Jak se vyhnout přerušení hry při výpadku proudu

Počítačoví hráči jsou specifickou skupinou uživatelů, která stále do značné míry preferuje a nejspíš ještě dlouho bude upřednostňovat tradiční počítačové sestavy před notebooky. Kromě vyššího výpočetního i grafického výkonu dává klasická sestava hráčům možnost upgradovat jednotlivé komponenty. Jednou z mála nevýhod sestavy je okamžité vypnutí počítače v případě výpadku proudu. Těmto situacím pomáhá předcházet speciální záložní napájecí zdroj.

Záchrana při výpadku proudu

Výpadek proudu a následné okamžité přerušení hry je noční můrou všech zapálených hráčů. Předejít podobné situaci lze v podstatě jediným způsobem, a to použitím vhodného záložního napájecího zdroje. Díky své konstrukci dokáže takový zdroj během zlomku vteřiny přepnout napájení počítače a nezbytných periferií z elektrické sítě na vestavěnou výkonnou baterii tak, že to hráč ani nezaregistruje. V té chvíli upozorní zdroj uživatele zvukovým signálem o přerušení napájení ze sítě a hráč má dostatek času na to, aby bezpečné hru uložil a ukončil, nebo pokračoval dál, sledoval dobu, po kterou baterie vydrží, a doufal, že elektřina mezitím naskočí. Většina záložních zdrojů je koncipována primárně pro kancelářské využití, ukázkovým příkladem zdroje optimalizovaného pro hráče je APC Back-UPS Pro Gaming 2200VA.

Dvě standardní elektrické zásuvky a jeden běžně používaný konektor používaný pro napájení počítače (IEC C13) zajišťují v případě výpadku proudu dodávku elektřiny pro PC nebo konzoli, monitor i router. Na předním panelu jsou navíc instalovány tři USB konektory (2x USB-A a 1x USB-C) pro napájení či nabíjení dalších zařízení i během výpadku proudu. Tato konfigurace zabrání ve většině případů i výpadku internetu a umožňuje plynulé pokračování online hraní. V případě, že baterie zdroje je plně nabitá, zajistí napájení všech připojených zařízení uvedeným výkonem až po dobu 30 minut. Displej informuje o stavu nabití baterie a také o čase, po který ještě dokáže zásobovat zdroj všechna připojená zařízení při stávajícím odběru. Hráče potěší i atraktivní nastavitelné LED podsvícení displeje a dalších prvků zdroje.

Komplexní ochrana počítače i dalších cenných zařízení při přepětí

Všechny zmíněné výstupní zásuvky jsou mimoto vybaveny přepěťovou ochranou, která zabraňuje poškození nebo zničení zapojených zařízení při nepředvídatelném přepětí v síti v důsledku poruchy nebo třeba zásahu domu bleskem. Kromě výše uvedených zásuvek obsahuje zdroj ještě jednu identickou sadu tří zásuvek/konektorů, které poskytují stejnou ochranu před přepětím i dalším zařízením, která nejsou připojena na baterii.

Jak to funguje

Záložní napájecí zdroj je trvale zapojen do elektrické zásuvky, což umožňuje udržování vestavěné baterie v nabitém stavu a zařízení je neustále připraveno na potencionální výpadek proudu. Ve chvíli, kdy k němu dojde, přepne elektronika během přibližně 8 ms napájení na baterii a zajistí plynulé napájení tří spotřebičů zapojených do příslušných zásuvek. Baterie dokáže napájet uvedená zařízení výkonem až 1 320 wattů. Pokud nedošlo v nedávných hodinách k výpadku a baterie je plně nabitá, zajistí napájení zařízení uvedeným výkonem až po dobu 30 minut.

Vestavěná olověná baterie má v závislosti na reálném používání životnost 3 až 5 let a v servisním středisku ji lze vyměnit za novou. Záložní napájecí zdroj APC Back-UPS Pro Gaming 2200VA je v prodeji například na e-shopu CZC za cenu 10 899 Kč.