Vystavené cennosti i zarostlá zahrada: Pozor na chyby v zabezpečení

Zastaralé zámky, zrezlé petlice, ale i neudržovaná zahrada nebo přílišná aktivita na sítích. Chyb, kterých se při zabezpečování domácnosti dopouštíme, bychom našli nespočet. Podívejte se s námi na ty nejčastější i na to, jak je můžete napravit.

  1. Šetříme na nesprávných místech

Vloupáními do domů, bytů a chat způsobili zloději v loňském roce škody za 273 milionů. A ačkoliv se povědomí Čechů o správném zabezpečení majetku zlepšuje, řada lidí se k výměně zámků odhodlá, až když dojde k vloupání. „Do zabezpečení bychom měli vložit přibližně 3-5 % hodnoty majetku, který chráníme. Reálně se tomuto podílu drtivá většina českých domácností ani nepřiblíží – přitom spolehlivou bezpečnostní vložku s certifikací seženeme již v ceně do tisíce korun. A prevence je samozřejmě vždy lepší než nutná výměna zámků po vloupání,“ upozorňuje na hlavní problém českých domácností Petr Neuvirt, obchodní ředitel společnosti Tokoz. 

2. Vystavujeme cennosti

Drahá elektronika přímo naproti oknu, krabice od nového vybavení vystavené u popelnice… Jednou z častých chyb, kterých se při zabezpečení dopouštíme, je vizuální lákání zloděje. Tipaři, kteří domy obcházejí, se snaží zjistit maximum informací pohledem a my bychom jim to měli co nejvíc ztížit. Cennosti proto vždy schovávejte mimo dohled zvědavých očí. Okna zakrývejte žaluziemi nebo závěsy a na ta sklepní umístěte bezpečnostní folie, které zabrání vhledu dovnitř a zároveň znesnadní rozbití skla.

3. Zapomínáme na terciární zabezpečení

Dveře zamčené na zámek nejsou všechno. Připravit byste se měli i na variantu, že se zloději bohužel podařilo dostat do domu. Proč mu ale ulehčovat „práci“ uvnitř? Pokuste se maximálně zabezpečit veškeré cenné věci, které doma máte. Šperky a hotovost patří do domácího trezoru, stejně jako veškeré cenné listiny, dopisy s přístupovými údaji z banky a podobně. Sportovní vybavení a nářadí, které máte v garáži nebo ve sklepě, nenechávejte volně ležet – uzamkněte ho některým z bezpečnostních mechanismů, jako je třeba X Safety Box. Pamatujte, že každá překážka, kterou zloději postavíte do cesty, snižuje pravděpodobnost, že vloupání dokončí.

4. Chlubíme se na sítích

Otázky na nejlepší ubytování, fotky zabalených kufrů, sdílení videa z cesty na letiště… Mnozí z nás si možná neuvědomují, jak moc o sobě na sociálních sítích sdělují. Vědí to však moderní tipaři, kteří obcházení domů mění za brouzdání internetem a sociálními sítěmi a vhodné objekty nacházejí s nevědomou pomocí samotných majitelů. Nikdo vám nechce bránit ve sdílení dovolenkových zážitků, nechte to ale raději až na chvíli, kdy budete opět v pohodlí domova.

5. Neřešíme certifikace

Bezpečnostní třídy, odolnost, normy ČSN… řada lidí při výběru zámku nad specifikací a technickými detaily mávne rukou a řeší především cenu. Podezřele levné zámky od bezejmenného prodejce ale napáchají více škody než užitku. Mohou se zasekávat, rezivět a hlavně většinou neplní svůj účel a zloděj je snadno překoná. Na majitele pak čeká nemilé překvapení nejen po loupeži, ale také při jednání s pojišťovnou. „Řada pojišťoven definuje potřebné minimální zabezpečení objektu v pojistné smlouvě. Může se tam objevit například přesně daná třída odolnosti zámku či požadavek na bezpečnostní dveře. Pokud po vloupání vyjde najevo, že byl zámek nevyhovující, může dojít ke zkrácení pojistného plnění,“ upozorňuje Petr Neuvirt, obchodní ředitel společnosti Tokoz.

6. Neobměňujeme petlice

Petlice a závory jsou skvělým základem dobrého zabezpečení, ovšem jen v případě, že jsou správně připevněné. Pokud se totiž petlice viklá na starých a ztrouchnivělých prknech – typicky třeba u zahradního domku, kůlny či vrat – pak je její funkčnost víceméně nulová. Zapomenout nesmíme ani na visací zámek, který petlici doplňuje a který by měl splňovat požadavky na kvalitní zabezpečení – ideálně bezpečnostní certifikaci ve 3. třídě a také odolnost vůči nepřízni počasí.

7. Nevyznáme se v nabídce

Trh se zabezpečením, zámky, ale i elektronickými alarmy je neskutečně široký a laik se v něm snadno ztratí. Proto nikdy nenakupujte impulzivně. Zámky vybírejte „ruku v ruce“ se zámečníkem nebo specializovanou firmou a nebojte si nechat poradit, ať neutrácíte zbytečně. Dobrou pomůckou vám může být i nezávislý Katalog doporučených výrobků, za kterým stojí Ministerstvo vnitra, Policie ČR a Cech mechanických zámkových systémů.

8. Neznáme sousedy

Dobré sousedské vztahy jsou k nezaplacení. Nemusíte majitele okolních domů či bytů zvát obden na kávu a zákusek, snažte se je ale alespoň základně poznat, v ideálním případě si s nimi vyměnit telefonní čísla a další kontakty. Na dovolenou se vám bude odjíždět mnohem snáze, když budete vědět, že vám v případě problému dají vědět. A pokud máte vztahy opravdu dobré, požádejte sousedy v době vaší nepřítomnosti o občasnou kontrolu dveří a oken nebo vybrání poštovní schránky.

9. Máme přebujelou zeleň

Dokonalý anglický trávník vám zabezpečení domu nijak nezvýší, ovšem nepřehledná zeleň se může naopak stát spojencem zlodějů. V křovích se lépe ztratí a snáze se dostanou přímo k domu, problémem mohou být i vzrostlé stromy, které poslouží místo žebříku. Pokuste se proto zeleň na zahradě zkrotit tak, aby vám poskytovala potřebný stín a soukromí, ovšem zároveň nenabízela úkryt nenechavcům. A při té příležitosti odkliďte z okolí domu všechny věci, které by zloději mohli využít k vniknutí do objektu – žebřík opřený pod oknem je lákadlem číslo jedna.

10. Nevyužíváme technologie

Základem dobrého domácího zabezpečení je kvalitní mechanický zámek, ovšem doba pokročila, a s nimi i způsoby, jak majetek chránit. Řada výrobců kombinuje mechaniku s elektronikou a vznikají tak chytré mechatronické systémy, které umožňují mít domácí zabezpečení pod plnou kontrolou. Pokud preferujete tradiční zámky, zkuste je doplnit třeba elektronickými vychytávkami v podobě čidel pohybu, spínače světel či domácí kamery. Přehled o tom, co se u vás doma děje, pak budete mít díky chytrému telefonu odkudkoliv.

rpt