Michal Menšík a Zdeněk Šoustal spouští venture studio V-Sharp Alpha

Majitel a CEO logistického startupu DoDo Michal Menšík a zkušený byznysman Zdeněk Šoustal společně spouští startupové venture studio, s nímž mají za cíl podporovat nadějné startupy především z oblastí e-commerce, logistiky a finančních technologií. Studio V-Sharp Alpha bude pomáhat startupům v rané fázi vývoje investicemi, ale také předáváním zkušeností, sdílením kontaktů a poskytováním poradenství na poli marketingových, právních či IT služeb.

Nová iniciativa dvojice Menšík – Šoustal reaguje na situaci, kdy se startupům v raných fázích rozvoje sice daří získávat různé formy finanční pomoci a podpory, ale ve skutečnosti jim k úspěchu málokdy stačí jen peníze investorů. Začínající firmy čelí celé řadě problémů a překážek, které jim brání dobrou základní myšlenku přetvořit ve funkční a dobře škálovatelný byznys. Michal Menšík, který stojí za úspěšným startupem DoDo, a majitel společnosti Reticulum Zdeněk Šoustal proto spouští venture studio, jehož účelem je pomoci startupům z regionu CEE tyto obtíže překonat a úspěšně růst.

„Z vlastní zkušenosti vím, že k úspěchu nestačí dobrý nápad a vstupní kapitál. Startupy často skončí v propadlišti dějin jen proto, že nejsou schopny správně nastavit byznysplán, zvolit vhodné IT řešení, správně řídit finance nebo si třeba zajistit dostatečně kvalitní právní služby. Proto spolu se Zdeňkem zakládáme venture studio, ve kterém nadějné startupy podpoříme nejen finančně, ale především předáváním cenného know-how, otevíráním těch správných dveří či třeba sdílením kapacit našich prověřených dodavatelů a poskytovatelů služeb,“ popisuje Michal Menšík, který stojí v čele DoDo i mateřské skupiny V-Sharp.

Cílem V-Sharp Alpha je tedy vyhledávat startupy s hodnotnými technologiemi, které mají potenciál inovovat svět e-commerce, hledat mezi nimi synergie a pomoci jim vyrůst. Pokud jde o samotné financování nadějných startupů, V-Sharp Alpha se chce zaměřovat primárně na seedové investice do výše přibližně 10-15 milionů korun. Tam, kde to bude dávat smysl, se ale Menšík se Šoustalem nebrání ani strategickým investicím v řádu desítek milionů.

„Pokud by se naskytla zajímavá příležitost, nechceme, aby nás limitoval nějaký předem nastavený strop. Cílem Alphy je primárně pomoci startupům v začátcích, ale pokud se naskytne firma se zásadním potenciálem, která by byla přínosem i pro ostatní subjekty v rámci V-Sharp Alpha, budeme uvažovat i v desítkách milionů korun,“ popisuje Zdeněk Šoustal, CEO, Reticulum, a. s., která investuje do nemovitostí, zemědělství i startupů napříč odvětvími.

Příslušností ke studiu V-Sharp Alpha startupy nezískají jen finanční podporu, ale také profesionální poradenství v oblastech financí, IT, marketingu, práva i byznysu a díky zapojeným partnerům také další nedocenitelné výhody jako zvýhodněný přístup ke cloudové výpočetní platformě Microsoft Azure nebo do zbrusu nových sdílených kanceláří PRAGA Office & Garden od Scott.Weber Workspace, kam se celý Menšíkův V-Sharp nedávno přestěhoval a obsadil prakticky celou budovu.

Koncentrace nadějných startupů do jednoho místa v srdci Karlína a bezprostřední blízkost samotným investorům je dalším prvkem, který startupům v rozvoji pomůže. „Vzájemná blízkost investorů a founderů je velmi důležitá, takže v rámci V-Sharp Alpha budeme vedení startupů vždy k dispozici,“ popisuje Michal Menšík a dodává, že předností venture studia V-Sharp Alpha bude také pružnost a rychlost všech procesů. Menšík sám pochází ze startupového prostředí a on i Zdeněk Šoustal dobře vědí, jak zatěžující mohou být zbytečné korporátní procesy. „Aby byl startup úspěšný a dokázal pružně inovovat, nesmí jej brzdit zdlouhavá administrativa,“ líčí Menšík.

Zásadním přínosem V-Sharp Alpha pro přidružené startupy budou také synergie mezi jednotlivými firmami, protože studio je poměrně úzce zaměřené na inovace v rámci e-commerce a souvisejících oborů, jako jsou logistika či fintech. Pro zapojené firmy tak vzniká příležitost strategických partnerství a „vzájemného otevírání dveří“ u svých klientů. V tom budou hrát důležitou roli i stávající firmy ze skupiny V-Sharp v čele s populárním logistickým startupem DoDo, který má na trhu již značné renomé a širokou síť kontaktů.

Mezi přednostmi V-Sharp Alpha pak nelze opomenout ani samotné osoby zakladatelů studia. Zatímco Michal Menšík je sám dravým „startupistou“, mezi jehož úspěchy patří třeba právě raketový růst logistického startupu DoDo či založení dalších úspěšných e-commerce firem jako Inveo či MailForce, Zdeněk Šoustal je ostřílený manažer se zkušenostmi z řady odvětví a do projektu přináší hlavně nadhled a zdravě konzervativní přístup.

„Věříme, že spojení nás dvou, tedy takto rozličných podnikatelů s různým přístupem k byznysu a různými zkušenostmi, může dát startupům cennou školu a na důležitých křižovatkách je posunout tím správným směrem. V kariéře jsme se Zdeňkem oba udělali nespočet chyb a věřím, že přínosem Alphy bude mimo jiné to, aby je mladé a nadějné startupy zbytečně neopakovaly,“ uzavírá Michal Menšík.