Knihobot vykročil z online světa – před Vánoci otvírá první knihkupectví

Knižní secondhand Knihobot proměnil svou holešovickou pobočku ve výběrové knihkupectví s knihami z druhé ruky. Dosud využíval pro prodej knih téměř výhradně e-shop, nyní si čtenáři mohou vybrat z tisíce knih osobně přímo na prodejně. V budoucnu chce knihkupectví využít jako prostor pro pořádaní literárních a komunitních akcí.

První změny v holešovické pobočce Knihobotu proběhly už na podzim, kdy v rámci zkvalitnění a zjednodušení procesů přesunul Knihobot focení knih, sklad i expedici kompletně do hlavní pobočky ve Vysočanech. Tím vznikl volný prostor, který vybízel k novým příležitostem. Knihobot se ho proto rozhodl přetvořit v knihkupectví.

Chtěli jsme vytvořit místo, kde si lidé mohou doslova osahat, jak perfektní mohou knihy z druhé ruky být. A protože knihy, které nabízíme, jsou opravdu stavem často k nerozeznání od těch z knihkupectví, rozhodli jsme se tak nazývat i naši prodejnu,“ komentuje vznik knihkupectví Barbora Votavová, brand manažerka Knihobotu.

Knihobot už dnes platí za jednoho z největších hráčů na českém knižním trhu a jeho rozmanitá nabídka, která zahrnuje i nejnovější tituly, sahá daleko nad možnosti klasických antikvariátů. I proto se označení antikvariát vyhýbá.

Chtěli jsme vytvořit knihkupectví nového typu. Naše nabídka knih z druhé ruky nám umožňuje prodávat knižní novinky za nižší ceny než v ostatních knihkupectvích a zároveň rozšiřovat nabídku o tituly, které se již jinde sehnat nedají. Tituly k přímému prodeji v knihkupectví vybíráme osobně z databáze půl milionu knih na našem webu a nabídku denně obměňujeme,“ přibližuje fungování vedoucí pobočky Jan Bulva.

Z garáže se stopou v seriálu Sanitka a prvního působiště Knihobotu zahrnujícího sklad, kancelář, expedici i příjem knih v jednom se tak stalo výběrové knihkupectví, ve kterém mají zákazníci v přímém prodeji na výběr zhruba ze 2 500 knih. Na své si zde přijdou milovníci takřka všech žánrů, ti, kdo preferují tituly v angličtině, nebo (pra)rodiče vybírající knížky pro potomstvo.

V knihkupectví pomohou s výběrem ještě na Štědrý den

Od nového knihkupectví si Knihobot slibuje také bližší vztah se svými zákazníky. Prostor by podle něj měl fungovat také jako místo pro sdílení společných čtenářských zážitků a měl by umožnit zákazníkům vzít při výběru knihu do ruky. Zákazníci sem samozřejmě i nadále mohou nosit své přečtené knihy k prodeji.

Nechceme být pouze e-shopem. Chceme ukázat, že knihám opravdu rozumíme, dokážeme lidem poradit s výběrem. Záleží nám na tom, aby nákup u nás vyhovoval i těm, pro které je e-shop méně schůdnou variantou, nebo těm, kdo rádi nakupují jak online, tak offline. Drobnou ochutnávku přímého prodeje na výdejně proto najdou zákazníci také na pobočce Kolbenova,“ přibližuje další motivaci vzniku knihkupectví Votavová.

Přímý prodej ocení nejvíce pražští zákazníci, kteří zde mohou sehnat knižní dárky ještě i na Štědrý den, a to až do 14:00.

Knihkupectví ukazuje udržitelnost v praxi

Prostor vznikal s důrazem na udržitelnost, za využití techniky DIY, která je pro Knihobot typická. Nový prostor je maximalistickou směsí vintage křesílek, pokojovek, svébytných historických předmětů a samozřejmě spousty krásných knih.

V budoucnu jej Knihobot chce využít také pro komunitní akce, literární debaty nebo pop-upy ve spolupráci s dalšími hráči re-commerce a nadšenci pro secondhand.