Neprodejné nemovitosti: Co prodlužuje prodej vašeho domu?

Poptávka po nemovitostech neklesá a drtivá většina z nich se prodá do pár týdnů od zveřejnění inzerátu, a to i navzdory zatím neklesajícím cenám na trhu. I tak jsou ale nemovitosti, u nichž je prodej obtížnější a někdy se výrazně protahuje. Na první pohled se přitom může zdát, že se o dům či byt zájemci budou přetahovat. Kde může být chyba, když se nedaří nemovitost prodat?

Podnikatelské baroko

Raná 90. léta s sebou přinesla fenomén tzv. podnikatelského baroka. Domy z tohoto období, ležící často v satelitních oblastech větších měst, patří mezi ty nemovitosti, které zůstávají v nabídce realitních serverů delší dobu. Důvodem je především typické architektonické pojetí plné kýčovitosti, přezdobenosti a velkorysé řešení objektů, které ovšem jde ruku v ruce s nehospodárností. Domy, které byly stavěny přesně podle vkusu tehdejších majitelů, v dnešní době hledají kupce poměrně těžko. Problémem bývá i vysoká cena za nemovitost. „Tyto domy bývají postavené z kvalitních materiálů a technologicky správně, ovšem jejich estetická hodnota je sporná. Majitelé však jen neradi z ceny slevují, zvlášť v případě, kdy se do ní promítá i provize prodávající realitní kanceláři. Nemovitosti pak často končí v přímém prodeji, kde majitelé mají větší šanci domluvit se se zájemcem na cenových podmínkách nebo na možnostech předprodejních úprav,“ doplňuje Hendrik Meyer z realitního serveru Bezrealitky.

Příliš velké byty a špatná lokalita

Vysoké ceny nemovitostí povzbudily poptávku především po bytech s menší a střední dispozicí. Větší byty se na celkovém objemu prodeje podílejí jen jednou pětinou a jejich majitelé je prodávají hůře. „Průměrná cena za metr čtvereční se v druhém čtvrtletí tohoto roku u bytů vyšplhala na 58 449 Kč, v Praze však až na 85 176 Kč. Meziročně vzrostly ceny bytů téměř o 20 %, a proto hraje při rozhodování kupujících roli doslova každý metr,“ komentuje Meyer.

Dalším faktorem hrajícím proti rychlému prodeji může být i nevhodná lokalita nemovitosti. Územní plány se v průběhu let mění a upravují a může se lehce stát, že z domu v klidné lokalitě se má za deset let stát bydlení vedle několikaproudé silnice. Problémem může být i změna charakteru lokality, rozšíření levnějšího typu bydlení v blízkém okolí nebo příliš hustá developerská výstavba.

Necitlivé rekonstrukce

Nabídky realitních serverů jsou plné objektů „po rekonstrukci“. Ne každá rekonstrukce je však povedená či dotažená do úspěšného konce, a navíc většinou odráží vkus majitele, který nemusí odpovídat preferencím kupujícího. Větší šanci uspět v prodeji pak mají spíše byty a domy před rekonstrukcí, kde si budoucí majitel může provést úpravy podle vlastních představ. „Velká poptávka je po starších bytech v cihlových domech ve stavu před rekonstrukcí, u kterých se cena za metr čtvereční může například Praze vyšplhat až na 100 000 korun podle lokality.“ dodává Meyer. Preferování objektů v původním stavu platí i pro byty se starými jádry anebo rekreační objekty, u kterých může necitlivá rekonstrukce a šetření na materiálu zcela zničit charakter chalupy.