Vyzrajte na zamrzlý či zaseklý zámek

Zima je tu a s ní výkyvy počasí a minusové teploty, které umí dát zámkům či cylindrické vložce zabrat. Snad každý někdy zažil krušné ranní chvíle s nefunkčním zámkem u auta, vjezdové brány na chalupu nebo dokonce vstupních dveří. Co v takové situaci dělat a jak vybrat zámek, který nás pustí dovnitř, i když bude pod nulou nebo naopak pršet?

Pozor na zaručené rady

Zaseklý zámek nebo vložka dokáže potrápit, navíc na něj většinou narazíme po ránu, kdy spěcháme do práce a potřebujeme krizovou situaci vyřešit co nejrychleji. Některé postupy, které jsou obecně doporučované, však mohu na zámku či dveřích napáchat nenávratné škody. Zářným příkladem je rozmrazování horkou vodou, které je v nízkých teplotách spíše kontraproduktivní, protože voda okamžitě opět zamrzá. „Agresivní rozmrazovače mohou velmi snadno poškodit nejen zamykací mechanismus, ale i barvu dveří, a vyjdou nás tak ve výsledku hodně draze. Proto doporučujeme použít jen mazací a rozmrazovací přípravky v jednom, určené přímo na zámky, které nám poslouží i celoročně k preventivnímu ošetření,“ radí Petr Neuvirt, obchodní ředitel společnosti TOKOZ.

Jak poznat, že zámek dosluhuje

Ani ten nejlepší zámek nám nevydrží funkční věčně. Na opotřebení má vliv jak používání, tak kvalita údržby a samozřejmě podmínky, jakým je zámek během roku vystavený. Pokud se chystáme vyrazit po několika měsících na chalupu, abychom na ní trávili home office nebo se jen odreagovali, je možné, že právě tam nás zamrzlý zámek překvapí. „Starší chaty a chalupy bývají často vybaveny starými dosluhujícími zámky a letitými cylindrickými vložkami, ať už na brankách, kůlnách nebo dokonce vchodových dveřích. Pokud majitel občas zámek nepromaže a mechanismus není uzpůsobený na střídání teplot, může v zimě definitivně vypovědět službu,“ upozorňuje Neuvirt. Ve chvíli, kdy se zámek začne zasekávat, nejde plynule odemknout nebo zamrzá, je třeba ho ihned vyměnit nebo důkladně vyčistit a promazat. Sáhnout bychom měli po takovém řešení, které odolá extrémním teplotám, velkým výkyvům, dešti a mrazu. Takové zámky jsou označeny speciálním piktogramem a při jejich použití máme jistotu, že se i v zimě dostaneme do chalupy bez problémů.

Tip:

Mazivo 3 v 1

https://eshop.tokoz.cz/Mazivo-3v1-_d582843727_11047.aspx

Mazivo na bázi ethanolové směsi s polárními a glycerinovými aditivy si poradí se zamrzlým zámkem a hodí se i na běžnou údržbu v průběhu celého roku.

Visací zámek Pluto 50

https://eshop.tokoz.cz/PLUTO-50-sedy-a-1-ks-B-a-_d2261806_11047.aspx

Visací zámek ve III. bezpečnostní třídě odolá náročným klimatickým podmínkám i pokusům o přestřihnutí, vypáčení či přeřezání. Jeho masivní tělo je odolné proti hrubému násilí a uražení. Při promazání 1x ročně je ověřena jeho velmi dlouhá životnost.