. Cílem je těšit se každý den na čtení.
  5. Pošli je dál – vyndej z police všechny knihy, které chceš poslat do nového domova. Udělej jim jednu fotku a pošli ji do Knihobotu. Pak už jen sleduj, jak se pěkně prodávají.
  6. Osvěž knihovnu – Vydej se na lov. Knížky, které hned neulovíš, nech pohlídat knihobotím hlídacím psem. Pak je přidej na poličku k těm nepřečteným a vzhůru na ně!

Plakátek s výzvou, kde si můžete odškrtávat jednotlivé kroky, najdete ke stažení na webu.

Knižní výzva