DODO slaví úspěchy v zahraničí. V Maďarsku objem objednávek za rok vrostl o 150 %, firma denně najede 20 000 kilometrů

Technologicko-logistické společnosti DODO se po úspěchu na domácí půdě daří své služby rozšiřovat také do řady evropských zemí, přičemž jednou z dosud nejúspěšnějších expanzí je ta maďarská. Během dvou let fungování se společnosti podařilo oslovit nejsilnější značky napříč segmenty – od maďarských poboček sportovního řetězce Hervis, sítě drogerií Rossmann a lékáren BENU, až po KFC. Po 35 maďarských městech k dnešnímu dni jezdí na dvě stovky zeleně označených aut a denně zde kurýři při rozvozu najezdí až 20 000 kilometrů. Obliba DODO v Maďarsku navíc stále roste – jen za poslední rok narostl objem uskutečněných objednávek o 150 %.

Vozový park DODO na maďarském trhu čítá již téměř dvě stovky aut a kurýři dnes rozváží zboží či potraviny nejen v hlavním městě Budapešti, ale prakticky ve všech větších maďarských městech. Logistická společnost dnes v Maďarsku zajišťuje logistiku největším hráčům v oblasti teplého jídla, drogerie, nebo také sportovního zboží. Nejsilnějším segmentem v Maďarsku zůstává, podobně jako v České republice, rozvoz čerstvých potravin do domácností.

„Maďarští zákazníci jsou si s těmi českými v mnohém podobní, i proto se nám podařilo se v Maďarsku etablovat poměrně rychle. Velmi nám pomohlo také to, že mnoho našich klientů jsou značky, které působí mezinárodně, a po našem příchodu na maďarský trh jsme se pro ně stali jasnou volbou, protože naše spolupráce již výborně funguje v jiné zemi. Takovým případem je i KFC, jeden z našich největších klientů v oblasti rozvozu teplého jídla,“ komentuje Peter Menky, komerční ředitel DODO Group.

O 150 % vyšší objem objednávek a rostoucí význam franšízového programu

Významná jména se ale mezi klienty DODO objevují také v jiných segmentech. DODO rozváží například pro drogérie Rossmann, které mají i na maďarském trhu velmi silné postavení, a mezi nejvýznamnější klienty v segmentu sportovního vybavení se řadí například Hervis. Počet objednávek přitom od začátku působení na maďarském trhu kontinuálně narůstá a jen za poslední dva roky vzrostl o 150 %. Narůstající množství zákazníků se daří obsluhovat mimo jiné také díky úspěšnému zavedení franšízového programu DODO Partner.

„DODO napříč Evropou dynamicky roste a franšíza je pro nás skvělým způsobem, jak naši expanzi efektivně a dynamicky řídit. Náš franšízový program dává malým dopravcům i jednotlivým kurýrům možnost začít podnikat se zázemím našeho technologicko-logistického know-how, technologické platformy i již nasmlouvaných klientů. My na oplátku získáváme kvalitní lidi se znalostí lokálního prostředí, kteří jsou podnikatelsky motivovaní řídit kvalitní poskytování služby s maximální efektivitou. Tito franšízoví partneři jsou pro stavění kvalitní služby se špičkovou zákaznickou zkušeností naprosto zásadní,“ popisuje expanzi s pomocí franšízového programu Peter Menky.

Růst i přes náročné ekonomicko-politické podmínky

Společnost DODO se dlouhodobě snaží své kompetence a služby přizpůsobovat aktuálním trendům. Vlivem rostoucí konkurence v e-commerce i vyšších nároků ze strany zákazníků, se tak soustředí především na zlepšení rychlosti a přesnosti v doručování a na snižování uhlíkové stopy městské logistiky. V současné době tak DODO intenzivně pracuje zejména na konceptu zónové logistiky. Ta spočívá v koncentraci zakázek napříč jednotlivými streamy do mikrozón po městech, která se pak daří ekologicky a efektivně obsloužit s výrazně nižším počtem aut a najetých kilometrů. Efektivita je přitom v aktuálních ekonomických i politických podmínkách pro přežití a šanci růst ještě důležitější než kdy dříve.

„Z našeho meziročního růstu na maďarském trhu mám o to větší radost, když vidím, jak těžký uplynulý rok byl. Museli jsme bojovat nejen s poklesem e-commerce a ekonomickou nejistotou mezi spotřebiteli, ale také s dramatickými nárůsty cen paliv, jejich omezenou dostupností, nárustem cen aut a v neposlední řadě také legislativními změnami upravující zdanění práce kurýrů. Ověřili jsme si ale, že naše podnikání stojí na pevných základech,“ uzavírá Peter Menky.

Cílem DODO v následujícím období je na maďarském trhu dále posilovat, etablovat se ale chce také na dalších. V současnosti se intenzivně věnuje zejména expanzi na německý a rakouský trh, kde firma aktivně buduje lokální management. Firma pak úspěšně působí také na sousedním Slovensku, v Polsku či Bulharsku.