Hospodaření neúplné rodiny – po většinu roku je mírně zadlužená, kvůli chybějícím alimentům bere rizikové rychlopůjčky

Ač mají často dvě zaměstnání nebo brigády, patří rodiče samoživitelé k těm, kteří jsou nejvíce ohrožené dluhovou spirálou. Naprostá většina z nich totiž během roku nedokáže ušetřit žádné prostředky a i přes veškerou snahu se nezadlužit občas klesá rodinný rozpočet do mínusu. Často stačí nemoc dítěte nebo zpoždění v platbě alimentů. Mechaniku fungování hospodaření neúplných rodin zkoumala v rámci programu Vaše výživné Asociace neúplných rodin.

Z analýz vyplynulo, že naprostá většina neúplných rodin vstupuje do nového roku s mírným dluhem. Jeho výše je většinou odvislá od nákladů spojených s péčí o dítě.  Do vyrovnaného rozpočtu se rodina dostává – za předpokladu, že partner hradí smluvené alimenty – až na konci zimy. Nejvíce prostředků pak rodina vlastní v květnu.

Druhá polovina roku je naopak ve znamení výdajů. Ty začínají již na konci prvního pololetí – jedná se především o doplatky za energie a hrazení školky či školy v přírodě. S nástupem prázdnin pak rodina utrácí za letní aktivity, po nástupu do školy za školní výbavu a pomůcky nebo platbu obědů. Konec září je díky tomu rodina zadlužená. Na konci listopadu opět dochází k vyrovnání dluhů, investice do Vánoc však rodinu opětovně zadluží.

hospodareni_neuplne_rodiny-01

Graf zobrazuje měsíční úspory neúplné rodiny s jedním dítětem mladšího školního věku. Zdroj: vasevyzivne.cz

Kvůli čemu se neúplná rodina nejčastěji zadluží?

Podle rodičů samoživitelů existuje každý rok několik strašáků, které mohou způsobit vstup do dluhové spirály. Největší obavu mají z toho, že partner přestane hradit smluvené výživné – stát se to totiž může kdykoli bez předchozího upozornění. Je to také jeden z mála případů, kdy musí matka využít rizikové rychlopůjčky.

Nevhodné nebo žádné zaměstnání

„Starat se o dvě děti a zároveň vydělávat je takřka nemožné. Když už si najdu dobrou práci, nemají se mnou vždy trpělivost, když potřebuju být s holkami doma. Navíc nemůžu pracovat dvanáctky tak často, jak by potřebovali, takže je se mnou pořád problém se směnami. Brigády z domova jsou taky jeden velký průšvih, funguje každá pátá, zbylé nabídky se z vás jen snaží vytahat peníze. Nemít mámu, která holky často bere k sobě, asi už jsme snad dávno na ulici,“ uvádí maminka Ilona z Rakovníka.

Vleklé nemoci dětí

„Velký strach mám z dlouhodobých viróz, které si mezi sebou děti navzájem předávají. V takových případech se náklady vyšplhají neskutečně vysoko. Nejvíce jsem za komplikovaný zápal plic s následovným pobytem v ozdravovně zaplatila 7500, když počítám i dny, kdy jsem si musela vzít neplacené volno. V přepočtu to dělá měsíční náklady na provoz domácnosti,“ uvádí maminka Pavla z Prahy.

Doplatky energií

„Vždy se děsím, když přijde šek na doplacení tepla a energií. Zálohy jsem si nastavila naschvál nízké s tím, že se do léta vždy snažím nějaké peníze našetřit. Teď naštěstí byly teplé zimy, ale předloni jsme dopláceli 9000 korun. Nakonec jsem to uhradila ze zrušené životní pojistky, co jsem uzavírala ještě v době před rozvodem,“ zmiňuje maminka Marie z Třebíče.

Nástup do školy

„Přestože se snažíme šetřit, na čem to jde, nástup do školy je rok od roku dražší. Tento týden doktor Jirkovi zakázal běhat v běžných teniskách kvůli páteři, takže musel dostat boty za 2 200. Ergonomická taška na záda vyšla na další dva tisíce a 1 500 jsme zaplatili za druhou sadu učebnic, aby nemusel každý den tahat všechno domů. Naštěstí vypomohl současný přítel,“ popisuje Nela z Plzně.

Vánoce

„Každý rok se bojím vánoc. Většinu úspor dám za jídlo a stromek, dárky pak znamenají jít do mínusu. Loni jsem se zařekla, že to neudělám, ale jsem moc měkká, Davídkovi jsem stejně koupila dražší hračku, než jsem si předsevzala. Taky jakou jinou radost mu můžu udělat? Objet starší příbuzné stojí spoustu peněz, vždycky se modlím, aby nám dali místo dalších hraček spíš pár stovek v obálce,“ přiznává Jiřina ze Svitav.

Dlužné alimenty

„Představte si, že počítáte s penězi od bývalého partnera a on je prostě nepošle. V případě našich dvou dcer má platit 5 200. Jakmile se peníze opozdí, nemáme ani korunu. Občas je možné sáhnout do hubených úspor, už dvakrát jsem si brala půjčku přes SMS a měla z toho nervy a vlastě mi to ani nepomohlo. Bez alimentů se zadlužím každý měsíc 3 000 a stěhovat se není kam – levněji bych bydlela asi jen na ubytovně,“ stěžuje si maminka Renáta z Ústí nad Labem.

Co dělat, když partner přestane platit?

Právě poslední čtvrtletí je pro rodinný rozpočet nejrizikovější. Je zadlužený především po proběhlých prázdninách a v případě nástupu dětí do školy také pořizováním nových pomůcek. Spousta partnerů navíc s koncem léta přestává platit alimenty, protože na ně sama nemá peníze. Pro rodinu se však zároveň jedná o poslední období, kdy má možnost našetřit na Vánoce. Pokud se tedy rodina zadlužuje vinou neplatícího partnera, je třeba jednat okamžitě.

„Pamatujte, že na vymáhání dluhu máte nárok okamžitě po jeho splatnosti,“ uvádí předseda Asociace neúplných rodin Petr Sýkora. „Jakékoli odkládání nedává smysl. Partner, který chápe význam svého příspěvku na vlastní dítě, se málokdy s platbou opozdí. Z naší zkušenosti navíc platí, že pokud maminka odpustí jednu dlužnou platbu, partnerova morálka platit včas a plnou smluvenou částku okamžitě klesne.“

V takové situaci navíc nemá smysl kontaktovat Polici ČR, v její pravomoci totiž není mamince zajistit peníze, ale pouze potrestat dlužníka. Rodič by se měl obrátit spíše na soudního exekutora, který může odstavit účet dlužníka včetně jeho sociálních dávek nebo mu zabavit řidičské oprávnění, dokud dluh neuhradí.

„Pro spoustu maminek je samozřejmě nepříjemné jednat s exekutory. Proto Asociace neúplných rodin umožňuje bezplatné asistované vymáháním prostřednictvím programu Vaše Výživné. Pokud se do něj maminka zapojí, jsme ji schopní první splátku dlužných alimentů zajistit už za tři měsíce od prvního kontaktu a to bez toho, aby se musela o cokoli starat.“ zakončuje Sýkora.