Netradiční knižní typologie – máte doma soudružku, utahaného rodiče nebo svačinářku?

Není kniha jako kniha. I když se jedná o stejný titul, jedna se může cítit jako utahaný rodič, jiná jako svačinová podložka. Víte, jaké knihy máte ve své knihovně? Pokud jste knihovnu zdědili, určitě mezi policemi leží nějaká kniha „soudružka“, pokud máte děti, určitě v ní najdete knihu alá „dětská hračka“. Knižní secondhand Knihobot sestavil základní knižní typologii. Poznáváte v ní své knihy?

Svačinářka

Věrná kamarádka, která zpříjemní chvilky odpočinku. Zpravidla titul lehčí četby, jehož čas nastává při svačinové pauze. Při ní se občas nevyhne mastným prstům nebo padajícím drobečkům. Její osudy jsou různé – někdy končí u kamarádek, jindy zapomenutá v batohu nebo někde v parku.

Výskyt v Knihobotu: 0 %

Panna

Novotou a čistotou zářící kniha, kterou poznáte na první pohled. Zpravidla má ještě neporušený obal a těší se, že budete její první (čtenář). Některé z nich se setkaly s odmítnutím a čekají na toho pravého. Kniha, ke které si s láskou přivoní každý knihomol. Vyskytuje se především knihkupectvích, najdeme ji ale i v knihovnách občasných čtenářů, kde tiše čeká na polici a touží po tom poznat nové majitele.

Výskyt v Knihobotu: 25 %

Utahaný rodič

Tahle kniha má zkrátka odpracováno. Prošla rukama desítek čtenářů a je to na jejích stránkách vidět. Nejednou pomáhala usínat, utěšit nebo zapomenout. Přesto poctivě poslouží a dokáže vytvořit perfektní čtenářský zážitek. Zpravidla ji najdeme v knihovně v oddělení beletrie.

Výskyt v Knihobotu: 50 %

Kuřačka

Knížka, která při práci nedýchala zrovna nejčistší vzduch. Bohužel si následky nese i k dalším zaměstnavatelům, u kterých se zrovna nesetkává s nadšením. Občas ji můžete potkat v městských knihovnách. Pomáhá jí pobyt na čerstvém vzduchu, občas se léčí sodou. Postupně se stává druhem, kterému hrozí (díky bohu) vyhynutí.

Výskyt v Knihobotu: 0 %

Soudružka

Najdeme ji prakticky v každé české domácnosti jako základ knihovny. Údernice, na kterou je spolehnutí a je vždy na svém místě. Jak by ne, nikdo ji už totiž do ruky nevezme. Na milost ji bereme jen tehdy, když se jedná o kvalitní beletrii, jinak je obsahem spíš zastaralá. Kdo se jí rozhodne zbavit, za mnoho ji neprodá. Zadarmo je drahá. Vycházela často v obřích nákladech a mají ji všichni.

Výskyt v Knihobotu: 20 %

Prababička Pamětnice

Tahle kniha už něco pamatuje. Zpravidla se narodila před rokem 1930 a její obsah ocení především znalci a opravdoví knihomolové. Její lístky už jsou zahnědlé a pod rukama se rozpadají. Do nejedné se už pustila plíseň. Milovníky starých časů ale dokáže vzít za srdce nejen díky svému jazyku z doby Oldřicha Nového.

Výskyt v Knihobotu: 5 %

Dětská hračka

Knihu jako dětskou hračku poznáte na první pohled. Zpravidla jí chybí stránka, má ožužlaný roh nebo nese malířské stopy začínajícího umělce. Působí odevzdaně, je velmi trpělivá, ale často tiše trpí. Většinou v knihovnách moc času nestráví a zpravidla ji čeká smutný konec v podobě popelnice. Nezáviděníhodný osud.

Výskyt v Knihobotu: 0 %