S nástupem na vysokou školu se mladým dostává do ruky až 3,5násobek dosavadního kapesného.

Nástupem na vysokou školu se razantně mění míra zodpovědnosti, se kterou za sebe mladí lidé ručí. Disponují několikanásobně většími částkami než dosud a mají plně pod kontrolou placení svých nákladů a řešení případných následků neuváženého chování. Aplikace Napka, spuštěna v červnu tohoto roku, reflektuje potřeby čerstvých vysokoškoláků a opírá se přitom o data z výzkumu provedeného agenturou STEM/MARK.

Dvacátý rok života je pro mnohé rokem nástupu na vysokou školu a osamostatnění se od rodičů. Na přelomu září a října se tak čerství vysokoškoláci připravují na nové životní období, hledají si bydlení, brigádu či první práci a sami se musí začít orientovat ve světě financí, platebních karet a trvalých příkazů.

Z výzkumu pro mobilní aplikaci Napka, který provedla agentura STEM/MARK, vyplývá, že zatímco doposud disponovali kapesným v průměrné výši 654 Kč měsíčně (platí pro studenty ve věku 15–19 let), po nástupu na vysokou školou se objem peněz, které mají mladí k dispozici, vyšplhá na více než trojnásobek původní částky. Pro studenty ve věku 20–25 let činí průměrné kapesné 2 338 Kč měsíčně. Více než polovina dotázaných uvedla, že si při studiu vypomáhají jednorázovými brigádami a téměř 40 % mladých má dokonce stálou práci na částečný úvazek. Pouhých 8 % se plně spoléhá na podporu svých rodičů.

V prvních letech studia drží rodiče nad svými dětmi stále ochrannou ruku a ve velké míře jim pomáhají se s novou životní úlohou vyrovnat. Více než polovina rodičů platí například svým dětem účet za telefon nad rámec pravidelného kapesného, častá je také pomoc s nákupem oblečení. Každý pátý student se ale musí vyrovnat se svou nově nabytou rolí sám a postarat se o všechny své výdaje.

V tomto období se studenti často poprvé setkávají s možností platit přes internet vlastní platební kartou, což s sebou nese rizika zneužití karty třetí stranou. Čelí také problémům díky nedokonalému rozplánovaní finančních prostředků do období celého měsíce a tak často zůstanou již po dvou týdnech bez finanční rezervy. Pokud přitom nejsou zvyklí zaplatit všechny nutné pravidelné výdaje, jako je nájemné, školné, účet za telefon či internet na začátku měsíce, mohou se dostat do nepříjemných situací.

Investiční skupina Rockaway vychází mladým vstříc a vyvinula pro ně nástroj, který je pro dnešní mladou generaci snadno uchopitelný, intuitivní a řeší různé komplikace, se kterými se mladý člověk může setkat. Jedná se o mobilní aplikaci Napka, která je propojena s platební kartou.

Díky přehledné aplikaci v mobilním telefonu je možné snadno zkontrolovat svůj aktuální zůstatek i provedené platby. Uživatel tak v každém okamžiku ví, jak je na tom s penězi. Přidruženou platební kartu MasterCard lze použít jako běžnou kartu bez omezení, tedy pro platbu v obchodě, přes internet i pro výběr z bankomatu.

Druhou možností je souběžné využívání bankovního účtu a Napky. V takovém případě může karta sloužit jako bezpečnější varianta pro platby přes internet. Na kartu si lze přeposlat jen právě požadovaný obnos peněz, a tak se při případném zneužití karty nikdo nedostane k zůstatku na účtu. To samé platí například pro návštěvu barů nebo koncertů, kde se dotyčný bojí, že by mohlo dojít ke ztrátě peněženky nebo že by mohl utratit více, než si naplánoval.

Napku s platební kartou můžete pořídit přes internet na adrese www.napka.cz. Zde také najdete veškeré potřebné informace. Karta je dodávána se základním kreditem 50 Kč, který se nahraje ihned po aktivaci karty. Při nákupu více karet najednou je možné využít slev.

PRfoto_bar

karta

Napka_karta