Knihobot přepisuje rekordy. Vyrostl o 315 %, dosáhl na obrat 76 milionů korun a míří do zahraničí

O knihy z druhé ruky je zájem. Největší knižní secondhand Knihobot v loňském roce rozeslal 450 tisíc knih a vyrostl o rekordních 315 %. Dosáhl na obrat 76 milionů Kč, zaujal investory a opět se umístil v žebříčku nejrychleji rostoucích firem Deloitte. A v růstu chce firma pokračovat, v letošním roce chystá vstup na slovenský a německý trh. Svými úspěchy ukazuje, že oblast re-commerce skrývá významný potenciál.

Za uplynulý rok 2021 Knihobot.cz dosáhl na obrat 76 milionů Kč, díky čemuž vzrostl o neuvěřitelných 315 % oproti předchozímu roku a potvrdil tak své prvenství na trhu s knihami z druhé ruky. I proto jej společnost Deloitte zařadila do žebříčku 50 nejrychleji rostoucích firem v regionu CEE. V rámci českých firem obsadil dokonce 12 příčku. Celkem se mu podařilo prodat téměř půl milionu knih, za které dodavatelům vyplatil přes 30 milionů korun.

Investice Mitonu, nové prostory i růst týmu ajťáků

K růstu firmy pomohl také vstup investiční skupiny Miton, která na jaře koupila 30% podíl firmy za 15 milionů. Díky tomu mohl Knihobot.cz investovat do nových prostor, pořídit větší sklad a zvýšit své kapacity. Třikrát větší prostory získané na jaře pak rozšířili ještě na dvojnásobek koncem roku. Větší sklad znamená větší výběr. Zákazníci tak mohou každý den vybírat z více než 150 tisíc titulů. Rozšiřovat Knihobot nemusel jen prostory, ale i tým programátorů a dalších specialistů. Nábor nepolevuje a Knihobot stále hledá další developery a zkušené lidi, kteří pomohou se zahraniční expanzí.

Knihobot se zaměřuje na literaturu mladší 30 let a jeho fond se stále omlazuje. Našel si tak místo mezi knihkupectvími, kterým pomalu začíná konkurovat. 

„Postupně se nám daří vychovávat čtenáře k tomu, že není nutné knihy hromadit a že každý bychom měli mít v knihovně hlavně knihy, které máme rádi a dělají nám radost,” vysvětluje Kristýna Hladíková, marketingová ředitelka Knihobotu. „V polovině loňského roku jsme udělali velký čtenářský průzkum, který nám potvrdil, že Češi jsou velcí čtenáři, kteří rádi knihy pošlou dál, ale zároveň ocení pohodlnost a jednoduchost celého procesu prodeje knihy.”

A že si čtenáři, posílající knihy dál, služeb Knihobotu cení dokazuje i jejich počet, který se v roce 2021 vyšplhal až na 15 700. A pokud by se z každého zákazníka, kterých je za letošní rok 120 tisíc stal i dodavatel, bude muset Knihobot pořídit další sklady.

Nejčtenější Hartl s Třeštíkovou, zájem je i o populárně naučnou literaturu

Nejvíce otáčeným autorem za rok 2021 byl Patrik Hartl se svými knihami Okamžiky štěstí a Nejlepší víkend. Nejotáčenější autorkou se stala Radka Třeštíková s knihami Bábovky a Tajemství. Dalšími žádanými knihami jsou Souostroví Gulag, Harry Potter nebo populárně naučné knihy Konec prokrastinace, Důmyslné umění jak mít všechno u pr**le nebo Čtyři dohody. Tyto tituly najdou své nové čtenáře během pár týdnů a lidé, kteří se rozhodnou je poslat dál, je dobře zpeněží. 

Re-commerce roste 20x rychleji 

Svým úspěchem Knihobot ukazuje, že re-use téma je víc než aktuální a udržitelný byznys má budoucnost. „Pokud chceme ulevit přehřáté ekonomice a unavené přírodě, bez cirkulárního retailu se v budoucnu neobejdeme,” říká Dominik Gazdoš, zakladatel Knihobotu. „Jde jen o to změnit myšlení lidí a naučit je využívat věci, které by dosud jinak vyhodily.”  Že se tato myšlenka stává trendem dokazuje i každoročně stoupající počet uživatelů sdílených služeb a prodej pre-owned zboží. Podporu má především u mladých, což potvrzují i data Knihobotu, kde lidé do 35 let tvoří většinu zákazníků. A jelikož obchodníci v re-commerce rostou 20krát rychleji než širší maloobchodní trh, Knihobot má před sebou ještě velký potenciál.

Letos na Slovensko a do Německa

Celkově by firma chtěla v roce 2022 dosáhnout na obrat přes 300 000 milionů a prodat 2 miliony knih. Zároveň v příštím roce míří Knihobot na Slovensko, kde dosud fungoval přes český web. „Na Slovensku už máme tisíce zákazníků, ale s kompletně slovenským webem bude i náhodným návštěvníkům jasné, že naše služba plnohodně funguje i na Slovensku,” upřesňuje Dominik Gazdoš. V plánu je také vstup na německý trh. Na českém trhu pak Knihobot plánuje zavedení knihoboxů, do kterých by lidé mohli nejen odevzdávat knihy, které nechtějí, ale zároveň si zde vyzvedávat i své objednávky. Knihobot tak v letošním roce bude zase všem o kousek blíž.

Nejlépe prodejné knihy za rok 2021

  1. Okamžiky štěstí, Patrik Hartl
  2. Nejlepší víkend, Patrik Hartl
  3. Bohatý táta, chudý táta – Co bohatí učí svoje děti a chudí a střední vrstvy ne, RobertKiyosaki
  4. Něžná náruč rodičů, Eva Kiedroňová
  5. Konec prokrastinace, Petr Ludwig
  6. Harry Potter a prokleté dítě, J. K. Rowlingová
  7. Malý pražský erotikon, Patrik Hartl
  8. Důmyslné umění, jak mít všechno u pr**le, Mark Manson
  9. Čtyři dohody. Kniha moudrosti starých Toltéků, Miguel Ruiz
  10. Padesát odstínů temnoty, E. L. James