5 knižních lifehacků, které vám zpříjemní čtení

Ať už máte čtení v krvi nebo jste si jako novoroční předsevzetí dali trochu více se rozečíst, může vám pomoci pár šikovných maličkostí. Knižní secondhand Knihobot doporučuje pět tipů, které vám pomohou začít číst pravidelně a chvilku s knihou si zpříjemnit.

Udělejte z telefonu pomocníka

Víte, kolik hodin denně strávíte na mobilu nebo jak často ho kontrolujete? Podle průzkumů bereme telefon do ruky zhruba 50krát denně, některé dokonce uvádějí, že jej kontrolujeme až 144krát za den. Jak nám tedy může ve čtení knih pomoci? Třeba tím, že si nastavíme upozornění, které nám po pár minutách používání dá vědět, že je čas vzít do ruky knihu. (Pokud máte opačný problém, upozornění vás může naopak informovat, že váš čas na čtení vypršel.)

Vytvořte si knihovnu, kterou budete mít rádi

Mějte v knihovně jen ty knihy, které vám skutečně dělají radost. Zdědili jste knihy po příbuzných? Dostali jste knihu, kterou víte, že číst nebudete? Takové tituly nemilosrdně vyřaďte a nechte si v knihovně skutečně jen ty knihy, které vás baví.

Jste vášnivý knihomol a knihy začínají váš domov okupovat ve velkém? Pandemickému šíření pomůže pravidelné třídění knih do předem určené krabice nebo poličky. Když pošlete vyřazené knihy dál přes Knihobot, vaše čtenářské srdce nemusí plakat nad jejich osudem, ujmou se jich totiž další nadšení čtenáři.

Čtecí hodinka

Čtení si také víc užijete, když si na něj vyhradíte konkrétní čas a místo. Podpořte zážitek ze čtení pohodlným křeslem, dobrým pitím po ruce a klidným místem. A když dáte o své čtecí hodince vědět i své rodině, o úspěch je postaráno.

Sluchátka – věrný pomocník čtenáře

Konec dotěrným dotazům nebo nevyžádanému ruchu. Sluchátka vám zaručí ticho a budou působit jako bariéra proti nevyžádaným otázkám. Co na tom, že v nich nebudete mít žádnou hudbu. To nikdo nemusí vědět.

Jestli vám hudba při čtení nevadí, pak doporučujeme si sestavit pro každou knihu či žánr speciální playlist. Příběh a zážitky z četby se vám umocní jako ve filmu.  

Online čtenářský deník

Ať už chcete sledovat své čtenářské pokroky nebo se potřebujete zorientovat ve stovkách knih, které už jste přečetli, vždy se vám bude hodit čtenářský deník. Vyvolává ve vás nepříjemné zážitky ze školních let? Nebojte, dnes už nemusí mít podobu nucených dlouhých zápisů. Pořídit si můžete třeba záložkodeník, který obsahuje desítky záložek, přičemž každou z nich využijete nejen jako záložku do konkrétní knihy, ale i k zápisu poznámek.

Využít také můžete některé z mnoha mobilních aplikací, takže čtenářský deník budete mít stále po ruce, včetně nejrůznějších statistik nebo možností sdílet své čtenářské tipy přátelům.

Další tipy, které se mohou hodit

  • Usínáte u čtení? Nečtěte v posteli.
  • Nemůžete dočíst knihu? Nevadí. Nenuťte se. Jídlo, co vám nechutná, taky nejíte.
  • Čas na čtení zvýšíte, když budete mít vždycky knihu u sebe. Stačí ji pak vyndat v tramvaji nebo ve frontě.