Tipy, jak zabezpečit garáž před koncem sezony

Ať už vaše garáž ukrývá rodinné auto, jednostopého mazlíčka nebo slouží jako sklad, neměli byste podceňovat její zabezpečení. S blížící se zimou přichází vhodná chvíle na kontrolu zámků, oken, ale také uložených věcí. Vybavte se krabicemi, novými petlicemi a vezměte úklid a zabezpečení garáže od podlahy.

Nepořádek nahrává zlodějům

Proměnila se vaše garáž v průběhu let spíše v místo, kam se odváží jen ti nejstatečnější? Nejvyšší čas s tím něco udělat. Nepořádek v garáži může mít i horší důsledky než to, že se uvnitř nevyznáte – hrozí totiž, že přehlédnete, když se vám z ní po návštěvě nezvaného hosta něco ztratí. A z českých garáží se toho „ztrácí“ hodně – jen krádežemi součástek a náhradních dílů způsobili zloději vloni škody přesahující 54 milionů.

„Vloupání může být nenápadné. Pokud garáž chrání obyčejný zámek, zloděj si s dveřmi poradí tak, že si toho ani nemusíme všimnout. Nářadí nebo jinou kořist pak v klidu prodá v nejbližším bazaru, aniž bychom my jako majitelé zaregistrovali, že se nám něco ztratilo,“ upozorňuje Petr Neuvirt, obchodní ředitel společnosti Tokoz.

Jak v garáži udržet pořádek? Buďte radikální. Chaos uvnitř totiž nahrává nejen zlodějům, ale i vlhkosti a šíření plísní. Věci, které jste už několik let nevyužili, proto vyhoďte nebo prodejte. Ostatní schovejte do průhledných beden s víkem, abyste o nich měli dobrý přehled. Cennější vybavení nebo dražší nářadí uschovejte do bezpečnostní bedny, se kterou zloděj jen tak nepohne a dovnitř se snadno nedostane. Kola, motorky, kočárky nebo sekačky se vyplatí připevnit na řetěz nebo ocelové lanko – můžete použít některý z bezpečnostních systémů, které lze připevnit k jakémukoliv pevnému povrchu.

Okna, dveře, vrata

Máte v garáži pořádek? Pak se můžete vrhnout na kontrolu stavu oken a dveří. Pokud vchod do garáže chrání závora či petlice, zkontrolujte, zda dobře doléhá a zámek se nezasekává. Zámek na vratech či dveřích by měl zvládnout výkyvy počasí a měl by být certifikovaný minimálně ve třetí třídě odolnosti.

„Rozdělení zámků a vložek do bezpečnostních tříd nám napoví, jak dlouho vydrží zámek odolávat pokusům o překonání za využití běžných zlodějských metod. Zámek certifikovaný ve III. třídě zvládne minimálně dobu pěti minut, což je pro zloděje zlomový čas. A je velmi pravděpodobné, že pokus o vloupání pak vzdá,“ doplňuje Petr Neuvirt, obchodní ředitel společnosti Tokoz.

Garážová okna jsou ve světě policejních svodek evergreenem. Ač se vám může zdát, že tím vaším se nikdo nemá šanci dostat dovnitř, zloději vás rychle přesvědčí o opaku. Okna proto důsledně zamykejte i za cenu toho, že budete častěji větrat. Vybavit je můžete bezpečnostními okenními rozpěrami, které lze zamykat, ale i neprůhlednou folií, která brání pohledu dovnitř a snadnému rozbití skla.

Kromě vchodových dveří nezapomeňte dobrým zámkem vybavit také spojovací dveře do domu. Mnoho zlodějů volí cestu do objektu právě přes garáž, která bývá hůře zabezpečená.

Samostatné garáže si zaslouží bezpečnostní „tuning“

Specifické nároky na zabezpečení mají garáže, které nejsou součástí domu nebo leží mimo obytnou zástavbu. Pro zloděje představují lákavý cíl – majitelé je nekontrolují tak často, jak by měli, a zámky i zabezpečení většinou přesluhují nebo nejsou spolehlivé.

