Zabezpečte popelnice před cizími odpadky a zvířecími návštěvníky

Každý z nás za rok vyprodukuje 551 kg smíšeného komunálního odpadu, který končí v popelnicích a musí se likvidovat ve spalovnách. Spolu s tím roste tlak na správné třídění, tak, aby během následujících let bylo komunálního odpadu co nejméně. Jak ale zabránit tomu, aby naši popelnici nikdo nezneužil na vyhazování vlastních odpadků a nezvyšoval naše platby?

Čím těžší, tím dražší

Nový zákon o odpadech stanovuje obcím poplatky mimo jiné na základě hmotnosti komunálního odpadu, který my jako občané vyprodukujeme. Pro letošní rok je limit nastaven na 200 kg na obyvatele, při překročení bude poplatek obce za likvidaci odpadu růst. I to může v negativním slova smyslu „podpořit“ odpadovou turistiku a snahu zbavovat se odpadků jinde. Mnohé domácnosti navíc využívají i nádoby na bioodpad a tříděný odpad, které obce rozdávají v rámci podpory třídění zdarma. Uhlídat popelnice bez zabezpečení je tak téměř nemožné a může se nám ve výsledku negativně odrazit na poplatcích za odpady.

Popelnice pod zámkem

Pokud stojí vaše popelnice volně před domem, je nejvhodnějším řešením speciální zámek na kontejnery. Výhodou je jeho odolnost vůči výkyvům počasí, kontejnerový zámek odolá hrubému násilí a je možné celou sestavu zámku snadno přizpůsobit podle typu popelnice. Výhodou trvalého uzamčení je i to, že se do popelnice s komunálním odpadem nedostane žádné zvíře a nepřipraví vám tak nepříjemné překvapení v podobě odpadků roztahaných po celé ulici. Nádoby na tříděný odpad můžete jednoduše zabezpečit také visacím zámkem v odpovídajících barvách, který pomůže rozlišit typ odpadu a usnadní orientaci.

Společný odpad, společná starost

Popelnice na sídlištích a v bytových domech obyvatelé sdílí a zabezpečení i vývoz má na starost buď správce domu, úklidová služba nebo samotní obyvatelé. Odpadový „turista“ se k popelnicím chráněným uzamčenou klecí dostává hůře, přesto je vhodné průběžně kontrolovat funkčnost zámku a nezapomínat zamykat přístupové dveře do dvora, které by měly být vybavené kvalitní zámkovou vložkou. „I na popelnice za mříží je vhodné instalovat zámkem na kontejnery, protože zvířata se přes mříž či zídku bez problémů dostanou. Obzvlášť ve městech hrozí jejich rychlé přemnožení a zamoření sklepních a suterénních prostor. Výdaje na deratizaci pak několikanásobně převýší cenu kontejnerového zámku“ upozorňuje Petr Neuvirt, obchodní ředitel společnosti Tokoz.

Ušetřete si práci s klíči

Důsledné zamykání nemusí znamenat obří těžký svazek v tašce nebo kabelce. Díky sjednocení na jeden společný uzávěr, tzv. systému hlavního a generálního klíče, můžete jedním klíčem odemykat nejen vchodové dveře, ale také vstup do sklepa či na dvůr i samotnou mříž u popelnic. V systému navíc jednoduše nastavíte klíčům práva, takže menší děti se s tím svým do suterénu nedostanou, ale vchodové dveře si odemknou. Sjednocení také zabrání tomu, abyste až před sklepními dveřmi zjistili, že jste si vlastně z bytu nevzali ten správný klíč.

Kontejnerový zámek Konti Pro

https://eshop.tokoz.cz/KONTI-PRO-12-a10ks-_d9366164_11047.aspx

Zámek učený k zabezpečení kontejnerů a popelnic odolá i hrubému násilí, pokusům o odvrtání či vytržení. Zvládne výkyvy počasí včetně extrémních teplot a je možné ho přidat na společný uzávěr s dalšími výrobky řady Tokoz Pro.

Visací zámek Herkules

https://eshop.tokoz.cz/ZAMEK-HERKULES-BAR-SM-A-6-KS-KRAB-_d528595577_11047.aspx

Odolný i v náročných klimatických podmínkách, odolá hrubému násilí i předvrtání. Je dostupný v několika barevných provedeních.

Cylindrická vložka Tokoz Tech

https://eshop.tokoz.cz/Cylindr-vlozka-TOKOZ-TECH-_d345446454_11047.aspx

Bezpečnostní cylindrická vložka, která odolá planžetování a bumpingu. Lze ji sjednotit na společný uzávěr a systém hlavního a generálního klíče. Má vyšší odolnost proti odvrtání a rozlomení.