Proč je pozemek zlatý důl a jak jej výhodně prodat

Kdo někdy vlastnil pozemek nebo kousek lesa, ví, že o kupující není nouze. Někteří zájemci majitele pozemku kontaktují, aniž by dotyčný svou půdu někde inzeroval a chtěl ji prodat. O pozemky je zájem krizi navzdory a jejich ceny rostou. Jak by ne, byty se dají přistavět, pozemky nikoliv. Proto i v případě, že máte k prodeji starý dům, se na něj dívejte také jako na pozemek. Budova nemusí mít velkou hodnotu, pozemek ale ano.

Aktuálně je zájem především o stavební pozemky. Lidé sice nemají prostředky ihned stavět, ale chtějí mít alespoň jistotu ve vlastnictví pozemku. Největší zájem je o pozemky v Moravskoslezském a Středočeském kraji. V prvním jmenovaném hraje roli finanční dostupnost pozemků, v druhém případě se jedná o blízkost do metropole,“ komentuje situaci Tomáš Štěpnička, ředitel pobočkové sítě M&M Reality.

Podle dat M&M Reality stavební parcelu na Ostravsku koupíte za 1 640 Kč/m2, v jižních Čechách za 2 200 Kč/m2, nejdráž pak ve Středočeském kraji za 4060 Kč/m2, kde ceny rostou kvůli blízkosti Prahy. V hlavním městě pak najdete pozemky i za 20 000 Kč/m2.

Zájem je ale i o další typy pozemků. V Plzeňském a Moravskoslezském kraji byla velká poptávka po polích i zahradách. V Olomouckém kraji pak po lesní půdě. Pole dobře prodáte také na jižní Moravě.

Jak se připravit na prodej a co si dát pozor? Vše podstatné se dozvíte v pěti krocích.

  1. Neprodávejte pod cenou

V první řadě zvažte samotný prodej. Pozemek se časem zhodnocuje a pokud nepotřebujete nutně prodávat, v rozhodování se neunáhlete. Pozor dejte především na nabídky odprodejů a „zaručeně výhodné“ obchody, se kterými se na majitele často obrací neznámí zájemci a obchodníci. Pokud se rozhodnete pozemek prodat, podívejte se, v jakém rozmezí se pohybují ceny stejných pozemků v okolí, případně se nechte inspirovat v obdobných lokalitách s totožnou občanskou vybaveností. Pokud s cenou tápete, obraťte se na odborníky – v každé realitní kanceláři vám rádi pomohou nastavit částku tak, abyste na prodeji „netratili“ a zároveň našli vhodného kupce co nejdříve.

  • Nabízejte celorepublikově

O tom, že prodáváte, dejte vědět co nejvíce potenciálním zájemcům. Plakát s vaším telefonním číslem na místě pozemku nestačí, stejně jako inzerát v lokální skupině na facebooku. Pro úspěšný prodej je nutné oslovit co nejvíce lidí. Čím víc zájemců, tím větší šance, že prodáte za dobré peníze. Potvrzují to i zkušenosti realitních makléřů. „Z naší praxe víme, že pouze vystavit inzerát na internet nestačí. V dnešní době je nutné investovat do reklamy a volit mix médií,“ potvrzuje Tomáš Štěpnička z M&M Reality. Nespoléhejte tedy na lokální zájemce a udělejte vše pro to, aby se o vaší nabídce dozvěděl i zájemce z druhého konce republiky.

  • Prokažte vlastnictví a ukažte, co prodáváte

K prodeji budete potřebovat také list vlastnictví z katastru nemovitostí, který lze získat za poplatek i online nebo přes Czech Point. Další nezbytností je nákres pozemku z katastrální mapy a nabývací titul, kterým prokážete, že s pozemkem můžete manipulovat. Nabývacím titulem bývá nejčastěji kupní smlouva nebo dědický výměr.

Pokud chcete prodat pozemek co nejrychleji a netrávit hodiny komunikací se zájemci, uveďte do inzerátu co nejvíc podrobností. To, zda je pozemek zasíťovaný, případně jak daleko od pozemku se sítě nacházejí, zda je na něm studna, kudy vede příjezdová cesta a kdo ji vlastní. Pamatujte, že čím konkrétnější budete, tím bude prodej snazší.

Ověřte si také územní plán obce a regulační plány, stejně jako zda je v budoucnu možné napojit pozemek na kanalizaci. To vše bude zájemce zajímat a může být rozhodujícím faktorem.

  • Sepsání smlouvy

Špatně nastavená kupní smlouva může při prodeji i v budoucnu způsobit velké nepříjemnosti. Proto přípravu nepodceňte. Rozhodně specifikujte obě strany – jméno, adresu trvalého bydliště, datum narození nebo rodné číslo, doplňte údaje a rozměry prodávaného pozemku, podmínky prodeje a na závěr podpisy a datum. Kupní smlouvu a návrh na vklad do katastru nemovitostí pak spolu se správním poplatkem 2 000 Kč zaneste na příslušný katastr nemovitostí.

„Doporučuji vždy sestavit smlouvu s odborníkem a v každém případě se vyhnout volně dostupným vzorům na internetu. Často obsahují zastaralé a neaktuální předpisy,“ upozorňuje Tomáš Štěpnička, ředitel pobočkové sítě M&M Reality, a dodává „Nikdy nedoručujte novou smlouvu na katastr, dokud neobdržíte peníze od kupujícího na účet. Pro bezpečné předání peněz využijte nejlépe advokátní úschovu.“

  • Zaplaťte daň z příjmu

A papírování na závěr – pokud jste úspěšně prodali pozemek, nezapomeňte zaplatit daň z příjmu z prodeje nemovitosti, a to nejpozději do konce března následujícího roku. Osvobozeni od placení daně budete pouze v případě, že jste vlastnili pozemek déle než 5 let – platí pro nemovitosti nabyté před 1.1.2021. Majitelé nemovitostí nabytých po tomto datu budou osvobozeni až po 10 letech vlastnictví.