Jak zajistit dětem bezpečnou cestu do školy

Blíží se začátek nového školního roku a pro tisíce prvňáčků i první cesta do školy. Trasa, která pohledem dospělého působí bezpečně, může ale pro dítě skrývat řadu nástrah. Proto je vhodné celou cestu od domu až do školy ještě před koncem prázdnin s dítětem několikrát projít a podívat se na ni dětskýma očima. Na co si dát pozor a jak řešit případné problémy? 

Dopravní nástrahy

Bezpečná cesta do školy začíná zvládnutím orientace v dopravě a s tím souvisí i nepoškozené dopravní značení. Klíčové je především funkční a dobře viditelné svislé či vodorovné značení u přechodů pro chodce. Je také důležité, aby dítě mělo při přecházení dobrý rozhled a nebránil mu v něm například příliš rozrostlý keř nebo autovrak stojící přímo u přechodu.

„Bujná a přerostlá vegetace patří mezi jeden z častých podnětů, se kterým se občané na samosprávy obracejí,“ doplňuje Ondřej Švrček, autor platformy Zlepšeme Česko, která umožňuje zasílání podnětů samosprávám. „Díky odeslání fotografie problematického místa přes mobilní aplikaci se podnět dostane ihned k zodpovědné osobě, která ho může začít obratem řešit.“

Aby dítě zvládlo cestu do školy bezpečně i v ranním šeru, musí správně fungovat také veřejné osvětlení. Ideální je proto zkusit si projít společně trasu večer a zkontrolovat, zda všechny lampy svítí a zda by nebylo vhodné navrhnout některá místa, jako jsou přechody pro chodce, osvětlit více. I takový podnět je pak možné pomocí aplikace jednoduše předat místnímu úřadu.

Nenápadné nástrahy a překážky

Některé problémy na cestě do školy ohrožují nejen děti, ale i dospělé. Patří k nim například uvolněné poklopy na kanálech, kterými může dítě propadnout a dospělý se o ně vážně zranit, nebo ohnuté a vyviklané zábradlí. Především ve větších městech se pak oblíbeným terčem vandalů stávají některé části mobiliáře. Poničené lavičky mohou být pro děti nebezpečné, proto je třeba jejich poškození nahlásit, aby mohla samospráva zasáhnout. Platí to i v případě znečištění chodníku, podchodu nebo jiného veřejného prostranství. Pokud dostane obecní či městský úřad podnět, může se na problematický úsek více zaměřit a dalšímu poničení tak předejít třeba instalací kamer se záznamem.

Pozor na zvířata

Volně pobíhající pes může cestu z nebo do školy proměnit v adrenalinový zážitek. Děti rychle zpanikaří, proto by v první řadě měly vědět, jak se chovat v situaci, kdy potkají zvíře bez majitele, případně najdou takové, které bude sražené, nemocné nebo uhynulé.

Pokud se na trase do školy opakovaně vyskytuje pes, který často utíká, je za špatně zajištěným plotem nebo se pohybuje zcela volně, situaci je třeba řešit. Možné je obrátit se přímo na majitele, případně předat podnět na zastupitele obce. Ti mohou situaci řešit efektivněji a předejít možným osobním konfliktům. V případě hrozícího útoku zvířete je pak nutné vždy nejprve volat městskou policii.

Lákadla v okolí

Během cesty do školy, a především pak ze školy, kdy je více času, děti rády objevují lákadla v okolí. Ve městě to mohou být zajímavé průchody a průjezdy, na vesnici zase třeba opuštěný statek nebo blízký potok. Při „cvičném“ procházení trasy je proto vhodné dívat se i do širšího okolí a předvídat možné nástrahy, které by tam mohly děti potkat. Problematické mohou být nezajištěné vchody do objektů, poklopy od septiků, staré studně, ale také nebezpečný odpad vyvezený formou černé skládky, který láká k prozkoumání. Takovýto problém lze nahlásit opět na příslušný obecní úřad, v případě skládky pak i na policii či inspekci životního prostředí.

 

Jaké problémy lze hlásit:

Nepořádek (vysypané koše, znečištěné podchody)

Rozbitý mobiliář (lavičky atd.)

Uvolněné poklopy kanalizace

Nefunkční veřejné osvětlení

Neoznačený výkop / staveniště

Překážky na cestě (stavební materiál)

Černá skládka

Nebezpečná zvířata

ZC_app_kanal ZC_app_Screens ZC_app_hlaseni_podnetu