Technika pro náročného studenta

Dávno minuly doby, kdy si studenti vystačili s knihami či skripty, pracovními sešity a kalkulačkou. Dnes kladou střední a vysoké školy důraz nejen na samotné znalosti, ale také na schopnosti si potřebnou látku a odpovědi na problémy najít. Tady přichází na řadu technika mnohem sofistikovanější než kalkulačka. A nejen to – technika a inovace zasahují i do dalších oblastí studentského života.

Chytrý telefon, tablet, nebo notebook?

Všechny tři zmiňované přístroje poskytují přístup ke stejným informacím. Rozdíl je v komfortu a možnosti dalších funkcí pro práci. Smartphone je samozřejmým základním vybavením každého studenta a je ideálním prostředkem k online komunikaci, rychlému nalezení kýžené informace na internetu, krátké odpovědi na e-mail nebo k orientačnímu náhledu na dokument. Tím ovšem jeho skutečná využitelnost zpravidla končí. Jakákoli sofistikovanější práce je však na mobilu relativně komplikovaná a pomalá s tím, že některé činnosti jsou na něm téměř nemožné.

Tablet je, ať chceme nebo nechceme, vlastně přerostlý chytrý telefon, který většinou neumožňuje telefonování. Však také právě proto mu mnozí odborníci ve chvíli jeho vzniku předpovídali rychlý zánik. Přesto se na trhu uchytil velmi pevně a dnes ho známe v provedení se třemi různými operačními systémy – Android, iOS a Windows. První ze jmenovaných je v našich končinách nejrozšířenější, nicméně nejméně se hodí na práci. Je víc zábavním než profesionálním přístrojem.  Tablety s dvěma dalšími operačními systémy jsou praktičtější. Přesto na tabletu nikdy neuděláte tolik jako na notebooku. Tablety jsou už svým konceptem navrhnuty především pro konzumaci obsahu, prohlížení a hraní. Absence fyzické klávesnice je toho dokladem.

Notebooky jsou sice nejstarším článkem ze jmenované skupiny technologií, nicméně stále tím nejplnohodnotnějším. Na studentský notebook jsou však kladeny obvykle vyšší nároky než na domácí přístroje. V ideálním případě by měl splňovat jistá specifika. Předpokládá se, že bude často na cestách, že s ním jeho majitel bude pracovat i venku, např. na zahrádkách kaváren, kde je v létě prudké sluneční světlo.

Pokud sečteme zmíněné požadavky a definujeme z nich vlastnosti, který by měl dobrý studentský notebook splňovat, vychází nám lehký přístroj, ideálně s matným displejem, který dokáže eliminovat odlesky světla, dokáže pracovat na baterii celý den a vydrží i méně šetrné zacházení. Zde se požadavky v podstatě ztotožňujeme s nároky na náročné firemní využití. Profesionální firemní přístroje jsou často osazeny také velmi rychlým pevným diskem SSD, který kromě rychlosti nabízí také mnohonásobně vyšší bezpečnost při otřesech notebooku během práce, ke kterým dochází například při práci za jízdy autem nebo vlakem.

Notebook / netbook

Malé a lehké notebooky má mnoho lidí spojeno s kategorií takzvaných „netbooků“. Jedná se o cenově dostupné přístroje s displejem o úhlopříčce kolem 10“ až 11“, zpravidla kompletně v plastovém provedení. Zde je nutné však být velmi na pozoru. Nízká cena této kategorie je vykoupena výrazně nižším výkonem. Procesory použité v netboocích nedosahují zdaleka výkonu, který student potřebuje pro operativní práci. Který student má čas čekat několik minut na otevření pracovního okna s aplikací? Také je třeba si uvědomit, že pro plnohodnotnou práci s dokumenty, velkými tabulkami a psaní dlouhých textů je 10“ displej poměrně malý.

Pravdou je, že kvalitní pracovní notebook je cenově náročnější než domácí přenosný počítač. Věřte však, že vám vše vrátí na své odolnosti.

 

== BOX 1 ==

Příkladem kvalitního studentského notebooku je Toshiba Portégé Z30. Notebook, který při relativně velkém matném displeji 13“ (33,8 cm) váží pouze 1,2 kg. Toho je dosaženo díky magneziovému šasi, které mu propůjčuje i přes tak nízkou hmotnost nebývalou odolnost. Je osazen výkonnými procesory pro náročnou práci a na baterie vydrží přitom pracovat až 10 hodin. Je osazen SSD disky a vybrané konfigurace nabízejí i LTE modem pro trvalé připojení k internetu. Jeho odolnost ověřila mimo jiné náročná cesta Dana Přibáně napříč Austrálií a Indonésií.


Toshiba Portégé Z30

== BOX 2 ==

Zajímavou novinkou, jak mohou studenti nakládat a hospodařit s penězi, je „Napka“. Jedná se o aplikaci pro smartphone, ke které je vydávána klasická platební karta. Pro všechny ty, kdo nechtějí nosit hotovost po kapsách a zároveň nepotřebují mít veden bankovní účet. Pokud se student dostane do úzkých, převedení peněz na „Napku“ a následné zaplacení kartou nebo výběr z bankomatu je dílem okamžiku. Velmi praktická vymoženost moderní doby.

karta
Napka