T-Mobile doručí zásilky z e-shopu ve vratném ekologickém obalu

Snížení množství odpadu, snadná kontrola stavu zásilky a podpora udržitelnosti. T‑Mobile spojil síly se studentským startupem ReKrabice a nově začne doručovat balíčky ve znovupoužitelných krabicích. Pilotní provoz bude spuštěn v pátek 1. 9. a budou do něj zařazeny všechny objednávky mobilních zařízení a předplacených karet realizované přes webové stránky operátora a přes aplikaci Můj T-Mobile. 

Každá zásilka s sebou nese i nezanedbatelné množství obalů, které zákazník hned po otevření zahodí. T-Mobile se proto rozhodl objem tohoto odpadu snížit a vydal se cestou znovupoužitelných, odolných a jednoduše složitelných krabic. Ty poskytuje startup ReKrabice.

Naše krabice jsou ze 100% recyklovaných materiálů, vyrábí se z polypropylenu, díky čemuž očekáváme, že vydrží několik desítek použití. Vyhazování a rostoucí spotřebu kartonových krabic vnímáme jako velký problém a znovupoužitelné krabice mohou být jedním ze způsobů, jak ho pomoci řešit. Pilotní projekt T-Mobilu nám ukáže, jak to bude v České republice fungovat a jestli ho rozšíříme i na další e-shopy,“ dodává Tadeáš Bíbr, spoluzakladatel startupu ReKrabice

Doručování v nových obalech bude fungovat jednoduše. Své zboží zákazníci dostanou v plnohodnotném obalu, který bude spolehlivě zajištěn proti otevření. Na první pohled navíc poznají případné porušení zásilky a zároveň mohou snadno ověřit stav doručeného zboží. Kurýr, který balíček přiveze, ji spolu se zákazníkem rozbalí a krabici si poté odveze zpět do logistického skladu, kde se vyčistí, aby mohla být opětovně použitá,“ vysvětluje Martin Zmeškal,manažer retailové logistiky v T-Mobile

Tento pilotní provoz doručování ve znovupoužitelných krabicích bude probíhat od 1. 9. do 31. 10. pro objednávky mobilních zařízení přes webové stránky T-Mobile. Přepravu vratných krabic zajišťuje logistický partner PJ Expedis. 

Jedním z pilířů ESG strategie T-Mobile je i ochrana planety, kde se operátor zaměřuje na energetickou efektivitu, snižování emisí CO2, cirkulární ekonomiku a recyklaci. Zavedení znovupoužitelných krabic je tedy dalším krokem na cestě ke klimatické neutralitě, k níž se společnost zavázala nejpozději do roku 2040. V rámci logistiky se jedná o další zdokonalení procesu zavážení zásilek. Až 80 % jich je doručovaných na výdejní místa a u zásobování prodejen T-Mobile používá vratné obaly. Doručování všech zásilek pro koncové zákazníky, zásobování prodejen a techniků na území Prahy je realizováno elektro dodávkami. 

Projekt ReKrabice 

ReKrabice je projekt dvou středoškolských studentů z Moravy, Marka Svitka a Tadeáše Bíbra, kteří se rozhodli omezit vyhazování kartonových krabic z internetových nákupů. Přinesli do České republiky systém zálohovatelných a znovupoužitelných vratných krabic, které mohou vydržet až desítky „cest“ z e-shopu k zákazníkovi a zpět. Krabice jsou vyrobeny z polypropylenu a lze je recyklovat bez přidání nových surovin.