SysAdmin Day: zabezpečení při mobilní práci

Mobilní práce je dnes žádána více než kdy dříve: během studie Fraunhoferova institutu průmyslového inženýrství (Fraunhofer IAO) označilo tento pracovní model jako vhodný celých 90 % respondentů. Mobilní práce představuje však pro IT oddělení nové výzvy, které by neměly společnosti podceňovat – základem je důkladná revize firemního hardwaru a softwaru. Cílem je umožnit zaměstnancům možnost mobilní práce při zachování nejvyššího možného zabezpečení citlivých interních dat společnosti. Dynabook Europe GmbH přináší u příležitosti dne systémových administrátorů užitečné tipy, jak zajistit plnění přísných bezpečnostních norem při současné flexibilitě pracovní doby a bez ohledu na místo výkonu práce zaměstnanců.

Zajištění ochrany dat při zachování mobility

Především generace Y, nazývaná také mileniálové (lidé narození po roce 1982, kteří maturovali na přelomu tisíciletí), zpochybňuje tradiční svět zaměstnaneckých návyků a nevidí přímou vazbu mezi pracovním výkonem a přítomností v kanceláři. Důležitou roli při výběru zaměstnání pro ně hraje možnost mobilní práce či home office a flexibilní pracovní doba. Taková flexibilita ale zvyšuje riziko nebezpečí zasažení počítačovou kriminalitou. Hackeři mohou dosáhnout neoprávněného přístupu k zařízení a citlivým datům společnosti například prostřednictvím otevřených sítí WLAN. V souvislosti se zaváděním moderních pracovních postupů čelí IT oddělení výzvám souvisejícím se zajištěním maximální produktivity a bezpečnosti. Na cestě k dosažení tohoto cíle pomáhá mimo jiné správný výběr kvalitních firemních notebooků, které jsou speciálně navrženy tak, aby vyhovovaly požadavkům společností. Všechna zařízení dynabook, jako například Portégé X30T-E, disponují v tomto ohledu pokročilými bezpečnostními funkcemi. Zajištění, že notebook bude používat pouze oprávněná osoba, umožňuje například dvouúrovňová autentizace s využitím IR kamery s funkcí rozpoznávání tváře a současně čtečky otisků prstů (obě jsou k dispozici v závislosti na konfiguraci notebooku). Další vrstvu ochrany před neoprávněným přístupem poskytuje specializovaný systém BIOS společnosti dynabook.

Výběr vhodného cloudového řešení

Snížení množství nutné podpory pro velké množství mobilních zařízení ze strany správců IT může zajistit přesun podnikových dat do vhodného cloudu. Cloudové řešení dynabook Mobile Zero Client staví na tom, že na koncovém zařízení nejsou uložena žádná data – všechna jsou k dispozici pouze prostřednictvím virtuální plochy. Tato platforma je pro IT manažery zvláště atraktivní, protože její zavedení je cenově efektivní a zaměstnanci mohou pracovat s maximálním zabezpečením bez ohledu na místo, kde se právě nacházejí. Zmíněné řešení navíc umožňuje přiřazení individuálních přístupových oprávnění. Lze tak například zakázat instalaci programů a aplikací třetích stran nebo dle potřeby uzamčení či odemčení speciálních funkcí, jako třeba používání webové kamery. Potřebuje-li ji daný zaměstnanec využívat, může mu ji IT oddělení aktivovat a ostatní zaměstnanci ji budou mít zablokovanou. Podobnými postupy lze jednoduše systémově uzavřít potenciální bezpečnostní brány, jako v tomto případě hacknutí kamery. Další výhodou řešení dynabook Mobile Zero Client je to, že v případě odcizení nebo ztráty přenosného počítače stačí bez obav z úniku dat dané zařízení jednoduše deaktivovat.

Zvyšování povědomí zaměstnanců o bezpečnosti IT

Nejslabším článkem, co se týče bezpečnosti IT, není většinou technologie, ale lidský faktor. Někteří uživatelé si jen neuvědomují rozsah možných nebezpečí. Příkladem může být pouhé otevření infikované přílohy e-mailu, které může během několika minut paralyzovat firemní server. Umožnit hackerům přístup může také používání slabého hesla. Výrazně posílit IT zabezpečení společnosti může proto důkladně promyšlená prevence a pravidelné školení zaměstnanců o aktuálních bezpečnostních hrozbách. Nejlepší je, když jsou pracovníci seznámeni s nejdůležitějšími bezpečnostními opatřeními ihned při nástupu do zaměstnání. Ještě před odesláním prvního e-mailu tak mají jasno v procesu práce se soubory a ví, na které odkazy lze bez rizika kliknout a které soubory mohou bezpečně otevřít.

Další informace o mobilních řešeních dynabook naleznete zde.

Portégé X30T-E Lifestyle Image v2b X30-T E Tablet Keyboard Lifestyle Image _FINAL X30T-E_Tabletop_Win10_FINAL X30T-E_03_win10