E-shopy hlásí v průměru o 50 % vyšší prodeje, vrcholí i přípravy na vracení dárků. U módy jde až o pětinu objednávek

E-commerce sezóna je v plném proudu a řada obchodníků, primárně z oblasti módy a obuvi, tak registruje navýšení objednávek o 30 až 50 % ve srovnání s prodeji ve zbytku roku. S přípravou na sezónu přitom někteří z nich začínají již koncem léta, kdy se chystají i na zásobování kamenných prodejen. Například ve fulfillmentové společnosti Skladon, která zajišťuje logistiku více než 70 e-shopům, odbavili během listopadu téměř o 70 % více objednávek než v červnu. Větší množství prodaného zboží je zpravidla doprovázeno také nárůstem vratek zkraje nadcházejícího roku. Děje se tak především v segmentu obuvi, kde zákazníci vrací více než pětinu zakoupených produktů.

Ačkoliv jsou Vánoce mnohými považovány za ten pravý vrchol e-commerce sezóny, v číslech si stojí ještě o něco lépe listopadový Black Friday. Podle průzkumu společnosti Perfect Crowd, zpracovaného pro platformu allegro.cz, během něj letos plánovalo nakoupit 57 % zákazníků a 58 % z nich je dokonce ochotno odložit plánované nákupy právě na toto slevové období. Potvrzuje to také ředitel logistiky společnosti Skladon, Max Kovář. „Pro naše klienty je Black Friday zpravidla tím nejvytíženějším obdobím v roce. U B2B zásilek, které slouží primárně k zásobování kamenných prodejen, vidíme například oproti září nárůst až o 100 %.“

Prodejci navyšují zásoby již koncem léta, někdy i na více než dvojnásobek 

Výše prodejů se mění především v závislosti na charakteru zboží. Ve Skladonu tak evidují největší nárůst u klientů z oblasti módy, obuvi či doplňků stravy. U poslední zmíněné kategorie v listopadu zaregistrovali navýšení počtu odeslaných zásilek na více než dvojnásobek v porovnání s jarními měsíci. I to je důvod, proč řada obchodníků buď ještě před začátkem sezóny či bezprostředně po jejím konci poptává fulfillmentové služby. U externího partnera mají totiž jistotu, že bude připraven na skokové navýšení uskladněných zásob.

V našem distribučním centru disponujeme minimálně pětinou volného skladového prostoru navíc. Někteří naši klienti se začínají předzásobovat již na přelomu léta a podzimu, v kombinaci s blížícími se Vánocemi se tak objem našeho skladu navyšuje až o 30 %. Loni se navíc výrazný nárůst v počtu zásilek držel i po vánoční špičce,“ přibližuje Kovář a dodává, že fulfillment si prodejci často vybírají právě kvůli jeho flexibilitě. Každý měsíc totiž platí pouze tolik prostoru a služeb, kolik reálně využijí, což je zároveň motivuje lépe si své skladové zásoby hlídat.

Vratky stojí za pozornost – vracející se zákazník utratí 3x více než nový

Po vánoční špičce pak řadu obchodníků čeká další nápor v podobě zvýšeného množství vratek. Podle dat Skladonu se jejich poměr po Vánocích nejvíce zvyšuje v oblasti obuvi, kde dosahuje necelých 23 %, u oblečení jde pak přibližně o 15 %. V logistice je tak po vzoru západních obchodníků stále sílícím trendem poskytovat zákazníkům co nejsnazší a uživatelsky nejpřívětivější proces vrácení zboží. Vracející se zákazníci totiž tvoří přibližně 30 % všech příjmů v e-commerce a hodnota nákupu takového spotřebitele bývá v průměru 3x vyšší než u toho jednorázového.

Kvalitní vratková logistika je jedním ze způsobů, jak efektivně navýšit zákaznickou retenci, což je v dnešní době pro e-shopy stále častěji diskutované téma. Retence totiž přináší objednávky s minimálními náklady, obvykle mnohonásobně nižšími, než je tomu například při zohlednění PPC kampaní. Pro obchodníky tak mohou vracející se zákazníci znamenat v čistých číslech i dvacetiprocentní nárůst objednávek, což jim může v případě nečekané stagnace či poklesů poptávky ze strany nových nakupujících výrazně pomoci,“ doplňuje Michal Benatzky, marketingový manažer e-shopové platformy Upgates.