IT SPY: Sedmý ročník elitní studentské soutěže startuje pod novým názvem

Elitní studentská IT soutěž organizovaná 20 českými a slovenskými univerzitami a českou a slovenskou sekcí nejstarší světové vzdělávací a vědecké IT organizace ACM zahajuje 7. ročník. Pod novým názvem IT SPY bude i letos vybírat desítku nejlepších projektů ze zhruba 2 000 IT diplomových prací obhájených v tomto roce. Z mnoha minulých finalistů soutěže se stali světově uznávaní vědci, tvůrci globálně úspěšných startupů či specialisté a manažeři, zastávající důležité pozice v nadnárodních technologických společnostech.

Cílem soutěže je podpořit studenty IT oborů a vybrat a představit odborné i laické veřejnosti ty nejlepší IT projekty, které na českých a slovenských univerzitách vznikají. Oproti předchozích ročníkům je letos kladen větší důraz na popularizaci IT vzdělávání, a tedy i schopnost studenta představit svůj projekt širokému publiku. Vítěz by měl zvládnout nejen obhájit téma po odborné stránce, ale také umět využít jeho marketingový a komunikační potenciál.

Výběr finalistů je zajištěn objektivním procesem předvýběru a následného hlasování. Každá fakulta může do užšího výběru soutěže vybrat maximálně 10 diplomových prací z oblasti informatiky a informačních technologií úspěšně obhájených v roce 2016. Vítěze, který kromě akademického uznání získá také 1000 eur na další rozvoj projektu, vybere na začátku prosince 2016 na základě osobní prezentace odborná porota složená ze zástupců univerzit.

Záštitu nad letošním ročníkem převzalo Ministerstvo práce a obchodu a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Akademickou část při organizaci zastupuje Fakulta informačních technolologií Vysokého učení technického v Brně. Zástupcem komerčního sektoru a spoluorganizátorem je opět společnost Profinit.

Loni se o hlavní cenu utkalo 1 881 prací z českých a slovenských univerzit. Vítězem se stal Pavol Žilecký s aplikací Cykloplánovač, která je nyní úspěšně vyvíjena pod značkou UrbanCyclers.

„Na IT oborech českých a slovenských univerzit vzniká celá řada diplomových projektů, které jsou i v globálním měřítku nadprůměrné. Jejich autoři však často nemají možnost oslovit s nimi širokou veřejnost,“ uvádí docent Jaroslav Zendulka, předseda poroty IT SPY z Fakulty informačních technologií VUT v Brně. „Jedním z cílů soutěže IT SPY je popularizace jednotlivých IT oborů a prezentace prací, které na nich vznikají.“

„Přestože jsou čeští a slovenští studenti excelentní a jejich myšlenky jsou často inovativní, problémem je schopnost prezentovat a obhájit svou práci například v komerčním sektoru. Jejich uplatnitelnost je tak zbytečně snížená,“ zmiňuje Tomáš Krátký, spoluorganizátor soutěže, research and development director ve společnosti Profinit. „IT SPY chce dokázat, že schopnost interpretovat práci významným způsobem ovlivňuje vědeckou úspěšnost a konkurenceschopnost, zvlášť ve chvíli, kdy s posilující ekonomikou a pokračující čtvrtou průmyslovou revolucí výrazně rostou investice do IT všude po světě.“