Pokud využíváte samostatnou garáž třeba k zazimování veterána nebo motorky, neměli byste zabezpečení odbývat. Kromě kvalitní bezpečnostní petlice či závory je vhodné instalovat i jednoduchý alarm nebo kameru, díky které budete mít přehled o tom, co se u garáže děje. Nezapomeňte uzamknout i věci uvnitř, abyste zloději ztížili postup, pokud by překonal dveře.

Využijte moderní technologie

Kromě kvalitního mechanického zabezpečení, které tvoří základ ochrany majetku, můžete využít i vysoký stupeň zabezpečení v podobě mechatroniky. Ta kombinuje klasickou zámkovou vložku s elektronickým zabezpečením a řízením přístupů a dá vám naprostou kontrolu nad tím, kdo se dostane dovnitř do objektu. A hodí se nejen v případě, kdy v garáži parkujete cenného veterána nebo motorku.

Zámkové zabezpečení pak můžete doplnit dalšími vychytávkami, které zloděje odradí nebo výrazně zbrzdí. Garáž zvenčí osvětlete silným světlem se spínačem a pohybovým senzorem, které znemožní krádeže „pod rouškou tmy“. Dovnitř instalujte bezpečnostní kameru, díky níž budete mít o pohybu v garáži přehled, ať budete kdekoliv, případně napojte garáž na domácí alarm.

A obezřetní byste vždy měli být především vy jako majitelé nemovitosti. Naučte se garáž pravidelně kontrolovat, důsledně zamykejte, zavírejte okna a nenechávejte v okolí garáže nic, co by mohl zloděj využít k proniknutí dovnitř.

Nezapomeňte na pojištění

Pojištění domácnosti a nemovitosti je pro drtivou většinu z nás samozřejmostí. Dobře si ale zkontrolujte podmínky smlouvy, abyste věděli, jak má být vaše nemovitost včetně garáže zabezpečena. Pokud nebude zámková vložka odpovídat specifikacím daným smlouvou, může se stát, že pojišťovna v případě vloupání zkrátí pojistné plnění.

Tipy:

Tokoz X Safety Box

https://eshop.tokoz.cz/XsafetyBOX-III-s-vlozkou-PRO-a1ks-K-_d43102906_11047.aspx

Uzamykatelný mechanismus vhodný pro zabezpečení větších objektů. Lze ho připevnit na různá místa, zašroubovat do dveří, upevnit na stěnu nebo přivařit na podlahu.

Cylindrická vložka TOKOZ Pro 300

http://eshop.tokoz.cz/Cylindricka-vlozka-TOKOZ-PRO-300-_d157252444_11047.aspx

Vložka Tokoz Pro 300 je certifikovaná ve 3. bezpečnostní třídě a odolá planžetování, bumpingu i odvrtání, navíc ji lze použít i pro atypické tloušťky dveří. Funguje i v extrémních klimatických podmínkách.

Visací zámek TOKOZ Gama

http://eshop.tokoz.cz/Gama-PRO-60-8-CS-_d2497198_11047.aspx

Visací zámek TOKOZ Gama ochrání majetek i v náročných klimatických podmínkách. Krytý oblouk zámku o průměru 12 mm má zvýšenou odolnost proti přestřihnutí, přeřezání a vypáčení a tělo z kalené oceli odolá hrubému násilí, vrtání i pokusům o rozbití.

Bezpečnostní závora Tokoz UZ Pro 220

https://eshop.tokoz.cz/TOKOZ-UZ-220-PRO-A-1-KS-K-_d2496427_11047.aspx

Bezpečnostní uzamykatelná závora certifikovaná v 2. třídě odolnosti. Odolá přeřezání, odvrtání a páčení.

Uzamykatelná okenní rozpěra pro střešní okna

https://eshop.tokoz.cz/UZAM-OK-ROZP-STR-OKNA-SEDA-A10KS-K-_d2359951_11047.aspx

Rozpěra je určena k fixaci ventilačních poloh střešních oken s možností uzamčení v jednotlivých polohách. Zabezpečuje okenní křídlo z vnitřní i venkovní strany proti nežádoucímu otevření v době větrání.