Češi letos na dovolenou vyrazí převážně po vlastní ose, trendem je cestování v obytných vozech či dodávkou, poptávka po nich vzrostla o 125 %

Rodinné minivany, obytná auta, ale i kabriolety a speciály. Češi se chystají na letošní dovolenou vyrazit po vlastní ose a nechtějí spoléhat na hromadnou či předem naplánovanou dopravu. Potvrzuje to i rostoucí zájem o výpůjčku sdílených automobilů, který podle údajů P2P carsharingu HoppyGo vzrostl před začátkem letní sezony o 85 %. Vedou především dlouhodobé zápůjčky rodinných aut.

Zatímco loňské léto Češi trávili převážně v tuzemsku, letos se chystají i na delší cesty do zahraničí. Změní se však charakter dovolených, které se z přeplněných letovisek a hotelů částečně přesunou spíš do menších ubytovacích zařízení, případně do soukromých objektů. Mnoho rodin tak letošní prázdniny plánuje strávit na čtyřech kolech, ve vlastním či pronajatém obytném voze, a přizpůsobit si dovolenou svým potřebám.

Rekordní zájem o zápůjčky vozů na léto potvrzuje i platforma pro sdílení aut HoppyGo, kde si uživatelé meziročně na letní sezónu naplánovali o 125 % více zápůjček. Uživatelé mají rekordní zájem o obytné vozy, vícemístné dodávky a kabriolety. Právě zápůjčka je tento rok víceméně jedinou možností, jak se k obytnému vozu dostat. Podle Asociace kempování a karavaningu totiž vzrostla poptávka po karavanech během zimy o 200 % a drtivá většina vozů je již vyprodaná. Zájem o obytná auta přitom stoupá už od loňského roku a jen potvrzuje obecný trend příklonu k cestování po vlastní ose.

Prázdninové termíny a kapacity u dodávek a obytných vozů vzhledem k obrovskému zájmu docházejí. Rostoucí poptávku ale HoppyGo začíná registrovat také u kabrioletů a modelů SUV, které nabízejí vysoký komfort a velký zavazadlový prostor. Pro majitele aut, kteří svá auta na platformě pronajímají, se tak otevírají nové možnosti přivýdělku. „Vzhledem tomu, že jsou letos velmi oblíbené a zároveň nedostatkové především dodávky, vícemístná auta, MPV či obytné vozy, mají jejich majitelé skvělou příležitost získat během letní sezóny velmi lukrativní zdroj příjmu. V minulém roce si pronajímatelé přišli na více jak 15 milionů korun a podle zvýšené letošní poptávky očekáváme, že příjmy z pronájmu s jistotou přesáhnou historická maxima,” uvádí Robin Švaříček, CEO carsharingu HoppyGo.

Platforma pro sdílení aut HoppyGo, spadající mezi inovační projekty mobility ŠKODA AUTO DigiLab, nabízí více než 2 300 aut nejrůznějších značek, a vedle širokého výběru je velkou výhodou rychlost a jednoduchost celého procesu výpůjčky. Není potřeba podepisovat žádné dlouhé smlouvy a zákazníkovi stačí rychlá registrace se snadným ověřením dokladů. V ceně zápůjčky je vždy zahrnuto havarijní pojištění, které kryje všechna běžná rizika.