9 tipů jak nepřijít o kočárek, o dítě ani o nervy

Kočárek, v němž vozíte svůj nejdražší poklad, je skvělým pomocníkem – vašemu potomkovi poskytuje pohodlí, navíc plní také funkci vozítka pro celou hromadu nezbytností, které dítě i máma na cestách potřebují. Stále více kočárků se ale stává terčem zlodějských útoků, a ani děti bohužel nejsou v bezpečí. Jako v tolika jiných případech, také zde je jedinou záruku vašeho klidu prevence.

Počty ukradených kočárků každoročně stoupají, stejně jako způsobené škody. Kočárky se ztrácí ze sklepů, kočárkáren, obchodních center, hřišť, zkrátka ze všech míst, kde je rodiče na chvilku pustí z dohledu nebo kde nejsou dostatečně zabezpečeny.
Ještě smutnější čísla hovoří o tom, kolik se ročně pohřešuje dětí různého věku, včetně těch nejmenších. Každý rodič se jistě snaží, jak může, aby své děti ohlídal a uchránil před vším zlým, ale nikdo nemáme oči bez ustání všude.

Není ale třeba podléhat splínu, stačí se řídit našimi tipy a vaše díte, jeho vozidlo i všechny hodnotné předměty v něm budou v bezpečí.

Nejdůležitější pravidla:

  1. Nenechávejte neuzamčený kočárek bez dozoru, dokonce ani když se vzdalujete doslova pár metrů. Mějte s sebou neustále zámek s dostatečně dlouhým a odolným lankem a uzamykáním na kód (přece nebudete pořád hledat klíče, že?) a také jej skutečně používejte – na hřišti, před obchodem, zkrátka všude, a to dokonce i tehdy, když na kočárek na dálku vidíte. Kočárek zámkem připoutejte tak, aby bylo lanko provlečeno konstrukcí a připevněno k předmětu pevně ukotvenému v zemi – poslouží odolný plot, sloupek, stojan na kolo či lavička. Například jednoduchý a skladný kódový lankový zámek TOKOZ má ocelové lanko dlouhé 1 metr, které je obaleno plastovým potahem, aby vám kočárek nepoškrábalo. LED osvětlení navíc umožňuje manipulaci s kódovým číselníkem i ve tmě. Tahle jednoduchá a účinná ochrana vás vyjde na něco málo přes 200 Kč.
  2. V žádném případě nikdy neponechávejte v kočárku dítě o samotě! Přestože to zní jako samozřejmost, stále se objevují smutné případy, které začínají slovy „vždyť to byla jen chvilička“. Dítě si může bez vašeho dohledu samo ublížit, anebo se v horším případě může stát obětí cizího útoku či vedlejších následků činnosti zloděje, který šel původně například po vašem mobilu.
  3. Pokud je to možné s ohledem na věk dítěte, pořiďte mu náramek s GPS lokátorem, který vás bude informovat, kdyby se vám přes veškerou snahu a opatrnost dítě ztratilo.
  4. Nenechávejte v kočárku žádné hodnotné předměty, dokonce ani pod pokrývkou. Příruční tašku či kabelku si sebou berte vždy, když se od kočárku vzdalujete.
  5. Nevozte v kočárku nic, co nebudete opravdu potřebovat – jinak snadno ztratíte přehled, co si sebou brát a co v kočárku můžete nechat i během nepřítomnosti s vědomím, že když se to ztratí, neutrhne vám to srdce.
  6. Opatřete kočátek bluetooth lokátorem, díky kterému jej můžete vyhledat, když vám zmizí z dohledu. Našli jsme třeba lokátor Gigaset G-tag – malý a kompaktní, dostupný v několika barvách a v ceně do 500 Kč. TIP: stejný lokátor můžete použít také k nalezení klíčů, auta na parkovišti, tašky či kabelky apod.
  7. Kdykoliv nedržíte kočárek rukama, vždy zabezpečte brzdu. Ano, i na rovině!
  8. Pojistěte si kočárek proti krádeži. Nejčastěji bývá takové pojištění součástí celkového pojištění domácnosti (informujte se ovšem na pojistnou částku, abyste věděli, zda pokrývá dostatečnou část hodnoty kočárku), případně je lze sjednat jako tzv. individuální pojištění movité věci. Abyste však mohli pojištění uplatnit, je třeba zabezpečit kočárek podobně jako například kolo – pod zámkem ve sklepě nebo v  jiné  místnosti určené k jeho uskladnění. Pojišťovny totiž nerady hradí věci, které majitel zlodějům vlastně sám nabídnul a při likvidaci škody způsobené krádeží se vždy zkoumá způsob, jakým pachatel překonal překážku a jak byl majetek zajištěn – tedy například zda odvrtal zámek od kočárkárny, přeštípnul visací zámek či řetěz apod. Je tedy třeba zvolit dostatečně odolné zabezpečení. Za rozumnou cenu a přitom velmi odolná je zámková vložka TOKOZ TECH, kterou pořídíte už kolem 400 Kč, případně zatím zloději nepřekonaná „neodvrtatelná“ zámková vložka TOKOZ PRO, kterou jsou vybaveny i bytelné visací zámky stejné značky.
  9. Pokud máte kočárek přes noc nebo mimo sezónu uschován například ve sklepě či v garáži, pořiďte si ještě doplňkové zabezpečení ve formě odolného a dobře připevněného podlahového nebo nástěnného kotvení. Dlouhé lanko provlékněte tak, aby nebylo možné zámek odstranit ani po demontáži kolečka nebo jiné části kočárku. Dobře vám  poslouží třeba zámek s podlahovým kotvením z řady X SAFETY BOX od TOKOZu, který pořídíte za necelé dva tisíce korun. Lanko je dostatečně dlouhé, abyste mohli jednou sadou zabezpečit i více předmětů – třeba kočárek, zahradní gril i kola pro půlku rodiny.

Krádež kočárku bývá dílem okamžiku, jakákoliv překážka proto může být rozhodující. Investice v řádu stokorun může významně snížit riziko, že přijdete o majetek nebo ohrozíte své dítě.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA