Co dělat, když máte tlustou kočku

V českých domácnostech žije přibližně milion koček – žák Mach by měl radost. Protože ale kočky na rozdíl od psů zpravidla nemají možnost venčení, je na chovatelích, aby jim i v domácím prostředí vytvořili podmínky pro zdravý a spokojený život. Nejčastěji je totiž trápí obezita – přímý důsledek nedostatku pohybu a špatné životosprávy těchto malých šelem. Jak ji rozpoznat a řešit?

Nadváhou trpí asi 50 % domácích koček, polovina z nich je dokonce obézních. Často skloňovanou příčinou nadváhy je kastrace, po níž bývají kočky méně aktivní, na vině je však zejména omezená možnost pohybu díky životu v bytě, pravidelný přísun potravy často nevhodného složení i množství, k tomu hromada pamlsků a sem tam něco z lidského talíře.

Nadváha má přitom na kočičí zdraví stejně devastující vliv jako u lidí. Dokonce už pár deka navíc snižuje kvalitu života, přetěžuje klouby i páteř, je významným faktorem při rozvoji civilizačních chorob, zejména cévních a srdečních, zvyšuje riziko vzniku nádorového onemocnění, cukrovky nebo potíží s játry či slinivkou. S nadváhou souvisí také poruchy trávení a látkové výměny, oslabená imunita, dušnost a atrofie svalů v důsledku nedostatku pohybu. Celková kvalita života je u zvířete s nadváhou významně nižší, nemluvě o tom, že zvířata s nadváhou se dožívají nižšího věku.

Pokud tedy chcete mít doma zdravou a vitální kočku, neběhat neustále k veterináři a těšit se z její přítomnosti co nejdéle, je třeba brát situaci vážně.

 

Potřebuje vaše kočka dietu?

Pokud jde o diety a životosprávu, poslední slovo má, stejně jako u lidí, lékař. Každé zvíře potřebuje v konkrétní fázi svého života stravu odpovídající jeho plemenu, hmotnosti, věku, zdravotnímu stavu a dalším faktorům. Sami ale můžete vyzkoušet jednoduchý test a podle jeho výsledků začít jednat. Jak to tedy vypadá, když je kočka obézní?

 • Nelze nahmatat žebra, nebo jen s obtížemi či pod vrstvou tuku
 • Má potíže při chůzi či jiném pohybu, je pomalá a „líná“
 • Projevuje se u ní zrychlená frekvence dýchání nebo dušnost
 • Častěji spí
 • Má špatnou náladu nebo je apatická

Pokud je výsledkem vašeho domácího průzkumu závěr, že vaše kočka není právě z nejštíhlejších, začněte jednat co nejdříve.

Čím krmit

Drastické diety rozhodně nejsou vhodné a nejlepší bude vše nejprve konzultovat s lékařem. Nikdy neřešte nadváhu své kočky pouhým omezením přísunu potravy, mohli byste ji totiž naopak ochudit o potřebné vitaminy či minerály, případně jí dokonce přivodit hypoglykemický šok, protože právě kočky trpí při nadváze často také cukrovkou. Úbytek na váze by neměl být větší než 1 % hmotnosti týdně.

Rozdělte krmnou dávku do více menších porcí a zamezte celodennímu přístupu ke krmivu. Ideální jsou speciální dietní krmiva s nižším množstvím tuku a dostatečným obsahem bílkovin. Vždy však vybírejte krmiva bez umělých konzervantů, aromat a barviv, abyste kočce spíše neublížili. I do zvířecího obchodu si sebou vezměte tabulku škodlivých „éček“ a důkladně si prohlédněte složení. Stejně jako pro lidi nejsou vždy ideální „light“ verze potravin, protože je v nich chybějící chuť či konzistence nahrazena umělými složkami, podobný model bývá bohužel uplatněn i v případě zvířecích krmiv. Nejde přeci o to krmit kočku „prázdným“ krmivem, kterého může sníst hodně, ale krmivem, které nebude tolik kalorické, zároveň ovšem bude mít vše, co kočka potřebuje, aby nestrádala.

Zvyknout si na krmivo bez umělých přísad netrvá dlouho, buďte ale připraveni na to, že kočka, která je zvyklá na navoněné a dochucované granule, bude nad kvalitními novinkami nejdříve trošku ohrnovat čenich. Vydržte a uvidíte, že i ta nejmlsnější micka se časem nechá přesvědčit.

Není od věci ani upravit trávení a celkový zdravotní stav podáním veterinárních probiotik, která kočce pomohou nastartovat metabolismus, lépe vstřebávat živiny a neukládat je v podobě tukových zásob. Například probiotika typu teracid, která mají také imunomodulační funkci, pomáhají zároveň zlepšit imunitu, hojení a regeneraci, navíc se jejich bakteriální kmeny dále samy množí ve střevech, efekt tedy vydrží i po ukončení podávání.

Omezte také pamlsky, dělte je na menší kousky a vybírejte třeba sušené maso místo syntetických voňavých krekrů nebo křupinek. Rozhodně nedávejte kočce nic ze svého talíře. Bude to těžké, ale vydržte!

Ideální je vytvořit u zvířete správné stravovací i pohybové návyky již odmalička a postupně reagovat na další faktory, které mohou ovlivňovat výkyvy váhy – věk, specifika konkrétních plemen, jiné potřeby pro kastrovaná zvířata či akutní nebo chronické zdravotní potíže.

Věnujte se své kočce

Kdy jste si naposledy s kočkou hráli? Kočky jsou šelmy a rády loví, pokud jim však v domácnosti chybí nové podněty, časem je přestanou okoukané hračky bavit a kočka se začne nudit. Zkrátka když si pořídíte malého tygra do bytu, musíte se mu věnovat a nabídnout mu dostatek stimulů ke hře a pohybu. Uvidíte, že i vás to bude bavit.

Zajděte do obchodu pro zvířata a vyberte něco nového – peříčka, myšky z různých materiálů, „kočkodráhu“, kde může kočka lovit míček uzavřený v bludišti, pořiďte kočičí strom nebo namontujte na stěnu pár vyvýšených polic, na které může kočka vyskočit a zapojte je do hry – za hračkou totiž kočka vyskočí raději.

Dejte ale pozor, pokud má vaše kočka zdravotní problémy nebo opravdu velkou nadváhu – pak je nutné začít i s pohybem velmi zvolna a pomalu, třeba jen ležící kočku škádlit tak, aby se mohla za hračkou otáčet nebo ji lovit na krátké vzdálenosti po podlaze. Jestli si nejste jistí, konzultujte vše s lékařem.

Je to na vás

Tím, že dopřejete vaší kočce vše, o co si řekne, jí můžete spíše uškodit. Její zdraví, vitalitu, spokojenost i délku života máte totiž ve svých rukou. Tak ji do těch rukou vezměte, pohlaďte ji a řekněte – tak, Micinko, odteď budeme papat zdravě. Nikdy totiž není pozdě.

 

K čemu slouží aktivní probiotikum typu teracid, podporující imunomodulační procesy?

 • Podporuje imunitu a její přirozené procesy, podporuje regeneraci a hojení
 • Zlepšuje kvalitu srsti
 • Pomáhá při tvorbě svalové hmoty, a to i bez tréninku
 • Zvyšuje odolnost vůči prostředí a působí preventivně proti civilizačním chorobám
 • Prodlužuje aktivní délku života zvířete
 • Optimalizuje spotřebu krmiva díky lepšímu využití živin
 • Normalizuje trávení a pomáhá při akutních i chronických zažívacích potížích

[Best_Wordpress_Gallery id=“89″ gal_title=“1501_TeracidForte_PoVanocich“]