Chalupářův konec zimy: Čas na kontrolu a revizi zabezpečení

Těšíte se na nadcházející chalupářskou sezonu a víkendy strávené v klidu mimo město? Než na jaře vyrazíte rozrazit okenice a vymést pavučiny, měli byste své chalupě dopřát i pár „mimosezónních“ návštěv. Období končících mrazů a ustupující zimy ideálním časem na kontrolu zámků a zabezpečení, které přes zimu dostává zabrat.

V zimě možná chalupáři odpočívají, ale o zlodějích se to říci nedá. V lednu a v únoru 2022 proběhlo 20 % všech vloupání do chat loňského roku. Objasněna je navíc jen každá čtvrtá. „Češi si během covidových let zvykli na chalupách přebývat celoročně a také si je podle toho vybavili. Majetek v řádu statisíců ovšem stále chrání naprosto nedostatečné zabezpečení,“ upozorňuje Petr Neuvirt, obchodní ředitel společnosti Tokoz. Na co se během lednové kontroly zaměřit?

Cennosti na chatu nepatří

Pokud není vaše chalupa spíše druhým rodinným domem s plnohodnotným zabezpečením, neměli byste na ni vozit cenné věci. Drahá elektronika, sportovní vybavení nebo zahradní nářadí je pro zloděje lákavým cílem, navíc takovýto lup snadno zpeněží v nejbližší zastavárně. Naučte se také nevyužívat chalupu jako skladiště a odkladiště věcí, které je vám líto vyhodit, ale do bytu se nevejdou. To, co je pro vás „krám“ navíc, může být pro nenechavce důvodem k vylomení zámku či rozbití okna. Cennější věci uschovejte do bezpečnostní bedny nebo je připevněte pomocí uzamykacího mechanismu typu X Safety box. Ten využijete i v dílně či ve sklepě, kde ochrání větší vybavení a nářadí.

Pozor na nezvané hosty

Zima neláká jen zloděje, ale také občasné návštěvníky z řad lidi bez domova, kteří hledají úkryt před mrazy. A často při tom neváhají zdevastovat vybavení chalupy, obsloužit se z trvanlivých zásob a zanechat interiér v takovém stavu, že jeden jarní víkend vám na úklid stačit nebude.

Zkontrolujte proto, zda jsou všechna okna dobře zabezpečená a okenice dovřené a bez známek poškození. Projděte všechny vchody do chalupy, ujistěte se, že zámky drží a nenesou stopy pokusů o vylomení nebo uražení. Nezapomeňte na kůlny a dřevníky – i ty mohou lákat nezvané hosty.

Od brány po kůlnu

Zamykat byste měli – jak doma, tak i na chalupě – všechny přístupy do objektu. Každý zámek, který musí zloděj po cestě překonat, znamená minuty navíc. A zvyšuje šanci, že si vloupání nakonec rozmyslí. „Mluvíme o pravidlu deseti minut, které říká, že když se zloděj do této doby nedostane do objektu, pravděpodobně svůj pokus vzdá. A právě těchto deset minut nám ‚dá‘ třeba kvalitní cylindrická vložka certifikovaná v 3.nebo 4. třídě odolnosti,“ doplňuje Petr Neuvirt z TOKOZ.

Dobrý zámek nepatří jen na vchodové dveře, ale i na boční vstupy, branku a vrata. Na ta můžete instalovat bezpečnostní závoru nebo petlici doplněnou visacím zámkem a vyslat tak zloději jasný signál, že mu nehodláte ulehčovat práci. Certifikovanými visacími zámky vybavte i objekty na zahradě.

Tip:

Zjistěte, zda obec, kde máte chalupu, nevyužívá k informování občanů některou z aplikací, jako je třeba Munipolis. Můžete tak být neustále v obraze o dění v obci, a třeba i podezřelém pohybu osob, i když jste několik set kilometrů daleko.

Pečujte nejen o zahradu, ale i o zámky

Zima je pro zámky zatěžkávací zkouškou. Střídání teplot, mrazy i vlhkost dokonale prověří, zda jste zvolili správný zamykací mechanismus. Všechny zámky, které jsou vystaveny vlivům počasí, by totiž měly být určené a testované do extrémních podmínek. V praxi to poznáte podle ikonek či piktografů při nákupu, případně se obraťte na prodejce.

I když zvolíte zámkovou vložku, která si s výkyvy počasí poradí, neměli byste podceňovat pravidelnou údržbu. I během zimy můžete zámky promazat speciálním k tomu určeným mazivem, abyste předešli zaseknutí a tvorbě rzi. Pokud zjistíte, že některý ze zámků nefunguje, vyměňte ho co nejdříve za nový. Je pravděpodobné, že mechanismus je poškozený a k zaseknutí by došlo znovu.

Tipy na zabezpečení:

Cylindrická vložka Tokoz Pro 400

Vložka Tokoz Pro 400 certifikovaná ve 4. bezpečnostní třídě odolá planžetování, bumpingu i odvrtání, navíc ji lze použít i pro atypické tloušťky dveří.

http://eshop.tokoz.cz/Cyl-vlozka-TOKOZ-PRO-400-s-olivou-_d306578838_11047.aspx

Cyl. vložka TOKOZ PRO 400 s olivou

Tokoz X Safety Box

Uzamykatelný mechanismus vhodný pro zabezpečení větších objektů. Lze ho připevnit na různá místa, zašroubovat do dveří, upevnit na stěnu nebo přivařit na podlahu.

https://eshop.tokoz.cz/XsafetyBOX-III-s-vlozkou-PRO-a1ks-K-_d43102906_11047.aspx

XsafetyBOX- III. s vložkou PRO á1ks, K.

Bezpečnostní závora Tokoz UZ Pro 220

Bezpečnostní uzamykatelná závora certifikovaná v 2. třídě odolnosti. Odolá přeřezání, odvrtání a páčení.

https://eshop.tokoz.cz/TOKOZ-UZ-220-PRO-A-1-KS-K-_d2496427_11047.aspx