Česká BSC na Floridě digitálně transformovala první banku

Přední český vývojář chytré softwarové infrastruktury pro banky a finanční instituce, společnost Banking Software Company (BSC), má za sebou první úspěch v USA. Ve spolupráci s lokálním partnerem, společností Nymbus, plně digitálně transformovala první banku. 90 let fungující Surety Bank, držící vklady ve výši skoro 90 milionů dolarů, přenesla do kompletně digitálního prostředí v průběhu necelých čtyř měsíců.

Podle Ryana Jamese, CEO Surety Bank, je právě rozsáhlá digitální transformace cestou, jak si udržet zákazníky v konkurenci s velkými technologickými hráči.
„Naši klienti stále častěji vyžadují standardy služby, které nabízí leadeři jako například Amazon. Digitalizace a nasazení řešení s open API nám umožňuje vytvářet jednoduchá a efektivní rozhraní snadno dostupná z jakéhokoliv zařízení. Klíčové bylo transformaci zvládnout rychle a ze zastaralých systémů ihned přejít na novou infrastrukturu.“

Rychlost přesunu byla v tomto případě rekordní. Veškeré systémy banky se podařilo zmigrovat do čtyř měsíců. Podle Petra Koutného, CEO BSC, se však jedná o nový standard budoucnosti, který pouze reflektuje vyspělost digitální platformy, kterou BSC vyvinulo.

Digitální transformace, někdy nazývaná také jako „startupizace“ bank, je ostatně trend, který se nevyhne ani českým finančním institucím, protože jen díky němu mohou držet krok s rozvojem celého trhu. Za poslední tři roky se totiž výrazným způsobem rozevřely nůžky mezi potenciálem bankovních trhů a agilitou českých bank. Na vině jsou především nedostatečně připravené IT systémy, ale také příliš složité rozhodovací procesy.

„Stejně jako v zahraničí, i v České republice se musí banky připravit na nový typ konkurence. Tou se stávají technologičtí giganti jako Amazon, Google, Apple nebo Facebook,“ myslí si Koutný. „Takzvaná ‚startupizace‘ v řádech měsíců změní celé technologické zázemí banky a plně ji připraví na využívání příležitostí v digitálním prostředí. Stane se fintechem nebo bude s existujícími fintechy spolupracovat.“

Banking Software Company je ryze česká firma, fungující od roku 1990. V České republice je s obratem 260 milionů za rok 2017 ve svém segmentu jedničkou. Aplikace pro banky a finanční instituce vyvinuté společností BSC využívají desítky bank a více než 10 milionů koncových uživatelů po celém světě. Mezi největší klienty patří například Bank of China, Alfa Bank či Sberbank, v České republice pak Česká spořitelna, Raiffeisenbank, MONETA Money Bank, Equa bank či AirBank.