Konec oddalování povinnosti: Daňové přiznání musíte podat do 18. srpna

Fyzické osoby mohou letos využít prodlouženého termínu pro dodání daňového přiznání za rok 2019. Až do 18. srpna tak je možné odevzdat přiznání bez toho, aby nám byly vyměřeny sankce za opožděné podání. Na co si dát pozor a proč bychom se s podáním rozhodně neměli opozdit?

Na co nezapomenout

Liberační balíček III přinesl řadu úlev a osvobození souvisejících s daňovými povinnostmi. Mimo jiné právě faktické prominutí penále za opožděné podání daňového přiznání. Je však třeba mít na paměti, že ve chvíli, kdy se s podáním opozdíme byť jen o jeden den, bude nám sankce vypočítána za celé období od původního řádného termínu, který letos připadl na 1. duben 2020.

Na počátku dubna evidovala Finanční správa podaná přiznání od 1 180 678 fyzických osob, a vzhledem k prodloužení lhůty očekávala ještě další půl milion podání. Protože do termínu zbývají už poslední dny, je tedy nejvyšší čas si přiznání připravit a především zkontrolovat, zda máte po ruce všechny podklady a doklady, které se dokládají formou příloh. Může se jednat například o potvrzení o zaplacených úrocích z hypotéky, potvrzení o daru či školkovném, u zaměstnanců pak potvrzení o zdanitelných příjmech. Pokud podáváte přiznání opakovaně, využijte loňský formulář a základní údaje si zkopírujte. Snadno tak zjistíte i potřebné přílohy a budete si je moci ještě na poslední chvíli vyžádat, pokud jste tak doteď neudělali nebo je vzhledem k časové prodlevě nemůžete najít.

Chození na úřad se můžete vyhnout

Daňové přiznání lze podat několika způsoby. Osobně na finančním úřadu, poštou nebo elektronicky. Poplatníci, kteří vlastní datovou schránku, jsou povinni podat podání přes ni, jinak se vystavují možné pokutě. Přiznání lze také zaslat e-mailem s elektronickým podpisem, který si, stejně jako datovou schránku, můžete zřídit prakticky obratem. Podpisem lze doplnit i přiznání vyplněné přes interaktivní formulář, dostupný na portálu finanční správy. Tento online formulář navíc ulehčí práci při výpočtu daně a upozorní i na případné nesrovnalosti v podání. Využít ho můžete i ve chvíli, kdy chcete přiznání pouze vyplnit online a poté odevzdat na finančním úřadu osobně.

Vzhledem k epidemiologické situaci letos úřady preferují elektronické podání, a to především z hlediska prevence šíření nákazy. Pokud však nemáte datovou schránku ani elektronický podpis, ale chcete se nutné návštěvě úřadu vyhnout, můžete vyplněný tiskopis odeslat kurýrem. V největších českých městech pomůže třeba osobní asistenční služba DoDo, která přiznání vyzvedne u vás doma nebo v kanceláři a doručí ho až na příslušný finanční úřad. Stejně vám může pomoci i s dodatečným podáním přehledů sociálního a zdravotního pojištění nebo s vyřízením jakýchkoliv jiných pochůzek.

DoDo_postavičky_pro_PR-page-003