Jak poznat dobrý zámek a nenechat se napálit

Máte špatný zámek, ale my vám ho hned rádi vyměníme za lepší. Podobnou větu stále častěji slýchají především senioři, kteří se stávají terčem podvodníků. Ti nabízejí výměnu zámkové vložky za novou, avšak provedou ji neodborně, a navíc za několikanásobně vyšší cenu. 

Proti již provedené výměně se lze bránit již jen stěží – podvodníci z kategorie „šmejdů“ většinou mají v ruce seniorem podepsanou smlouvu a neustále mění působiště. Obětí podvodu se ale může stát kdokoliv. Jak se vyhnout koupi nekvalitního zámku?

1. Vyhýbejte se tržnicím a podezřelým obchodům

Na zámkové vložce se nevyplatí šetřit. Několik stokorun uspořených koupí levného bezejmenného zámku z tržnice pravděpodobně brzy vložíte do opravy zaseklého či nefunkčního zámku nebo jeho opětovné výměny. Vyhněte se i podezřelým e-shopům nabízejícím značkové zámky za několikanásobně nižší ceny – s téměř stoprocentní jistotou půjde o levné napodobeniny ze zahraničí bez jakékoliv certifikace.

2. Nekupujte vložku bez certifikace

Certifikace není jen nepotřebný kus papíru. Zámková vložka odpovídající platným normám je testovaná zkušebními ústavy a splňuje potřebné požadavky na funkčnost, bezpečnost i odolnost. Jednotlivé bezpečnostní třídy říkají také to, jak zámek zvládne případné pokusy o vloupání. „U vchodových dveří by měla být zámková vložka certifikovaná ideálně ve 3. či 4. bezpečnostní třídě odolnosti. Vyšší třída znamená i vyšší námahu, kterou musí zloděj vynaložit, aby zámek překonal,“ doplňuje Petr Neuvirt, obchodní ředitel společnosti Tokoz. „Zámkovou vložku ve 3. a vyšší bezpečnostní třídě již amatérský zloděj jednoduše nepřekoná.“

3. Řiďte se požadavky pojišťovny

Když vybíráte novou zámkovou vložku, znovu si projděte podmínky vaší pojistné smlouvy. Pojišťovny často přesně definují, jaké nároky má zabezpečení domu či bytu splňovat, a tomu přizpůsobte výběr zámku. Nesplnění pojistných podmínek – třeba kvůli nevyhovujícímu zámku – může vážně zkomplikovat uznání pojistné události.

4. Myslete na to, kam vložku kupujete

Při koupi nového zámku se neukvapujte. Nenechte se přesvědčit „časově omezenou výhodnou nabídkou“ a v klidu si vše rozmyslete. Jiný zámek vyžaduje vstup do sklepa či garáže, jiný zase vchodové dveře do domu. Pokud víte, že zámek bude vystaven vlivům venkovního prostředí, vybírejte takový, který odolá extrémním podmínkám. Vyhnete se tak nepříjemným zimním ránům se zamrzlým zámkem.

5. Nesvěřujte montáž cizímu člověku

Zámek by vám měl namontovat vždy odborník. Jen tak budete mít jistotu, že nová vložka dobře sedí a plní svůj účel. Pokud je špatně usazená, nemusí správně fungovat, a tím pádem váš domov nechrání dostatečně. Odborník dokáže poradit s výběrem přesně pro váš typ dveří, a tím vám ušetřit peníze, které byste jinak utratili za nevyhovující nebo nesedící zámek.

Tip:

Oboustranná cylindrická vložka Tokoz PRO

https://eshop.tokoz.cz/Vlozka-PRO-300-30-35-s-PS-3BT-P-T04-Ni-_d417895530_11047.aspx

Bezpečnostní vložka certifikovaná v třetí třídě odolnosti. Odolá bumpingu a planžetování a zvládne i do náročných klimatických podmínek. Hodí se ke všem typům kování a lze ji nainstalovat také na atypické tloušťky dveří.

tokoz_pro_400_oliva_2