Vánoční dárky z druhé ruky už nejsou tabu. Potěší kvalitou i cenou

Dárky z druhé ruky přestávají být tabu. Zatímco dříve byly spíše výjimkou, dnes už se k jejich nákupu přiznává každá pátá domácnost v Česku. Příčinu můžeme hledat v ekologičtějším smýšlení lidí i v jejich tenčících se peněženkách. Vnímáte použitou věc jako něco, přes co v rámci obdarovávání „nejede vlak“? Ostych stranou, dárky z druhé ruky mají mnoho výhod. Navíc se v secondhandech čím dál častěji objevuje v nabídce zboží ve skvělém stavu. „Pryč je doba, kdy sekáče nabízely zboží vhodné spíše pro charitu. V moderním secondhandu nakoupíte kvalitní zboží. Lidé se totiž naučili věci točit. Třeba u nás v Knihobotu tvoří sekce „jako nová“ 21 % celé nabídky. Knihy z této nabídky od těch z knihkupectví nerozeznáte,“ komentuje situaci Dominik Gazdoš, zakladatel knižního secondhandu Knihobot.

Raritní a nedostupné dárky

Jednou z nezpochybnitelných výhod secondhandů je, že zde seženete věci, které už nejsou běžně v oběhu. Máte doma sběratele? Chcete potěšit trochou nostalgie? Sekáče jsou skvělým místem, když sháníte knihy z dětství, retro doplňky, stavebnice nebo limitované edice čehokoliv. U raritních kousků ale počítejte s vyšší cenou. „Některé věci z druhé ruky paradoxně koupíte dráž, než když byly nové, právě proto, že už jinde nejsou k sehnání. Omezená nabídka a roky často přidávají na ceně,“ potvrzuje Gazdoš.

Potěšíte a ještě ušetříte

Většinou ale pořídíte levněji. Což je v dnešní době, kdy ceny rostou doslova před očima, výhoda velmi zásadní. Ceny věcí z druhé ruky jsou rozmanité – odvíjí se od opotřebení, stáří i toho, jaká je poptávka. Mezi knihami z druhé ruky v poslední době dominuje například Patrik Hartl nebo Radka Třeštíková. Jejich knihy seženete na Knihobotu až o 50 % levněji. Dárek především hezky a originálně zabalte. Zážitek z dárku totiž začíná už při vybalování.

Ekologické Vánoce

Pokud nemáte rádi každoroční vánoční šílenství a štvou vás tuny odpadu, které se během Vánoc vyprodukují, mimochodem – během vánočních svátků vzroste produkce odpadu až o 30 %, je dárek z druhé ruky tou nešetrnější věcí, kterou můžete udělat. Nejen že pomůžete v boji proti nadprodukci věcí, ale podpoříte i obchůdky a firmy, které proti ní bojují celoročně. A takový vánoční dobrý skutek se počítá. V online secondhandech máte navíc jistotu, že co mají v nabídce, mají i na skladě. Nemůže se tedy stát, že by nabízeli zboží, které ještě čeká na dodání.

Dárky s příběhem

Věci z druhé ruky potěší i všechny romantiky. Jaký příběh za sebou má tenhle kabát? Kde všude se svým majitelem byl? Kdo nosil tenhle prsten? A jaký byl osud majitelky, že se ocitl v antiku? Není nic hezčího, než rozvinout svou fantazii a vymyslet či dopátrat k darované věci i její historii a sepsanou ji přibalit k dárku. Věřte, že obdarujete dvojnásob.

Pozor na podvodníky

Při nákupech věcí z druhé ruky dejte pozor na podvodníky. Bazarové portály, které pouze nabízí možnost inzerce a veškerá komunikace probíhá mezi majitelem a zájemcem, jsou jejich častým lovištěm, stejně jako Facebook. Nikomu nedávejte číslo karty a nevěřte zprávám, že máte platit kurýrovi, kterého zájemce údajně posílá. Využijte raději ověřené e-shopy či online secondhandy, které zaručují bezpečné platby i doručení. Ušetříte stres i peníze.