Jak správně zálohovat fotografie a nepřijít tak o neopakovatelné zážitky z dovolené

Na dovolené se každý snaží během několika málo dnů či týdnů načerpat energii a nové zážitky na celý rok dopředu. V době, kdy mnohé mobilní telefony tvoří lepší obraz než řada starších kompaktních fotoaparátů, je i focení těchto zážitků jednodušší než kdy dříve. Proto jsme neustále obklopeni velkým množstvím dat a stovkami fotografií z každého příjemně prožitého dne a slova jako selfie nebo filtr se už nesmazatelně vryla do našeho slovníku.  Abychom si mohli příjemné chvíle stále připomínat a sdílet je se svými nejbližšími, je ale zapotřebí nejenom fotit, ale také správně s fotografiemi pracovat a zálohovat je.

První rada – mažte

Díky dostupné technice fotografujeme a nahráváme videa v obrovském množství. Proto probírejte pořízené záznamy a mažte. Pokud po dovolené zjistíte, že máte dva nebo tři tisíce fotografií, velmi pravděpodobně budete jejich prohlédnutí odkládat tak dlouho, až jej odložíte navždy. Během roku nashromáždíte i deset tisíc fotografií. Čím jich bude více, tím spíše se k nim už nikdy nevrátíte. Rada je jednoduchá. Průběžně je mažte.

Fotografie v telefonu lze snadno prohlížet a v dnešní době i relativně jednoduše upravovat či sdílet na sociální sítě. Kapacity smartphonů se sice navyšují, zároveň se ale zvyšuje počet aplikací, které si na svůj smartphone stahujeme, a tím se telefony zpomalují. Je proto dobré, udržovat svůj mobilní telefon co nejvíce „čistý“.

Zkrátka, projděte v rychlosti každý den během dovolené nebo jednou za měsíc během roku pořízené fotky a nechte si jen ty opravdu povedené. Vybrané kousky uložte na cloud nebo externí úložiště a zbytek nemilosrdně vymažte. To vše lze zařídit bezdrátově a v řádu několika málo minut.

Zálohujte

Důležitým důvodem k zálohování je bytelnost vašeho telefonu. Zatímco externí úložiště mají od povahy pevnější skořápku než smartphony s dotykovým displejem a své místo častěji doma než v kapse, je jasné, že na nich budou data ve větším bezpečí, než v mobilním telefonu. Telefon je bohužel také snadnější někde zapomenout a s ním často i kontakty, údaje, fotografie a videa, která nás potom mrzí více, než samotné zařízení.

 

Jak často zálohovat

Frekvence zálohování záleží na několika faktorech. Při běžném provozu není potřeba dělat průběžnou čistku častěji než jednou měsíčně, pokud to ovšem kapacita vašeho telefonu dovolí. Pokud jste ale na dovolené, kde pořizujete snímky, které jsou pro vás nenahraditelné, doporučujeme věnovat zálohování několik málo minut každý den. Fotografie z několika zařízení budete mít na jednom místě a není třeba se obávat, že by vám je při obdivování památek někdo odcizil.

Udržujte systém a pořádek

Velmi doporučujeme udržovat pořádek na vašem úložném zařízení už během ukládání. Fotografie by měly být ve složkách pojmenovaných jednotným způsobem (například rok_měsíc_místo), aby se vám samy logicky seřadily a nemuseli jste se probírat stovkami obrázků, až budete hledat jeden konkrétní.

Jak velký disk potřebujete

Pokud příliš nevěříte cloudovým úložištím, které mají kapacitu neomezenou, a máte raději doma externí disk, který můžete opatrovat jako oko v hlavě, je potřeba zaměřit se při výběru na jeho kapacitu. Pro ukládání fotografií z telefonů či tabletů vám nejspíš postačí disky s kapacitou od 500GB. Takto velký disk bývá skladný a snadno přenosný, takže ho s sebou můžete bez problémů vzít na dovolenou nebo delší výlet či na návštěvu k přátelům, abyste se o pořízené fotografie mohli podělit. Na trhu jsou disky různého designu i barvy, stačí se jen vybrat.

Moderní mobilní telefon ukládá fotografie v datové kapacitě od 1,2 do 2,5 MB. Pro vaši představu, jak velký externí disk potřebujete, berte v úvahu, že pokud jedna vaše fotografie zabere průměrně 1,6 MB, potom jich na disk s kapacitou 1 TB uložíte víc než 60 000. Fyzická velikost externího disku s touto kapacitou odpovídá dnes přibližně velikosti mobilního telefonu. Příkladem je hliníkový disk Toshiba Canvio Slim s rozměry 10,7 x 7,5 x 1,2 cm.

Pokud hledáte zařízení, které pojme nejenom obrázky, ale i dokumenty či videa a to na několik let dopředu, doporučujeme robustnější stabilnější disk, který se stane součástí vašeho stolu. Společnost Toshiba nabízí na českém trhu model Canvio Desk s kapacitou až neuvěřitelných 5TB, který spolehlivě uchová i velmi náročný obsah.

Na data dnes i bezdrátově

Propojení s externím diskem je obvykle velmi jednoduché a postačí nám k tomu jeden kabel. Mnohem pohodlnější je ovšem připojení bezdrátové. Díky němu můžete mít disk uložen doma na bezpečném místě a vyhnout se tak časté manipulaci, která by mohla vést k jeho shození či rozbití. K úložišti se připojíte z vašeho mobilního zařízení z pohodlí svého křesla. V případě zařízení Canvio AeroCast se můžete připojit dokonce až z 6 zařízení, což je ideální řešení pro zálohování dat celé rodiny nebo malého pracovního kolektivu.

Zálohování není vůbec složité a pokud si zvyknete provádět ho pravidelně, nezabere ani tolik času. Bezpečí vašich digitálních vzpomínek za to určitě stojí.