Zamrzlý zámek umí potrápit: Víte, jak na něj?

Ranní mráz sice může z tepla domova vypadat romanticky, ovšem když zamrzne zámek u dveří, je veškeré kouzlo rázem pryč. Co dělat, abyste se v zimním ránu nemuseli spolu s celou rodinou dobývat z domu oknem? A jak postupovat, když chceme zámek rozmrazit, ale nezničit? Přinášíme několik rad prověřených praxí.

Dobrý zámek nezamrzá

Za zimními infarktovými rány u nedobytných dveří stojí v drtivé většině případů špatně zvolený zámek. Velká část zámků na trhu totiž nevyužívá princip otočných rotačních stavítek, které jsou odolnější vůči vnějším vlivům. V tzv. “kolíčkových” systémech se velmi snadno usazují nečistoty a vlhkost a při poklesu teplot se pak mechanismus má tendenci zasekávat a zamrznout.

„Řešením je buď velmi dobrá údržba nebo volba jiného typu zámkového mechanismu. Například levné cylindrické vložky s kolíčkovým principem a pružinami nepracují v nižších teplotách optimálně a jsou náchylnější z titulu zanesení nečistotami. Samozřejmostí by pak měl být výběr zámku, který je určen do extrémních klimatických podmínek a je testován i v mrazu, vodě či horku,“ doplňuje Petr Neuvirt, obchodní ředitel společnosti Tokoz.

Prevence je základ

Pokud se o zámky budete starat celoročně, vrátí vám to zimní sezonou „bez zaseknutí“. Průběžná péče přitom není nijak náročná – stačí každý zámek přibližně dvakrát ročně zkontrolovat, očistit a hlavně promazat. Využívat byste ale měli jen přípravky určené k péči o zámky, neobsahující látky, které by mohly zámek trvale poškodit. Kontrolu neomezujte jen na zámky u dveří – vezměte to hezky poctivě a promažte také visací zámky a petlice ve sklepě, na garážových vratech, u branky nebo na zahradě. Vyhnete se tak nepěknému zimnímu ránu, kdy si na chalupě nemáte čím zatopit, protože zámek na kůlně se dřevem ne a ne povolit.

Jak na to?

Pokud vás zámek zradil, neměli byste dělat žádné ukvapené rozmrazovací kroky.

Na samotné rozmrazení musíte jít především pomalu a zvolna. Teplotní šok totiž dokáže zámek snadno poškodit. Pokud je to možné, využijte k rozmrazení fén, se kterým budete zámek zvolna ohřívat. Spolu s tím aplikujte speciální mazivo, které ho pomůže uvolnit.

Stejný postup můžeme použít i u zamrzlého zámku v autě. „V první řadě se vždy přesvědčíme, zda nejdou otevřít a použít i jiné dveře než ty u řidiče. Rozhodně se zaseklým zamykáním nijak nelomcujeme a snažíme si zachovat chladnou hlavu. Během zimní sezony se vyplatí vozit s sebou v rámci zimní ‚kápézetky‘ také rozmrazovací mazivo na zámky, které zabere jen minimum místa,“ doplňuje Petr Neuvirt, obchodní ředitel Tokoz.

Co radši nedělejte:

Promazávání olejem – olej na sebe váže nečistoty a prach, může zámek snadno zanést a ucpat
Polévání horkou vodou – horká voda způsobí příliš velký teplotní šok, navíc hrozí zatečení vody do skulin a znovuzamrznutí
Použití agresivních rozmrazovačů – rozmrazovací spreje, které nejsou přímo určené na zámky, mohou nevratně poškodit zamykací mechanismus
Zahřívání klíčů – teplo může poškodit části klíče, které nejsou kovové

Tip:

Mazivo 3 v 1

Mazivo na bázi ethanolové směsi s polárními a glycerinovými aditivy si poradí se zamrzlým zámkem a hodí se i na běžnou údržbu v průběhu celého roku. Mazivo umí zámek namazat, vyčistit i rozmrazit. Funguje na bázi ethanolové směsi s polárními a glycerinovými aditivy a lze ho použít do teploty až -30°. Roztok stačí jednoduše nastříkat do otvoru zámku a nechat působit účinnou látku.