Jak si poradit se zabouchnutými dveřmi

Zaseklý nebo zalomený klíč, zabouchnuté dveře nebo zámek, se kterým prostě nemůžete hnout. A k tomu vy jen v teplácích a s odpadkovým košem v ruce na chodbě domu… Drtivá většina z nás už někdy takovou nepříjemnou situaci zažila. Jak ji ale vyřešit, aniž byste zničili zámek nebo platili předražené zámečnické služby? A jak můžete zaseknutému zámku sami předejít?

Výběrem vhodného zámku můžete zabouchnutí předejít

Pokud se vám zalomí klíč, zasekne klasická zámková vložka nebo v ní necháte zevnitř klíč, bez pomoci zámečníka se už zřejmě neobejdete. Můžete ale sáhnout po takových cylindrických vložkách, které pomáhají krizovým situacím předcházet. Je to třeba varianta zámkové vložky s olivou, která se často využívá u vchodových dveří nebo v koupelnách. Oliva z vnitřní strany dveří nejen usnadní odemčení, ale především vám neumožní nechat zevnitř klíč – a to ocení jak rodiny s menšími dětmi, tak i zapomnětlivější dospělí.

„Pokud se pro konkrétní dveře řešení s olivou nehodí, je tu ještě možnost vložky s prostupovou spojkou. Tento mechanismus umožní odemknout zámek i v případě, že je z druhé strany klíč, a nevyžaduje přitom žádné speciální úpravy dveří či kování,“ dodává Petr Neuvirt, obchodní ředitel společnosti Tokoz.

Co dělat, když jste zabouchli klíč

Stojíte bezradně před zabouchnutými dveřmi a pravděpodobně panikaříte, protože se tak stalo samozřejmě v tu nejméně vhodnou dobu? První rada zní – hlavně klid. Impulzivní jednání situaci pravděpodobně jen zhorší – proto se nesnažte dveře vylomit, prokopnout a raději se nepouštějte ani do kaskadérských kousků s přelézáním balkonů.

Pokud jste zabouchli dveře a klíč není v zámku, nejdříve zkuste obvolat ostatní členy rodiny, kteří by vám mohli odemknout. Náhradní klíč je vhodné svěřit i sousedům, které dobře znáte – to vám sice nepomůže v situaci, kdy jste to neudělali a teď stojíte na chodbě, ale pro příště to je rada nad zlato. Sousedy se nebojte poprosit o pomoc i tak. Mohou vám poskytnou azyl, než přijede pomoc – třeba když jste vyběhli s košem jen v županu. A možná vám také dají tip na prověřeného zámečníka.

Zámečník má povinnost vám říct cenu předem

Bez zámečníka to nepůjde? Pokud nemáte prověřený kontakt, nevolejte bezhlavě na první číslo, které na vás vyskočí. Zoufalých lidí hledajících rychlou pomoc často zneužívají podvodníci a spekulanti, kteří neváhají si za přednostní umístění ve vyhledávačích zaplatit. Firmy na prvních pozicích si proto nejprve prověřte, podívejte se na zákaznické recenze, a především si zjistěte, kolik bude otevření zámku stát.

Zámečník je totiž povinen vás o ceně včetně cestovného informovat předem – a případné navýšení by nemělo přesáhnout cca 10 % z ceny. Obvyklou částku najdete třeba na stránkách dalších zámečnictví, kde si můžete porovnat ceníky. Pokud po vás na místě požaduje neúměrně vyšší částku – například dvojnásobnou oproti původně slíbené, za službu neplaťte a vystavenou fakturu rozporujte. V takovém případě lze argumentovat neúměrným zkrácením a také zneužitím tísně. S mimosoudním řešením sporu vám pak v případě potřeby může pomoci Česká obchodní inspekce.

Tip: Prověřte si pojištění domácnosti
Pokud máte sjednané pojištění domácnosti, je možné, že vám pomůže i se zabouchnutými dveřmi. Často totiž pokrývá i úhradu výdajů spojených se zámečnickými službami, případně pojišťovny nabízí vlastní asistenční služby. Než tedy budete volat zámečníka, prověřte si, zda se vaše pojištění nevztahuje právě na tuto situaci. Pozor, nenechte se od zámečníka bez ověření přesvědčit, že pojišťovna otevření stoprocentně zaplatí!

Vložku zvládnete vyměnit i svépomocí

Zasekává se vám občas v některých dveřích zámek? Možná je čas ho vyměnit. Dobře fungující zámek by se nikdy neměl zasekávat, měl by jít odemykat bez zvýšené námahy a plynule. Nesmí být zrezlý a musí dobře sedět v kování a ve dveřích. I lehce poškozený zámek už neplní svou funkci, ulehčuje zlodějům práci a může vás kdykoliv „zradit“.

Na instalaci nového zámku přitom není nutné volat hned zámečníka. Výměnu cylindrické vložky můžete zvládnout bez problémů sami, a to během několika minut. Při nákupu nové vložky si nechte poradit ve specializovaném obchodě – vyhněte se tržnicím a levným „no name“ zámkům. Nová vložka by měla splňovat potřebné normy a ideálně spadat alespoň do třetí bezpečnostní třídy.

„U vchodových dveří je certifikace ve třetí, ale raději čtvrté třídě odolnosti nutností – nejen proto, že běžný zloděj takový zámek snadno nepřekoná. V případě vloupání totiž může pojišťovna přihlédnout i k tomu, že zámek nebyl dostatečně kvalitní, a snížit pojistné plnění,“ upozorňuje Petr Neuvirt, obchodní ředitel společnosti Tokoz.

Jestliže se v nabídce neorientujete, podívejte se do nezávislého katalogu doporučených výrobků Bezpečná země, který vznikl ve spolupráci Cechu mechanických zámkových systémů, Ministerstva vnitra a Policie ČR. Výběr dobré zámkové vložky vám totiž také pomůže nepříjemným situacím se zaseklým zámkem předejít. Pokud na vchodové dveře nasadíte zámek, který není určen do exteriéru, jeho životnost výrazně zkrátíte. Při nákupu tak kromě bezpečnostní třídy sledujte také piktogramy, které určují, zda zámek zvládne extrémní počasí, mráz, vlhko či prach.

Tip: Nezapomínejte také na údržbu. Není přitom řeč o zásahu odborníka, ale o občasném promazání zámku, které dvakrát ročně zvládnete bez problémů sami. Mazivo v ceně cca dvou set korun vás pak může uchránit od tisícových výdajů.

Oboustranná cylindrická vložka Tokoz Pro 300 s olivou

Vložka Tokoz Pro 300 certifikovaná ve 3. bezpečnostní třídě a odolá planžetování, bumpingu i odvrtání, navíc ji lze použít i pro atypické tloušťky dveří.

https://eshop.tokoz.cz/oboustranna-s-olivou/830-cylvlozka-tokoz-pro-300-s-olivou-75-30-8590714546221.html

Mazivo 3 v 1

Mazivo na bázi ethanolové směsi s polárními a glycerinovými aditivy se hodí na běžnou údržbu v průběhu celého roku. Mazivo umí zámek namazat, vyčistit i rozmrazit. Roztok stačí jednoduše nastříkat do otvoru zámku a nechat působit účinnou látku.

https://eshop.tokoz.cz/visaci-zamky/357-mazivo-3v1.html