Partnerský prodej na MALLu loni v tržbách vyrostl o 150 %, zákaznická spokojenost se meziročně zvýšila

MALL.CZ během uplynulého roku výrazně posílil segment partnerského prodeje a tržby z programu MALL Partner loni vzrostly o 150 %. V nejsilnějších měsících činil meziroční nárůst dokonce až 300 %. Internetové tržiště tak opět posílilo svou pozici e-shopu s nejširší nabídkou na trhu a MALL se přiblížil své vizi obchodu, kde zákazník pořídí vše, pro co si na internet přišel. Během letošního roku má společnost v plánu především propojovat trhy napříč zeměmi, ve kterých MALL působí, a rozšiřovat nabídku služeb pro partnery včetně možností dopravy do zahraničí.

Zatímco do roku 2020 vstupovalo tržiště MALLu se 300 partnery, během roku se jejich počet zvýšil na 1 500. Ukázalo se tak, že právě princip partnerského prodeje se pro mnoho obchodníků stal vhodným způsobem, jak během koronavirové krize zachránit svůj byznys, nabídnout své produkty širšímu okruhu zákazníků a v mnoha případech dokonce poprvé nabídnout své zboží na internetu.

Partneři v současné době na MALLu obsluhují již 90 % nabídky a generují mezi 25 a 30 % všech objednávek. Online tržiště má během letošního roku ambici podíl partnerských objednávek přiblížit 40% hranici a partnerský prodej dále posilovat zapojováním dalších silných značek, rozšířením služeb pro obchodníky a také zajištěním možností dopravy na zahraničí trhy.

MALL Partner se během loňského roku zaměřil jak na spolupráci s menšími obchodníky, kteří tak měli možnost oslovit miliony nových zákazníků, tak s velkými prodejci, kteří chtěli posílit svou online kompetenci a digitalizovat své prodeje. Na tržiště MALLu takto vstoupil například Marks & Spencer nebo společnost Sunice, se kterou se na MALL dostaly populární módní a sportovní značky jako Under Armour, Vans, GAP nebo New Balance.

Mezi loňské nejpoptávanější kategorie se vedle tradičně silných sekcí s parfémy nebo hodinkami v důsledku koronavirové krize dostaly například také ochranné pomůcky (zejména roušky a respirátory), generátory ozonu, ale také vybavení do domácnosti a na zahradu – zejména zahradní nábytek, matrace a trampolíny. Skrze tržiště se tak do popředí zájmu dostávaly i takové produktové segmenty, které ještě před rokem zákazníci na internetu příliš nevyhledávali.

„Nutné uzavření prodejen uspíšilo digitalizaci prodeje, a proto se na našem tržišti postupně ocitají i obchodníci, jejichž zboží dříve zákazníci na internetu tolik nepoptávali. Někteří lidé si navíc v uplynulém období online nakupování vyzkoušeli vůbec poprvé a už u něj zůstali. Nákupní návyky Čechů se tedy v posledním roce opravdu výrazně proměnily. Ač bychom to před rokem neřekli, mezi nejrychleji rostoucí kategorie, ve kterých pro nadcházející rok vidíme na tržišti největší potenciál, patří například nábytek, doplňky pro auto-moto nebo potřeby pro sport,“ popisuje Jakub Kováč, ředitel programu MALL Partner.

Propojování evropských trhů a MALL Delivery do Slovinska

V roce 2021 se chce MALL věnovat nabíráním nových silných partnerů napříč regionem a rovněž dalšímu propojování trhů, na kterých MALL působí. Kromě Česka, Slovenska, Polska a Maďarska působí MALL také v Chorvatsku a ve Slovinsku, které i pro české obchodníky skýtá velký potenciál. Na slovinském trhu je totiž MALL pod značkou Mimovrste jedničkou na trhu. MALL chce proto obchodníkům prodej zboží na těchto trzích dále usnadňovat, a to například rozšiřováním své služby MALL Delivery i do dalších zemí. Momentálně MALL vozí zboží partnerů po České republice a na Slovensko.

Vlastní doprava MALL Delivery je ostatně jedním z oblíbených benefitů partnerského prodeje. „S dopravou od MALLu se obchodníci osvobodí od veškeré administrativní zátěže. Jen připraví zásilku a my už se o vše postaráme. MALL má navíc ve vztahu k dopravcům díky své velikosti velmi silnou vyjednávací pozici, což se ukázalo být zásadní výhodou například v časech vánoční špičky, kdy dopravci malé prodejce z důvodu nedostatečných kapacit často nechávali na holičkách. Obchodníci na MALL Partner si v té chvíli ověřili, že silný partner v zádech je v takových situacích nedocenitelný,“ komentuje Jakub Kováč.

Není tedy překvapením, že dopravu se službou MALL Delivery využívají přibližně dvě třetiny zapojených partnerů a jejich podíl dále narůstá. Ať už si ale partneři pro doručování svých objednávek vyberou MALL Delivery, nebo si dopravu řeší po vlastní ose, klíčové je splňovat přísné nároky MALLu na kvalitu a rychlost doručení. Doba dodání u zásilek z partnerského prodeje se aktuálně drží na průměru dvou dnů.

Zákaznická zkušenost s příchodem nových partnerů neklesá

Ačkoli se počet partnerských obchodníků na MALLu rapidně zvýšil a podíl objednávek z vlastního skladu klesá, daří se držet velmi pozitivní zákaznickou zkušenost. Hodnocení ze strany zákazníků MALLu se mezi lety 2019 a 2020 dokonce zvýšilo.

Zákaznická zkušenost, včetně rychlého doručování objednávek, je pro nás jednou z klíčových priorit. Máme tedy velkou radost, že naši partneři drží zákaznickou spokojenost na špičkové úrovni. Nejvyšší hodnocení – tedy čtyři až pět hvězd – získalo přesně 86,9 % ze všech objednávek na MALL Partner. To je dokonce ještě lepší výsledek než o rok dříve, kdy objednávky s nejvyšším hodnocením dosáhly podílu 85,28 %. Objednávky s podprůměrným hodnocením se naproti tomu s přehledem drží pod 10 %,“ uzavírá Jakub Kováč.