Tipy jak na snadný pronájem – proč nepronajímat přes Facebook?

Pronajímali jste někdy byt? Jistě nám dáte za pravdu, že najít spolehlivého nájemce není žádná legrace. První zdání může klamat a z dobrého nájemníka se najednou stává neplatič. Navíc zvládnout pronájmem od A (vytvoření inzerátu) do Z (podpisu smlouvy) bývá značně časově náročné. Naštěstí už dnes máme k ruce různé digitální vychytávky, které nám celý proces mohou usnadnit. Přinášíme pár tipů na to, jak úspěšně zvládnout pronájem po vlastní ose.

Prověřte zájemce

Chtěli jste dát inzerát na Facebook? Ještě to zvažte. Pokud budete vybírat mimo okruh svých přátel a bez doporučení, nevíte na koho můžete narazit. Příspěvky vám o lidech neřeknou rozhodně vše. Dluhy či exekucemi se na sítích lidé nechlubí. Proto se nebojte podívat na to, jak jsou na tom se vztahy s úřady. S prověřením zájemce vám může pomoc třeba portál Bezrealitky. „Prověříme vám zájemce až u pěti institucí. Zjistíte, jestli daný člověk není v exekuci nebo insolvenci i to, zda náhodou “nebydlí” na městském úřadě. Výpis z registrů si pak můžete stáhnout jako PDF.” přibližuje službu Hendrik Meyer z Bezrealitky.

Bezpečná komunikace

Pokud máte velký počet zájemců, je nejlepší především v začátcích zvolit bezpečnou platformu pro komunikaci. Své telefonní číslo také jen tak na ulici nikomu nedáte. Zároveň se hodí takový nástroj, kde budete mít konverzaci se všemi zájemci pohromadě a nezapadne vám mezi osobními zprávami. Prostředím, které je pro tento účel speciálně vytvořené je chat na Bezrealitky. Zde si snadno můžete spravovat komunikaci se zájemci a mít vše pod kontrolou. Osobní číslo pak dáte až tomu zájemci, se kterým se na nájmu dohodnete.

A kolik si mám říct?

Stanovení ceny je alchymie. V potaz je třeba vzít lokalitu, velikost, energetickou náročnost budovy, balkon i vybavení bytu. Víte za kolik se prodávají byty či domy v okolí? V Praze na konci roku 2021 byla průměrná cena nájmu 279 Kč za metr čtvereční, ale třeba ve Zlínském kraji lidé zaplatili o stokorun na metr méně. Než stanovíte cenu nájmu, inspirujte se cenami jiných nabídek. Podívejte se na realitní portály, za jaké ceny je možné nemovitosti podobné té vaší v dané lokalitě pronajmout. Na Bezrealitky vám pomůže i zobrazení pronajímaných bytů přímo na mapě, takže se doslova jen rozhlédnete po okolí. Nebo si tu na pár kliknutí můžete vypočítat odhad ceny bytu. Nízká částka může přilákat problematické zájemce, zbytečně vysoká zase odradí a nabídka zapadne.

Dobrá fotka je víc než tisíc slov

S koronavirovým obdobím se zvedl zájem o virtuální prohlídky a požadavky na kvalitní obrazovou prezentaci bytu zůstávají stále vysoké. Foťák v mobilu už máme všichni, pro reprezentativní fotografie by měl mít ale rozlišení okolo 10 MPx. Než váš byt půjde před světla fotoaparátu, nezapomeňte jej připravit. Odkliďte věci z kuchyňské linky, odstraňte co nejvíce osobních věcí a pokuste se navodit atmosféru „hotelového pokoje”. Při focení dodržujte základní pravidla – foťte na šířku, nikdy proti zrcadlům či oknu a vyfoťte všechny místnosti. Další rady, jak správně nafotit byt a na co si dát pozor, najdete na Bezrealitky, kde pro vás profesionálové připravili tipy, jak při focení postupovat. Fotka zkrátka dělá první dojem. A dobře upravené byty zmizí z nabídky rychleji než ty, které majitelé nafotí přímo tak jak jsou. 

Podpis smlouvy na dálku? Samozřejmě

Víte, že je možné podepsat nájemní smlouvu na dálku? A nemáme na mysli podpis ve stylu jeden podepíše, vyfotí mobilem a pošle fotku přes whatsapp nebo email. Ale vyřízení online podpisu v souladu s právními postupy. Nejenže ušetříte čas dojížděním a domlouváním termínu, vyřízení na dálku jistě oceníte i při nemoci či karanténě. Na pár kliknutí zařídíte podpis třeba na Bezrealitky, kde za pár korun získáte kvalitně zpracované nájemní smlouvy. „Na návrzích smluv spolupracujeme s renomovanou kanceláří Havel & Partners, takže majitelé mají jistotu, že pro pronájem získají kvalitní smlouvu.” dodává Hendrik Meyer z Bezrealitky. Vše zařídíte z pohodlí domova a budete vědět, že podepisujete kvalitní dokument a ne text, který sepsal Jan Novák před 10 lety a koluje internetem do dnešních dní.

Převedení energií na pár kliknutí

Při pronájmu nezapomeňte také na energie. Nechcete na konci roku řešit vyúčtování a případné nedoplatky s nájemcem? Převeďte energie na něj. Do budoucna nebudete muset s nájemcem řešit zdražování energií a kontrolu nad jejich užíváním bude mít on sám.

Pro převod můžete využít Stěhováníenergie.cz a celou věc zařídíte online na pár kliknutí z domova. Celým procesem vás provedou specialisté a k dispozici budete mít i vzorové formuláře a dokumenty. 

Specializované portály se vyplatí

Vložit inzerát na Facebook se tedy může jevit jako nejsnadnější varianta, proces se ale může kdykoliv snadno zadrhnout. Ať už při prověřování zájemců, domluvy s nimi nebo při hledání vzorové smlouvy. Na specializovaném portálu Bezrealitky budete mít po ruce jak informace o cenách nemovitostí, tak vzory smluv přímo od právníků a spoustu rad a tipů jak zvládnout pronájem po vlastní ose bez makléře, ale co nejefektivněji.