Desatero pro cestování s knihou aneb Jak se postarat o knihu na dovolené

Zabalit kufry, nezapomenout na kartáček, pas a přidat ještě jednu nebo dvě knížky. Evergreen každé dovolené. Ačkoliv řada z nás se v koloběhu dní ke čtení nedostane, na dovolenou si většina knihu přibalí. Kdy jindy si taky na ni udělat čas. Když už ji ale jednou za rok vytáhneme z knihovny a někam vyvezeme, měli bychom mít na paměti pár zásad, jejichž dodržování zajistí, že knihu přivezeme v takovém stavu, v jakém s námi vyjížděla. Knižní secondhand Knihobot proto sestavil knižní cestovatelské desatero, které vám poradí, jak se o knihu postarat, aby si dovolenou užila spolu s vámi.

  1. Jednu knihu s sebou vezmeš

Za celý rok přečtete jednu dvě knihy a nyní už vám v kufru leží čtyři? Nepřeceňujte své síly. Pokud čtení neholdujete, věřte že volný čas vás knihu otevřít nepřinutí a objevování památek či exotiky zvítězí nad hustě popsanými řádky. Vášniví čtenáři jsou samozřejmě výjimkou – pro ně naopak může být výzvou si knihu po dobu dovolené „dávkovat“ a využít volna i pro aktivní odpočinek.

  • Nevezmeš jméno knihy nadarmo

Nedodrželi jste hned první přikázání? Tak až nebudete moct unést kufr nebo při výstupu s každým výškovým metrem počítat každý gram zátěže, knihu ve svých stížnostech vynechte. Měli jste si vzít jen jednu.

  • Dbej, abys alespoň jednou knihu otevřel

Kdy jindy než na dovolené alespoň jednou knihu otevřít. Možná zjistíte, že když vás nic nestresuje a nemusíte s dětmi dělat úkoly do školy, večer ke knize usednete rádi. Nezapomeňte ale zvolit ten správný žánr. „Na dovolenou si vezměte především knihu, která vás bude bavit. Jedete si přeci odpočinout,“ radí Nicole Strungová z Knihobotu a dodává: „Mezi oblíbené letní autory patří Hartl, Mornštajnová, Lukášková nebo Tučková. Poslední týdny se u nás hodně prodávají romány Půlnoční knihovna, Les v domě nebo Žítkovské bohyně.“

  • Ve stínu necháš knihu ležet

I kniha si zaslouží slunečník. „Přímé slunce nejen ničí barvu obálky, ale způsobuje i rozehřátí lepidla, které po ztuhnutí ztrácí své vlastnosti, nedokáže udržet listy a kniha se rozpadá,“ varuje Nicole Strungová z Knihobotu. Knihu proto vždy odkládejte do stínu nebo přes ni alespoň hoďte deku. Rozhodně ji nenechávejte na palubní desce auta.

  • Nepoliješ
  • Nezamastíš

Otisky od svačiny nebo opalovacího krému knize nesvědčí. V tašce nebo batohu jedno z nich dejte určitě do uzavíratelného sáčku. Lépe umyjete svoje ruce než knihu. Mastné skvrny z ní můžete odstranit pomocí savého papíru a žehličky. Menší nečistoty vyřeší guma, ale kečup nebo víno z knihy nedostanete.

  • Nezapomeneš

Na pláži, v autobuse, na lavičce – míst, kde zapomenout knihu, je mnoho. Pokud máte k zapomínání sklony, připněte si na knihu AirTag, díky kterému budete moci sledovat, kde se kniha zrovna nachází. Anebo v knize mějte lístek s adresou, na kterou ji případný nálezce může poslat.

  • Zajistíš knize ochranný obal

Kniha na cesty patří. Je třeba ji ale zajistit ty správné podmínky. Nejlépe pro ni obstarat obal. Je jedno, jestli jej vyrobíte z novin nebo koupíte látkový, knihu uchráníte od natlučených rohů, vyblednuté obálky i otisků mastných prstů. Když obal koupíte v místě dovolené, budete mít zároveň i hezký suvenýr.

  • Budeš ctít její nárok na vlastní místo

Při převozu knížku ukládejte k nejpevnější části zavazadla (záda u batohů, boky u kufrů). Rozhodně nepatří do vnějších kapes. Pokud ji chcete mít někde, odkud jde snadno a pravidelně vyndávat, volte spíš příruční zavazadlo.

  1. Ničím jiným než záložkou knihu nezaložíš

Záložky jsou slabým místem většiny čtenářů. K nejméně problematickým patří třeba papírový kapesník nebo leták, horší jsou obaly od sušenek, listy květin nebo cokoliv širokého, co brání řádnému zavření knihy a láme její hřbet.

TIPY

Vytvořte si záložku s adresou! Každý občas někde něco zapomeneme. A i taková maličkost jako záložka s vaší adresou nebo telefonním číslem může být tím, co v případě ztráty zajistí šťastný konec.

Myslete na váhu! Průměrná kniha váží půl kila. A to už se pronese. Zvlášť pokud trávíte aktivní dovolenou, dejte přednost paperbacku.

Co s letním čtením po dovolené? Knihu vyfoťte, pošlete do Knihobotu a ten ji za vás prodá. Zdarma se postará i o přepravu. Kniha získá další čtenáře a vy peníze za její prodej.