Průzkum: Skoro třetina Čechů vyměnila TV během posledních dvou let

Televizor je součástí většiny českých domácností. Nástup modernějších technologií a cenová dostupnost přístrojů s většími úhlopříčkami vedly k tomu, že téměř třetina uživatelů pořídila nový televizor v posledních dvou letech. Jen méně než 8 % rodin televizor dnes doma nemá a pro sledování audiovizuálního obsahu jim stačí telefony, počítače nebo notebooky. To vše a mnohem více o tom, proč měníme a jak se zbavujeme starých televizí, vyplynulo z průzkumu, který realizovalo CZC, dvojka na českém trhu s elektronikou, mezi 1 100 svými zákazníky.

Jak vyplynulo z průzkumu, polovina českých domácností používá doma více než jeden televizor. Skoro 60 % z nás obměňuje televizor po více než 7 letech, 22 procentům Čechů slouží jeden přístroj dokonce déle než 10 let. V posledních zhruba dvou letech však vyměnilo televizor 31 % domácností.

Výsledky našeho průzkumu odpovídají tomu, že v posledních přibližně třech letech byl český trh s televizory silný. Vedlo k tomu hned několik faktorů. V první řadě reagovalo mnoho lidí na výrazné snížení cen televizorů s většími úhlopříčkami a také na velmi atraktivní akční nabídky. Cenová přístupnost vedla současně k tomu, že nákupem nového přístroje vyřešili Češi dosud často hojně používanou nekomfortní kombinaci staršího televizoru a externího DVB-T2 boxu. K vlně nákupů přispěl i posun v technologiích. Velmi žádané se staly modely s obrazovkou QLED, které nabízejí drtivé většině zákazníků aktuálně nejlepší poměr cena/výkon a z pohledu ceny a vlastností se stává atraktivnější volbou,“ konstatuje Vladimír Vyhnal, produktový manažer kategorie televizorů ve společnosti CZC. „Očekávám, že letošní rok bude zajímavých akčních nabídek přibývat ještě více a zájem zákazníků bude růst. Stále je tady skoro třetina lidí, kteří využívají doma dva televizory a nejnovější pořizovali před více než 5 lety.“ Mezi nejčastější důvody k pořízení posledního televizoru (respondenti jich mohli označit více současně) patří z 38 % touha po lepším obrazu, zvuku či jiné lepší technologii. To potvrzuje, že lidé, kteří používají starší obrazovou technologii LCD, chtějí obraz s výraznějším podáním černé barvy, vyšším kontrastem a dalšími vlastnostmi zlepšujícími sledování sportovních přenosů či rychlých akčních scén. 36 % oslovených chtělo domů větší obraz a 22 % pořizovalo poslední televizi kvůli přechodu na nový formát digitálního vysílání. Pro úplnost uveďme, že vysílání ve formě DVB-T2 bylo v ČR spuštěno v březnu 2017 a od září 2020 lze přijímat digitální televizní vysílání už jen v tomto formátu. Pro 8 % ze všech účastníků průzkumu byla impulsem ke koupi konkrétní akční nabídka prodejce.

Polovina vysloužilých televizorů „žije“ dál, jen změní místo

24 % Čechů pořizuje nový televizor proto, že se jejich stávající rozbil. Starý model nicméně likviduje celých 37 % oslovených a dalších 9 procentům respondentů leží doma původní přístroj nevyužitý. „Výzkum nám ukázal, že je stále na místě osvěta v oblasti ekologické likvidace televizorů. Skoro čtvrtina z těch, kteří posílají starou televizi do křemíkového nebe, totiž nezajišťuje její ekologickou likvidaci. K tomu bezpochyby přispívá i fakt, že většinu elektroniky můžou lidé vhodit do kontejneru na elektroodpad, ale televize se tam nevejde,“ doplňuje Vladimír Vyhnal.  

6 % uživatelů svůj vysloužilý televizor prodává, 27 % ho přesouvá do jiné místnosti nebo na chatu a 21 % ho daruje rodičům nebo někomu jinému. Více než polovina televizí slouží tedy dál a na nových místech nahrazují ještě starší přístroje, které jsou určeny už téměř výhradně k likvidaci.