Oživte tradici naši předků a vyzdobte si dřevěné doplňky pomocí vypalování

Vypalování do dřeva je stará dekorativní technika, kterou lidstvo používá od antiky. V průběhu věků se tato technika zdokonalila a největší oblíbenosti dosáhla v 19. a na začátku 20. století, což vysvětluje, proč bylo oblíbená i u našich zručných dědečků a pradědečků. V posledních letech se tato tradiční technika vrací na scénu a jejímu kouzlu můžete díky dostupným nástrojům propadnout i vy.

Pokud milujete domácí tvoření a DYI dekorace, tak vypalování do dřeva je ta správná technika pro vás. Možností jak vypalování (odborně gravírování) využít je nespočet a určitě se v nápadech nemusíte držet při zemi. Můžete začít v kuchyni a vyzdobit si třeba vařečky, vytvořit stylové dřevěné prostírání nebo si označit prkénka určená na maso, zeleninu a k dalšímu použití. Ozdobit si můžete i další dřevěné domácí doplňky, jako jsou třeba držáky na ubrousky, solničky, vázy, mističky, či si vyrobit dřevěné šperky nebo vánoční ozdoby. K vypalování vybízí i jednoduché rámy obrazů a plakátů.

Jak na vypalování do dřeva?

Vypalovacích technik je několik. Dříve se k němu využívaly nažhavené kovové hroty vytažené z ohně a třeba skauti si monogramem zase podepisovali své sekyrky a nářadí s využitím slunce a silné lupy. S rozvojem moderních technologií přišly na řadu pájky, které ale nejsou k vypalování do dřeva určené a mohou se při něm zničit. Naštěstí dnes existují nástroje k tomu přímo určené a můžete tak sáhnout třeba po multifunkčním nástroji MultiPro od české firmy 3Dsimo. Ten představuje takovou malou dílnu do dlaně ve tvaru pera, které díky vyměnitelným nástavcům zvládá kromě vypalování do dřeva i gravírování do skla a kovu, vrtání, šroubování, pájení, řezání, ale i 3D kreslení.

Při použití profesionálního nástroje není na vypalování do dřeva nic složitého a zvládne ho nejen ostřílený kutil či umělec, ale i úplný začátečník. Potřebujete k tomu jen dostatek fantazie a vhodný materiál. Nechte si uříznout kolečko z kmene stromu, které poskytuje dostatečný prostor pro tvorbu různých ornamentů a obrazů. Pro začáteční pokusy je lepší měkké dřevo, jako je třeba smrkové, do kterého jde vypalování rychleji. Výhodou je i jeho dobrá dostupnost a nízká cena. Pokud vám jde vypalování od ruky a chcete si vytvořit ozdobný obrázek pro sebe nebo jako dárek pro někoho blízkého, je vhodné využít dřevo tvrdší, které má hezčí barvu i strukturu a vydrží delší dobu. To platí i v případě, že chcete mít svůj výtvor venku, protože tvrdé dřevo lépe snáší změny počasí a vlhkost. Je tak jednoznačnou volbou, pokud si chcete vyrobit třeba uvítací nápis nebo číslo popisné na chatě či chalupě. 

Důležitá je také teplota vypalování, kterou si v případě MultiPro můžete dle libosti nastavit a průběžně měnit. Pokud bude teplota nižší, budou rýhy světlejší a docílíte tak zajímavých efektů. Než začnete se samotným vypalováním, tak si na dřevo překreslete svůj motiv nebo si vystřihněte šablonu, kterých můžete najít na internetu spousty. Minimálně v začátcích vám to usnadní práci. 

Nevíte jak začít? Nechte se inspirovat našimi projekty a postupujte podle nich krok za krokem:

Projekt 1 – kuchyňské prkénko

Hledáte originální dárek pro vášnivého kuchaře nebo zapálenou pekařku? Věnujte jim dřevěné prkénko s vypáleným oblíbeným receptem nebo jménem. Potřebovat budete MultiPro s vypalovacím nástavcem, prkénko a recept nebo vzor obrázku, který chcete přenést na dřevo.

  1. Připravte si prkénko – pokud se rozhodnete použít některé z domácích, nezapomeňte ho důkladně očistit a usušit, případně zakupte nové.
  • Na prkénko nakreslete tužkou obrázek, nápis nebo vzor, který chcete vypálit. Můžete také najít obrázek na internetu a překreslit přes průsvitný papír.
  • Připravte si Multipro s vypalovacím nástavcem nastaveným na nejvyšší teplotu a začněte vypalovat. Nespěchejte, kreslete postupně jednotlivé čáry.

4. Když dokončíte obrázek, máte hotovo a prkénko můžete hned začít používat. Vypálené vzory se na něm udrží i při běžném „provozu“. Krom receptů můžete na prkénko přenést třeba návod na vykostění kuřete nebo jiné užitečné kuchyňské vychytávky.

Projekt 2 – dřevěný šperk

Vánoce tu budou dřív, než se nadějeme, tak proč si nezačít připravovat dárky s předstihem. Milovníky přírodních šperků potěší originální doplněk v podobě korálků na krk, náramku nebo náušnic. K výrobě postačí neozdobený dřevěný šperk podle vaší volby a Multipro s vypalovacím nástavcem.

  1. Vyberte si vhodný šperk. Nezapomeňte, že čím je dřevo měkčí, tím snáze do něj budete vypalovat a tím výraznější budou i jednotlivé vzory.
  • Přeneste vzor na šperk. Můžete použít vlastní fantazii a kreslit „od ruky“ nebo si překreslete vzor na průsvitný papír, začerněte z druhé strany a poté přiložte a překreslete. U složitějších vzorů nebo menších šperků je tato metoda jistější.
  • Nažhavte vypalovací nástavec na nejvyšší teplotu. Pokud chcete vytvořit na šperku stínování a silnější či slabší obrysy, jednoduše v průběhu vypalování snižujte teplotu o cca 30°.

4. Pokud jste se svým výtvorem spokojeni, na závěr ho můžete ještě přelakovat průhledným lakem, aby šperk dlouho vydržel.

Zaujalo vás gravírování? Vyzkoušejte i další projekty pro 3Dsimo Multipro, které najdete v knize projektů a tipů, nebo vybírejte ze stovky šablon zde.