Nahlásit autovrak jde během minuty. Občané a samosprávy společně bojují proti odstaveným vozidlům pomocí Mobilního Rozhlasu

Nově schválená novela zákona o silničních komunikacích pomůže místním samosprávám a vlastníkům komunikací v boji proti autovrakům. Doposud bylo možné odtáhnout vůz pouze pokud byl viditelně poničený. Díky nové legislativě bude možné odtáhnout i vozy, které nemají platnou STK a budou splňovat definici vraku. S identifikací autovraků pomáhali občané místním samosprávám již nyní a dá se očekávat, že po změně legislativy jejich zapojení ještě vzroste. Jen pomocí nejrozšířenějšího nástroje pro chytrou komunikaci samospráv – platformy Mobilní Rozhlas – jich bylo nahlášeno více než 500.

Občané spolupracují se samosprávami

V současné době využívá ekosystém Mobilní Rozhlas přes 550 českých obcí a je v něm zaregistrováno zhruba 300 tisíc občanů. Samotnou aplikaci, která má celorepublikovou platnost a je možné s ní nahlašovat problémy kdekoli v Česku, vlastní asi 80 tisíc lidí. Autovraky byly s její pomocí jedním z nejnahlašovanějších problémů, se kterými se místní samosprávy musí potýkat.

„Troufám si tvrdit, že pokud se někde objeví autovrak, obec o něm již dnes díky občanům vědí do několika dnů. Novou legislativu proto rozhodně vítáme – i z toho důvodu, že právě odstavená auta jsou jedním z nejpalčivějších a nejhůře řešitelných problémů měst i vesnic,“ uvádí Ondřej Švrček, zakladatel platformy Mobilní Rozhlas. „Ilustruje to i skutečnost, že jakmile se informace o novele dostala mezi veřejnost, zaznamenali jsme třetinový nárůst počtu nahlášených odstavených aut. Věřím, že se nám podaří města a obce autovraků co nejdříve zbavit.“

Jak nahlásit autovrak s aplikací Mobilní Rozhlas? 

Aplikaci je možné zdarma stáhnout na Google Play i App Store. Pro zaslání podnětu samosprávě nebo majiteli pozemku, na kterém se autovrak nachází, ho stačí vyfotit a zařadit do příslušné kategorie (autovraky). Aplikace pak podle GPS pozice sama dohledá katastr obce. Pozici autovraku je možné v mapě taktéž upravit ručně. Pokud dojde k jakékoliv aktualizaci v rámci podnětu, občan je pak pomocí emailu informován o tom, jak se stav jeho nahlášení vyvíjí. „S přihlédnutím k nové legislativě doporučujeme všem občanům, aby při případném focení věnovali pozornost SPZ, protože místní samosprávy či vlastníci komunikací snáze zjistí, komu vůz patří a zda má platnou STK,“ dodává Ondřej Švrček.

Více informací o nahlašování vraků pomocí Mobilního Rozhlasu se dozvíte v přiloženém videu:
https://www.youtube.com/watch?v=-MRsdMTFsNc