Uber řidičkám nově umožňuje vozit pouze ženy. Chce je motivovat k řidičské profesi

Společnost Uber chce motivovat ke vstupu do řidičské profese více žen. Spustila proto novou funkci, díky které si řidičky mohou přímo v aplikaci nastavit, že budou přijímat objednávky pouze od žen. Funkce je nově k dispozici v České republice, Rumunsku a Polsku a od svého spuštění byla v rámci testovacího provozu využita již při 15 000 jízdách.

Bezpečí řidičů i cestujících je pro společnost Uber již od počátku jejího fungování prioritou. Kromě řady bezpečnostních funkcí, mezi které patří např. sledování každé jízdy pomocí GPS nebo sdílení jejího průběhu s důvěryhodnými kontakty, nyní přichází s další novinkou. Ta je zaměřená na ženy a její princip je jednoduchý – řidičky mají od poloviny letošního roku možnost si vybrat, že budou přijímat objednávky pouze od žen.

Hlavním cílem nové funkce je především snaha přilákat na platformu více řidiček. Rozdíly mezi mužským a ženským zastoupením jsou totiž v rámci řidičské profese stále markantní. Podíl žen se v odvětví dle dostupných informací pohybuje někde kolem pěti procent, a právě to je něco, proti čemu chce společnost Uber bojovat. „Women Rider Preference“ byla zavedena již před čtyřmi lety v Saudské Arábii, kde se na zvyšujícím se počtu řidiček jasně ukázalo, že jde o cestu správným směrem. Letos tak přichází novinka v nezměněné podobě také do Česka a dalších dvou evropských zemí.

I v dnešní době jsou bohužel mnohé profese zatíženy předsudky, ať už jde o pohlaví, věk nebo národnost. Spousta žen by se přitom ke komunitě řidičů přidala ráda, ale schází jim dostatečná podpora a možnost přizpůsobit si službu dle vlastních preferencí tak, aby se v ní cítily komfortně a spokojeně. Nově zavedená funkce si proto klade za cíl nabídnout řidičkám maximální flexibilitu a svobodu volby a vyhovět tak nejen jim, ale také samotným zákaznicím – právě ty se totiž mnohdy samy cítí uvolněněji při jízdě s osobou stejného pohlaví,“ vysvětluje Štěpán Šindelář, provozní manažer Uberu pro Českou republiku.

Doplněk umožňuje řidičkám změnit si zvolenou preferenci kdykoliv v průběhu dne, lze ji tak využívat např. jen ve večerních a nočních hodinách, kdy může být obava řidiček vozit mužské cestující zvýšená. Aby bylo zajištěno, že bude preference zákaznic fungovat bez výhrad, objedná-li žena jízdu pro někoho jiného, nikoliv pro sebe, má konkrétní řidička právo jízdu jednoduše odmítnout, aniž by to jakkoli ovlivnilo její hodnocení.

Nová funkce by zároveň chtěla sloužit jako prostředek, jak pomoci ženám uprchlým z Ukrajiny s rychlejší a snadnější integrací do pracovního procesu. Právě ony totiž často hledají flexibilní formy přivýdělku, ale ze strachu o vlastní bezpečnost či obavě z potenciálně nekomfortního chování zákazníků řidičskou profesi odmítají.

Vstup na platformu ženy láká často především tím, že mají možnost rozvrhnout si svůj jízdní čas libovolně dle vlastních možností a nemusí se přizpůsobovat pevné pracovní době. Řidičskou profesi si tak často volí maminky předškolních či mladších školních dětí ve snaze usnadnit si skloubení pracovního a rodinného života. Momentálně je vhodnou volbou také pro ženy přicházející z Ukrajiny, které hledají flexibilní a zároveň bezpečný způsob přivýdělku,“ dodává Šindelář.

Funkce byla zavedena ve třech evropských zemích na konci července a od jejího spuštění se k platformě Uber přidalo již několik stovek nových řidiček. „Women Rider Preference“ je tak dalším krokem v dlouhodobé snaze motivovat ke vstupu na platformu více žen a poskytnout jim přitom maximální pocit bezpečí a jistoty. Doplňuje tak množství již existujících bezpečnostních prvků jako je nouzové tlačítko, obousměrné hodnocení či ověření cestujících pomocí PIN kódu.