Nepřesluhují vaše zámky? Výměnu byste neměli odkládat

Ponořili jste se do jarních prací na zahradě, zvelebování chalupy nebo domácího úklidu? Zkuste během vymetání pavučin a natírání plotu najít i pár minut na kontrolu a revizi zámků. Právě teď je totiž ideální čas na to dát domácí zabezpečení do pořádku, než vyrazíte na letní dovolené. Na co byste se měli zaměřit?

Zrezlé a staré zámky musí pryč

Nějakého kostlivce ve skříni v podobě dlouho přesluhujícího zámku má doma asi každý. Nenechte se ale ukolébat pocitem, že dokud jde zámek jakž takž zamknout, není třeba ho měnit. Klíčové jsou samozřejmě správně fungující zámky na vchodových dveří do domů a bytů, pozornost si ale zaslouží i ty ostatní – třeba v garáži, sklepě nebo na zahradním domku. Typickým případem často zanedbávaných zámků pak jsou staré petlice a visací zámky na chalupách, které možná pamatují ještě vaše prarodiče.

Jak by měla kontrola funkčnosti zámku probíhat? „Vždy si všímáme toho, zda se zámek nezasekává a jde dobře, plynule a bez zvýšené námahy odemykat. Neměl by být zrezlý a musí pevně držet v kování dveří. Pokud používáme petlice, nesmí být uvolněné z materiálu, kam jsou připevněné nebo nedoléhající. V případě koroze zámků nebo petlic je častou chybou snaha prodloužit jejich životnost nátěrem barvy. Takovýto zámek je ovšem poničený a samotný nátěr na bezpečnosti nic nepřidá. Jakmile něco z toho zámek či petlice nesplňuje, je třeba je vyměnit – v opačném případě usnadňujeme práci zlodějům a sobě přinášíme starosti, protože i lehce poškozený zámek může kdykoliv přestat fungovat.,“ říká Petr Neuvirt, obchodní ředitel společnosti TOKOZ a doplňuje: „Důležité je také mít v klíčích pořádek a vědět, kde se nachází všechny duplikáty a kdo s nimi nakládá. Velkým rizikem je i ztráta klíče v blízkosti domu nebo v chatové oblasti. Věřte, že zloděj, pokud klíč najde, si dá práci obejít všechny zámky a vyzkoušet, kam patří.“

Jak poznat dobrý zámek

Vybrat nový zámek se laikovi může zdát jako poměrně velký oříšek. Na internetu i v kamenných obchodech narazíme na velmi širokou a pro někoho nepřehlednou nabídku zámků a cylindrických vložek mnoha typů. Podle čeho se orientovat?

Při výběru zámkové cylindrické vložky se musíme řídit typem dveří i použitým kováním, aby zámek ve dveřích dobře seděl. Může se totiž stát, že vaše dveře mají atypickou tloušťku, kterému musíte výběr zámkové cylindrické vložky přizpůsobit. Nikdy proto nenakupujte impulzivně, a především se vyhýbejte výhodným nabídkám „bezejmenných“ necertifikovaných zámků ze zahraničních e-shopů nebo tržnic. Zámek bez certifikace totiž nejen že špatně chrání, ale také může výrazně zkomplikovat pojistné plnění v případě vloupání. „Z pohledu účinnosti zabezpečení nám budou dobrým průvodcem bezpečnostní třídy, které určují, jak dlouho zámek odolá pokusům o překonání. Na vchodové dveře do domu či bytu patří zámek minimálně ve III. bezpečnostní třídě, který zvládne odolávat běžnému zloději několik minut,“ dodává Neuvirt.

Nechte si poradit

Ztrácíte se v zabezpečovacích řešeních a nabídce zámků? Právě na běžné uživatele cílí aktuální projekt Bezpečná země, za kterým stojí Cech mechanickým zámkových systémů ve spolupráci s Ministerstvem vnitra a Policií ČR. Tato nezávislá iniciativa si klade za cíl zlepšit zabezpečení domácností a působit především v oblasti prevence. V přehledném katalogu tak můžete zjistit, jaké jsou možnosti domácího zabezpečení, na co si dát pozor a z jakých výrobků vybírat. Zorientujete se také v normách, certifikacích i piktogramech, na něž můžete při nákupu zámků narazit. Logo projektu, které poslouží jako vodítko při nákupu zabezpečení v obchodech, je navíc zárukou kvalifikace prodejce a toho, že nakoupíte zámek, který vám bude dobře sloužit několik let. Využít můžete i aplikaci“ Zabezpečte se“ pro vaše chytré mobilní telefony.

Tipy:

Cylindrická vložka TOKOZ Pro 300

http://eshop.tokoz.cz/Cylindricka-vlozka-TOKOZ-PRO-300-_d157252444_11047.aspx

Vložka TOKOZ Pro 300 je certifikovaná ve 3. bezpečnostní třídě a odolá planžetování, bumpingu i odvrtání, navíc ji lze použít i pro atypické tloušťky dveří. Funguje i v extrémních klimatických podmínkách.

Visací zámek TOKOZ Gama 40

http://eshop.tokoz.cz/Gama-PRO-60-8-CS-_d2497198_11047.aspx

Visací zámek TOKOZ Gama ochrání majetek i v náročných klimatických podmínkách. Jeho mechanismus je uzamčen pomocí otočných stavítek, a díky tomu je zabezpečen proti bumpingu, vyhmatání a odvrtání. Krytý oblouk zámku o průměru 12 mm má zvýšenou odolnost proti přestřihnutí, přeřezání a vypáčení a tělo z kalené oceli odolá hrubému násilí, vrtání i pokusům o rozbití.

Petlice TOKOZ P 110

https://eshop.tokoz.cz/TOKOZ-P-110-II-205-a-1-ks-S-_d2261716_11047.aspx

Petlice z ocelového plechu s čepy zajištěnými proti vyražení. Větší počet otočných kloubů umožňuje zajistit i složitější objekty a jednokřídlé či dvoukřídlé dveře.

Bezpečnostní závora TOKOZ UZ PRO 240

https://eshop.tokoz.cz/TOKOZ-UZ-240-PRO-a1ks-K-prodl-ram-_d798765551_11047.aspx

Uzamykatelná závora s rameny z ocelového plechu, které odolávají přeřezání, odvrtání a páčení. Překonání zámku mechanickým způsobem je znesnadněno speciální konstrukcí závory a skrytím zámku v jejím těle. To také zvyšuje odolnost zámku proti korozi.